Свържи се с нас

Култура

Зам.-министър Михайлова откри семинар на Национален център „Музейно училище“

Published

on

Инж. Таня Михайлова, заместник-министър на образованието и науката, откри в Габрово двудневен обучителен семинар на тема „Музейно-образователни практики и електронната среда като ефективен инструмент в неформалното образование“.

Като поздрави участниците във форума, тя подчерта актуалността на темата в съвременните условия. Семинарът е организиран от Национален център „Музейно училище” по Националната програма на МОН „Осигуряване на съвременна образователна среда 2020”, Модул „Културните институции като образователна среда” НЦ „Музейно училище“ е съвместна инициатива на Национален музей на образованието и РУО – Габрово, която стартира през 2017 г. с идеята да създаде по-добра координация между музея и училището в помощ на учителите и педагогическите специалисти за представяне и ползване на националното културно наследство в образователния процес.

Заместник-министърът на образованието и науката инж. Таня Михайлова разглежда изложбата  „Габровски родове –  просветители и благодетели” в НМО

Дейността на Центъра се изразява в създаване на съвместни образователни програми за иновативни училищно-музейни практики, организиране и провеждане на семинари, конференции, практически занятия, открити уроци в музея, подготовка на печатни и електронни издания и други.

Модераторът на семинара гл. ас. д-р Тодор Петев, преподавател във ФНПП на Софийски университет, и Любка Тинчева, директор на Националния музей на образованието

Заради усложнената обстановка и спазването на противоепидемичните мерки събитието се проведе онлайн. В семинара с доклади, научни разработки, презентации, споделяне на практически опит участват педагози от СУ „Емилиян Станев“ – В. Търново, ОУ „Екзарх Антим I” – Пловдив, ОУ „Христо Никифоров“ – Ловеч и Национална Априловска гимназия – Габрово; музейни специалисти от Регионалните исторически музеи в Русе и В. Търново, Археологически музей – Варна, Природонаучен музей – Черни осъм, Музей на занаятите – Троян, Специализиран музей за резбарско и зографско изкуство – Трявна, реализаторът на първата Активна историческа карта и други.

Инж. Таня Михайлова открива семинара

Наградените от Министерството на образованието и науката учители за „Най-добър урок в музея” също са участници във форума. За пореден път в дейността на НЦ „Музейно училище“ се включва и академичната общност – тази година това са доц. д-р Виолета Стойчева от ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий” и д-р Адриана Любенова от Пловдивски университет „Паисий Хилендарски”.

Консултант в Центъра и модератор на семинара е гл. ас. д-р Тодор Петев, преподавател във ФНПП на Софийски университет.

Семинарът е четвърти поред за НЦ „Музейно училище“. Първият, с който стартира практическата дейност на Центъра през февруари 2018 година, беше на тема „Културното наследство в учебните програми по История и цивилизации“. През март 2019 г. се състоя второто обучение – „Музеят като образователна среда – добри музейно-училищни практики“, а през ноември същата година център на дискусиите беше темата за „Музейният наратив като посредник между музея и училището“.

Споделените практики и доклади бяха издадени в сборник-помагало „Музей – Училище, Училище – музей”. Такъв ще бъде подготвен и след настоящия семинар.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Фотоизложба разказва улични съдби, заснети с любов

Published

on

На 4 юли , петък, от 17.30 ч. в експозиция „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново ще бъде открита трогателната фотоизложба „Светът на Улични сърца“. Изложбата е посветена на живота и обитателите на Приюта за безстопанствени кучета „Улични Сърца БГ“ в село Глушка.

Посетителите ще имат възможност да се потопят в атмосферата на приюта, като видят света през погледа на неговите четириноги обитатели чрез силни, емоционални и разтапящи сърцето фотографии.

„Светът на Улични Сърца“ ще може да бъде разгледана до 28 юли, като всеки кадър от експозицията разказва история на надежда и преданост. Събитието насочва внимание към нелеката съдба на изоставените кучета и провокира хората да осиновят домашен любимец.

Зареди още

Култура

Габровски талант с първо място на международен фестивал в Обзор

Published

on

Младият певец Никълъс Александър Мак Доналд от музикалната школа “Wild Sound” към читалище “Будителите 2017” – Габрово, с вокален педагог Зора Колева, завоюва първо място и спечели купа на XIII Международен фестивал на изкуствата “Морско конче”, провел се в Обзор.

С впечатляващо сценично присъствие и блестящо вокално изпълнение на песните „Болката от ляво“ на Васил Найденов и „I’m Still Standing“ на Елтън Джон, Никълъс впечатли международното жури и публиката.

Фестивалът събра над 200 участници – вокални и танцови изпълнители от България, Грузия, Естония и Украйна. Компетентното жури бе с председател Румяна Иванова и членове Мила Пендичева, Красимир Янкулов и Александър Ромалийски от Украйна.

Зареди още

Култура

Концерт в чест на Колю Фичето ще озвучи храма „Св. Никола“ в Дряново

Published

on

Тази събота, 5 юли, от 11.00 часа, в храма „Свети Никола“ в Дряново ще се състои тържествен концерт на мъжкия хор към храм „Успение на Пресвета Богородица” – Габрово и мъжкия хор към храм „Св. Троица” – Габрово.

Събитието се осъществява със съдействието на Архиерейско наместничество – Дряново и е част от програмата на Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225 години от рождението на възрожденския майстор – строител, които се организират от Исторически музей – Дряново, в партньорство с Община Дряново и под патронажа на Министерство на културата.

Преди концерта, от 09.00 часа, в църквата ще бъде отслужена Света литургия. Не е случайно, че музикалното събитие ще се състои именно в храма „Св. Никола“ – едно от най-значимите архитектурни постижения на възрожденския майстор Колю Фичето.

Построен през 1851 г., храмът е сред трите запазени негови обекта в родния му град. Именно тук той проявява своя собствен архитектурен почерк и създава един от шедьоврите си.

Обявен за паметник на културата от национално значение, храмът „Св. Никола“ е и една от най-посещаваните забележителности на територията на община Дряново.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица