Свържи се с нас

Новини

Eлена Йончена: Европа не може да бъде вземана за заложник

Published

on

Eвродепутатът от Групата на Социалистите и Демократите в Европейския парламент Елена Йончева изрази силна позиция по повод бежанската криза на ЕС с Турция пред евродепутатите. Йончева заяви, че само единни европейски действия и решителна демонстрация на общите ни действия могат да спрат бъдещи подобни действия от страна на президента Ердоган. С целенасоченото предизвикване на бежанската криза по външните граници на ЕС президентът Ердоган показа, че не само не желае да спазва споразумението с ЕС, но и умишлено използва тези поставени в уязвимо положение и напълно подвластни на неговите планове бягащи от войните хора. Подобно шантажиране на ЕС е недопустимо. Опитите да се делят членовете на ЕС на добри и лоши, на негови приятели и негови врагове има за цел резделянето на страните и постигане по-лесно на целите на шантажа. ЕС трябва решително да се противопостави на подобни похвати и да излиза винаги с единна и ясна позиция, както и да демонстрира работещи финансови, дипломатически механизми и действия на терена за неутрализиране на подобни кризи.

В рамките на активната външнополитическа дейност като член на Комитета по външни работи на Европейския парламент (AFET) евродепутатът Елена Йончева имаше възможност миналата седмица лично да посети Турция. Делегацията от осем членове на AFET осъществи поредица от срещи в градовете Анкара и Мардин. Евродепутат Йончева в рамките на посещението си се срещна с министъра на външните работи Мевлют Чавушоглу, заместник-министъра на външните работи и директора по въпросите на ЕС посланик Фарук Каймакчи, министърът на вътрешните работи Сюлейман Сойлу, председателя на Републиканската народна партия Кемал Кылачдароглу, както и с Комитета по външни работи и Председатели на Комитетите за хармонизация и права на човека на ЕС и на Съвместния парламентарен комитет ЕС-Турция. Бяха проведени работни срещи и губернатора на Мардин, Мустафа Яман и различни представители на гражданското общество, включително журналисти, адвокати по правата на човека и религиозни лидери. В Мардин членовете на Европейския парламент посетиха финансиран от ЕС здравен проект за сирийските бежанци и Сирийския православен манастир Дейрулзаферан.

Елена Йончева посети и финансиран от ЕС здравен център за мигранти в Мардин, един от 178 в Турция, финансиран чрез безвъзмездна помощ в размер на 300 милиона евро на турското Министерство на здравеопазването в рамките на Споразумението за бежанците между ЕС и Турция.

Основната цел на посещението беше да се преценят перспективите за отношенията между ЕС и Турция и да се оцени ситуацията на място, включително по отношение на последните събития в областта на въпросите за бежанците, върховенството на закона, свободата на изразяване и медиите и правата на човека. Делегацията обсъди също регионалните въпроси и външната политика на Турция, положението на сирийските бежанци в Турция и кюрдския въпрос. Посещението се проведе в контекста на предстоящия годишен доклад на AFET за Турция в рамките на процеса на присъединяване.

Припомняме, че Йончева наскоро беше избрана и за един от седемте евродепутати, отговарящи пряко за реформата на европейската система на убежището. В края на м. февруари 2019 г. депутатите от Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи (LIBE) я избраха за докладчик на Регламента за създаване на Европейска агенция за убежище. По повод на този избор Йончева коментира: „Това е голяма чест и отговорност за мен. Конкретно моята задача е да работя по изграждането на новата европейска агенция за убежище – като Фронтекс и Европол, но в областта на миграцията и убежището. Службата и в момента съществува и е базирана в Малта, но се цели засилване на ролята и дейността й, така че да може отделните държави, а и ЕС като цяло, да предвиждат кризите, да не се изненадват от евентуален натиск и да могат да действат по-ефективно. Новата агенция ще има и мониторингова роля, така че да се гарантира, че отделните държави-членки предприемат необходимите действия и че няма слаби звена в ЕС. Това е много важно, за да се гарантира, че няма да има следваща миграционна вълна, която да доведе до хаос.“

Крими

Старши комисар Пламен Иванов е новият директор на ОДМВР – Габрово

Published

on

Със заповед на министъра на вътрешните работи Калин Стоянов старши комисар Пламен Иванов е временно преназначен на длъжността директор на Областна дирекция на МВР- Габрово.

Днес новият ръководител на областната дирекция бе представен пред състава от изпълняващия длъжността главен секретар на МВР главен комисар Димитър Кангалджиев, съобщиха от пресцентъра на ОДМВР – Габрово.

Старши комисар Пламен Иванов е роден на 01.12.1967 г. в Добрич. Завършил е висше образование в Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“ и Великотърновски университет “Св. Св. Кирил и Методий”.

В системата на МВР постъпва през 1987 г. От 2020 г. изпълнява длъжността началник на Районно управление Трявна. Досегашният директор старши комисар Илиян Иванов е преназначен на друга длъжност в МВР.

Зареди още

Любопитно

Засяха първите дръвчета от гората на тамплиерите край Дебел дял

Published

on

23 април е Денят на българския светец Лазар Български Дебелдялски. Рицарите и Дамите от Командерията, носеща името на мъченика от село Дебел дял, посетиха селото и поднесоха цветя на паметната плоча пред родната къща на светеца.

Тя бе поставена през 2022 г от тамплиерите на Габровска област, по случай 220 години от смъртта му.

По данни на архимандрит Нестор от Великотърновската митрополия, още като малко момче, Лазар напуска родното място и отива в Анадола (Мала Азия). Там в Сома, Турция, става овчар. Той е силно вярващ християнин и скоро си навлича гнева на турците. По нареждане на турски големец го хвърлят в тъмница. След дълги изтезания, които Лазар покорно понесъл, изпълнен с любов към Христос, бил убит на 23 април 1802 г. на 28-годишна възраст.

Образът му е изписан в цял ръст в параклиса „Свети Архангели“ в Рилския манастир. Там е означено и родното му място Дебел дял. В него е построен храм, за който Богомил Петков и съмишлениците му тамплиери са едни от основните дарители.

По случай 250 години от рождението на Светеца, тамплиерите засадиха 25 дръвчета медоносна липа. С това поставиха началото на тамплиерска гора край село Дебел дял.

Зареди още

Новини

Междинна конференция за напредъка на проекта за Младежки център

Published

on

Междинна конференция по проект № BGLD-2.001-0009 „Възможност за изява на младите хора – създаване на младежки център в Габрово“ се проведе на 22 април 2024 г. На нея присъстваха Таня Христова – кмет на Община Габрово, Иван Любомиров – зам. областен управител, доц. д-р инж. Христо Недев – зам. ректор на Технически университет – Габрово, представители на други младежки центрове от страната, културни институции в града, училища, образователни организации, партньори в провеждането на различни събития, фирми-изпълнители по проекта, медии.

Проектът се финансира чрез ФМ на ЕИП 2014-2021 г. по програма “Местно развитие, намаляване на бедността и подобрено включване на уязвими групи”, като размерът на безвъзмездната финансова помощ е 4 286 850 лв. , а собственият принос на Община Габрово – 2 267 129 лв. Той е с продължителност от 20.10.2020 до 31.08.2024 година. Партньори в неговата реализация са Технически университет – Габрово и Университетът за зелено развитие в гр. Брюне, Норвегия.

Екипът за управление на проекта представи пред присъстващите всички етапи по неговото изпълнение – проведени обществени поръчки, сключени договори, изпълнени дейности. Специално внимание бе отделено на съвместните инициативи с норвежкия партньор – посещения, обучения и споделяне на добри практики с екипа на проекта, Младежкия център и младежи от Габрово.

Представен бе екипът на Младежки център – Габрово и инициативи на Центъра, които имат за цел да развиват капацитета на младите хора, да насърчават участието им във вземането на решения за града и тяхната общност, лидерството, професионалната ориентация, доброволчеството и медийната грамотност. Представени бяха и организирани събития и инициативи в областта на културата, спорта, екологията, творчеството, здравословния начин на живот и психичното здраве. Събитието бе съпътствано от изложба с проекти на младежите от различни работилници – рисунки, фотографии, глинени маски, къщички за птици, светещи фигури.

Отправена бе покана за следващото събитие, организирано от младите хората – „Фестивал на цветята“, който ще се проведе на 27 април 2024 г. в парк „Маркотея“ в Габрово.

Дейностите на Младежки център – Габрово се изпълняват по проект № BGLD-2.001-0009 „Възможност за изява на младите хора – създаване на младежки център в Габрово“, финансиран по програма “Местно развитие, намаляване на бедността и подобрено включване на уязвими групи”, финансиран от ФМ на ЕИП 2014-2021.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица