Свържи се с нас

Общество

Ученици от Национална Априловска гимназия поднесоха цветя пред паметника на Васил Априлов

Published

on

Националната Априловска гимназия отбеляза 176 години от началото на пълната габровска гимназия, която е открита през 1872-1873 година. Учениците и ръководството на училището имаха план за различното отбелязване на празника.

Училищното тържество започна в 10 часа сутринта. В актовата зала на училището, част от учениците участваха в презентация представяща училищните символи и реликви. Завършващите ученици бяха подготвили презентация, в която показаха на по-малките от 9-ти клас кои са училищните символи и реликви като: Летописната книга на училището, книгата, в която са вписани имената и портретите на учителите са обучавали и в момента обучават ученици. Беше им показан и първия училищен печат, първата училищна камбана, училищните награди като различни плакети в различно време,които са давани на учениците, както и различните знаци, които учениците в периода на развитие на гимназията са носили.

Идеята на тази презентация е да се осъществи приемственост между големите ученици и тези, които встъпват в гимназията и по този начин те да станат съпричастни на училищните традиции, които съществуват.

Друга част от учениците ръководени пак от по-големи съученици участваха в   историческа разходка “Екскурзия в миналото”, която имаше за цел да покаже светините на самото училище. Учениците посетиха фоаето, в което бяха изложени портретите на учителите преподавали първо във взаимното училище, какъвто е Неофит Рилски, след това в класното мъжко и девическо училище какъвто е Цвятко Самърджиев и учителите от гимназията като Райчо Каролев, Иван Гюзелев и Тодор Бурмов.

Учениците се запознаха и с историята на пренасяне на костите на Васил Априлов и мястото, където е погребан в двора на гимназията, както и с историята на създаване на паметника. Последва тържествено поднасяне на цветя пред паметника на Васил Априлов, след което в 12.30 се проведе играта „Шифърът на Априлов“. Целта на тази игра е да се открие заветът на Априлов, който той прави към своите последователи. Но за да достигнат до завета на Априлов, учениците, които бяха разделени  на 4 отбора трябваше да изпълнят различни дейсности (да напишат стих, да обвържат историческо събитие с картина и да открият елементи от този завет, които се намират на различни места в училището). Играта изисква освен да познават добре историята и литературата, да познават добре и разположението на училището.

Новини

Технически университет – Габрово откри академичната 2025/2026 година

Published

on

С тържествена церемония в двора на Корпус 1, сграда „Интеграл“, Технически университет – Габрово днес, 27 август, официално постави начало на новата академична 2025/2026 година. Събитието събра студенти, преподаватели и служители на университета, представители на бизнеса и партньорски организации, както и гости от държавната и местната власт.

Сред официалните лица бяха зам.-кметът на Община Габрово г-жа Мария Йозова, областният управител инж. Мария Башева, началникът на РУО – Габрово г-н Георги Маринов и инж. Калоян Иванов – председател на Съвета на настоятелите на ТУ – Габрово.

Ректорът проф. д-р Илия Железаров приветства студентите с вдъхновяващо слово, в което подчерта важността на качественото образование, научните изследвания и активното сътрудничество с индустрията. Той пожела на младите хора смелост, постоянство и увереност по пътя към професионалното им развитие, като ги насърчи да бъдат целеустремени, иновативни и предприемчиви.

Официалните гости също отправиха поздравления към академичната общност. Те акцентираха върху значимата роля на университета в развитието на региона и подчертаха, че партньорството с местната власт е ключово за реализирането на стратегически проекти, които ще допринесат за модернизацията на града и за създаването на нови възможности за младите хора.

Тържеството завърши с изпълнение на химна на Република България и академичния химн „Gaudeamus igitur“. Символичното начало на новата учебна година беше поставено от студентите и преподавателите на ТУ – Габрово, които заедно отбелязаха старта на още една година, изпълнена с предизвикателства и нови възможности.