Култура
Васил Априлов – благодетел на новобългарското образование
В духовното пространство пред РБ „Априлов – Палаузов“ и паметника на Васил Априлов в гр. Габрово бе открита изложбата „Васил Априлов – благодетел на новобългарското образование“. Тя е реализирана по проект на Национален музей на образованието – Габрово с финансовата подкрепа на община Габрово по Програма Култура за 2024 г. Посветена е на 235-годишнината от рождението на големия български общественик, просветен деец и дарител.
Специални гости на събитието бяха заместник-кметът на Габрово Невена Минева, главният експерт в Областна администрация – Габрово Михаела Стоянова, главният експерт в отдел „Образование, младежки дейности и спорт“ на Община Габрово Павлина Макашелова, старшият експерт в отдел „Култура, туризъм, протокол и международно сътрудничество“ на Община Габрово Маргарита Дечева, началникът на РУО – Габрово Юлия Влаева, директорите на Регионалния исторически музей Росен Йосифов, на Държавния архив – Габрово Цветомира Койчева, на Националната Априловска гимназия Елвира Христова, ученици и граждани.
Изложбата е изработена в два варианта – външна и мобилна, като са показани движими културни ценности от музейния фонд – книги, вещи и документи, свързани с живота и делото на благодетеля на новобългарското образование. Историческият разказ е разгърнат на 24 цветни табла и представя личността и приноса на Априлов за развитието на българската книжовност, образование, история, нумизматика, етнография и фолклористика.
Проследени са основни моменти от живота на изтъкнатия възрожденец: детство; образование; търговската и обществената му дейност в Русия; промяната в мирогледа му и отдаването на народополезни дела – създаването на Габровското училище и превръщането му в основен фактор за разпространение на образование по българските земи като става център за подготовка на възрожденски учители и бележи пътя, по който един народ се превръща в нация, търсеща своята културна, духовна и политическа свобода.
Васил Априлов оставя в наследство забележително творчество и книгите от богатата си лична библиотека. „На полза роду“ той завещава цялото си състояние от 60 хиляди сребърни рубли, като по този начин продължава да напътства българското просветно и образователно дело.
Един от акцентите в изложбата е последната година от живота на Априлов, когато през 1847 г. той посещава Габрово и поставя начало на събирането на средства за изграждане на ново училище – Априловската гимназия. Таблата проследяват и събитията след смъртта на Благодетеля – тържественото посрещане костите на Априлов в родния му град Габрово, всенародната почит и признателност на поколенията. Във връзка с проекта Националният музей на образованието изработи информационна брошура, която бе предоставена на всички присъстващи на откриването на изложбата. Тя ще бъде разпространена в габровските училища и училища в страната, носещи името на В. Априлов.
Дигитален вариант на изложбата и брошурата ще бъде изпратен на българските училища зад граница. Изложбата бе открита от директора на НМО Любка Тинчева. Тя акцентира върху идеята на реализирания проект – да вдъхнови и предизвика чувство на гордост и патриотизъм, да мотивира младите хора с отговорност да пренасят непреходните традиции, да следват добрия пример и да не забравят завета на Априлов: „Имайте за свята длъжност да обичате отечеството си, както ще видите, чи обичат своето сичките европейци, и помагайте му сякакво и като свършите учението, върнете ся да му слугувате на потребите му и на нуждите му, както правят и другите народи“.
Изложбата ще бъде на разположение на габровци и гостите на града до края на месец ноември.
Култура
Национална научна конференция „Епохи, личности, памет“
На 3 и 4 октомври 2024 г. в Исторически музей – Дряново ще се проведе трета поред национална научна конференция „Епохи, личности, памет”, посветена на историята на града, на личности, родени и свързани с Дряново, както и на различни проблеми на историческата наука, културното наследство, музейното дело, етноложки и други проучвания.
Тази година броят на участниците е значителен. Заявените доклади и научни съобщения са около 50. Участниците ще бъдат разделени в две секции: „История, дейци и личности, свързани с Дряново и дряновския край” и „Културно-историческо наследство, музеология, етнология, архитектура и изкуство”.
Научен ръководител на конференцията ще бъде проф. д-р Петко Ст. Петков. Организатори на научния симпозиум са: Исторически музей – Дряново, Община Дряново и Исторически факултет, ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“.
Конференцията ще бъде съпътствана от гостуващата изложба „Алкохол и амбалаж” на Исторически музей – Горна Оряховица. Програмата предвижда още и представяне на няколко издания: на новоизлезлия том 3 от Известия на Исторически музей – Дряново, на справочника „Следите на героичното минало” от авторски колектив от ИЕФЕМ – БАН и „Житие и страдание на Фани Попова – Мутафова” от Катя Зографова.
Култура
„Психокриминале“ на габровска сцена
На 21 октомври, от 19.00 часа, Домът на културата „Емануил Манолов“ в Габрово ще бъде домакин на едно незабравимо театрално преживяване. На сцената ще оживее криминалната комедия „Психокриминале“ – постановка на Борислав Чакринов по пиесата на Сам Бобрик.
В центъра на историята стои Адам Уебстър – изпаднал писател на криминалета, който, в отчаян опит да изкара малко пари, решава да предлага гадаене на съдбата срещу 25 долара. Но това неочаквано го въвлича в поредица от мистериозни събития и необясними убийства.
Зрителите ще се запитат: кой е убиецът? Гангстерът Джони Шампанското или съблазнителната любовница Рита Малоун? С участието на звезден актьорски състав, включващ Асен Блатечки, Малин Кръстев, Милена Маркова – Маца, Стефан Иванов, Катерина Борисова и Асен Лозанов, постановката обещава вечер, изпълнена с много смях и неочаквани обрати.
Остроумните диалози и напрегнатата интрига ще държат публиката на ръба на местата им до последния момент. Билети за „Психокриминале“ можете да закупите от касата на Дома на културата „Ем. Манолов“. Работното време на касата е от 10.00 до 14.00 ч и от 15.00 до 19.00 ч. Резервации могат да се направят на телефоните: 0896 745 100 и 0898 293 951.
Не пропускайте възможността да се насладите на този театрален шедьовър в Габрово!
Култура
Ивайло Диманов гостува в Севлиево с „Амфибрахий в До мажор“
На 9 октомври, сряда, от 18.00 часа в галерия „Видима“ в Севлиево ще се състои представянето на най-новата стихосбирка на Ивайло Диманов – „Амфибрахий в До мажор“.
Известният журналист, писател и бард, носител на множество национални и международни награди, ще зарадва публиката със своето творчество, което обединява поезия, музика и вълнуващи разкази.
Диманов е автор на 14 книги, включващи поезия, белетристика и театрална критика, а неговите концерти с авторски песни и стихове са го отвели на сцени из цяла България и по света.
Сред държавите, където е изнасял концерти, са Чехия, Италия, Франция, САЩ и Канада, а през 2018 г. представи България на Международния фестивал на поезията в Рим. Събитието в Севлиево е част от неговото турне в централна северна България, като градът е сред любимите му спирки.
След представянето на „Амфибрахий в До мажор“, посетителите ще имат възможност да се срещнат лично с автора, да закупят книгата с автограф, да задават въпроси и да се снимат с него. Входът за събитието е свободен.
Гостите ще могат да се насладят на поезия, музика и вино, обещавайки една незабравима вечер в компанията на един от най-забележителните съвременни български творци.
-
Кримипреди 7 дни
Разкрита е денонощна линия за изборни нарушения
-
Културапреди 4 дни
Ивайло Диманов гостува в Севлиево с „Амфибрахий в До мажор“
-
Новинипреди 7 дни
Факелът на мира преминава през Габрово
-
Новинипреди 4 дни
Златен медал и парична награда спечели Йоан Велчев в шахматен турнир
-
Новинипреди 4 дни
„Янтра“ допусна поражение при домакинството си на Спартак (Плевен)
-
Кримипреди 3 дни
Жена е с опасност за живота след нанесен ѝ жесток побой
-
Новинипреди 4 дни
ДГ „Радост“ отбеляза Европейския ден на спорта
-
Любопитнопреди 4 дни
Дни на отворените врати в студио „Лори Ан“