Свържи се с нас

Новини

По примера на България и в САЩ трябва да има седмица, а защо не и месец на гората

Published

on

„Днес аз съм тук да говоря за горите,  да почетем и отпразнуваме величието на горите около нас. Мисля,  че в САЩ трябва да вземем примера от България и ние също да имаме  не само седмица, но може би дори месец на горите ”, заяви Н.Пр. Джеймс Уорлик  посланик на САЩ в България. Той   бе на посещение в Габрово по покана на Доброволеца от Корпуса на мира Робърт Съливан, който вече половин година е член на екипа на природен парк „Българка”. Поводът за визитата на посланик Уорлик е отбелязването на седмицата на гората, освен него официални гости на честването бяха заместник – министърът в Министерство на земеделието и храните Георги Костов,  народните представители Галина  Банковска, Цветомир Михов, Иван Иванов, заместник областният управител Пламен Недков и др.

За доборото настроение на присъстващите се погрижиха децата от ЦДГ „Мики Маус” – Габрово.

С грамоти и подаръци посланик Уорлик награди  отличените участници в конкурса „Мечтите на една гора”. Около 480 деца  от цялата страна се включиха в обявения от Дирекцията на парка конкурс за литература, изобразително изкуство, фотография и мултимедийни презентации. За първа година конкурсът от регионален става национален, предвид широкото участие и интерес на деца от цялата страна, заяви директорката на парка инж. Мая Радева.

„България е скъпоценен камък, едно бижу и едно от нещата, които я прави такава са нейните гори. Според една стара поговорка най- доброто време да се засади едно дърво е преди 20 години, а второто най – добро е сега. И когато след 20 години тези деца се завърнат тук дърветата, които сме засадили днес ще бъдат големи и силни. Искам да поздравя и благодаря на целия екип на Природен парк Българка и да подчертая, че благодарение на тях ние съумяваме да запазим тези паркове толкова чисти и хубави, да позадравя всички български граждани, че за цяла седмица празнуваме „Горите”. , се обърна към присъстващите посланик Уорлик.

Наградените творби са подредени в изложба  в информационния център в кв. Етър.

След като раздаде грамотите Негово Превъзходителство засади Бяла ела, постави къщички и хранилки за диви птици, също така  и откри семенна колекция от 65 вида семена на значими за българския и световен горски фонд дървета и храсти, предоставени от Горска семеконтролна станция – София.

„Длъжни сме да направим така, че горите да съществуват и за следващите поколения. Знам, че тази седмица отпразнувахме конкурса „Мечтите на една гора“ с всички деца тук, но не трябва да става дума само за една мечта, а трябва да става дума за една реалност, на която да се насладят идващите поколения. ”, завърши словото си посланик Уорлик.

 

Новини

Здравни работници от Трявна протестираха за по-високи заплати

Published

on

В Трявна служители от Специализираната болница за продължително лечение и рехабилитация на белодробни болести „Царица Йоанна” излязоха на протест. Демонстрацията се проведе вчера, 10 декември, от 11.00 до 12.00 часа пред сградата на лечебното заведение.

Техните основни искания са за достойно заплащане – стартова заплата от 1 550 евро за всички специалисти по здравни грижи, нормални условия на труд и уважение към работата и квалификацията им. Те носиха лентички „Протестирам!” през целия ден.

Медицинските работници от МБАЛ „Теодосий Витанов” в Трявна също се включиха в протеста, като изпълняваха служебните си задължения, носейки лентички „Аз протестирам!”.

По този начин служителите от лечебните заведения в Трявна се присъединиха към проведените в цялата страна акции, организирани от Българска асоциация на професионалистите по здравни грижи, подкрепени от Конфедерацията на независимите синдикати в България и Федерация на синдикатите в здравеопазването към КНСБ.

На заседанието на НСТС на 8 декември КНСБ не подкрепи новия вариант на проектобюджета на НЗОК, от който отпаднаха първоначално предвидените средства за минимални стартови заплати. На състоялата се на 9 декември в Народното събрание комисия за първо четене на Бюджет 2026, КНСБ отново многократно настоя да се предвидят средства за увеличение на възнагражденията на заетите в сектор „Здравеопазване“.

В края на заседанието финансовият министър Теменужка Петкова се ангажира, че ще бъдат осигурени 100 млн. евро за ръст на заплатите на медицинските специалисти. КНСБ настоява за ясна и последователна политиката за увеличение на възнагражденията в здравния сектор, както и за формирането им чрез механизмите на колективното трудово договаряне.

От април 2024 г. няма съгласие за сключване на нов Отраслов КТД в нарушение на принципите на социалния диалог. ФСЗ многократно алармира, че липсата на колективен трудов договор вече втора година води не само до замразяване на доходите на работещите в някои лечебни заведения, но и до невъзможност да се получават редица социални придобивки. Синдиката апелира за възстановяване на социалния диалог за постигане на достойни възнаграждения в сектора.

Зареди още

Крими

Кола блъсна жена, пресичаща на пешеходна пътека в Габрово

Published

on

Пътен инцидент е станал рано тази сутрин в Габрово, видя репортер на медията. Лек автомобил „Рено“, с габровска регистрация, е блъснал пресичаща на пешеходна пътека жена.

Произшествието е настъпило на ул.“Христо Смирненски“, в района на ОУ „Васил Левски“ (бившето Цанко Дюстабанов).

За инцидента потвърдиха пред „Габрово Нюз“ от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово. По данни на полицията блъсната жена е била откарана в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ – Габрово, с фрактури.

Пътнотранспортното е станало около 06.45 часа. На местопроизшествието има полицейски екип, който регулира пътното движени, видя още репортерът на „Габрово Нюз“.

Извършва се оглед.

Зареди още

Новини

Габрово излезе на втори протест

Published

on

Габрово излезе за втори път на протест, с искане за оставката на правителството и срещу корупцията във всяка една сфера на обществения живот. Демонстрацията се проведе снощи, 10 декември, на площад Възраждане и премина мирно.

Протестът започна в 18.00 часа, а централният градски площад се изпълни със стотици недоволни от управлението на страната. На инсталирана видеостена на откритата сцена бяха припомнени думи и изказвания на политическите лидери на ДПС – НН Делян Пеевски, ПП ИТН Слави Трифонов и съпартийците му Тошко Йорданов и Станислав Балабанов, както думи на Бойко Борисов.

Недоволните скандираха “Оставка” и “Борисов и Пеевски вън”, носеха национални флагове и пееха песни. Протестиращите реагираха бурно на показаните кадри, изразявайки разочарование от всички участници в политическия живот. Акцията беше охранявана от значителни полицейски сили, както униформени, така и цивилни. На входа на Габрово откъм Севлиево бе изградено КПП, при което се проверяваха всички автомобили влизащи в града.

Протестът от площад Възраждане се пренесе по улиците на Габрово. Шествието традиционно премина по ул. Априловска близо до централата на ГЕРБ – Габрово, ул. Радецка, моста Игото до кръстовището пред Балкан, откъдето протестиращи започнаха да разпръскват.

След 19.00 часа протестната акция завърши. Част от демонстрантите се върнаха обратно на площад Възраждане. Според присъстващи, причината за толкова ранния час митингът да бъде прекратен е опит на представители на ПП – ДБ да политизират протеста, с което гражданите в Габрово също не са съгласни.

Две са били заявленията, подадени за протест в Община Габрово, потвърдиха от администрацията на кмета Таня Христова пред БТА – Габрово. Едното заявление е от политическите партии „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“, а второто заявление е от гражданин – Георги Павлов.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица