Свържи се с нас

Новини

Планът за управление на ПП “Българка” не бе приет в този си вид

Published

on

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Областният управител на Габрово Николай Сираков и експертът от Областната администрация Марияна Ризова участваха в обсъждането на плана за управление на ПП „Българка“. Крайното решение на Висшия експертен екологичен съвет както вече стана ясно бе да върне за доработване Плана за управление, информираха от администрация на губернатора.

По този повод областният управител даде повече информация за срещата като коментира, че към териториите на ПП „Българка“ имат отношение различни институции, които обаче имат общи цели, свързани с опазване на биологичното разнообразие, устойчиво използване на биологичните ресурси и справедлива и разумна подялба от ползите на всички заинтересовани страни.

Според Николай Сираков Планът за управление на ПП „Българка“ има функцията да балансира интересите на всички заинтересувани страни и най-добрият начин, по който да се използват природните ресурси като същевременно се използват с грижа за тях.

Становището на Областната администрация, представено по време на обсъждането, съдържа две основни претенции към плана, обясни той, а именно, че към графична част „Транспортна инфраструктура“ нанесените на картата варианти на проектно трасе на „Обход на гр. Габрово“ и тунел под прохода „Шипка“ не отговарят на действащата ситуация, както и към графична част „Функционално зониране на режими“, където в територията на община Габрово, в близост до историко-архитектурен резерват Национален парк-музей “Шипка-Бузлуджа” е предвидена туристическа зона, към която няма отразен никакъв подход.

От картата не става ясно тази зона в границите на Историко-архитектурен резерват Национален парк-музей “Шипка-Бузлуджа” ли е и как точно ще се организира.

Сираков припомни, че този природен парк е създаден не защото учени са дошли тук и са открили редки видове, а по инициатива на две общини, с основна цел – опазване на буковите гори и вододайните зони. Така че в последствие научните среди имат възможността да изследват това биоразнообразие и да прилагат някакви мерки.

Областният управител обясни, че една от основните претенции от страна на МОСВ във връзка с плана за управление е, че самият план ясно и категорично не казва какво е забранено и какво е позволено. В частта на режимите нещата са описани така, че са прекалено тълкувателни, което в последствие ще създава проблеми. Такъв план има философията да служи като навигационна карта на всички дейности, които се извършват на територията му. Той трябва да транспонира законите като ги преведе конкретно спрямо територията и да упоменава ясно какво може – или не може да се случва, или какво може да се случва, но при определени условия.

От думите на Николай Сираков става ясно още , че по време на обсъждането от Изпълнителната Агенция по горите са изразили притеснение, че ако Планът не бъде приет в момента с корекции и забележки имат голям риск техен проект, от който е част този план да претърпи провал и да се загубят близо 2 млн.

„Под натиска че ще се изгубят едни пари не могат да се вземат решение“,  коментира Сираков, защото ако се приеме един неработещ план, то тогава загубите няма да са 2 млн., а в дългосрочен план ще са стотици млн.

„Някой от нещата, ако не се реализират са просто неизмерими като загуба – като например тунелът под Шипка“,  категорично заявява той.

След близо тричасови дебати крайното решение на Висшия експертен екологичен съвет е Планът да бъде върнат за доработване. По този повод мнението, което авторите са изразили е, че имат ангажимент само към нанасянето на корекциите и то доброволно от тяхна страна и нямали ангажимент към доработването му!

Община Габрово също има дълъг списък с препоръки, които трябва да се удовлетворят, Министерството на земеделието и храните имаха 11 конкретни въпроса, на повечето от които нямаше удовлетворителен отговор и те ги внесоха като становище, което желаят да се отразят, допълни още областният управител по повод проведеното обсъждане.

Той коментира в заключение, че план за управление на всеки един природен парк е задължително да има защото това е инструмент, с който всеки, който пребивава и извършва дадена дейност на територията на парк трябва да знае какво е позволени и какво забранено. „Считам, че планът е важен и се надявам да бъде преработен, така че да удовлетворява всички страни и да внася ред и яснота при управлението и ползването на природните ресурси“ – категоричен е в позицията си областният управител на Габрово Николай Сираков.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Започва имунизирането на бременни жени срещу коклюш и в Габрово

Published

on

Световната практика категорично показва, че ваксинация срещу коклюш по време на бременността, е абсолютно безопасна, както за бременната, така и за плода. Съгласно Наредба за изменение и допълнение на Наредба №15 от 2005 г. за имунизациите в Република България, (обн. ДВ бр. 40/07.05.2024 г.), имунизация срещу коклюш с комбинирана ваксина срещу дифтерия, тетанус и коклюш (ацелуларна компонента) с намалено антигенно съдържание се препоръчва за бременни жени през периода от 27-а до 36-а гестационна седмица.

Условие за поставяне на безплатна имунизация на бременна жена е наличието на медицински документ от проведен преглед /наблюдение/ насочване за имунизация от специалист по акушерство и гинекология, общопрактикуващ лекар или друг медицински специалист, от който е виден настоящия период на бременността.

Имунизацията срещу коклюш при бременни жени в 27-36 гестационна седмица е еднократна и се извършва с комбинирана ваксина срещу дифтерия, тетанус и коклюш (ацелуларна компонента) с намалено антигенно съдържание с търговско наименование Boostrix.

За област Габрово имунизация срещу коклюш на бременни ще се извършва от 9 май в имунизационен кабинет на РЗИ – Габрово на адрес: Габрово, ул. Райчо Каролев“ № 2, ет.1, каб.101.

Работното време е всеки работен ден от 14.00 до 16.00 часа, след предварително записване на телефон: 0884 60 64 23.

Информация за ваксината Бустрикс можете да намерите на сайта www.plusmen.bg.

Зареди още

Икономика

До 15 май български компании могат да кандидатстват за разработване на иновации

Published

on

Остава една седмица, в която български компании могат да кандидатстват по процедурата „Разработване на иновации в предприятията“ с бюджет 127 млн. лв. от програмата „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ (ПКИП) по линия на Министерството на иновациите и растежа. Документите се подават изцяло електронно през системата ИСУН 2020 ( https://shorturl.at/awTW6 ) до 16:30 ч. на 15 май 2024 г.

От безвъзмездна помощ ще могат да се възползват микро-, малки и средни фирми (МСП), малки дружества със средна пазарна капитализация с до 499 служители и големи компании в партньорство с МСП.

Минималният размер на финансирането по процедурата е 50 000 лв., а максималният зависи от големината на фирмите. За микро- предприятията е 250 000 лв., за малките – 400 000 лв., а за останалите – 500 000 лв.

Съфинансирането е от 25% до 60% спрямо категорията на дружествата. Проектите на фирмите трябва да са насочени към разработване на иновация, която попада в една от подобластите на някоя от петте тематични области на Иновационната стратегия за интелигентна специализация (ИСИС) 2021-2027 – „Информатика и ИКТ“, „Мехатроника и микроелектроника“, „Индустрия за здравословен живот, биоикономика и биотехнологии“, „Нови технологии в креативните и рекреативните индустрии“ и „Чисти технологии, кръгова и нисковъглеродна икономика“.

Допустимо ще бъде разработване на продуктови иновации или иновации в бизнес процесите, насочени към производство на стоки и предоставяне на услуги в различни области, напр.: машиностроене и уредостроене, изкуствен интелект, методи за чисто производство, съхранение, преработка и достигане до крайния потребител на специфични български продукти, разработване на иновативни устойчиви технологии за интегриране на водород в промишлени процеси и др.

Подкрепа ще получат иновативни решения на национално и световно ниво, но и такива представляващи новост на ниво предприятие.

Със средства по процедурата ще се финансират дейности по извършване на изследвания, изпитвания, измервания и валидиране; създаване и тестване на прототипи и пилотни линии, както и дейности по защита правата по индустриална собственост на национално и международно равнище на разработваната по проекта иновация.

Зареди още

Култура

Мария Гетова и Биляна Тодорова представят пред габровци дебютните си поетични книги

Published

on

Габрово е четвъртата спирка от т.нар. „северен тур“ на две млади български авторки, участнички в проекта „Поезия на Севера“ – Биляна Тодорова и Мария Гетова, които ще представят пред габровската публика своите дебютни поетични книги – „Годината на Март“(2022 г.) и „Полуразпад“ (2023 г.)

Домакин на събитието е Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“ в Габрово.

Биляна Тодорова е сценарист, поет и преподавател. Участник е в редица литературни събития, като на четенията си редовно изпълнява и авторска музика. Носител е на второ място в международния конкурс Sofia Singer Songwriter за 2019 година, а през 2022 г. излиза дебютната ѝ стихосбирка „Годината на Март“.

Мария Гетова е културолог и поет. Участва в литературни събития с разнообразни формати. Носител е на втора награда в Националния конкурс за поезия „Веселин Ханчев“ за 2022 г. През 2023 г. излиза дебютната ѝ стихосбирка „Полуразпад“, за която е номинирана в категория “Дебюти” на Националните литературни награди “Перото”.

Проектът “Поезия за Севера” се осъществява с финансовата подкрепа на Национален фонд “Култура” по програма “Разпространение”.

Мария и Биляна споделят, че с нетърпение и радост очакват срещата в Габрово, защото искат да опознаят града и да се запознаят с нови хора, да поговорят със своите публики за детството…за писането…за градовете…за хората…за поезията…

Заповядайте в библиотеката на 14 май, вторник, от 17.00 ч. в читалня „Д-р Петър Цончев”.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица