Новини
Николай Григоров: Най – важното е, че запазихме физиономията си и разширихме донякъде своето влияние
Последна за тази година пресконференция дадоха ръководството на БСП в Габрово. Равносметка на случилото се през последните 12 месеца направиха Николай Григоров, лидер на местната структура, проф. Николай Данчев председател на групата общински съветници и неговите колеги Миглена Пройнова и Диан Русанов.
„ За нас като партийна организация на БСП годината не беше толкова лоша в политически план. Вярно, че акцентът бе частичните местни избори, в които имахме доста слаб резултат и наистина имаше разочарование. Лично аз и колегите ми очаквахме доста по- добро представяне, но по една или друга причина, била тя обективна или субективна, нещата не се случиха. По – важното за мен е, че успяхме да запазим физиономията си на интелигентна, знаеща, можеща политическа сила, алтернатива на управляващите. Показахме, че може да има и друга политическа култура – цивилизованост, дипломатичност, компетентност, може да има толерантност, зачитане на мнението на опонента. Това което стана в Габрово по време на частичния вот беше един твърде лош за нас показател. Този лош политически вкус, който демонстрираха нашите опоненти по изборите, никак не ми се иска да се пренася догодина на редовните избори, а има всички изгледи че ще получи”, заяви в стъпителното си обръщение Николай Григоров.
Той не пропусна да коментира и поведението на БСП като единствена опозиционна партия в общината . ” През тази една година ние се опитвахме да помагаме на управляващите в града със свежи, полезни идеи, да бъдем критични, но не самоцелно, а аргументирано. За наше общо съжаление като габровци, те отказаха да се вслушват в рецепти ни за управление. Не искам да коментирам поведението на опонентите ни, а само казавам, че и догодина, ще продължим да бъдем толеранти, коректини и конструктивни, но без това да означава, че ще бъдем без зъби, че ще бъдем твърде меки и безкритични. Предстоящите догодина избори са изключително важни за България, решава се дали ще продължава да ни управлява вулгарността, простащината, арогантността и незачитането на чуждото мнение или ще имаме една нормална политическа култура. Това което наблюдаваме последните месеци, на мен лично и на моите колеги по никакъв начин не ни харесва. Има един реваншизъм, възстановяване на порядки, които смятахме, че са отдавна забравени . Възстановяват се черти характерни за един режим преди 10 ноември 1989г. Мислехме,че тези времена са отминали, но се оказа, че управляващите не можейки да измислят някаква по – позитивна визия на България, се опитват да прехвърлят собствените си проблеми на гърба на българския народ. Затова е нужно да има здравомислещи хора, които да бъдат контрапункт на управляващите. Обещавам Ви това ще бъдем ние, тук на местно ниво като партийна организация, и на национално ниво – БСП, като единствена опозиционна сила”.
Думите на Николай Григоров бяха допълнени от председателя на групата общински съветници от БСП проф. Николай Данчев, който за пореден път заяви своята неудовлетвореност от работата на местния парламент. „Общинският съвет тази година не изпълни своите ангажименти. Управляващите от ГЕРБ се измъчват да съставят дневен ред, с който да се занимават общинските съветници. Не случайно няколко пъти заявих нашата позиция, че ако продължаваме по този начин, едва ли ще успеем да завършим мандат си . Струва ми се, че догодина няма да можем да провеждаме сесии на общинския съвет, и сега дори дневният ред е изсмукан от пръстите им. В момента има тежки социални проблеми, бедността е сковала нашия град, никакви промение не се осъществяват на макро и микро равнище. Градът просто е обхванат от едно социално бедствие. На този фон, тази тежка проблематика въобще не кореспондира с проблемите на общинския съвет”, заяви професорът, който е и общинският съветник с най – дълъг стаж в местния парламент.
„Мисля, че общинския съвет работи крайно неефективно , там може да се прави много повече за града и за общината ни”, допълни младият съветник от левицата Диян Русанов.
Новини
Габрово преминава към електронно таксуване в градския транспорт

Ерата на хартиените билети в градския транспорт на Габрово приключва официално на 6 август, когато Общинско пътническо дружество въвежда безконтактна електронна система за таксуване.
Промяната беше обявена по време на финалната конференция по проекта за модернизиране на обществения транспорт, реализиран с финансиране по Националния план за възстановяване и устойчивост на обща стойност 5,2 милиона евро.
От 6 август новата система ще бъде достъпна за всички жители и гости на града, които ще могат да закупуват и валидират превозни документи по модерен и удобен начин. Преди пускането ѝ в експлоатация общината и превозвачът ще проведат разяснителна кампания, целяща да улесни пътниците в прехода към новия начин на пътуване.

През тази седмица поетапно ще бъдат представени всички основни функции на системата. Проектът, в рамките на който се въвежда електронното таксуване, обхваща и общините Габрово и Севлиево и съчетава три основни направления – развитие на екологичния транспорт, повишаване на пътната безопасност и въвеждане на интелигентни транспортни решения.
По думите на кмета на Габрово Таня Христова, инвестицията е поредна стъпка към амбицията общественият транспорт да бъде достъпен, качествен, точен и екологичен, а не финал на процеса на модернизация.

Сред другите резултати от проекта е закупуването на девет нови електрически автобуса – четири 12-метрови и пет компактни, за чиято експлоатация са изградени седем зарядни станции.
В рамките на инвестицията беше отбелязан и първият по рода си в България редовен курс с електробус по линията Габрово – София, въведен през септември 2025 година.

По отношение на пътната безопасност в Габрово са осветени допълнително 31 пешеходни пътеки, а при седем училища са монтирани соларни пътни знаци и предпазни парапети.
Партньорът по проекта, община Севлиево, е осветил 60 пешеходни пътеки и е изградил близо километър велосипедна алея.

Крими
61-годишен мъж загуби живота си след катастрофа с мотор

61-годишен мъж от севлиевското село Шумата загуби живота след като катастрофира с мотор.
Тежкият инцидент е станал в събота, 1 август, около 10.00 часа в прохода Шипка. По данни на полицията мотористът е самокатастрофирал.
На място незабавно е бил изпратен полицейски екип, който установил самоличността на водача. Той е бил транспортиран в габровската болница, където по-късно починал.
Според първоначалната информация водачът се е ударил в крайпътната мантинела.
Причините за инцидента са в процес на изясняване.

Новини
Денислав Иванов от ШК „Орловец 1997“ стана първи на турнир

Състезателят на ШК „Орловец 1997“ Габрово Денислав Иванов спечели градския шахматен турнир в Дряново при мъжете.
Той бе посветен на дългогодишния треньор и състезател на Дряново Марин Денев и се организира от Община Дряново и НЧ „Дряновска пробуда 2008“.
Денислав Иванов, който мери сили в турнира за възрастни, заслужено се нареди първи и грабна купата и златния медал.
13-годишният Стефан Тотев и 10-годишният Иван Екимов също се включиха в турнира за възрастни. Стефан беше на крачка от медала, като се нареди на 4-то място.
Достойно в турнира за големи се представи и 10-годишният Иван Екимов. Всички участници получиха грамоти и натрупаха ценен опит.

-
Новинипреди 6 дниОрганизират дискусия „Развитие на местното самоуправление“
-
Културапреди 6 дниСветовната мрежа от градове на занаятите и фолклорните изкуства се събира в Габрово
-
Новинипреди 5 дниМаркираха 101 коли в Габрово, излезли от употреба
-
Новинипреди 5 дниПрерязаха лентата на ремонтираната зала Дан Колов в Севлиево
-
Кримипреди 4 дниФилмиран се помисли за „Транспортера“ и приключи на бул.“Стефан Караджа“
-
Кримипреди 4 дниОтново конфликт между две групи в Габрово
-
Новинипреди 4 дниОбществено полезен труд и възпитател за участниците в свадата, разиграла се в Габрово
-
Новинипреди 3 дниОт 1 август влизат в сила новите цени на винетките










