Култура
„Следобедът на един VIP и др.” в ДХС
През януари т.г. в Салоните на Съюза на българските художници в София беше открита 35-та Национална изложба на карикатурата. А Музеят ДХС за осми път избра свой лауреат сред участниците, който тази година е Илиян Савков, в момента карикатурист във вестник „Стандарт”. Ето че на 16 декември от 17.30 часа в зала 7 той ще получи в Габрово своята награда – плакет и диплом, а също така ще открие самостоятелна изложба, както изисква статутът на наградата. Предизвикателно нарича изложбата си „Следобедът на един VIP и др.” и така ни подсказва, че ще попаднем в галерия от днешни политици и болезнени най-актуални събития от нашия политически и обществен живот.
През януари, когато габровци му честитяха наградата, той призна: „2010 година беше много успешна за мен…Радвам се и съм поласкан да вляза в престижния Клуб на хумора в Габрово!” Сега, в края на годината, неговото откровение е валидно много повече: наскоро той направи блестяща изложба в „Арт галерия” (София) – живопис, и неговите платна не само очароваха, но и сепнаха почитателите му.
В изложбата му в ДХС ще го видим предан на събитията, ставащи около нас и често променящи съдбата ни, без да можем да реагираме. Карикатуристът се е нагърбил – като всеки творец! – да реагира вместо нас: безпощадно ни отваря очите за истинските стойности, предупреждава ни, че ни очакват подмолни камъни, падения, разочарования, но и ни позволява да прихнем от все сърце и така да „накажем” виновниците от голямата политика. Едновременно с това ни предупреждава, че следващият път грешката от наша страна ще е много болезнена и непоправима.
Илиян Савков е роден на 11 март 1961 г. Работи в областта на живописта, карикатурата и колажа. От 2003 г. е председател на фондация „Права на карикатуристите”– България.
Има самостоятелни карикатурни изложби и участия в карикатурни салони в Англия, Белгия, България, Италия, Полша, Сърбия, Турция, Холандия, Япония.
Получавал е повече от 30 награди и отличия за карикатура в Македония, Италия, Сърбия, Тайван, Турция, Хърватска, Южна Корея, Япония и др. Негови карикатури и живописни творби са собственост на обществени и частни колекции в България, Великобритания, Иран, Италия, Румъния, САЩ, Сърбия, Турция, Япония. Записан в Книгата за рекордите на „Гинес” като най-бързият рисувач на шаржове в света.
Участник е в Международното биенале на хумора и сатирата в изкуствата от 1993 г., а във фонда „Хумор на народите” се съхраняват повече от петнадесет дарени от него творби.
Участвал е и в международни проекти на Дома и в изложбите „Весели Балкани” и „Евросапиенс”.
Знаем с какво вълнение се готвеше за изложбата във Веселата къща и очакваме с нетърпение гостуването му в навечерието на Коледните и Новогодишните празници. За да си кажем заедно „Смях и здраве!”
Култура
Две „Златни лири на Орфей” за Музикален клуб „Весела”

Талантливите пианистки Невин Халил – 3 клас, и Мира Русинова – 9 клас, от Музикален клуб „Весела” се завърнаха с най-високото отличие от Международния конкурс „Орфееви таланти”- Пловдив-2026.

В своите възрастови групи, те доказаха за пореден път музикалните си качества и спечелиха златни медали, въпреки силната конкуренция на възпитаници от музикалните училища.
Журиращата комисия от преподаватели в Музикалната академия в Пловдив специално поздрави двете габровски деца и техния преподавател Весела Пенева за отличните изпълнения и интересната им програма.
Международният конкурс „Орфееви таланти” се провежда от 2015 година насам. Организиран от АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“-Пловдив, той успя да се превърне от локален конкурс с фолклорна насоченост до мащабен форум с многопосочни направления в областта на музиката, танцовото и изобразителното изкуство.
Тази година специален гост и член на журито в няколко категории беше проф. д-р Ришард Минкевич, ректор на Музикалната академия „Станислав Монюшко“ в Гданск, Полша.


Култура
Историческият музей в Дряново обяви Петия национален пленер по живопис

Исторически музей – Дряново обявява провеждането на Петото поредно издание на Националния пленер по живопис „Дряново на майстор Колю Фичето – памет и настояще“, който ще се състои в периода от 1 до 5 юли 2026 г. Пленерът се реализира с партньорството на Община Дряново и Съюза на българските художници (СБХ).
Инициативата има за цел да предостави възможност и творческо предизвикателство за съвременни художници да интерпретират онзи възрожденски дух и плам, който пренася поколенията през годините като през мостовете на Първомайстора.
Срещата на творците с богатото културно-историческо и архитектурно наследство на град Дряново, с неговите природни забележителности и с построените от майстор Колю Фичето обекти в родния му град, създава благодатна среда за задълбочени художествени търсения.
Пленерът няма определена сюжетна или жанрова насоченост, като на участниците се предоставя пълна свобода при реализирането на техните творчески идеи и пластични експерименти.
Събитието има конкурсен характер, като ежегодно се присъжда Наградата на град Дряново за живопис. В пленера ще участват петима художници от страната, като автори, участвали в предходното издание, нямат право на участие в настоящото. Кандидатите следва да изпратят творческа биография, снимки на до 5 свои творби (jpeg – формат), както и актуални имейл и телефон за контакт на адрес: office@museumdryanovo.com.
Крайният срок за кандидатстване е 30 април 2026 г. Одобрените участници ще бъдат уведомени до 15 май 2026 г. и следва да потвърдят участието си до края на май месец. Организаторите осигуряват на участниците нощувки, храна и транспортни разходи, както и художествени материали – по две платна с формати 50/60 см и 40/50 см.
Художниците могат да работят и върху други формати по собствен избор. Пленерът ще завърши с изложба на създадените по време на събитието живописни творби, като всеки участник дарява по две произведения за фондовете на Исторически музей – Дряново.
Наградата на град Дряново за живопис ще бъде определена от жури, с представители на Съюза на българските художници, Община Дряново и Исторически музей – Дряново и ще бъде връчена от Кмета на града при откриването на изложбата.
Отличеният автор ще получи възможността да представи самостоятелна изложба в залите на Икономовата къща в Дряново през следващата календарна година.
Събитието ще бъде широко отразено в печатни, електронни медии и в социалните мрежи. Ще се отпечата и каталог, включващ изданията на пленера, като участвалите художници ще получат екземпляр.


Култура
Васил Петров пристига с нова концертна програма в Габрово

Васил Петров гостува в град Габрово на 3 февруари с нова програма „30 години на сцена“ заедно с Разградската филхармония „Проф. Димитър Ненов“, с маестро Деян Павлов. Представят едни от най-великите хитове и вечни класики в симфонична версия.
Концертът ще се състои в зала Възраждане с начален час от 19.00 ч. В програмата са емблематични шедьоври като Yesterday, Killing me softly, Besame mucho, My way, Nеw York, New York, I was made for loving you, боса нова теми, българска музика -„Девойко мари хубава“, неговият хит „Другият“, музика от филмите „Мисия невъзможна“, „Карибски пирати“, „Властелинът на пръстените“, „Междузвездни войни“ и още много незабравими мелодии.
На сцената, заедно с Васил Петров и Разградска филхармония, се присъединяват още джаз трио в състав – Йордан Тоновски -пиано, Христо Минчев-бас, Александър Каменов – ударни.
Концертът е част от национално турне на Васил Петров, което стартира през октомври миналата година и преминава с голям успех, поредица от бисове и силен интерес.
На 3 февруари в зала Възраждане ще се насладите на вечер посветена на джаза, поп, рок и българската музика и филмовата класика чрез интерпретацията на изключителния Васил Петров.
Вземете своя билет сега от касата театъра или онлайн от сайта на театъра dramagabrovo.com.


-
Любопитнопреди 7 дниФестивал на светлината в Габрово от 13 до 15 март
-
Любопитнопреди 5 дниГаброво търси новите лица на смеха
-
Любопитнопреди 3 дниВсяко „да“ носи своята загуба: една теория за избора
-
Кримипреди един денИван Халкин застава начело на полицията в Габрово
-
Новинипреди 2 дниПриключи ремонтът на плувния басейн в ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“
-
Икономикапреди 3 дни2026: Годината на големия тест за България. Ще станем ли по-богати?
-
Кримипреди 2 дниВнимание: Зачестяват опитите за телефонни измами в Габровско!
-
Икономикапреди 2 дниMarket tackle – дигиталният партньор за устойчив онлайн растеж









