Свържи се с нас

Култура

ДХС посвещава събота на изложбите за Кристо и Жан-Клод

Published

on

снимка: Дом на хумора и сатирата

Традиционно съботният ден в Дома на хумора и сатирата се посвещава на изложбите „Кристо и Жан-Клод. Проекти”, „Роден в Габрово”. Част от съпътстващата програма към тях са екскурзоводните беседи и филмовите прожекции. От началото на годината се провеждат и творческите ателиета за деца „Завържи” и „Пейзаж-кола”.

Тази събота 17 февруари от 11:00 часа. Денят ще започне с творческото ателие „Пейзаж-колаж”, в което децата експериментират с художествената техника колаж. Преди да се отправят към залата с художествени материали, те имат възможността да разгледат изложбите и да съберат впечатления и нови знания.

От 14:00 ще се състои екскурзоводна беседа, а от 14:30 в Залата на жирафите ще бъдат излъчени филмите на Евгения Атанасова от 2010 година – „Пътяът към портите“,2005 и „Опакованият Райхстаг – 20 години по-късно“ от 2016г.

снимка: Дом на хумора и сатирата

„Физическото построяване на портите отне дни, но пътят към тях отне точно 26 години. През 1976 година Кристо прави първите скици на проекта, тогава наречен „1000 врати“. В началото на 80те артистите получават твърд отказ от градската управа (на Ню Йорк), но това не ги обезкуражава.“– с тези думи Евгения Атанасова ни въвежда през „Портите“ и тяхната история. Какво още се крие зад това ефирно произведение на изкуството, разбираме от интервюта с най-приближените на Кристо и Жан-Клод, от случайно преминаващите през парка нюйоркчани, от членове на семейството Явашеви.

снимка: Дом на хумора и сатирата

„Опаковането на Райхстага – 20 години по-късно“ е филм, разказващ за един от най-мащабните „политически“ проекти на Кристо и Жан-Клод, подготовката и реализацията на които продължила близо 24 години. Всичко започва от една картичка, изпратена от Берлин до Ню Йорк, в която пишело „Какво мислите за това?“ Подателят е американският историк и автор на книга за Райхстага проф. Майкъл Кълен, впоследствие станал част от основния екип, работещ за реализацията на проекта. Разрешение за опаковането на историческата сграда се иска не само от разделена Германия, но и от още четири държави, участнички във Втората световна война – Америка, Франция, Великобритания и Русия.

От 14:00 часа, непосредствено преди прожекцията, Музеят „Дом на хумора и сатирата” организира екскурзоводна беседа в залата на изложбите „Кристо и Жан-Клод. Проекти” и „Роден в Габрово”. Беседата ще въведе посетителите в идеите и начина на работа на Кристо и Жан-Клод и ще ги ориентира в мащабите и историята на проектите им. „Капсулата на времето,“ изложбата „Роден в Габрово“ ще ги пренесе в ранните години от живота на Христо и семейство Явашеви в Габрово. Разглеждането на изложбата предлага сетивно и естетическо преживяване, различно от това на киното и заедно с последващите прожекции ще даде по-пълна представя за историята на Кристо и Жан-Клод и тяхното изкуство.

Със заплащането на входна такса посетителят може да се включи в екскурзоводния тур, да гледа филмите и да разгледа целия музей.Посещението само на филмовата прожекция също е на цената на билет за музея.

До края на изложбите (17 юни 2018) всеки месец на ротационен принцип ще бъдат показвани различни документални филми посветени на артистичната двойка и тяхното творчество. Ако не успеете да дойдете на тази дата, непременно следете програмата и да планирайте да посетите Дома в следващите месеци. Освен в събота преди обед, са предвидени и прожекции през седмицата, след работно време.

Следващата събота, 24 февруари, от 14:00 часа ще видим заглавията „Мост към Кристо” автор Евгения Атанасова, автор Евгения Атанасова-Тенева, 2016.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Проф. Пламен Павлов гостува в Дряново с „България: кратки хроники“

Published

on

Исторически музей – Дряново кани всички почитатели на българската история на представянето на книгата „България: кратки хроники“ от Пламен Павлов. Събитието ще се състои на 25 март от 17.30 часа в залата за временни изложби в експозиция „Колю Фичето“.  

Проф. Пламен Павлов е изтъкнат български историк, поет, публицист и телевизионен водещ. Завършил е история във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“, където от 1984 г. преподава история на Византия и средновековните балкански държави. В периода 1998 – 2002 г. е председател на Държавната агенция за българите в чужбина, работейки активно за свързването на българските общности по света.

Автор е на над 150 научни студии, книги, учебници и енциклопедични издания. „България: кратки хроники“ е проект в две книги на издателство „Изток-Запад“, който предлага задълбочен поглед върху българската история.

Първата книга проследява малко познати и напълно непознати събития и личности – от праисторията до падането на средновековната българска държава. В нея читателят ще открие нови сведения за пещерите „Козарника“ и „Бачо Киро“, неолитната революция, цивилизацията Варна, както и значими моменти от античността и средновековието.

Представени са емблематичните български владетели като Кубрат, Симеон Велики, Иван Асен II, Ивайло и Иван Шишман, но и малко познати духовни водачи и исторически фигури.

Книгата на Пламен Павлов предлага научнопопулярни текстове, систематизирани в аналитични раздели. Това я прави подходяща както за любители на историята, така и за по-задълбочени изследователи.

Зареди още

Култура

Впечатляващи музикални продукции пристигат на габровска сцена

Published

on

На 21 март от 19.00 ч. в Дом на културата „Емануил Манолов” „Калас и Онасис”. Операта-мюзикъл на Христос Папагеоргиу разказва с брилянтни певчески и танцови изпълнения историята на оперната дива Мария Калас и милиардера Аристотел Онасис. В ролите им изключително емоционално и с огромен талант влизат звездите Ева Перчемлиева и Мариос Андреу.

За екипа на Държавна опера – Варна световната премиера на мюзикъла „Калас и Онасис“ е интересно творческо предизвикателство, най-напред заради хибридния жанр, заложен в операта-мюзикъл от Христос Папагеоргиу. Авторът, който живее и твори в Ню Йорк, развива сюжета и музиката на две нива – оперната сцена и извън нея, и този сложен паралел изисква различна интерпретация.

„Певицата, която изпълнява ролята на Мария Калас, трябва да владее едновременно и двата стила на пеене – в операта и в мюзикъла. Когато действието се развива на оперната сцена, тя влиза изцяло в ролята на оперната икона Мария Калас, а в говорните диалози и когато сюжетът следва житейските обрати във връзката между Мария Калас и нейния любим, финансовия магнат Аристотел Онасис, тя звучи в бродуейски стил.

Билети за спектакъла могат да се закупят на касите на Драматичен театър „Рачо Стоянов” – Габрово и онлайн.

На 31 март мюзикълът „Семейство Адамс” на Държавна опера – Пловдив ще подгрее началото на Международния фестивал на комедийния и сатиричния спектакъл, който започва на 2 април. „Семейство Адамс” Ви кани в своя необикновен свят. Най-забавният и мрачно-шарен мюзикъл на сезона е със специалното участие на Керана в ролята на Мортиша Адамс!

Очаква ни смях и вълнение, които ще ни накарат да се влюбим в мрачното очарование на прочутото семейство! Билети за спектакъла могат да се закупят на касите на Драматичен театър „Рачо Стоянов” – Габрово и онлайн.

Зареди още

Култура

Владо Николов ще дойде в Габрово, за да представи книгата си „Високо“

Published

on

Има хора, които вървят през живота и оставят следи. Пред тях стъпки няма, сами прокарват пътища, по които други да минат. Наричаме ги лидери, но те обикновено не мислят за това – имат пътища да прокарват. Материалното за тях е средство, не цел. Към нея се движат така, че да останат в историята, но не знаят ще се случи ли. Така че и за това не мислят.

Тръгваме по оставените от тях следи. „Следите на…“ е поредица от реални и виртуални срещи в Габрово с личности, които прокарват пътища в живота и са написали книга за това. Освен на живо публиката ще може да се срещне с тях и в подкаст със същото име.

Епизодите от „Следите на…“ ще са толкова, колкото са и срещите. Първата е особено вдъхновяваща – с волейболиста Владимир Николов. Малко е да бъде определен като звезда. Той е вдъхновител.

Неслучайно книгата му се казва „Високо“, защото такава е житейската му цел. Той не само я постига, но достига върха и остава на него със своя пример. Както сам разказва в книгата, родил се е мотивиран.

Срещата с Владимир Николов в Габрово е на 9 април от 17.30 часа в зала „Възраждане“. „Следите на…“ е кауза, която мотивира хората от всяка възраст да бъдат водачи. Защото всеки има нещо уникално, което другите да открият и последват.

„Следите на…“ се реализира от организации и лица, които работят за утвърждаване на културата в Габрово – сайтът Тетрадката.com, онлайн-платформата Култура ON AIR, Регионална библиотека „Априлов-Палаузов“, Община Габрово. „Следите на…“ се посвещава на 165 години от обявяването на Габрово за град.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица