Свържи се с нас

Новини

Популацията на благороден елен се подобрява, показаха експозиции на трофеи

Published

on

Три от ловните стопанства на „Северноцентрално държавно предприятие“ ДП проведоха обучения за своите служители, във връзка със стопанисване на популацията от благороден елен. Тази година, вместо традиционното представяне на трофеи от благороден елен, ловните специалисти от ДЛС Воден-Ири Хисар, ДЛС Дунав-Русе и ДЛС Росица-Севлиево проведоха обучения на своите служители, разглеждайки добитите трофеи през настоящия ловен сезон.

Причината за измененията във форма̀та на мероприятието е усложнената обстановка и строгите противоепидемични мерки. Това доведе до огромно разочарование у цялата ловна колегия, която традиционно всяка година посещава изложението.

Директорът на СЦДП инж. Цветелин Миланов отбеляза, че това е един от най-добрите начини за проследяване развитието на популацията на дивеча.

„Разглеждането на трофеите е вид образователен курс за нашите ловни водачи и ловни деятели. В разговорите около добиването на всеки от трофеите става ясно, че отстрелът не се изчерпва с това да видиш елен и да кажеш „Отстреляй го!”.

Много е важно за ловните водачи да умеят да преценяват преди отстрела дали животното е перспективно. Тези умения се придобиват най-добре на точно такъв вид мероприятия. От друга страна, провеждането на тези изложения е важно и заради анализите и изводите, които се правят на тях.

Те дават възможност да се изследва състоянието на популацията от благороден елен в ловните стопанствата, нейните трофейни качества и потенциалът й за развитие. Самият факт, че са отстреляни 4 капитални трофея над 250 т. по CIC и то в рамките на една година показва, че популацията се подобрява. Това е огромен успех, какъвто не се е случвал в България повече от 30 години.“ каза още инж. Миланов.

От представените експозиции, се отличиха 4-те капитални трофея от благороден елен, оценени със златен медал. Единият трофей е отстрелян в ДЛС „Воден-Ири Хисар“ и е с оценка 258,88 т. по CIC и тегло 15,100 кг., а други два трофея са добити в ДЛС „Дунав“- Русе съответно с оценка 253,86 т. по CIC и тегло 16,960 кг., и с оценка 254,1 т. по CIC и тегло 15,570 кг. Четвъртият трофей е отстрелян в края на 2020 г. на територията на ДДУ „Вардим I“, оценен с 264,48 т. по CIC на изложението в Будапеща.

„Тези трофеи са доказателство, че с много усилия, грижи и професионализъм вървим в правилната посока – популацията от благороден елен е подобрена значително. Не трябва да забравяме, че природните и климатични условия на Лудогорието и Дунавската равнина, създават едни от най-добрите в световен мащаб местообитания за развитие на този вид дивеч.

Неслучайно някои от най-качествените трофеи от благороден елен в света са отстреляни на територията на „Северноцентрално държавно предприятие“ ДП“, коментира още инж. Миланов.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Любопитно

Парти край басейна с DJ Mascota в Габрово

Published

on

В разгара на лятото, Габрово се приготвя за едно от най-очакваните събития на сезона! На 1 август, събота, от 16.00 часа, Комплекс Мечтания отваря врати за едно незабравимо Парти край басейна с DJ Mascota.

Посрещаме 1 август по най-добрия възможен начин – с музика, слънце и настроение, което ще запомним до края на лятото. Зад пулта застава един от любимите на поколения DJ Mascota – артист, чието име отдавна се превърна в синоним на качествена електронна музика и незабравими партита из цялата страна.

С богат опит зад гърба си и усет за това как да запали публиката, DJ Mascota обещава сет и безкомпромисен саунд, които ще подхождат идеално на лятното настроение и красивата локация на Комплекс Мечтания.

Синоптиците обещават отлично време за забавления на открито, а всички предпоставки за едно наистина яко парти вече са налице! Очакват ни много музика, слънце, разхлаждащи напитки и танци до залез слънце – на място с уникална гледка към Габрово и билото на Стара планина, където слънцето огрява до последния си лъч.

Комплекс Мечтания предлага не само страхотна атмосфера, но и простор за игри, басейни за свежи емоции и специални кътове за най-малките, така че партито е повод за цялото семейство, дори докато най-веселата част се случва край басейна.

Ако сте от хората, които се кефят на съвременната електронна музика и търсят перфектния повод да посрещнат лятото с танци и под открито небе – това е вашият шанс. Запазете си място навреме, защото такова парти не се пропуска!

За резервации: 0899 472 075.

Зареди още

Крими

Неплащането на глоби да се замени с обществено полезен труд!

Published

on

Институциите в област Габрово обединяват усилия за по-ефективна координация в името на сигурността и обществения ред. По инициатива на областния управител на Габрово Кристина Сидорова се проведе работна среща, посветена на координацията между институциите и необходимите законодателни промени за по-ефективно противодействие на нарушенията на обществения ред. Сред обсъдените предложения бяха въвеждането на по-строги санкции, както и възможността неплатените глоби да бъдат заменяни с общественополезен труд за лица без официални доходи.

В срещата участваха заместник-министърът на вътрешните работи Венцислав Катинов, областният управител Кристина Сидорова, кметове, заместник-кметове и председатели на общински съвети от четирите общини в областта, ръководството на ОДМВР – Габрово, окръжният прокурор Тихомир Петков и директорът на Териториална дирекция „Национална сигурност“ – Габрово Петя Казакова-Иванова.

Представените данни показват, че през първото полугодие на 2026 г. в областта е отчетен спад на регистрираните престъпления с близо 17% спрямо същия период на предходната година, както и повишена разкриваемост. Въпреки положителната тенденция, чувствителността на гражданите към нарушенията на обществения ред, нощния шум и пътната безопасност остава висока.

Именно по отношение на нарушенията на обществения ред участниците откроиха като сериозен проблем липсата на ефективен механизъм за въздействие при неизпълнение на наложените глоби. Това налага обсъждането на законодателни промени, които да предвидят алтернативни санкции за нарушителите без официални доходи.

Заместник-министърът на вътрешните работи Венцислав Катинов подчерта необходимостта от тясно взаимодействие между институциите при решаването на проблемите, свързани със сигурността и обществения ред.

Той съобщи, че министър Демерджиев ще проведе подобни работни срещи във всички области на страната с участието на Областните дирекции на МВР и местната власт. Директорът на ОДМВР – Габрово старши комисар Илиян Иванов информира, че полицейското присъствие в рисковите райони вече е засилено и са предприети допълнителни превантивни мерки за недопускане на нови инциденти.

Кметът на Габрово Таня Христова отбеляза, че създаването на самостоятелна общинска полиция на този етап е финансово непосилно за средно големи общини като Габрово. По предварителни разчети това би струвало над 800 000 евро годишно. Затова усилията остават насочени към подобряване на взаимодействието със структурите на МВР.

Представителите на местната власт поставиха въпроси, свързани с актуалната обстановка в общините, споделиха добри практики и конкретни затруднения в работата си, както и предложения за промени в действащата нормативна уредба.

В края на срещата всички участници заявиха готовност да продължат активния диалог и доброто взаимодействие между институциите, така че проблемите, свързани с обществения ред и сигурността, да получават своевременни и ефективни решения.

Зареди още

Новини

БСП ще отбележи 135 години с традиционен събор на Бузлуджа

Published

on

Уважаеми съграждани, съмишленици и социалисти,

На 1 август (събота) ще се проведе традиционният митинг-събор на БСП на Историческата поляна под връх Бузлуджа.

Нека заедно отбележим 135 години от организираното социалистическо движение в България и празника на Българската социалистическа партия!

За всички желаещи е осигурен безплатен организиран транспорт до Бузлуджа и обратно.

Предварителното записване е препоръчително, за да си гарантирате място в автобуса.

Записване – БСП Габрово: 0886 031 737.

Автобусите ще отпътуват в 8:00 ч. на 1 август (събота) от площад „Възраждане“. Очакваме ви! Нека заедно бъдем част от този значим ден!

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица