Новини
Евродепутатът Цветелина Пенкова и МБСП стартират конференции „Когато младите говорят…#EUphoria“
Цветелина Пенкова и Младежкото обединение на БСП организират в 12 града в страната конференции – дискусии под надслов „Когато младите говорят…#EUphoria”. Събитията са вдъхновени от общоевропейската инициатива „Конференция за бъдещето на Европа“, която се провежда в целия ЕС от месец юни тази година до лятото на 2022 г.
Кампанията стартира на 17.06.2021 г. в гр. Русе и приключва на 07.07.2021 г. в гр. София. Мероприятията ще обхващат най-приоритетните теми на Европейския съюз, сред които зеления преход и кръговата икономика, изграждането на зелени градове и културни центрове на бъдещето, образованието, здравеопазването, спорта, модерното земеделие, ролята на младите в социалната система, младежката заетост, туризма и развитието на курортите, културно-историческото наследство, цифровизацията, умните градове и много други.
В дискусиите ще се включат представители на редица асоциации, неправителствени организации, университетски сдружения, общественици и най-вече млади обществено-ангажирани български граждани.
„Конференцията за бъдещето на Европа има реален шанс да доведе до изменения на Договора за ЕС и да въведе постоянен механизъм за гражданско участие. Нашите събития целят именно това – да ангажират максимален брой хора от България да се включат в процеса по изготвяне на бъдещите европейски политики. След всяко събитие в даден град ще бъде избирана конкретна инициатива, предложена по време на дискусиите, която да бъде включена в онлайн платформата на Конференцията за бъдещето на Европа.“, заяви Цветелина Пенкова.

Включете се в събитията:
Русе на 17.06.2021 г./ Тема: Изграждането на зелен град и културен център на бъдещето
Силистра на 18.06.2021 г./ Тема: Работните места на младите в България
Варна на 19.06.2021 г. / Тема: Кръговата икономика на брега на Черно море
Пловдив на 22.06.2021 г. / Тема: Образованието като ценност и капитал за реализация
Ямбол на 23.06.2021 г. / Тема: Модерното земеделие и пчеларство
Бургас на 24.06.2021 г. / Тема: Черноморският бряг и дивото къмпингуване
Смолян на 28.06.2021 г. / Тема: Ролята на младите в социалната сфера
Благоевград на 30.06.2021 г. / Тема: Модернизация на здравните заведения
Плевен на 01.07.2021 г. / Тема: Зелена енергия и чиста околна среда
Велико Търново на 02.07.2021 г. / Тема: Туризъм и културно-историческо наследство
Самоков на 05.07.2021 г. / Тема: Развитие и курорти от алпийски тип
София на 07.07.2021 г. / Тема: София – град на бъдещето
Подробна информация за местата на провеждане – https://www.facebook.com/events/339446137744407/?ref=newsfeed
Конференцията за бъдещето на Европа е поредица от водени от гражданите дебати и дискусии, които ще дадат възможност на хората от цяла Европа да споделят своите идеи и да помогнат за оформянето общото европейско бъдеще.
Конференцията отбеляза своето символично начало на 9-ти май 2021 г. на Деня на Европа.
Събитията ще продължат до пролетта на 2022 г. Тя представлява възможност за европейските граждани да обменят мнения и идеи за предизвикателствата и приоритетите на ЕС. Европейският парламент, Съветът и Европейската комисия се ангажираха да се вслушат в мненията на европейците и да изпълнят препоръките им в рамките на областите си на компетентност.
Целта на събитията е европейските теми да стигнат до максимален брой хора от всички възрасти и да произведени конкретни инициативи, които да се включат в платформата на Конференцията за бъдещето на Европа. По този начин ще се засили ролята на ЕС на световната сцена.
Основните направление ще са изменение на климата и околна среда, здравеопазване, по-силна икономика, социална справедливост и работни места, ценности и права, върховенство на правото, сигурност, цифрова трансформация, европейска демокрация, миграция, образование, култура, младеж и спорт. До пролетта на 2022 г. се очаква конференцията да изготви заключения и да формулира насоки за бъдещето на Европа.
За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП:
https://www.socialistsanddemocrats.eu/
Новини
КВС Янтра Габрово с блестящо представяне на турнир в Бургас

Габровският клуб по водно спасяване се завърна от най-престижното национално състезание с пълни ръце медали и с горчив послеслов за условията, при които се подготвя у дома.

КВС Янтра Габрово записа поредното си силно представяне на национално ниво, завоювайки престижното 4-то място в отборното класиране на най-авторитетния турнир по водно спасяване в страната, проведен в Бургас. От тази година надпреварата носи името на доц. Стоян Андонов – доайен и легенда на водното спасяване в България, който ни напусна в края на миналата година.
Турнирът се проведе в рамките на два дни. През първия над 120 състезатели от 10 отбора мериха сили в най-големия плувен комплекс в страната – Парк Арена ОЗК, а вторият ден бе посветен на атрактивните плажни и морски дисциплини. Организацията се осъществи с помощта на над 30 доброволци, преподаватели и студенти от НСА „Васил Левски“, плувен клуб „Започни да плуваш“, с подкрепата на Български червен кръст и Община Бургас.



Габрово излезе на старта едва с шестима състезатели – скромен състав дори по стандартите на малките клубове. И въпреки това отборът приключи пред утвърдени имена на клубове като Левски и Черно Море Варна. Резултат, който говори сам за себе си.
Локомотивът на отбора отново беше Георги Пенчев, който завоюва 3 златни и 1 сребърен медал в индивидуалните дисциплини и 2-ро място в крайното комплексно класиране в категория „мъже“. За успеха на отбора допринесе и силното представяне на Християн Митев при юношите. Той успя да извоюва пълен комплект медали 1 златен, 1 сребърен и 1 бронзов медал в индивидуалните дисциплини и редица призови класирания в останалите дисциплини, които донесоха важни точки за отбора, отреждайки му 4-то място в крайното комплексно индивидуално класиране.



Силно участие въпреки оскъдната подготовка габровския клуб записа и при девойките, където Анна Христова и Габриела Каменова се окачиха съответно със сребро и бронз в дисциплината Плажни Флагове. Михаела Александрова направи много добри плувания, класирайки се на 4-то и 5-то място в повечето дисциплини, като все пак и тя се окичи със сребърен медал в щафетното хвърляне на въже заедно с Анна Христова.
Безспорно най-голямата изненада в турнира сътвори най-малкият участник в състезанието – Ивайло Пенчев, който въпреки скромния си ръст и възраст успя, под бурни аплодисменти, да завоюва златото в дисциплината Плажни Флагове, в категория юноши младша. Ивайло се превърна в любимец на публиката като направи и силни плувания в останалите дисциплини и малко не му достигна за медал в крайното комплексно индивидуално класиране, където се нареди четвърти.



Зад блясъка на медалите стои неудобна истина, която ръководството на клуба не крие. КВС Янтра Габрово тренира при условия, немислими за клуб с подобни амбиции. Ръководството на единственото плувно съоръжение в Габрово категорично е отказало на клуба да използва по време на тренировки специализирани помагала: манекени, буйове, въжета – уреди, специално пригодени за употреба в басейни и използвани от водноспасителни клубове по целия свят.
Мотивът, с който отказът е бил обоснован с аргумент – „опасност да се счупи плочка“. Така габровските спасители се явяват на национални турнири с умения, изградени въпреки ограниченията – не с помощта на нормална подготовка.
„Искаме да благодарим на всички участници за сърцатото представяне въпреки трудностите и липсата на нормални тренировъчни условия“, заявиха от ръководството на клуба.

Крими
Полицията се самосезира и глоби шофьор на бус след клип в мрежата

По повод видеоклип, публикуван в социалните мрежи, от който са видни извършени нарушения на правилата за движение по пътищата от водач на товарен автомобил, Областната дирекция на МВР – Габрово се самосезира.
В резултат на предприетите действия служители на сектор „Пътна полиция“ установиха, че на 22 юни в село Жълтеш, водач на товарен автомобил „Форд“ е извършил нарушения на Закона за движението по пътищата, с които е създал непосредствена опасност за останалите участници в движението.
След извършената проверка, за констатираните нарушения, са започнати административнонаказателни производства.

Новини
ЖБД „Майчина грижа“ връчи награди на зрелостници от габровски училища







За пета поредна година Женско благотворително дружество „Майчина грижа“ – Габрово отличи зрелостници от гимназиите и средните училища в града. Наградите бяха връчени на 19 и 22 юни.
Тази година четирима от наградените получиха отличие от Фонд „Д-р Тота Венкова – възрожденката“ – фонд с история, захранван от 2022 г. от г-н Иван Несторов от Бостън, САЩ, праплеменник на д-р Тота Венкова.
Наградите са предназначени за зрелостници с отличен успех, ангажираност в благотворителна дейност и лидерски качества, произхождащи от семейства в неравностойно материално положение.
От Националната Априловска гимназия бяха отличени Мартин Емилов Петков и Златко Станиславов Събев. Надежда Стоянова Трифонова от ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“ получи наградата чрез своята майка и изпрати видеопоздрав с благодарност към Дружеството. Данйьл Преслав Георгиев от ПТГ „Д-р Никола Василиади“ също бе сред отличените. От Фонд „Хаджи Радка Пенчо Семов“, захранван от благотворителните кулинарни базари на Дружеството, награди получиха Ивайло Янко Димитров и Божидара Ивелинова Митева от СУ „Отец Паисий“.
Наградата на всеки зрелостник е в размер на 300 евро. Останалите средства от благотворителния кулинарен базар от май ще бъдат насочени към летни занимания за деца от семейства в затруднено финансово положение.
ЖБД „Майчина грижа“ изказва благодарност на г-н Иван Несторов и на всички, които подкрепят благотворителните инициативи на Дружеството.

-
Новинипреди 5 дниДФА „Развитие” представи българския фолклор на Международен фестивал
-
Кримипреди 4 дниПрокуратурата образува досъдебно производство заради побоя на пазара
-
Културапреди 4 дниПет художници ще потърсят духа на Дряново в пленер по живопис
-
Кримипреди 3 дниТежка присъда грози 22-годишен, опитал да ликвидира бившия на майка си
-
Кримипреди 2 дниСлед сбиването в Габрово: МВР предупреждава срещу насаждане на омраза!
-
Културапреди 5 дниИсторически музей – Дряново представя биографична книга за Иван Койчев
-
Културапреди 3 дниАкад. Иван Гранитски представя в Габрово новата поетична книга на Борис Данков
-
Културапреди 3 дниДнес е Еньовден!







