Новини
Комисия в ЕП прие доклад на Иво Христов за рибарския сектор в Черно море

С 25 гласа „зa“, 0 „против“ и 3 „въздържал се“ Комисията по рибно стопанство в ЕП (PECH) прие доклад на българския евродепутат Иво Христов на тема „Предизвикателства и възможности за риболовния сектор в Черно море“. За последно подобен документ е бил обект на работа в ресорната парламентарна комисия преди близо 10 години.
В доклада си Иво Христов, член на Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в Европейския парламент, поставя акцент върху факта, че запасите в Черно море са обект на прекомерен улов, поради което призовава да бъдат предприети спешни действия за справяне с проблема.
„От 60-те години на миналия век Черно море търпи драматични екологични промени. Още в декларацията от срещата на министрите в София от 7 юни 2018 г. беше подчертана необходимостта от сътрудничество по въпросите, свързани с риболова в Черно море, като например устойчивостта на морските ресурси, подобряването на събирането на данни и борбата с незаконния, недеклариран и нерегулиран риболов“, се посочва в доклада на българския евродепутат.
„След десетилетия на увеличаващ се натиск от страна на човека върху морската и речната екосистеми на Черно море и река Дунав, последните данни сочат, че само един запас (цаца) се счита за устойчиво експлоатиран и че други рибни запаси са обект на прекомерен улов – до степен, че някои от тях са пред изчерпване“, алармира Иво Христов.
Друг основен акцент в доклада на Иво Христов е съставът на риболовния флот на Черно море: „Той се състои предимно от дребномащабни риболовни кораби. Към дребномащабните рибари трябва да бъде прилаган индивидуален подход, техният поминък е несигурен, а доходите им са по-ниски в сравнение с други сектори.
Това ги прави особено уязвими по отношение на непредвидени събития или кризи. Призовавам компетентните органи в крайбрежните държави членки да включат представители на дребномащабния риболов в изготвянето на политиките и техните обсъждания“, посочва още българският евродепутат.
Той обръща внимание и на ръста в глобалното търсене на протеини: „В това направление голям принос могат да имат както рибарството, така и продукцията на аквакултурите. Подпомагането им ще намали натиска върху дивите запаси.“ Иво Христов прикани местните рибарски общности да обмислят въвеждането на наименование за произход за продукцията от Черно море, като произхождаща от област с регионално или местно значение.
Чрез доклада си евродепутатът насочва вниманието към перспективата пред риболовния сектор да предлага морски дарове на местните пазари – там, където консумацията им е ниска. За целта, смята Христов, компетентните органи в България и Румъния биха могли да помогнат на сектора, като повишат осведомеността относно потреблението и положителния ефект, който устойчиво отглежданите или уловени риби имат за местната икономика.
Очаква се докладът на Иво Христов относно предизвикателствата и възможностите за риболовния сектор в Черно море да бъде гласуван в пленарна зала по време на заседанието на Европейския парламент в първата половина на месец юни.
За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП:
https://www.socialistsanddemocrats.eu/
Новини
Радослав Първанов е новият председател на СБЖ – Габрово

Съюзът на българските журналисти в Габрово има нов председател. Това е кореспондентът на Българската телеграфна агенция в Габрово Радослав Първанов, който беше избран по време на годишното отчетно-изборно събрание.
Форумът се проведе в националния пресклуб на БТА в Габрово, където от две години насам местните журналисти провеждат своите заседания и събития.
Пред членовете на СБЖ – Габрово досегашният председател Христо Петров представи доклад за дейността на дружеството през 2025 година и подробен финансов отчет. Събранието реши Христо Петров да продължи участието си в ръководството на габровското дружество като секретар, а Михаела Стоянова да продължи да представлява контролния съвет на организацията.
По време на заседанието бяха обсъдени организационни въпроси и идеи за възможни инициативи през настоящата година. Журналистите коментираха актуални теми, касаещи професионалната работа в област Габрово, като бе разгледан и конкретен казус, чието решение предстои да бъде намерено.
Ръководството на СБЖ – Габрово с благодарност припомни приноса на дългогодишния председател Тотка Полякова, която постави солидни основи в работата на дружеството. След нейното оттегляне две последователни години председателското място заемаше Христо Петров, журналист в „Габрово нюз“, който положи усилия за укрепване на организацията и развитие на професионалната общност.

Пред присъстващите новоизбраният председател на СБЖ – Габрово Радослав Първанов сподели, че поема поста с отговорност, ще продължи добрите традиции и да работи за утвърждаване ролята на организацията.


Култура
Две „Златни лири на Орфей” за Музикален клуб „Весела”

Талантливите пианистки Невин Халил – 3 клас, и Мира Русинова – 9 клас, от Музикален клуб „Весела” се завърнаха с най-високото отличие от Международния конкурс „Орфееви таланти”- Пловдив-2026.

В своите възрастови групи, те доказаха за пореден път музикалните си качества и спечелиха златни медали, въпреки силната конкуренция на възпитаници от музикалните училища.
Журиращата комисия от преподаватели в Музикалната академия в Пловдив специално поздрави двете габровски деца и техния преподавател Весела Пенева за отличните изпълнения и интересната им програма.
Международният конкурс „Орфееви таланти” се провежда от 2015 година насам. Организиран от АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“-Пловдив, той успя да се превърне от локален конкурс с фолклорна насоченост до мащабен форум с многопосочни направления в областта на музиката, танцовото и изобразителното изкуство.
Тази година специален гост и член на журито в няколко категории беше проф. д-р Ришард Минкевич, ректор на Музикалната академия „Станислав Монюшко“ в Гданск, Полша.


Крими
Иван Халкин застава начело на полицията в Габрово

Днес, 10 февруари, директорът на Областна дирекция на МВР – Габрово старши комисар Пламен Иванов представи пред служителите главен инспектор Иван Халкин, който е временно преназначен на длъжността началник на Районно управление – Габрово.
Гл. инсп. Иван Халкин е роден през 1985 г. в гр. Габрово.
Завършил е висше образование в Академията на Министерството на вътрешните работи и „Право“ в Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“. В системата на МВР постъпва през 2009 г. Професионалният му път преминава последователно през длъжностите разузнавач в 01 Районно управление в Столичната дирекция на вътрешните работи; Столичната дирекция на вътрешните работи; Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ и Главна дирекция „Национална полиция“.
От 2016 г. заема длъжността разузнавач в Сектор „Противодействие на криминалната престъпност“ в ОДМВР – Габрово, а от 2025 г. – разузнавач в Дирекция „Вътрешна сигурност“ – МВР.
Считано от 10.02.2026 г. главен инспектор Иван Халкин е временно преназначен на длъжността началник на Районно управление – Габрово при ОДМВР – Габрово. Приемният му ден е всеки четвъртък, от 14.00 до 16.00 часа.

-
Любопитнопреди 6 дниФестивал на светлината в Габрово от 13 до 15 март
-
Любопитнопреди 5 дниГаброво търси новите лица на смеха
-
Любопитнопреди 2 дниВсяко „да“ носи своята загуба: една теория за избора
-
Новинипреди 2 дниПриключи ремонтът на плувния басейн в ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“
-
Кримипреди един денИван Халкин застава начело на полицията в Габрово
-
Икономикапреди 2 дни2026: Годината на големия тест за България. Ще станем ли по-богати?
-
Кримипреди 2 дниВнимание: Зачестяват опитите за телефонни измами в Габровско!
-
Икономикапреди един денMarket tackle – дигиталният партньор за устойчив онлайн растеж










