Новини
Обсъдиха при премиера връщането на някои мерки
Изборите идват и си отиват, но животът и здравето в момента са основната задача, няма да се поколебаем да наложим отново по-строги мерки, категоричен бе министър-председателят.
Тенденцията за нарастване на случаите на КОВИД-19 у нас се запазва, британският вариант на вируса разболява все по-млади хора, затова ако се наложи, ще бъдат въведени допълнителни мерки.
По разпореждане на премиера Бойко Борисов от днес министърът на здравеопазването Костадин Ангелов прекратява отпуската си във връзка с предизборната кампания, заемайки се изцяло със справянето с разпространението на вируса у нас, а временно управляващите областни управители приоритетно ще работят с областните щабове по прилагането и актуализирането на мерките срещу коронавируса.
Това бе решено на работно съвещание при премиера Бойко Борисов, в което участваха министърът на здравеопазването Костадин Ангелов и представителите на Националния оперативен щаб.
„Трябва да уверим българското общество, че наблюдаваме ситуацията 24 часа в денонощието, защото пандемията в света върви на пълни обороти. Изборите идват и си отиват, но животът и здравето в момента са основната задача. Затова няма да се поколебаем да наложим отново по-строги мерки, колкото и да страдат финансите и икономиката“, заяви министър-председателят Бойко Борисов по време на работното съвещание.
Премиерът изтъкна, че рецепта за справяне с новия вирус няма, но болниците не могат да бъдат поставени в риск. „Хората очакват от нас отговорност, а нашата отговорност е да се съобразим с това, което докторите ни препоръчват“, категоричен бе министър-председателят.
„Виждам, че българите са уморени от мерките, искат си социалния контакт, но вие сте ме избрали, защото мога да нося отговорност за решенията си. Противник съм на мерките със заповеди, но ако болниците изнемогват, ще наложим ограничения“, категоричен бе премиерът Борисов.
Той добави, че активно трябва да продължи ваксинацията, в момента на територията на страната има доставени над 100 000 дози ваксини, което позволява имунизиране на по 15 000-20 000 желаещи на ден.
„Половин милион дози се очакват до края на март и началото на април, а само с пускането на електронната система имаме 60 000 записани“, акцентира премиерът Борисов и отбеляза, че всички ваксинирани групи – като в домовете за възрастни хора, са защитени от заразата.
„Лекарства, безплатни ваксини, всичко това е осигурено. Не искам заради политически дивиденти да изпуснем най-добрия модел, през който до този момент преведохме България. Регионалните здравни инспекции трябва да прилагат строг контрол, а областните щабове имат всички права да затварят ресторанти, училища, детски градини, да спират организираните екскурзии и всяка рискова дейност в името на живота и здравето на българите“, подчерта премиерът Борисов.
Министър-председателят добави, че силно се разчита на чувството за самосъхранение и личната отговорност на хората, защото с общи усилия може да се постигнат резултати в борбата с КОВИД-19.
В рамките на работното съвещание при премиера министърът на здравеопазването Костадин Ангелов докладва, че се наблюдава тенденция за нарастване на случаите – на заболелите, на починалите и на пациентите, които постъпват в лечебни заведения. След вчерашната среща на министъра с директориите на РЗИ-тата в страната е отчетено тревожната ситуация в 9 области, където заболеваемостта е висока и се отчита висок процент на пробите с британския вариант на вируса.
„В тази връзка с колегите от тези области коментирахме решението за въвеждането на допълнителни противоепидемични мерки, които да доведат до резултат и контрол на заболяването в тези области“, посочи Ангелов.
По думите му най-големият проблем към настоящия момент е бързото запълване на болничните легла. „От друга гледна точка страната е изцяло подготвена както с наличието на предпазни средства, консумативи, медикаменти. Ваксинирането върви с изключително добър темп“, изтъкна здравният министър и добави, че от четвъртък стартира работата на всички ваксинационни кабинети чрез записалите се в електронната система.
„Продължаваме да се надбягваме с вируса“, заяви Ангелов и посочи, че ако тенденцията остане трайна, ще бъдат предложени ограничителни мерки за овладяване на ситуацията в страната. „Предстои ни последно изпитание, важно е да имаме разбирането и все още силите да се противопоставим. Без значение кое е разрешено и кое е забранено, хората сами трябва да пазят себе си и семействата си, за да има ефект от противоепидемичната дейност“, категоричен беше главният здравен държавен инспектор Ангел Кунчев.
По думите му основната причина за настоящата ситуация е превалирането на британския вариант на вируса. Кунчев добави, че мерките следва да бъдат максимално щадящи за икономиката и за социалната система, но същевременно да не позволят да се достигне връх на заболеваемостта, която ще постави на колене здравната система.
„Положителното е, че където сме направили имунизация, резултатите са положителни“, добави още Ангел Кунчев.
Председателят на НОЩ и началник на ВМА Венцислав Мутафчийски изрази опасения относно изчерпването на болничните легла. Обезпокоително според него освен показването на заболеваемостта е ръста на смъртността. „Нарастването на случаите може да бъде овладяно само по начини, които са старомодни, но доказали се във времето. Не може да разчитаме, че пандемията ще се самоугаси. Трябва да има мерки. Затова и активно вървят от вчера разговорите заедно с началниците на местните РЗИ-та“, добави още председателя на НОЩ.
Директорът на Националния център по заразни и паразитни болести и член на НОЩ проф. Тодор Кантарджиев информира, че рязкото покачване на случаите в някои области на страната се дължи на британския вариант на коронавируса.
„Този вариант доведе и до промяна на възрастовата структура. Все по-млади хора са инфектирани от този щам. Затова е изключително необходимо хората да продължат да спазват сега действащите мерки“, подчерта проф. Кантарджиев.
През следващите 4 седмици ще бъде изключително важно хората да спазват много по-строго мерките и да пазят своите близки, призова директорът на „Пирогов“ проф. Асен Балтов. „Продължава приоритетно изпълнението на ваксинационния план от първа до четвърта фаза. Имаме регулярни доставки на ваксини“, докладва изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по лекарствата Богдан Кирилов.
Общото потвърдено количество за месец март е 300 000 дози и се очаква потвърждение на още 200 000 дози ваксини. „Имаме вече индикативни количества и за месец април. За ваксината на „Пфайзер/Бионтех“ има увеличение с над 2 пъти очакваните доставки за април – около 250 000 дози.
За ваксината на „Модерна“ – над 80 000 дози и очакваме потвърждение за ваксината на „Астра Зенека“, информира още Богдан Кирилов.
Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Новини
Габровски учител участва в международен педагогически форум

Главният учител в Иновативно основно училище „Христо Ботев“ – гр. Габрово г-жа Стефка Чернокожева участва в XXVI Международен педагогически форум, който се проведе в периода 25–28 юни в к.к. „Албена“.
Темата на симпозиума бе „Интелект, креативност и ценности – опори на съвременното образование“. Форумът бе организиран от Департамента за информация и повишаване квалификацията на учителите при Тракийски университет – Стара Загора. Събитието събра 260 учители от цяла България и постави във фокуса на професионалния разговор ролята на знанието, творческото мислене и ценностите в съвременната образователна среда. В програмата участваха лектори от България, Румъния, Гърция, Великобритания и Австрия, които представиха професионален опит, изследователски подходи и добри практики в областта на съвременното образование.
Г-жа Стефка Чернокожева участва в научната сесия на форума с доклад, на тема „Изкуственият интелект в подкрепа на учителя и ученика в условията на дигитална трансформация“. В него бе споделен добър педагогически опит, свързан с използването на изкуствен интелект за повишаване ефективността на педагогическия процес в начален етап на основното образование.

Представената методика се базира на интегрираното използване на езикови модели и специализирани платформи, адаптирани към потребностите на учениците в началния етап.
Акцент бе поставен върху възможностите на изкуствения интелект като помощен инструмент за учителя при планиране на учебни дейности, създаване на образователни ресурси, онагледяване на учебното съдържание, индивидуализиране на работата с учениците и повишаване на мотивацията им за учене.
Разгледани от нея бяха конкретни педагогически ситуации, в които дигиталните технологии и инструментите с изкуствен интелект подпомагат активното участие на учениците, развитието на комуникативни умения, творческото мислене и самостоятелната работа.
Специално внимание бе отделено на ролята на учителя като водещ организатор, медиатор и наставник в образователния процес. Подчертано бе, че изкуственият интелект не замества личността на учителя, а разширява възможностите му за прилагане на иновативни, интерактивни и приобщаващи педагогически подходи.
Ефективността на приложената методика бе проследена чрез педагогическо наблюдение, анализ на продукти от съвместната дейност на екипа „учител – ученици“ и обратна връзка от ученици, учители и родители.
Представеният опит показа, че разумното и целенасочено използване на изкуствен интелект в обучението на ученици от начален етап може да допринесе за по-висока ангажираност, по-добро разбиране на учебното съдържание и по-ефективна организация на педагогическото взаимодействие.

Новини
Комуникацията между институциите в региона е добра, работи се в синхрон

Областният управител Кристина Сидорова и заместник областният управител Андрей Николов проведоха среща с директора на Областната дирекция на МВР – Габрово старши комисар Илиян Иванов.
Той отчете дейностите от проведената вчера, 7 юли, специализирана полицейска операция на територията на град Габрово. Основната цел на операцията бе противодействие на конвенционалната престъпност, подобряване на пътната безопасност, противодействие на престъпления, свързани с държането, разпространението и употребата на наркотични вещества, установяване на лица, обявени за общодържавно издирване, както и извършване на проверки по Закона за гражданската регистрация. Операцията започна в ранните часове на деня с участието на служители от ОДМВР – Габрово и Дирекция „Жандармерия“.
Сидорова му благодари за доброто сътрудничество, като подчерта, че институциите в област Габрово работят в синхрон за осигуряването на обществения ред и гарантирането на сигурността.

Старши комисар Иванов посочи, че данните за първото полугодие на 2026 г. показват намаляване на регистрираните престъпления и намаляване на коефициентът на престъпността. Регистрираните криминални престъпления в областта към края на юни 2026 са 467 при 561 за същия период на 2025 г.
За първото полугодие на 2026 г. в РУ-Габрово са регистрирани 207 криминални престъпления, като за същи период на 2025 г. са 250 – намалени със 17,2 %. Установени са извършителите на 102 престъпления, регистрирани през периода с процент на разкриваемост 49,28% (38,40 % за 2025 г.). Установени са извършителите на още 57 престъпления от предходни периоди.
Регистрираните престъпления против собствеността за 2026 са 87 срещу 115 за 2025 г., или намаление с 24,34 %. Данните сочат за устойчиво намаляване на престъпността и повишаване ефективността на дейността по разкриване на извършените престъпления.

Новини
Сребро за Иван Екимов от международен шахматен турнир

Състезателят на ШК „Орловец 1997“ – Габрово Иван Екимов се завърна със сребърен медал от V Международен шахматен турнир „Георги Раковски“ в Котел, в който участваха 100 състезатели на различна възраст от няколко държави, сред които международни и ФИДЕ майстори.
В продължение на 5 дни Иван Екимов се съревновава с опитни шахматисти и постигна 4,5 точки, като заслужено се нареди втори във възрастовата категории до 10 години и грабна сребърния медал.

-
Кримипреди 6 дниСилният вятър събори десетки клони и дървета в Габровско
-
Кримипреди 6 дниСпор между „майстори“ завърши с падане и потрошаване
-
Новинипреди 6 дниКметът на Габрово посрещна финландския посланик
-
Любопитнопреди 5 дниДетски празник на новата площадка зад библиотеката в Габрово на 6 юли
-
Новинипреди 5 дниЯнтра се превърна в трамплин за български футболисти
-
Новинипреди 2 дниСК „Равен старт“ донесоха 9 медала на България от Европейските игри в Бърно
-
Новинипреди 2 дниНово модерно реанимационно легло на Неонатологията в Габрово
-
Кримипреди 23 часаКомисар Илиян Иванов контрира Таня Христова: Габрово остава спокоен град!









