Едно от най-дългогодишните лекоатлетически състезания в България – шосеен пробег „Колю Фичето“, ще се проведе за 51-ви път на 16 октомври. Събитието е неизменна част от програмата за празника на Дряново, така ще бъде и този път.
Трасето на пробега е асфалт и паваж, обхваща част от пешеходната улица „Стефан Стамболов“ и ул. „Бачо Киро“. Една обиколка е с дължина 400 метра.
За участие се допускат само картотекирани състезатели, изключение са масовите стартове, за които се изисква само медицинско свидетелство.
Началото на пробега е предвидено за 11.00 ч., а награждаването ще започне в 13.00 ч. Вече се приемат заявки за участие на електронна поща: kla_lokodryanovo@abv.bg.
Те трябва да отговарят на Наредбата на Българската федерация лека атлетика.
Срокът за подаване е 8 октомври.
За повече информация – 0895 80 56 65 (Маринела Нинева) и 0882 96 20 20 (Иван Михайлов).
Шосеен пробег „Колю Фичето“ се провежда с подкрепата на Община Дряново, Българска федерация лека атлетика и клуб по лека атлетика „Локомотив“.
Един човек е починал, а двадесет и осем са новите регистрирани случаи на КОВИД-19 за последните 24 часа на територията на област Габрово. Това съобщиха днес, 5 март, от Регионалната здравна инспекция в Габрово.
Битката за живота си с вирусната инфекция е загубила 82-годишна жена от община Габрово.
Според данните на здравните власти за последното денонощие най-много заразени в четирите общини на областта има в Габрово, общо 15 потвърдени. Дванадесет души са заболелите в Севлиево и един в Дряново.
От потвърдените двадесет и осем случаи на КОВИД – 19 в региона на 4 март, 27 човека са с леки симптоми или без симптоми и провеждат домашно лечение, а 1 пациент е хоспитализиран в лечебно заведение за болнична помощ.
Кметът Силвия Кръстева връчи наградите на децата от Трявна, които бяха отличени в Националния детски конкурс за рецитиране на патриотични стихотворения “България – майка на герои”, организиран от Община Трявна и Местна комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните.
На награждаването присъства и председателят на журито Кольо Дабков – ст. експерт „Култура, образование, спорт и здравеопазване“.
Поради епидемичната обстановка, наградите на децата от други населени места, които бяха отличени, бяха изпратени по куриер.
Пълният списък на всички наградени деца можете да видите оттук.
В началото на месец март – месец, в който обръщаме поглед към нежната половина от човечеството, Общински съвет по наркотични вещества и Превантивно-информационният център по зависимости на Община Габрово инициират кампания по проблем, за който се говори много малко – алкохолизма при жените.
По данни на Световната здравна организация България се нарежда сред първите 10 страни с най-голяма консумация на алкохол, като статистиката показва, че около 32% от българките употребяват спиртни напитки.
За броя на злоупотребяващите и зависимите от алкохол жени точни цифри липсват. Темата е стряскаща, плашеща и „неудобна“ – тема-табу. Но зад нея са скрити тежки съдби на реални личности – на съпруги, колежки, сестри и майки, а заедно с тях и на всички техни близки.
Алкохолната зависимост при жените е сред най-тежките стигми на общество ни, а липсата на открит диалог, информация и приемане на проблема се превръща в предпоставка за прикрита употреба, срам и забавено лечение, често с фатални последствия.
Именно за неяснотите, свързани с тежкото заболяване, за трудния път, по който вървят жените, попаднали в капана на зависимостта и за начините за подкрепа ще стане дума в специализирани материали, които екипът на ОбСНВ/ПИЦ-Габрово подготви.
В поредица интервюта и разкази от първо лице ще се срещете с жени, чиято анонимност ще бъде запазена, преминали оздравителна терапия и успели да си върнат радостта от живота. Представена е о гледната точка на д-р Иван Добринов – един от водещите специалисти в България, работещ със зависими, в търсене на отговор на част от най-важните въпроси като „как влияе на семейството съжителството с жена-алкохолик“, „как се чувстват децата на майките-алкохолички“, „къде зависимите жени могат да потърсят помощ и подкрепа“ и др.
За целите на кампанията са използвани и статии от списание „АркА“ – бюлетин на Регионалната програма „Alkohol & Drug” на полската Фондация “Стефан Батори”, която подпомага развитието на система за решаване на алкохолните проблеми, както и проблеми, свързани с други зависимости, в страните от Източна и Средна Европа.
Всички материали по темата можете да прочетете оттук, а при въпроси и нужда от консултация със специалист може да се обърнете към ОбСНВ/ПИЦ-Габрово и фондация „Общност в помощ на зависимите“, с чието партньорство се осъществява тази кампания.