Свържи се с нас

Новини

Поставиха паметна плоча на Д-р Тота Венкова в столицата

Published

on

През 2017 г. Държавен архив – Габрово подкрепи предложението на Инициативен комитет „Памет за първата българка лекар, д-р Тота Венкова (1855-1921), благодетелка и дарителка” за поставяне на паметна плоча на къщата на д-р Тота Венкова, като предостави снимки и документи и подготви подкрепящо писмо до Столичния общински съвет.

Към инициативата се включиха Женско благотворително дружествo „Майчина грижа“, ОС на БЧК – Габрово, МБАЛ „Д-р Тота Венкова – Габрово, Национален музей на образованието – Габрово, Регионална библиотека „Априлов-Палаузов“, Регионален исторически музей – Габрово и ГК „Памет Габровска“.

Снимка на Тота Венкова

През пролетта на 2020 г. плочата беше поставена, но предвид извънредната ситуация, тържественото откриване се отлага за по-късна дата.

За инициативата, участниците, дарителите и организацията за поставяне на паметната плоча разказва г-жа Райна Несторова, член на Инициативния комитет и съпруга на племенника на Тота Венкова, д-р Александър Несторов.

„Тази пролет се навършват 165 години от рождението на първата българка – дипломиран лекар – Д-р Тота Венкова, родена през 1855 г. в гр. Габрово. По този повод БЛС и БЧК поставиха паметна плоча на къщата й в гр. София, която тя дарява през 1920 г. с грижа за здравето на българските деца.

Снимка на къщата й в София

Инициативата за поставянето на плочата със съдействието на нейни роднини датира от м. Декември 2016 г., когато се навършиха 95 години от смъртта й. Идеята съвпадна с почина на Столична Община за поставяне на почетни знаци на българки със значим принос за обществото – признание, което означава, че Българката с ум и характер, благодетелност и достойнство, родолюбие и вдъхновение, трябва да заеме своето място в аналите на Столичния град.

Една достолепна 3-етажна къща на ъгъла на улиците „Солунска“ и „Христо Белчев“ стои безмълвна за минаващите край нея граждани. Историята й е неизвестна дори на настоящите й собственици. Те знаят само, че къщата е оцеляла от бомбардировките на Втората Световна Война заради широките темели и здравите зидове.

Собственичка на къщата до 1921 г. е Д-р Тота Венкова – първата българка дипломиран лекар, самарянката по време на Освободителната война от 1878 г., благодетелка през войните от 1912-1915 г., строителка на българското женско здравеопазване, майка за децата, без да има свои, дарила тази къща за тяхното здраве и в името на бъдещето на България.

Снимка на плочата, поставена на сграда, където се е намирала къщата на Тота Венкова в Габрово

София беше длъжна на отдаде почит на личността и делото на тази голяма българка. Магнетичната сила на светлата личност помогна на инициаторите – БЛС, БЧК и родственици – да съберат за кратко време стотици подписи в подкрепа на начинанието. Активно се включиха в подкрепа на предложението Държавен архив – Габрово, Женското Дружество „Майчина грижа“ от гр. Габрово и администрацията на санаториум „Цар Фердинанд I“ от с. Искрец, Софийска Област. Преклонението пред делото на Д-р Тота Венкова намери израз в единодушната подкрепа на общинските съветници от всички политически сили. В художественото оформление и изпълнението на проекта безвъзмездно участваха покойният художник Светлин Русев и екипа на инж. Георги Колчаков. Г-жа Саша Безуханова и нейният екип от MOVE.BG публикуваха биографична статия със снимка на Д-р Тота Венкова в Уикипедия.

Паметната плоча на къщата на ул. „Солунска“ 13 по проект на арх. Кирил Русков и с епитафа на Михаил Теофилов ще напомня за благодетелността на българката, за отношението й към страдащите и болните, за истинските стойности върху които е изграждано българското здравеопазване.

През 2021 г. ще се навършат 100 години от смъртта на Д-р Тота Венкова. Отложеното заради карантираната освещаване на плочата ще намери своя подходящ момент в идните дни.“

Информация за 165-годишнина от рождението на д-р Тота Венкова и инициативата публикува и Георги Радев – редактор на в. „Quo vadis“ – вестник на Българския лекарски съюз.

Снимка на плочата на къщата й в София

Той споделя и един много интересен факт, посочен в книгата „История на Санаториума Искрец, 1908 – 1950 г.“ с автор д-р Недялков – златният часовник на фасадата на църквата „Св. Седмочисленици“, който работи и до днес, е направен също със средства от продажбата на къщата. Г-н Радев в писмо споделя, че „в следващия брой на в. „Quo vadis“ ще бъде публикувана интересната и богата биография на Д-р Тота Венкова, която е носителка на редица държавни отличия, сред които Знак на Самарянката и Орден за граждански заслуги „2 Август“, III ст.

„В сърцата на признателните потомци д-р Тота Венкова живее преди всичко като голям човек и патриот, който е изпълнил честно гражданския си дълг. Още преди Освобождението тя прокарва пътя на жената и дава пример, как в безпросветното време, при тежки условия от различен характер – робство, закостенели разбирания и нестабилно здраве, е намерила сили и амбиции да се докаже. Затова историята отрежда на д-р Тота Венкова място на първа българка лекар, израснала от жилав български корен.“ Така представя д-р Тота Венкова, г-жа Семерджиева – председател на Женско благотворително дружество „Майчина грижа“ – Габрово – изследователка на нейния живот и дейност, автор на биографичната книга „Сърце за всички“ (2005). В края на дните си през 1920 г. Д-р Тота Венкова написва завещанието си, с което завещава цялото си имущество:
– На Габровското девическо училище, в което е учила и учителствала – 500 000 лв. С тази сума е построено Горското климатично училище в м. Топлешка поляна, над с. Зелено дърво;
– На Искрецкия санаториум за гръдоболни – 500 000 лв; – На Софийския университет – 40 000 лв. „Историята има мъдра памет. Тя не оставя в забвение личности, които с достойните си дела, със своя принос към народа си, с богата си душевност и себераздаване са оставили ярка следа.“ И за да пребъдат в паметта на бъдните поколения, с техните имена се наричат институции, градове и улици. И габровци, които са с особено усещане за памет, отдават заслужена почит и признание на делото на голямата Възрожденка. Идеята за пренасяне мощите на д-р Тота Венкова в родния й град възниква още през 1985 г., но едва през 1996 г. по инициатива на ЖБД „Майчина грижа“ се създава инициативен комитет и през 1997 г. тленните й останки са положени в земята на родния й град, а венци и цветя покриват големия гранитен паметник, на който през 1921 г.Михаил Теофилов, изповедник на нейното завещание, е изписал „Д-р Тота Венкова – първата българка лекарка от Габрово. Починала на 23 декември 1921 г. Приятелка на бедните, майка на безпризорните! Мир на праха й!“

С Решение на Общински съвет – Габрово № 107/12.05.2005 г. д-р Тота Венкова е обявена посмъртно за ПОЧЕТЕН ГРАЖДАНИН НА ГАБРОВО, по повод 150 години от рождението й. На нейно име е наименувана улица в габровския квартал „Трендафила“. Нейното име носи Горското климатично училище в м. Топлешка поляна над габровското село Зелено дърво, организирано и открито през 1947 г. от Габровската община със завещаните от д-р Тота Венкова 500 000 лв. През 1971 г. Окръжната обединена болница в Габрово се именува с името на д-р Тота Венкова и на сградата е поставен бронзов барелеф. Паметна плоча е поставена на мястото, където се е намирала къщата, в която е живяла Тота Венкова до 1878 г.

ЖБД „Майчина грижа“ организира 3 дарителски фонда, единият от които е на името на д-р Тота Венкова за подпомагане на абитуриент от Националната Априловска гимназия в Габрово, който трябва да ученик с отличен успех и от семейство в неравностойно материално положение.

За всяка нейна годишнина институциите на паметта организират изложби, кръгли маси и др. научни форуми. Такива личности като д-р Тота Венкова със „СЪРЦЕ ЗА ВСИЧКИ” не са от местна величина, те са мерило за стремежа на българина за образованост, за човечност, хуманност, благотворителност и сила на духа! Затова с особено чувство на гордост габровци подкрепиха инициативата за поставяне на паметна плоча на къщата й в София на ул. „Солунска” № 13.

Автор: Женско благотворително дружество „Майчина грижа“ – Габрово.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Крими

Нови разкрития за лидера на разбитата в Габрово наркобанда (снимки от акцията)

Published

on

32-годишен мъж от Габрово, с прякор „Алека“, е лидерът на разбитата от ГДБОП, полицията и прокуратурата организирана престъпна група за наркоразпространение, действала в Габрово и страната, за която по-рано съобщихме.

Мъжът в момента изтърпява в затвора в Троян присъда за убийство при ПТП, заради тежката катастрофа край с. Български извор, станала през ноември 2020 г., при която загинаха трима млади мъже, а двама други бяха тежко ранени.

Тарторът на наркобандата имал зад решетките два телефона (по различно време), чрез които координирал дейността на подчинените му, подредени в йерархична структура. В хода на воденото досъдебно производство било установено, че той давал напътствия на групата от общежитието в Троян, където били открити и вещи, доказващи престъпната му дейност, сред които: телефон, тефтер с имена и голяма парична сума.

Организираната от него наркобанда била изключително добре изградена, със защитни механизми. Не осъществявали лични срещи, комуникирали чрез чат приложения и разполагали с автомобил, в който имало тайник.

Задържаните на 16 юли т.г. са на възраст от 19 до 57 години, сред които има и една жена. Тарторът е от Габрово, останалите закопчани са от Габровска област. Акциите по арестите им били осъществени в Габрово, Слънчев бряг, където има двама задържани и един в София.

Във всяко лице имало открито наркотични вещества. От дванадесетте само двама са осъждани.

При извършените им арести бе иззето голямо количество от кокаин, канабис, метамфетамин и екстази. Специализираната полицейска операция е била проведена в периода 13 – 16 юли, със съдействието на служители от областните дирекции на МВР в Русе и Габрово.

При проведените действия по разследването претърсени били 16 помещения и 2 моторни превози средства, както и били извършени лични обиски. Открити са общо 1.250 кг кокаин, около 7 кг канабис, около 1 400 гр метамфетамин и екстази, над 36 мобилни телефона и електронни устройства, 8 везни, сумата от над 20 000 в лева и евро.

При действията в Габрово, освен кокаина, са намерени над 3.800 кг канабис, близо 190 гр метамфетамин и 85 гр екстази, а в Русе – около 900 гр метамфетамин и над 2 800 гр суха тревна маса.

Мярката „задържане под стража“ на 7 от задържаните е продължена до 72 часа с постановления на наблюдаващите прокурори – на 4-ма в Габрово и 3-ма в Русе.

На 12 души – 9-ма в Габрово и 3-ма в Русе, са повдигнати обвинения за участие в организираната престъпна група за извършено престъпление по чл. 321 във връзка с чл.354а НК.

Зареди още

Крими

Тарторът на наркогрупата издавал заповеди от затвора

Published

on

Тарторът на организираната престъпната група за наркотици, за която вчера ви информирахме, издавал заповеди от троянския затвор, където излежавал 8-годишна присъда. Това става ясно от информация на БТА-Габрово след проведен брифинг в Съдебната палата в Габрово, във връзка с разкритата престъпна група за дрога, от която бе иззето голямо количество наркотични вещества: кокаин, канабис, екстази и други.

Участие взеха зам.-окръжният прокурор и говорител на Окръжна прокуратура-Габрово Пламена Дичева, един от наблюдаващите досъдебното производство прокурори Жени Шикова, Камен Недялков, началник сектор „Противодействие на криминалната престъпност“ към отдел „Криминална полиция“ в Областната дирекция на МВР в Габрово, и Костадин Костадинов, началник на отдел в Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ на МВР.

Досъдебното производство е започнало на 16 юли за организирана престъпна група, с цел извършване на престъпления, свързани с разпространение на наркотични вещества на територията на област Габрово и страната. Оперативно-издирвателната дейност е започнала преди повече от една година. В течение на времето са използвани различни способи за документиране на извършените деяния.

Лидерът на групата изтърпява наказание за престъпление в Троян, каза Комисар Костадинов и допълни, че цялата организация на групата е строго йерархична, като всички са подчинени и изпълняват поръченията на ръководителя. „Опитахме се и придобихме незаконни телефони от ръководителя. Иззехме няколко вида наркотици“, обясни той. Първоначално са били задържани три лица при сделка с над килограм кокаин в Габрово, в неделя е била осуетена сделка и в Русе. Установени са 12 участници, привлечени като обвиняеми са девет.

Групата е била с добре изградени защитни механизми, не са осъществявали лични срещи, комуникирали са с чат приложения. „Получихме съдействие от всички служби, за да постигнем тези резултати“, заяви Камен Недялков.

„След като са извършени лични обиски, претърсвания на имоти и моторни превозни средства, са повдигнати обвинения на девет лица, съпричастни към случая“, обяви прокурор Жени Шикова.

По отношение на четирима, предвид съдебното им минало, е предприето взимане на мярка „парична гаранция“ в размер на 10 хил. лв., на други четири е взета мярка „задържане до 72 часа“, като се обсъжда взимане и на най-тежката мярка.

Ръководителят на групата няма мярка, тъй като изтърпява наказание „лишаване от свобода“. Задържаните са на възраст от 19 до 57 години.

По отношение на ръководителя на групата, който изтърпява наказанието си в затвора в Троян, прокуратурата посочи, че той е на 32 години. Присъдата му е осем години „лишаване от свобода“ след реализиране на пътнотранспортно произшествие. Инцидентът е бил преди няколко години в района на Български извор.

Задържането на лицата е било осъществено както в Габрово, така и в София и в курортен комплекс Слънчев бряг. Иззети са голямо количество наркотици, парични суми и множество мобилни телефони.

Извършителите са създали автомобил със специално пригоден тайник, в който са открити наркотици, автомобилът също е иззет. Тепърва ще се установява дали има служител от затворническото общежитие в Троян, който е съдействал на ръководителя на групата.

Прокуратурата съобщи, че всички лица са били известни на полицията, двама от тях са били осъждани вече.

Зареди още

Новини

Шест нови спиркозаслона монтират в Габрово

Published

on

ОП „Благоустрояване“ монтира шест нови спиркозаслона в района на съществуващи спирки на обществения транспорт в Габрово, информират от местната общинска администрация.

Пет от тях са разположени на спирки, където до момента не е имало спиркозаслон – в кв. Златари, на ул. „Никола Войновски“ под Изчислителния център, на ул. „Орловска“ (кв. Бойката), на бул. „Васил Априлов“ в района на МОЛ – а и на бул. „Столетов“ в района на кв. Илевци.

Един спиркозаслон ще подмени съществуващ такъв на бул. „Трети март“ в района на ВиК – Габрово.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица