Свържи се с нас

Новини

11 май – Ден на Светите братя Кирил и Методий

Published

on

На 11 май честваме двамата равноапостоли св. св. Кирил и Методий. Братята от Солун, измислили глаголицата – първата старославянска писменост, и обявени за покровители на Европа от папа Йоан Павел II.

Св. Методий, по-големият брат, е роден през 810 година, а св. Константин е роден през 827 година и чак към края на живота си приема духовното име Кирил, „философ“ е наречен по-рано заради изключителната му просветителска дейност. През 862 или 863 г. Константин-Кирил Философ създава първата българска азбука – глаголицата. Напълно оригинално творческо дело, азбуката отразява точно звуковите особености на българската реч. Значението на делото е огромно още скоро след огласяването му. С глаголицата и превода на Библията се слага началото на голямото просветителско и книжовно дело на св. св. Кирил и Методий.

През 867 г. те отиват в Рим да защитят достойно правото на славяните да имат свой богослужебен език и книги и Кирил принуждава папа Адриан II да признае официално славянската писменост.

А казаха те: слепи ще прогледнат,
глухите ще чуят писменото слово (по Ис. 29:18),
ще познаят Бога както подобава.
Затова чуйте всички славяни!
Този дар от Бога ви е даден,
дар божи е за стоящите отдясно,
дар божи за душите,
що никога не тлее,
за тез души, които го приемат.
Слушайте, цял славянски народе,
слушайте Словото,
що от Бога дойде,
Словото, що кърми душите човешки,
Слово, що укрепва сърца и умове,
Слово, подготвящо всички да познаят Бога.
Голи са без Книги всичките народи

Проглас към Евангелието, св. Кирил Философ, (създадено в защита на славянската писменост).

След блестящата защита и признанието в римската църква „Св. Марина“ е отслужена първата литургия на славянски език. Скоро след това Кирил се разболява и умира в Рим на 14 февруари 869 г., където е погребан в базиликата „Св. Климент“. Методий се връща обратно и продължава своята проповедническа и просветна дейност сред западните славяни до смъртта си на 6 април 885 г.

Делото на двамата братя е продължено от техните ученици – Климент, Наум, Сава, Горазд и Ангеларий.

Делото на св. св. Кирил и Методий е огромно, както и фактът, че то е успешно продължено от учениците им. Славянският свят се еманципира за пръв път толкова значително от римо-католическото богослужение и това дава свобода в политическо, но и в духовно отношение. Обособяват се нови духовни центрове, нови школи.

Народът, обикновените хора за пръв път започват да разбират думите, с които да слави Бога и това е невероятен тласък в духовния растеж на славяните, населението на Балканите и Русия.

11 май е църковният празник, който чества двамата равноапостоли св. Кирил и св. Методий. Имен ден имат Кирил, Киро, Кирчо, Керан, Кирила, Кира, Кирана, Кика, Кера, Керана, Методи, Методий, Мето, Метко, Методия, Рилко, Рилчо, Рилка.

През 1851 г. за първи път 11 май се чества и като Празник на българската просвета, но датата по нов стил – 24 май е светският празник, който се отбелязва като Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост.

Източник: hera.bg.
*Снимка: 168 chasa.bg.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Новини

Нов спортен комплекс в Габрово и още 12 обекта ще получат финансиране

Published

on

Спортен комплекс в кв. Трендафил и още 12 обекта в Габрово ще получат финансиране от държавния бюджет, съобщиха от местната общинска администрация. Зам.-кметът на Габрово Мария Йозова подписа споразуменията за финансиране на общо тринадесет строителни обекта в града и селата, който ще получат подкрепа от инвестиционната програма за общински проекти към държавния бюджет.

Става дума за инвестиции в нов спортен компрес в кв. Трендафил, в основен ремонт на ул. „Палатките“, в благоустрояване на пространството между улиците „Напредък“, „Златна нива“ и „Зелена ливада“.

Предвидено е още изграждане на районно осветление в междублоково пространство на ул. „Зелена ливада“ от № 16 до № 38, както и на осветление на улиците „Д-р Илиев Детския“ и „Житарска“.

Предстои да бъдат извършени основни ремонти на улици в селата Яворец и Поповци, както и ремонти на сградите на читалищата в селата Гъбене, Драгановци, Стоевци, Враниловци и Яворец.

Проектното предложение за изграждането на новия многофункционален спортен комплекс в кв. Трендафил включва футболен терен със стандартни размери, трибуни, паркинг, осветление, масивни постройки за административни цели, съблекални, санитарни възли, помещения за треньори, фитнес център, възстановителен център и всички други съоръжения, необходими за обслужване на комплекса.

За ул. „Палатките“ е предвидена нова конструкция на уличните и тротоарните настилки, осигуряване на оттичането на повърхностните води, подобряване на безопасността на движение и възможностите за паркиране в района.

Благоустрояването на пространството между улиците „Напредък“, „Златна нива“ и „Зелена ливада“ включва основен ремонт на тротоарите, благоустрояване на зелени площи и местата за отдих, спорт и игра, ново енергоспестяващо улично осветление, подземни контейнери за смет, организация на паркирането. Обектите са с период на реализация до 2026 г.

Зареди още

Новини

Ново ръководство на Ротари и Интеракт клуб Севлиево

Published

on

Ротацията на президентите в началото на всяка ротарианска година е празник на приятелството, което свързва, отчет на постигнатото и предаване на щафетата на новите президенти.

Такъв беше и празникът – “July Evening”, както мило го нарече усмихнатият президент на Ротари клуб – Севлиево Даниела Иванова, за ротарианци и интерактори в Севлиево.

Организацията отбеляза основните постижения на двата клуба, връчи отличията на номинираните за принос със значка Paul Harris Fellow и грамота от Ротари Интернешънъл, Стойчо Христов и Минчо Тодоров.

Грамоти за членство в Клуба и подаръци получиха и зрелостниците, които за съжаление се разделят с Интеракт Клуб – Севлиево. Размяната на огърлиците бе с усмивка и приятелска прегръдка за много успехи: от Даниела Иванова към Иван Георгиев – нов президент на Ротари Клуб Севлиево и от Яна Филева към Лариса Петрова – нов президент на Интеракт Клуб Севлиево.

Зареди още

Новини

РЗИ – Габрово популяризира мобилното приложение еЗдраве

Published

on

Министерството на здравеопазването стартира лятна национална кампания за популяризиране на мобилното приложение еЗдраве, което осигурява достъп до електронното ни здравно досие.  

Екип на РЗИ – Габрово, с техническото съдействие на „Информационно обслужване“ АД, ежеседмично ще разкриват мобилни пунктове, където ще оказват съдействие на всеки, който желае, да активира приложението на мобилното си устройство.  

Целта е всеки български гражданин да получи лесен достъп до своето електронно здравно досие – директно през телефона. Под мотото „С един клик – ти контролираш системата“, кампанията ще стартира през м. юли и ще продължи до края на м. септември.  

Локацията на пунктовете ще бъдат обявявани на интернет страницата на РЗИ Габрово и на сайта на Министерство на здравеопазването.  

Всеки работен ден гражданите, които желаят да достъпят до здравното си досие могат да го направят в РЗИ Габрово на адрес: гр. Габрово, ул. „Райчо Каролев „ № 2 в работното време на инспекцията- от 8:30 до 17:00.

В централната градска част в гр. Габрово, ул. „Радеца“ бе разкрит мобилен пункт.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица