Новини
Отбелязваме Деня на светите братя Кирил и Методий
На 11 май българския народ почита Светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий. Този ден се утвърждава през Възраждането като важен ден от празничната система на българите – Ден за почит на светите братя Кирил и Методий – създатели и разпространители на първата славянска азбука – глаголицата. Те са канонизирани като светци за превода и популяризирането на Библията на старославянски език и за разпространяване на християнството сред славяните. Обявени са за съпокровители на Европа заедно със Св. Бенедикт от папа Йоан Павел II.
На 11 май имен ден празнуват Кирил, Кирилка, Киро, Кирчо, Методи, Методий. Светският празник за Св.Св.Кирил и Методий, който се доразвива като специфично българско явление, бележи началото си през Възраждането и се свързва с училищните тържества, които са били организирани на 11 май, когато Църквата отбелязва празника на двамата свети братя.
Първи известия за празнуването на Кирил и Методий на 11 май във възрожденската ни книжнина, намираме в „Христоматия славянского язъка“ от 1852 г. на Неофит Рилски. През 1857 г. денят на светите братя е почетен в българската църква „Св. Стефан“ в Цариград, заедно със служба и за св. Иван Рилски. От страниците на Цариградски вестник от 26 април 1858 г. будните ескизаарски граждани научават, че в Пловдив и други градове българите започнали да честват вместо „Три светии” „Св.Св. Кирил и Методий” като училищен празник.
По същото време х. Г. Славов донася от Цариград „минейник – служба” за светите братя, съставен от архимандрит Неофит Рилски на църковно-славянски език. На 11 май 1858 г. този ден е отпразнуван и в Стара Загора (тогава Ески Загра) по идея на учителя С. П. Иванов с „божествена служба” и вълнуващо слово за живота и делото на Кирил и Методий. В дописката в Цариградски вестник, бр. 382, 7 юни 1858 г. четем: „Тук се народните учители и просветители български приеха за покровители на всичките наши малки и големи училища”.
По-късно една от църквите в града – „Св. Димитър” се сдобива с второ патронно име „Св. Св. Кирил и Методий”. Ако съдим по запазения на южния вход текст това е станало не по-късно от 1859 г. От 1863 г., 11 май се установява като църковен празник на светите равноапостоли Кирил и Методий. След Освобождението 11 май става общоучилищен празник на славянските първоучители. Тогава се заражда идеята за химн. През 1892 г. в Русе, Стоян Михайловски, тогава учител в Мъжката гимназия, написва „Върви народе възродени“. През май 1901г. учителят от Петокласното Ловчанско училище Панайот Пипков написва музиката към текста. След въвеждането на Григорианския календар през 1916 г. празникът, отбелязван от държава и Църква, вече се чества на един ден – само на 24 май.
След 1969 г. се провежда изкуствена секуларизация чрез отделяне на църковния от светския календар, затова днес вече си имаме два празника – църковен (11 май) и светски (24 май). В годините на засилен интерес към историческо ни минало и преоткриване на важни моменти свързани с периоди на възход на българската държава, нашите възрожденци отделят достойно място на ролята на на славянските просветители за културно-историческото развитие на Източна Европа. След повече от един век – през 1980 год., това признание ще дойде и от папа Йоан Павел II, който ги обявява за покровители на Европа.
Днес 11 май се чества като църковен празник на Светите братя, докато 24 май се утвърждава като празник на българската просвета и на славянската култура.
Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Любопитно
Coca-Cola The Voice Happy Energy Tour 2024 с епичен концерт в Севлиево
DARA изпя най-новия си сингъл за пръв път пред многохилядна публика.
Три часа хитове и най-горещите български артисти на Coca-Cola The Voice Happy Energy Tour 2024 завладяха Севлиево. Фенове от цяла централна Северна България се събраха в парк „Казармите“ и се забавляваха с изпълненията на любимите звезди.
Фестивалната част започна още в 16:00 часа с редица активности, сред които Колелото на късмета, Лабиринтът на Coca-Cola, Кутията на късмета, машина за рециклиране и още. По време на събитието посетителите тестваха филмовите си знания с интерактивната игра EON Film Challenge и спечелиха страхотни награди на място. А всеки, който реши да опита късмета си, имаше възможността да се включи в томбола за голямата награда – един от четири преносими проектора Samsung The Freestyle 2nd Gen. В допълнение към специалния EON кът, на разположение на посетителите бяха три уникални EON кули, на които феновете зареждаха своите смартфони, и уловиха най-специалните моменти по време на концерта. RiceUp пък засищаха меломаните с вкусни изненади от своето портфолио.
DJ Mascota и McP загряха публиката с 1-часов сет от най-актуалните клубни хитове точно в 18:00 часа, а Remi Toin и неговата компания поставиха ударно начало на Coca-Cola The Voice Happy Energy Tour 2024 в Севлиево с горещи движения и активности с феновете.
Мила Роберт откри концертната част с някои от най-известните ѝ парчета като „Me4ka”, „Pokemon” и разбира се последния ѝ проект „Нови очи“. Станалият наскоро татко – Боро Първи нажежи обстановката с рими и актуални хитове. „Камък и ножица“ и „Да не питат“ бяха само част от селекцията на Първи.
Dara Ekimova бе следващата звезда в line up-а, която докосна феновете още от първите секунди на „Недей да ме будиш“, а финалната ѝ песен „Дишам“ се пееше от многохилядната публика в парк „Казармите“. Михаела Маринова „разпя“ още повече меломаните със страхотен глас и докосващи лирики в хитове като „Листата падат“, „Сериал“ и „Само ти“.
Латино генг кралете Torino & Pashata превзеха сцената на Coca-Cola The Voice Happy Energy Tour 2024 с тежкарски бийтове и горещи ритми. По традиция към тяхното изпълнение се включиха Иван Тишев – Tish3v и Marianoff. Момчетата отправиха и призив към тийнейджърите да кажат „НЕ“ на наркотиците и да не се поддават на хазартната зависимост. Кампанията „Не сте сами“ е на Агенция „Митници“ и НАП.
Огнената изпълнителка DARA поднесе изненада на феновете в Севлиево. Освен много любимите топ хитове, тя изпълни и най-новия ѝ сингъл „Крадец на мечти“, който излезе преди броени дни. „Черешката“ на #CCTVHET24 от 7-ми септември бе хедлайнерът Криско, който разтърси севлиевската публика с мощни тракове и незабравимо настроение. „Bazooka”, „Тука, Тука“ и „Гледай как се прави“ бяха само част от неговия 25-минутен сет.
Coca-Cola The Voice Happy Energy Tour 2024 продължава с грандиозния финал в София – на 15 септември от 18:00 часа на площад „Княз Александър I Батенберг“. Екипът на Coca-Cola и The Voice е подготвил още изненади, а ако искате да научите първи за тях – последвайте Coca-Cola България и The Voice Radio & TV Bulgaria във Facebook, както и в Instagram профилите Coca-Cola България и The Voice Radio & TV Bulgaria. Там ще намерите ексклузивна информация за турнето и много кадри от най-обичаното лятно събитие в България.
Култура
Театрална миниатюра „Грамотното мишле“ в Детския отдел на Библиотеката
Театралната миниатюра „Грамотното мишле“, с автор Радостина Андреева, ще започне в 11.00 часа на 11 септември 2024 г. в залата за събития и срещи на Детския отдел. Актьори от Държавен куклен театър – Габрово ще ви запознаят с вълшебството на буквите и приключенията на едно малко мишленце.
Представлението е част от проекта на РБ „Априлов – Палаузов“ „В началото бе Словото…” – от глаголицата до съвременното изкуство”, който е съфинансиран по програма „Култура“ на Община Габрово за 2024 година.
Бяха осъществени четири творчески ателиета под общ надслов „Светът на глаголицата” – оцветяване на глаголически букви, рисуване върху коприна, забавни образователни игри, ателие за папие-маше и арт-колажи „Втори живот за вестници, списания и книги“, както и събитие за създаване на приказки с литературно четене.
Входът е свободен.
В заключителната част на проекта на 27 септември 2024 г. в ХГ „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба „Изкуство в книга „Ars in Libro”.
Новини
Съвременна съдова хирургия с д-р Борис Цанков в МЦ „Св. Димитър Солунски“
В новооткрития Медицински център „Свети Димитър Солунски“ ще работи д-р Борис Цанков, висококвалифициран съдов хирург с богат опит и специализация в най-модерните методи на лечение на съдови заболявания.
Той ще използва последно поколение доплеров апарат, който позволява изключително точна диагностика на съдовите структури и заболявания. Професионалните интереси на д-р Цанков включват прилагането на иновативни хирургични техники и модерни технологии, които значително подобряват резултатите от лечението и улесняват процеса на възстановяване на пациентите.
През 2016 година е отличен от Българския лекарски съюз, с награда за млади лекари – „Ти си нашето бъдеще“. Има множество публикации и участия на национални и международни научни форуми в областта на съдовата хирургия.
Д-р Борис Цанков ще приема пациенти за прегледи и консултации в следните часове:
Понеделник: 09.00 – 14.00 ч.
Сряда: 14.00 – 18.00 ч.
Запишете своя час за консултация на телефон: +359 890 333 398, или на място в МЦ „Свети Димитър Солунски“ в Габрово, на адрес: ул.“Николаевска“ 134, и се доверете на експертния опит на д-р Цанков за ефективна диагностика и лечение на вашите съдови проблеми.
-
Новинипреди 7 дни
Д-р Димитър Цанков се присъединява към екипа на МЦ „Свети Димитър Солунски“
-
Новинипреди 6 дни
Д-р Николай Цанков ще приема пациенти в МЦ „Св. Димитър Солунски“
-
Културапреди 7 дни
„Празник на пестила“ на 7 и 8 септември в музей „Етър“
-
Любопитнопреди 7 дни
Coca-Cola The Voice Happy Energy Tour 2024 идва в Севлиево
-
Новинипреди 7 дни
Стартира третият сезон на програмата на Playmakers на УЕФА и Дисни
-
Новинипреди 7 дни
Габрово ще почете Деня на Съединението на България
-
Новинипреди 5 дни
Отбелязваме 6 септември – Денят на Съединението на България!
-
Новинипреди 6 дни
Традиционният събор на приятелите на Русия ще се проведе на 14 септември