Свържи се с нас

Култура

Съпокровителите на Европа Кирил и Методий – в 6 уникални пощенски марки

Published

on

Днес – 9 май, Европа отбелязва своя празник, посветен на мира и единството. Значим принос за изграждането на европейската общност като културно единение има апостолската и просветна дейност на Кирил и Методий.

Националният музей на образованието в Габрово съхранява уникални ценности, свързани с делото на Светите братя в Европа – шест пощенски марки, емисия на Ватикана.

снимка: НМО – Габрово

Първите три са издадени през 1963 г. и са посветени на 1100 години от мисията на Кирил и Методий във Великоморавия. На две от тях Кирил и Методий са изобразени в цял ръст, с църковни одежди и скиптър в ръка. Върху третата е показана карта със земите, в които двамата братя са проповядвали на славянски език. Колекцията от 1963 г. носи надпис на латински „SS. Cyrillus et Methodius – slavorum apostoli 863-1963“.

Останалите три марки са издадени през 1985 г. по повод 1100 години от смъртта на Методий. Те са дело на унгарския художник и илюстратор Янош Хайнал.

На първата марка от 1985 г. е показан Методий със скиптър и две икони в ръце. На втората са изобразени двамата братя, носещи тялото на Св. апостол Климент I, с привързана към него котва. Той е четвъртият поред папа, близък сподвижник на светите апостоли Петър и Павел.

снимка: НМО – Габрово

По време на мисията си в Хазарския хаганат Кирил и Методий намират мощите на Св. апостол Климент и ги пренасят в град Херсон, където са положени в църквата „Св. Димитър”. Според житийната литература Св. апостол Климент е осъден на смърт и със завързана към шията котва е хвърлен в Черно море.

На последната марка двамата братя са заедно със Св. Бенедикт Нурсийски. Надписът на латински език гласи „Patroni d’Europa“. Пет години преди пощенската емисия – на 30 декември 1980 г., с апостолическо послание Egregiae Virtutis папа Йоан Павел II обявява светите братя Кирил и Методий за „Съпокровители на Европа“.

За папата двамата равноапостоли са мост между Изтока и Запада, допринесли значително за културното развитие и образование на Стария континент. Марките са дарени от Райко Арсов Любенов през 1990 г. Те са част от филателен албум със заглавие „Върви, народе възродени!”, посветен на българската книжовност.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица