Новини
VR технология разкрива пораженията върху белия дроб на пациент с Ковид-19
Хората трябва да приемат COVID-19 на сериозно!
Уникално видео разкрива пораженията върху белия дроб на заразен с коронавирус пациент, приет в Университетската болница “Джордж Вашингтон” на 18-ти март 2020 г. Това става ясно от страницата във Фейсбук и от публикация на сайта на лечебното заведение. Болницата е първата в САЩ, която използва Surgical Theater© – технология с виртуална реалност, за белодробно болни.
Д-р Кийт Мортман, шеф на отделение Торакална Хирургия в болница “Джордж Вашингтон”, разяснява в последния епизод на подкаста “GW Hospital Healthcast” как технологията успява да даде невиждан досега поглед на това какви поражения може да нанесе COVID-19 върху белия дроб на пациента.
Видеото реално показва белия дроб на мъж, която е бил без симптоми няколко дни по-рано.
Сега пациентът е с доказан COVID-19 и неговите дробове отказват да работят правилно, пояснява д-р Мортман.
Реално, този човек е първият пациент с положителен тест за COVID-19, приет в университетската болница на 18 март 2020 г. Мъжът, който е в края на 50-те, е преместен от друга болница след като първоначалните му симптоми (висока температура, кашлица, недостиг на въздух) бързо се влошили. Той е бил поставен на командно дишане в предходната болница, но това не е било достатъчно, състоянието му е изисквало по-интензивно лечение.
“Това, което наблюдавахме беше бързо и прогресиращо поражение на белите дробове, което изискваше по-високо ниво на използване на вентилатора и дори максимална степен”, казва д-р Кийт Мортман в подкаста на болницата.
“Това беше и причината другата болница да се обърне към нашия екип от експерти и пациентът беше преместен при нас и поставен на ЕКМО машина (Eкстракорпорално Mембранно Oкисляване – ЕКМО от англ. ECMO – Extracorporeal Membrane Oxygenation – бел.ред.)”, допълва той.
ECMO е процедура, при която кръвта на пациента се извежда от тялото, насища се с кислород и се връща обратно в тялото. Това е една от новите технологии, които се използват в лечението на пациент с COVID-19 в Университетската болница “Джордж Вашингтон”.
Повече за VR технологията
VR технологията, която болница “Джордж Вашингтон” използва в борбата с COVID-19, позволява на медицинския екип да погледне какво се случва вътре в дробовете на пациента. Това, което те виждат е обезпокоително.
“Има толкова рязък контраст между инфектираната с вируса анормална тъкан на белия дроб и по-здравата съседна тъкан”, казва д-р Мортман. “Това е такъв контраст, че не е необходимо да имаш титлата “доктор” пред името, за да разбереш тези изображения. Това е нещо, което широката аудитория трябва да погледне и да започне да разбира колко тежки са пораженията от заболяването върху белия дроб. Пораженията, които се наблюдават не са изолирани в определена част. Това е тежко поражение на белия дроб – двустранно”, обяснява подробно лекарят.
Д-р Мортман е обезпокоен и от пораженията в дългосрочен план. “Ако възпалението не се овладее навреме, то оставя белези върху белия дроб”, обяснява той. “Това може да повлияе на способността на някои хора да дишат нормално в бъдеще”, допълва той.
Лекарят от Университетската болница “Джордж Вашингтон” пояснява, че приблизително 20% от тези, които са заразени с COVID-19, проявяват симптоми, а част от тях развиват и тежка симптоматика, която в крайна сметка изисква механично подпомагане на дишането.
Въпреки широко тиражираните новини и мнения в медиите, че рискът да развият тежка симптоматика касае основно много възрастните хора, д-р Мортман посочва, че по-младите хора са уязвими също и броят на хоспитализираните нараства.
Тези хора, които никога няма да развият симптоми, също могат да предават вируса на други, с които имат контакт, включително съседи, родители, баби, дядовци, приятели.
“Той (коронавирусът – бел. ред.) засяга всяка възрастова група и всяка страна, всички 50 щати в САЩ, така че това е национален, глобален и обществено значим проблем”, заключва д-р Кийт Мортман.
“Хората трябва да приемат COVID-19 на сериозно!”, призовава той.
Източник: DevStyleR.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Любопитно
Карнавалът в Габрово превърна сатирата в зрелище без пощада

Смехът и острата сатира отново превзеха улиците на българската столица на хумора. Габрово се превърна в огромна сцена за най-големия и единствен по рода си сатиричен карнавал в страната. Тазгодишното издание премина под провокативното мото „Краят е близо. Да му отпуснем!“, а хиляди жители и гости на града изпълниха централните улици, за да станат част от зрелище, което само Габрово може да сътвори.
В близо двучасовото карнавално шествие преминаха над 70 карнавални картини и десетки гигантски макети, които превърнаха актуалните политически, обществени и международни теми в безпощадно смешни и дръзки образи. Карнавалът не пощади никого – от „БГ Барби и Кен“, които осмиваха политическата сцена като куклен театър, до „Протест по български“, където един самодоволен управник в „Пикапа на властта“ бе изправен срещу гневния глас на улицата. „Удължен бюджет 2026“ превърна финансовата сага на държавата в гигантски пръст, който не е среден, но казва всичко. „Урсула фон дер Либерален“ пък дефилира в розово, с мустак и с реплики, които разсмяха дори най- сериозните европейски гости.
Под сатиричния прожектор попаднаха и усилията на габровската администрация за по- хубава инфраструктура с картината с цветния коментар „Като няма липи – на ви теменужки и прожектори!“ Международни участници от Гърция, Италия и други държави внесоха ритъм, перкусии и зрелищни изпълнения, а училищата от Габрово пресъздадоха карнавалните традиции на Индия, Бразилия, Франция, Испания, Америка и Япония. Вечерната програма събра хиляди на централния площад с концерти, акробатика, визуални ефекти и пиро шоу, превръщайки града в огромна сцена под открито небе.
През целия ден градът бе изпълнен с музика, улични артисти, детски инициативи и фестивална атмосфера. А вечерната програма се превърна в истински спектакъл, въпреки непрестанния дъжд.
За първи път в България гостуваха музикантите от италианския шоу проект IL MARTEDÌ DEL VILLAGGIO, които буквално взривиха публиката с енергия, светлина и звук. Дъждът не успя да спре нито тях, нито хилядите зрители, които останаха до края, за да преживеят грандиозното шоу, въздушните акробатики, визуалните ефекти и традиционното пиро светлинно представление.
Карнавал Габрово отмина и отново доказа, че е повече от празник. Той е огледало, в което обществото се вижда такова, каквото е, но с усмивка. Сатира, която не щади никого. Смях, който лекува всичко. И дух, който прави Габрово единствено по рода си място. Това е Карнавал Габрово. Краят може и да е близо, това никой не знае, но Габрово определено показа, че знае как да му отпусне края.

Новини
КВС „Янтра – Габрово“ с брилянтен дебют на национален турнир

Новосформираният Клуб по Водно Спасяване „Янтра – Габрово“ направи зашеметяващо представяне на XXIV Национален турнир по водно спасяване „Любен Кантарджиев“, провел се на два обекта – Плувния комплекс в Павликени и езерото в спортно-развлекателен парк Ксилифор край Велико Търново.

От самото начало беше ясно, че габровци са дошли не само да участват, а да печелят. Турнирът, организиран от Областния съвет на БЧК – Велико Търново, Дирекция „Водноспасителна служба“ към НС на БЧК, Дружеството на водните спасители, Община Павликени и Туристическо дружество „Трапезица“ – 1902, събра 121 състезатели от 12 отбора, разпределени в три възрастови групи. Традиционно надпреварата привлича най-добрите имена в дисциплината от цялата страна, а тазгодишното издание не правеше изключение.

Безспорната сензация на турнира дойде от най-престижната категория – при мъжете. Георги Пенчев, представител на КВС „Янтра – Габрово“, триумфира в 4 от 6-те дисциплини и спечели купата в комплексното класиране, оставяйки зад себе си двама световни шампиони и цяла плеяда от титулувани спортисти с утвърдени имена в историята на родното водно спасяване. Представители на Варна, Бургас, София и Велико Търново традиционно доминират в този спорт, разполагайки с модерна спортно-техническа база и широка обществена подкрепа. Именно затова победата на Пенчев придобива особено символично измерение – тя е убедително доказателство, че при достатъчно труд и воля целите са постижими дори при значително по-неблагоприятни условия.

„Успехът на Георги промени дългогодишното статукво в тази дисциплина и изпрати ясно послание към целия елит на водното спасяване в България“, коментират от ръководството на клуба.

Не по-малко впечатляващо беше присъствието на Боян Ботев – един от треньорите на клуба, който се включи като състезател при мъжете и извоюва бронзов медал в дисциплината „Спасяване със спасителна лодка“. Рядко се случва наставник да доказва качествата си едновременно на треньорския мостик и на пиедестала.

В категорията за юноши до 18 години блесна 15-годишният Християн Митев (роден 2011), който въпреки по-младата си възраст спечели три бронзови медала и редица призови класирания в отделните дисциплини. Само съвкупност от малък нещастен жребий и недостатъчен брой тренировки в някои от дисциплините го лишиха от бронза в комплексното класиране. Титлата в тази възрастова група спечели Иван Пенчев от БЧК – Велико Търново, спортист, тренирал до миналата година заедно с габровските състезатели, но преминал към търновския отбор поради липса на достъп до спортна база в Габрово – обстоятелство, което само подчертава предизвикателствата, пред които е изправен новият клуб.

Ръководството и треньорите на КВС „Янтра – Габрово“ се надяват, че забележителните резултати ще привлекат общественото внимание и ще разпалят интереса към водното спасяване сред младите габровци. Не на последно място, развитието на дисциплината в региона би допринесло и за трайно намаляване на водния травматизъм – цел, която излиза далеч извън границите на спорта.

Първото голямо явяване на КВС „Янтра – Габрово“ на националната сцена завърши с отлично представяне. Сега всички очи са насочени към това дали градът ще откликне на призива на своите шампиони.

Новини
Юбилеен поход „По пътя на четата на Цанко Дюстабанов“

*Снимка: Радослав Първанов.
От 24 до 26 юли ще се проведе юбилейният XXV-ти Възпоменателен туристически поход „По пътя на четата на Цанко Дюстабанов“ – събитие, което за поредна година ще съживи паметта за едни от най-драматичните страници на българската история.
Походът е посветен на четири значими годишнини: 150 години от Априлското въстание от 1876 г., 148 години от Освобождението на България от османско владичество, 183 години от рождението на Цанко Дюстабанов и 90 години от освещаването на паметника на четата в местността Ранни бунар – мястото на последното ѝ сражение под връх Марагидик в Стара планина.
По маршрута на историческата чета участниците ще преминат през зеленото великолепие на Предбалкана и Балкана, възпроизвеждайки събитията от Априлското въстание.
Организаторите определят похода като „един урок по родолюбие и патриотизъм, един празник на българския дух“. Заявки за участие се приемат до 13 юли 2026 г. на телефони 0898 754 726 и 0878 764 443 при м.с.инж. Милка Караджова.

-
Икономикапреди 7 дниФермерски пазар в сърцето на Габрово
-
Новинипреди 6 дниКристина Сидорова е новият областен управител на Габрово
-
Кримипреди 7 дниЕдин от биячите, участвал в побоя на ул.“Митко Палаузов“, остава в ареста
-
Кримипреди 5 дни„Домашен арест“ за единия от побойниците, отговорен за мелето на ул.“Митко Палаузов“
-
Новинипреди 7 дниС две купи и с два златни медала се завърна Кристиян Василев
-
Културапреди 6 дниЛюбо Киров с нов албум и концерт в Габрово на 4 юли
-
Любопитнопреди 5 дниСевлиево отново ще бъде част от Coca-Cola The Voice Турнето
-
Новинипреди 6 дниИталианец първи пише в „Ню Йорк Таймс“ за зверствата от Априлското въстание





