Свържи се с нас

Новини

Урок по античност в НМО впечатли експерт на МОН

Урок по античност в role play жанр
впечатли главен експерт на МОН

Published

on

снимка: НМО – Габрово

Открит урок по История и цивилизации, изнесен от десетокласници на Националната Априловска гимназия и ПТГ „Д-р Никола Василиади“ в Габрово, силно впечатли главен експерт Радостина Николова от Министерството на образованието и науката.

„Вие ме върнахте в най-хубавата част от моя живот, когато бях учител по История, каза Николова на участниците в урока. Това, което видяхме, беше уникално по няколко причини. Не само защото направихте една страхотна ролева игра с много допълнителни елементи в нея. Не само защото, ако наистина бяхте журналисти в БНТ или в няколкото вестника, които представихте, довечера щях задължително да гледам централната емисия на БНТ и задължително да си купя „вашите“ вестници. Още нещо, което ми направи много силно впечатление. В края на урока всеки един от вас съвсем искрено призна какво е получил в броените минути в импровизираната класна стая на музея – нещо, което може би е най-ценното. Независимо дали ще станете археолози, журналисти или учители, ако така се отнасяте към културното наследство, ако така се отнасяте към българските корени и традиции, Вие ще бъдете най-ценното и най-важното – добри и почтени хора. Ще бъдете успешни във Вашия професионален избор, където и да го направите.“

Идеята да се обединят две различни гимназии – профилирана и професионална, в реализирането на обобщителния урок по История и цивилизации, е на учителите Красимира Ангелова (НАГ) и Цветанка Генчева (ПТГ).

снимка: НМО – Габрово

Техните възпитаници, разделени на работни групи, влязоха в различни роли. Първата група – на археолозите, имаше задача да представи резултати от археологически проучвания на три обекта, свързани с тракийската материална култура (Рогозен, Свещари и Состра).

Втората група – на журналистите от български и чужди медии, трябваше да задава такива въпроси, че да информира най-добре, най-точно и изчерпателно обществеността. И още по-сложна role play задача – журналистите бяха стажанти и от представянето им в урока зависеше тяхното назначаване на работа.

снимка: НМО – Габрово

Другите групи работеха като в риалити формат. Едната – българско семейство, което искаше да подари на сина си, отличник по История, подходяща екскурзия, свързана с антични обекти, направи маршрут на интерактивния дисплей.

Други няколко ученика влязоха в ролята на туристи от Обединеното кралство. Урокът, почти без намесата на учителите Ангелова и Генчева, вървеше динамично, естествено, без напрежение на български и английски език.

снимка: НМО – Габрово

Трите групи си разменяха ролите, а гостите не усетиха как изтекоха 45 минути. В изнесената класна стая – залата на Националния музей на образованието, присъстваха директорите на двете гимназии Снежана Рачевиц и Васил Христов, на НМО – Любка Тинчева, експертът по История и цивилизации в РУО – Габрово Деян Дойнов, педагози и историци.

В края на урока всеки бъдещ археолог, журналист, учител или музеен работник се представи с името си и каза какво е постигнал в днешния урок – умение да се изразява пред аудитория, да представя културното наследство на друг език, да работи в екип, да преодолява притеснението, да използва наученото в живота.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Икономика

Три предприятия от Габровска област с одобрени проекти от „Социална закрила“

Published

on

Три социални предприятия от Габровска област са одобрени за финансиране на проектните им дейности по Компонент 2 „Подкрепа за осъществяването на социалната дейности/или за постигане на социалните цели на социални предприятия, вписани в Регистъра на социалните предприятия“ към Фонд „Социална закрила“.

Това са габровските „Търнава БГ“ за проекта „Зелено възстановяване – природа и нов живот след зависимост“, Сдружение „ТКД Здравец – Габрово“ за проекта „Дигитален достъп – умения и възможности за хора с увреждания“ и „Ресто консулт“ от с. Батошево, Севлиево за проекта „В кухнята на възможностите: кулинарно приобщаване чрез умения и солидарност“.

С подкрепата на Регионален център за социална икономика – Габрово трите социални предприятия кандидатстваха с проектни предложения пред Фонд „Социална закрила“. Чрез тях ще бъдат изградени партньорства, ще се популяризират добри практики за хора от уязвимите групи и ще им се помогне да придобият нови умения за успешна реализация на пазара на труда.

Богата събитийна програма ще бъде част от проектните дейности. В нейното осъществяване ще се включи екипът на Регионален център за социална икономика – Габрово.

Предвидени са три семинара по трите проекта. Основните теми, върху които ще се акцентира са иновации в социалните предприятия, лидерски умения в социалното предприемачество, подходи към различни групи клиенти, социалното предприемачество като фактор за създаване на общности, застъпничество за социалните предприятия.

Ще се разгледат различни видове социални иновации и ще се създаде мрежа за сътрудничество в социалните предприятия. Ще бъдат насърчавани иновативни подходи за решаване на социални проблеми. Ще се представи на участниците в семинарите какво е социално предприемачество и ще се развие у тях разбиране за лична и обществена отговорност. Ще се създадат ключови умения в участниците като емпатия, активно слушане, критическо мислене, креативност, екипна работа, комуникативност и инициативност в социалното предприемачество.

По единия от проектите са предвидени посещения в три успешно функциониращи социални предприятия от България, където екипите ще обменят опит и ще споделят устойчиви модели от тяхната практика. Финансовата подкрепа от Фонд „Социална закрила“ е в размер на 9 900 лв. за всяко от проектните предложения на социалните предприятия от Габровска област. Съфинансирането от кандидата е 10% от общия бюджет на проекта. Дейностите ще се реализират и отчитат до 31 октомври 2025 г.

Зареди още

Новини

Клубовете и местната власт представиха визията си към спорта в региона

Published

on

За повече средства за спортна инфраструктура, заплащане на възнагражденията на треньорите, съдействие и консултиране при писане на проекти към Министерството на младежта и спорта, увеличаване на часовете по физическо възпитание и създаване на спортно училище, промяна на методиката за отпускане на спортните стипендии – това са част от исканията, които отправиха представителите на спортните клубове и на местната власт към Министъра на младежта и спорта Иван Пешев на провелата се среща в Габрово.

Общински съветници от Севлиево отправиха писмено запитване до министъра и народния представител Михаил Митов за ускорено финансиране за изграждане и поддръжка на спортно-тренировъчни бази в общината.

Председателят на Общински съвет Дряново Тодор Георгиев постави въпроса за подмяната на седалките и на настилките на стадион “Локомотив“.

Председателят на Баскетболен клуб „Зограф“ – Трявна Добринка Манева апелира за изграждане на спортна зала в Община Трявна. Това е единствената община на територията на областта, в която няма подобно съоръжение. Заместник-кметът на Трявна инж. Жасмина Лазарова поясни, че има идеен проект, като местната администрация търси възможности, чрез европейски проекти или държавно финансиране, тъй като бюджетът на Общината е крайно недостатъчен, за да бъде изградена залата по капиталов разход.

Да се върне спортът в училищата призова председателят на Баскетболен клуб “Чардафон“ Иван Господинов.

Министър Пешев поясни, че увеличаването на часовете за физическо възпитание и спорт е трудноосъществимо за територията на цялата страна, тъй като в големите градове спортните бази не са достатъчни за обезпечаване на повече учебни часове.

Зареди още

Икономика

Фирма „ЕМКБ“ АД търси работници

Published

on

Фирма „ЕмКБ“ АД, част от германски холдинг за производство на електромотори, разширява своята дейност в България и търси работници за своето производство. Предлагаме обучение.

Ако проявявате интерес, изпратете своята автобиография на: radulova@emcb.bg

За повече информация се свържете с нас на: 0885 911 850.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица