Свържи се с нас

Новини

Ивелин Николов: Няма бюджет в света, запълнен от стотинките на най-бедните

Published

on

Няма случай в света някой да си е напълнил бюджета, събирайки стотинки от най-бедните слоеве на населението. С тези думи депутатът от Коалиция за България Ивелин Николов коментира пред сайта Gabrovonews новият „данък колиба”. По думите му това е поредният пример за безпомощността на ГЕРБ и за това, че те не знаят как да управляват. На пръв поглед звучи логично всеки, който има някаква постройка да плаща за нея, коментира червеният депутат. Но няма как с приходи от най-бедните да запълнят дупките в бюджета, категоричен е Николов. Това личи и от цялостния Закон за държавния бюджет за следващата година. Абсурдно е за 2011 година да обясняваш, че общата маса на парите ще се увеличи с над 11 млрд. лева и в същото време да предвиждаш по-малко приходи, отколкото предишните две години, обясни габровският народен представител.

Николов не скри тревогата си, че отново най-много пари се дават на полицията. Огромни са сумите и за подслушвания. Най-малко са заложените средства за култура и за образование. Не веднъж съм казвал, че българинът е много търпелив човек и много прощава. Но това, че ще оставят децата му необразовани, това няма да го прости, категоричен бе депутатът.

Той коментира и новия изборен кодекс. „Законът е едно лошо изпълнение на една добра идея да се унифицират начините за провеждане на избори в България и да няма непрекъснати промени при всеки един вид избор. Лошото е, че в стремежа си служебно да спечелят изборите догодина ГЕРБ направиха доста поразии в завоювани вече права на избирателите”, заяви Николов. Той определи като абсурдно отнемането на правото на хората в малките населени места да си избират кмет. ГЕРБ ограничават и възможностите за участие на коалиции, които да могат да имат собствена позиция особено по време на местни избори. Това  пък затвърждава една тенденция, която правителството на Иван Костов започна през 1998 година, припомни Николов.

Той бе категоричен, че целта е централизиране на местното самоуправление и подчиняването му на централната изпълнителна власт. А това противоречи на всички тенденции в Европейския съюз, подчерта червеният депутат. Всичко, по думите му, се връзва с цялостната философия на управляващите от ГЕРБ. Зад законите им винаги прозират частни икономически или групови интереси. Прозира също една безпомощност и незнание как да се управлява, една некадърност, коментира още Николов.

Далаверите от типа „Бонев” или Калина Илиева най-добре да ги оставим да приключат, добави депутатът по повод скандалите от последните седмици. По думите му единственото хубаво в тази история е, че това са далавери, които имат силна обществена реакция в демократичните европейски страни. Даже и нашите управляващи да се опитват да ги покрият, аз съм убеден, че в Италия и Германия тези неща ще отекнат много силно. Обявеният за най-близък приятел на Бойко Борисов Силвио Берлускони също е пътник и скоро ще си отиде от властта, обобщи Николов.

Новини

Здравни работници от Трявна протестираха за по-високи заплати

Published

on

В Трявна служители от Специализираната болница за продължително лечение и рехабилитация на белодробни болести „Царица Йоанна” излязоха на протест. Демонстрацията се проведе вчера, 10 декември, от 11.00 до 12.00 часа пред сградата на лечебното заведение.

Техните основни искания са за достойно заплащане – стартова заплата от 1 550 евро за всички специалисти по здравни грижи, нормални условия на труд и уважение към работата и квалификацията им. Те носиха лентички „Протестирам!” през целия ден.

Медицинските работници от МБАЛ „Теодосий Витанов” в Трявна също се включиха в протеста, като изпълняваха служебните си задължения, носейки лентички „Аз протестирам!”.

По този начин служителите от лечебните заведения в Трявна се присъединиха към проведените в цялата страна акции, организирани от Българска асоциация на професионалистите по здравни грижи, подкрепени от Конфедерацията на независимите синдикати в България и Федерация на синдикатите в здравеопазването към КНСБ.

На заседанието на НСТС на 8 декември КНСБ не подкрепи новия вариант на проектобюджета на НЗОК, от който отпаднаха първоначално предвидените средства за минимални стартови заплати. На състоялата се на 9 декември в Народното събрание комисия за първо четене на Бюджет 2026, КНСБ отново многократно настоя да се предвидят средства за увеличение на възнагражденията на заетите в сектор „Здравеопазване“.

В края на заседанието финансовият министър Теменужка Петкова се ангажира, че ще бъдат осигурени 100 млн. евро за ръст на заплатите на медицинските специалисти. КНСБ настоява за ясна и последователна политиката за увеличение на възнагражденията в здравния сектор, както и за формирането им чрез механизмите на колективното трудово договаряне.

От април 2024 г. няма съгласие за сключване на нов Отраслов КТД в нарушение на принципите на социалния диалог. ФСЗ многократно алармира, че липсата на колективен трудов договор вече втора година води не само до замразяване на доходите на работещите в някои лечебни заведения, но и до невъзможност да се получават редица социални придобивки. Синдиката апелира за възстановяване на социалния диалог за постигане на достойни възнаграждения в сектора.

Зареди още

Крими

Кола блъсна жена, пресичаща на пешеходна пътека в Габрово

Published

on

Пътен инцидент е станал рано тази сутрин в Габрово, видя репортер на медията. Лек автомобил „Рено“, с габровска регистрация, е блъснал пресичаща на пешеходна пътека жена.

Произшествието е настъпило на ул.“Христо Смирненски“, в района на ОУ „Васил Левски“ (бившето Цанко Дюстабанов).

За инцидента потвърдиха пред „Габрово Нюз“ от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово. По данни на полицията блъсната жена е била откарана в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ – Габрово, с фрактури.

Пътнотранспортното е станало около 06.45 часа. На местопроизшествието има полицейски екип, който регулира пътното движени, видя още репортерът на „Габрово Нюз“.

Извършва се оглед.

Зареди още

Новини

Габрово излезе на втори протест

Published

on

Габрово излезе за втори път на протест, с искане за оставката на правителството и срещу корупцията във всяка една сфера на обществения живот. Демонстрацията се проведе снощи, 10 декември, на площад Възраждане и премина мирно.

Протестът започна в 18.00 часа, а централният градски площад се изпълни със стотици недоволни от управлението на страната. На инсталирана видеостена на откритата сцена бяха припомнени думи и изказвания на политическите лидери на ДПС – НН Делян Пеевски, ПП ИТН Слави Трифонов и съпартийците му Тошко Йорданов и Станислав Балабанов, както думи на Бойко Борисов.

Недоволните скандираха “Оставка” и “Борисов и Пеевски вън”, носеха национални флагове и пееха песни. Протестиращите реагираха бурно на показаните кадри, изразявайки разочарование от всички участници в политическия живот. Акцията беше охранявана от значителни полицейски сили, както униформени, така и цивилни. На входа на Габрово откъм Севлиево бе изградено КПП, при което се проверяваха всички автомобили влизащи в града.

Протестът от площад Възраждане се пренесе по улиците на Габрово. Шествието традиционно премина по ул. Априловска близо до централата на ГЕРБ – Габрово, ул. Радецка, моста Игото до кръстовището пред Балкан, откъдето протестиращи започнаха да разпръскват.

След 19.00 часа протестната акция завърши. Част от демонстрантите се върнаха обратно на площад Възраждане. Според присъстващи, причината за толкова ранния час митингът да бъде прекратен е опит на представители на ПП – ДБ да политизират протеста, с което гражданите в Габрово също не са съгласни.

Две са били заявленията, подадени за протест в Община Габрово, потвърдиха от администрацията на кмета Таня Христова пред БТА – Габрово. Едното заявление е от политическите партии „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“, а второто заявление е от гражданин – Георги Павлов.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица