Новини
Атракционен влак с парен локомотив ще пътува по жп линията Варна – Русе на 22-и октомври
Тази година се навършват 150 г. от откриването на първата железопътна линия в България. По този повод „БДЖ – Пътнически превози” ЕООД и Национална компания „Железопътна инфраструктура”, под егидата на Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията, организират юбилейно честване на 22-и октомври (събота). По този повод атракционен влак ще пътува по маршрута на жп линията Варна – Русе като мероприятието ще завърши с празнична програма в град Русе.
От утре (12-и октомври) „БДЖ – Пътнически превози” ЕООД започва разпространението на билети за юбилейното пътуване с атракционния влак. Поради специалния характер на влаковата композиция, местата са ограничени. Билетите са безплатни, заплаща се само запазено място, което е на стойност от 0.50 лв. Клиентите на „БДЖ – Пътнически превози” ЕООД, които желаят да пътуват с атракционния влак могат да се възползват от това предложение, като вземат билети от гарите, на които влака ще спира: Варна, Белослав, Синдел, Провадия, Каспичан, Хитрино, Самуил, Разград, Вятово и Русе.
Специалният влак ще отпътува от жп гара Варна в 08:15 ч. и по време на своето пътуване към гара Русе ще спира на гарите на всички общини по своя маршрут. На всяка от тези гари местните кметове са организирали кратки празнични посрещания и програми.
Специалната атракция за пътуващите и посетителите на събитието е ретро подвижния състав на „БДЖ – Пътнически превози” ЕООД. Влаковата композиция ще бъде теглена от парен локомотив 03.12, като в състава й е включен вагон от царската композиция на Цар Борис III „Корона експрес”.
Атракционният влак пристига пред Музея на транспорта в Русе в 15:30 ч. Пътниците от влака ще могат да се потопят в атмосфера от епохата на първото пътуване през 1866 г., осигурена от общинските Биг Бенд и Драматичен театър. След като разгледат изложените в Музея експонати ще продължат към официалното честване на централната жп гара в Русе. На гаровия перон всички, които проявяват желание, могат да посрещнат атракционния влак и да се снимат с него.
Подробна информация за пътуването може да бъде получена на интернет страницата на железопътния превозвач www.bdz.bg, от служителите на билетните каси в железопътните гари и бюра по маршрута и на националния информационен телефон на БДЖ 0700 10 200.
***
Кратка историческа справка
Парен локомотив № 03.12 е произведен през 1942 г. в локомотивната фабрика „Henschell – Kassel”, Германия. През 1976 г. локомотивът е бракуван, а през 1979 е запазен като единствен представител от тази серия парни локомотиви в БДЖ. През 2011 г. е възстановен отново за движение в Локомотивно депо Горна Оряховица за провеждане на атракционни пътувания.
Първокласният вагон-салон № 050-1 е произведен през 1938 година в „Linke Hoffman Werke-Breslau”, Германия и е личен вагон за пътуванията на Цар Борис ІІІ. Този вагон разполага с 1 служебна кабина с 1 легло, 4 кабини с по 2 легла, 2 кабини с две спални с по едно легло и общ санитарен възел, салон с 11 места за срещи, съвещания, хранене и склад. Вагон-салон № 050-1 е със запазено луксозно обзавеждане като специалните ламперии и дамаски са автентични.
Крими
Черен джип с безумно изпълнение на пътя край Габрово, полицията го погна!

Черен джип „БМВ“, управляван от 20-годишен водач, направи безумно изпълнение на пътя между Габрово и Севлиево, в близост до опасното кръстовище за село Враниловци, след което полицията се самосезира и го погна с цялата строгост на Закона!
Безразсъдното поведение на пътния джигит, застрашил не само своя живот, бе заснето от видеорегистратор в друг автомобил и бе публикувано за разпространение в габровските групи в социалната мрежа фейсбук, където бързо набра вълна от възмущение.
След рисковото изпреварване, служители на сектор „Пътна полиция“ при Областна дирекция на МВР-Габрово се самосезираха и предприеха незабавни действия по установяване на водача.

По данни на полицията случката се разиграла на 13 юни на път II-44, в района на кръстовището за село Армените. Тогава 20-годишен водач на лек автомобил БМВ, движещ се в посока към Севлиево, извършил неправилно изпреварване от дясната страна на друго моторно превозно средство.
С действията си младият водач създал непосредствена опасност за останалите участници в движението.
Днес, 17 юни, водачът бил установен от полицейските служители, като спрямо него е взето административно отношение.

Новини
Инициативата „Рада казва НЕ“ достигна област Габрово


В Областна администрация – Габрово бяха поставени кукли „Рада“ – символ на националната кампания за превенция на домашното насилие по проект „Рада казва НЕ“. Инициативата достига до област Габрово благодарение на активната работа на Фондация в помощ на жени, претърпели насилие- F. L. Y First Love Yourself. Върху всяка кукла „Рада“ е поставен QR код, който насочва към безплатното мобилно приложение „Помогни ми“, разработено от Националното бюро за правна помощ.
Приложението предоставя полезна информация, насоки и достъп до подкрепа за хора, пострадали от домашно насилие или намиращи се в риск. Това съобщи Марина Ангелова – основател на Фондацията, по време на среща с областния управител на Габрово Кристина Сидорова.
В рамките на разговора бяха обсъдени възможностите за бъдещо тясно сътрудничество между институциите, неправителствения сектор и местната общност в усилията за превенция на домашното насилие и подкрепа на пострадалите. Акцент в дискусията беше поставен върху дейността на вече сформирания Областен съвет за превенция и защита от домашно насилие, който ще има координираща роля при организирането и реализирането на бъдещи кампании и информационни инициативи регионално ниво.
Общата цел е да се изгради устойчива мрежа за взаимодействие между държавните институции, образователните структури, социалните услуги и гражданските организации. Марина Ангелова подчерта значението на образователните инициативи сред младите хора и необходимостта те да имат достъп до навременна, достоверна и експертна информация по теми като насилието, личните граници, здравословните взаимоотношения и механизмите за търсене на помощ.
Чрез поставянето на куклите „Рада“ в публични институции и обществени пространства организаторите се стремят да привлекат вниманието към проблема, да насърчат жертвите да потърсят подкрепа и да покажат, че обществото има отговорност да не остава безучастно към случаите на насилие.

Новини
Нов STEM център в ПГТМ – с. Градница

Професионалната гимназия по транспорт и машиностроене в с. Градница официално откри своя нов STEM център, разположен на първия и втория етаж на училището. Центърът разполага със съвременна образователна среда, оборудвана с модерни технологии, специализирани кабинети и възможности за практическо обучение.

Учениците ще могат да работят по проекти, свързани със специфични автомобили и електронни системи, соларни панели, както и да развиват своите знания и умения в областта на науката, технологиите, инженерството, математиката.

Сред официалните гости на събитието беше областният управител Кристина Сидорова, която поздрави ръководството, преподавателите и учениците за реализирания проект. В обръщението си към присъстващите тя подчерта значението на новите учебни пространства и възможностите, които те предоставят на младите хора.

„Много е хубаво, че във вашето училище днес се откриват пет нови учебни зали, оборудвани с нови технологии и модерни средства за обучение. Те ще ви дадат възможност да се докоснете до технологиите, науката и електрониката, да откривате света на знанието по по-интересен и достъпен начин. Пожелавам тези класни стаи да бъдат изпълнени с много усмивки, незабравими часове и нови знания“, заяви Сидорова.

-
Кримипреди 6 дниНарязаха гумите на БМВ в Габрово, а преди това „положиха с лопата“ мъж в гърба
-
Икономикапреди 7 дниМирослав Дончев влезе в ръководството на „Соларна Академия България“
-
Кримипреди 6 дниДвама са с опасност за живота след инцидент с газова бутилка
-
Кримипреди 7 дниПолицията в Габрово проведе антитерористично учение (снимки)
-
Кримипреди 6 дниГДБОП задържа тревненец заради порно с деца
-
Културапреди 6 дниЛауреатите на пленера по живопис гостуват с изложба в Икономовата къща
-
Кримипреди 6 часаЧерен джип с безумно изпълнение на пътя край Габрово, полицията го погна!
-
Икономикапреди 2 дниНова ера при таксуването в обществения транспорт на Габрово





