Свържи се с нас

Любопитно

Подвигът на четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа в паметта на поколенията

Published

on

На 6 срещу 7 юли (18-19 юли) 1868 г. четата на Хаджи Димитър Асенов и Стефан Караджа тръгва по своя път към безсмъртието – от румънското село Петрушан край Гюргево към родната българска земя. Сред 125-мата (според Захари Стоянов) участници в четата, има представители от цялото българско етническо землище. Сред тях и габровците Иван (Ванката) Попхристов Райчев – военен ръководител и писар, Коста Евтимов (Наполеон), Йонко Балкански, Никола Балкански, Стефан Иванов Калцун, Стоян Пенчев, Илия Димов Димитров, дряновците Христо П. Генчович (Дряновски) и Антон Пейов и тревненците Златю Пейов Ошанов и Минчо Д. Венков. От акостирането си на българския бряг в местността „Янково гърло” край свищовското село Вардим до разбиването й на вр. Бузлуджа в Стара планина, четата е преследвана от турската власт. Подвигът им завинаги остава вплетен в нишките на националната ни памет, в кръвната връзка и генетичния код, предаван от поколение на поколение вече 155 години.

Обезсмъртяването намира най-силното си проявление чрез гениалната поема на Христо Ботев „Хаджи Димитър”, написана още през 1873 г., чието начало „Жив е той, жив е..”, продължава с пророческото „..Тоз, който падне в бой за свобода, той не умира…”. На всички знакови места, свързани със сраженията с турските войски – край селата Караисен, Патрешница (Патреш), Вишовград, местността Канлъдере, където е ранен и заловен войводата Стефан Караджа, до вр. Бузлуджа, са издигнати паметници. Тяхното изграждане започва само няколко години след героичните събития. Паметниците се превръщат в местата, където се отдава почит на загиналите герои, защото гробовете или лобните им места често остават неизвестни. Както пише в свое писмо Комитетът от с. Караисен за увековечаване паметта на героите от четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа от 1942 г. с призив за събиране на средства за паметник,: „Паметниците са крепостни актове за собственост на земята и изразяват признателността на потомството, което ги е построило..”.

Бузлуджа е мястото, където четата води последните си сражения. Тук тя е окончателно разбита, загиват много четници, ранен е Хаджи Димитър. На историческия връх на 18 (30 юли) е последния сблъсък, тук трийсетина четници в над тричасов бой срещу 700 на брой редовни и нередовни турски войници, доказват на цивилизования свят „Как знае да умира българинът за Свобода, как лее той кръвта си за своето Отечество”.

Тук загиналите герои са погребани и опети на 20 юли (2 авг.). Това се превръща в мястото, където всяка година признателните потомци ще се качват, за да си спомнят за подвига им, да отдават почит и да предават паметта им на идните поколения. Тук се учи урок по Свобода, как се воюва и умира за нея, и каква отговорност носи тя – отговорност пред костите на загиналите за нея и отговорност пред бъдещите поколения.

Едно от първите засвидетелствани официални чествания е през 1883 г. и е организирано от казанлъшки учители и ученици. На следващата година, честването е организирано от Община Казанлък, по инициатива на общинския секретар Константин Бозвелиев. Паметно остава честването през 1885 г., на поклонението присъстват над 200 души, сред които майката на Хаджи Димитър – Мария Асенова, както и Панайот Хитов, Захари Стоянов, Чардафон Велики. Честването се превръща в символично начало на делото на Съединението между Северна и Южна България от септ. 1885 г.

Особено тържествено е отбелязването на 30-та годишнина през 1898 г. Костите на загиналите четници са осветени от Негово Преосвещенство Старозагорския Митрополит Методий, в присъствието на Панайот Хитов, Филип Тотю, Христо Македонски (оцелял участник от четата), поборници, опълченци и още около 6000 души. Възпоменателна картичка от събитието издава Хаджи Васил Николов – участник в четата на Панайот Хитов и другар на Васил Левски. Габровското градско общинско управление изпраща делегация за поднасяне на венец, в състав Цанко П. Хаджистойчев, Васил Тюлюмбаков и Коста Априлов. Снимките показват как през 20-те и 30–те години на миналия век, обикновени хора с животински впрягове, духовни лица, военни и др. продължават да се качват на върха и да коленичат пред костите на юнаците, дръзнали да развеят през 1868 г. знамето на свободата в Балкана и да умрат, за да сме свободни ние днес. През 1928 г., по случай 60-та годишнина, се открива нова гробница на загиналите четници на вр. Бузлуджа. На нея пише „1868-1928 г. В чест на героите загинали за Родината. За вяра и независимост 1868. Свобода или смърт.

Жив е той жив е,
Там на Балкана 1868.
Тоз, който падне в бой за Свобода
Той не умира.
Построил Коста Чернев,
Казанлък”
.

В Сливен – родния град на Хаджи Димитър Асенов на 8 ноември 1935 г. е открит величествен паметник, с автори арх. Йордан Йорданов скулптора Стефан Пенчев. През 1959 г. историческия връх Бузлуджа става част от новосъздадения Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа”. През същата година е издигнат паметник на Стефан Караджа в родното му село Ичме ( днес с. Стефанкараджово).

През авг. 1961 г. е открит големият паметник на Хаджи Димитър на Бузлуджа. Автори са скулптора Любен Димитров и архитекта Петко Цвятков. Част от надписа гласи „..Нашата цел не е да превземем Търново или Цариград, но да умрем за свободата на народа ни, да турим основи на бъдещето си.

Воевода Хаджи Димитър от Сливен. Воевода Стефан Караджа от Тулча.”

Източник: Държавен архив – Габрово.

Любопитно

6 популярни спорта, които (все още) не са част от Олимпийските игри

Published

on

Олимпийските игри са най-значимото състезание на международната спортна сцена, на което се представят най-добрите спортисти от цял свят. Въпреки широкия спектър от спортове, включени в Олимпийските игри, все още има много популярни дисциплини, които не са получили възможността да станат част от състезанието. Ето кои са 6 от най-обсъжданите игри, които все още очакват това признание, някои от които ще видим съвсем скоро на олимпийската сцена.  

Крикет
Крикетът е британски спорт, който се практикува професионално основно в страни като Индия, Пакистан, Австралия и разбира се Обединеното кралство. Той е и един от най-гледаните спортове с огромна фенска маса по цял свят, а единствената му поява на Олимпиада до момента е още в първото издание на модерните игри през 1896 г. Впоследствие състезанието по крикет бива оттеглено от списъка спортове на Олимпийските игри, тъй като все още не разполага с достатъчно участници и професионални състезатели. Сега, повече от век след първата му поява, крикетът ще стане официална част от програмата на Игрите на изданието в Лос Анджелис през 2028 г. 

Покер
Сред най-дискутираните дисциплини, които все още не са част от Олимпийските игри, е покерът. Въпреки че не се счита за спорт в класическия смисъл на думата, покерът е игра, която изисква високо ниво на умения, включително отлични познания в силата на покер ръцете и правилата, но също така редица качества като дисциплина, търпение и емоционален контрол, които са присъщи за всеки спорт. 

Включването на покера в Игрите изисква да се разшири виждането и дефиницията на олимпийските спортове, за да обхване състезателни дейности, които разчитат повече на умствени умения, отколкото на физическа подготовка. Въпреки тези предизвикателства огромната популярност на покера, уменията, необходими за състезанията на високо ниво, и глобалната му популярност гарантират, че дискусиите за мястото му в Олимпийските игри ще продължат.

Шах
Друга изключително популярна мисловна игра, която все още изчаква реда си, за да стане Олимпийска дисциплина, е шахът. За разлика от покера обаче, шахматът е официално признат за спорт от Международния олимпийски комитет още през 2000 г. и получава широка подкрепа от Международния комитет FIDE. Това означава, че в близко бъдеще играта може да получи статута на официален олимпийски спорт. 

Боулинг
Произходът на боулинга може да се проследи хиляди години назад, като форми на играта се появяват в Древен Египет и Рим. В днешни дни на играта се наслаждават милиони хора по света, както за развлечение, така и в състезания на професионално ниво. Боулингът е въведен временно в олимпийските игри като демонстрационен спорт на летните игри в Сеул. В него обаче участват само 20 държави и оттогава този спорт не се е появявал отново.

Скуош 
Скуошът е скоростен ракетен спорт, известен със своята интензивност, изискващ бързи рефлекси, ловкост, стратегическо мислене и високи нива на физическа подготовка. Дисциплината е била кандидат за включване в Олимпийските игри няколко пъти, но никога не е попадала в официалния списък. Около 17 милиона души по света играят скуош, но въпреки това кандидатурите му за участие в Олимпийските игри многократно са били отхвърляни. Това обаче се промени в последния кръг на гласуването и, подобно на крикета, скуошът ще се играе на Олимпийските игри през 2028 г.

Поло
Поло е още един спорт с история в Олимпийските игри. Той е част от програмата през 1900, 1908, 1920, 1924 и 1936 г., но така и не успява да привлече голям брой състезаващи се нации, поради което отпада от следващите издания на Игрите. Полото често се възприема като по-елитарен и скъп спорт, който не е предназначен за световна публика, а има последователи само в конкретни държави. Въпреки това през последните години спортът се радва на повече фенове и състезатели, което означава, че връщането му на Олимпийската сцена не е невъзможно. 

Въпреки своята популярност и състезателен характер тези спортове остават извън Олимпийските игри по различни причини. Все пак благодарение на динамичния характер на игрите списъкът с олимпийски дисциплини постоянно се увеличава и става все по-разнообразен и интересен. Тази година на летните Олимпийски игри в Париж ще станем свидетели и на появата на няколко нови попълнения, сред които сърф, скейтборд и брейк денсинг.

Зареди още

Любопитно

Засяха първите дръвчета от гората на тамплиерите край Дебел дял

Published

on

23 април е Денят на българския светец Лазар Български Дебелдялски. Рицарите и Дамите от Командерията, носеща името на мъченика от село Дебел дял, посетиха селото и поднесоха цветя на паметната плоча пред родната къща на светеца.

Тя бе поставена през 2022 г от тамплиерите на Габровска област, по случай 220 години от смъртта му.

По данни на архимандрит Нестор от Великотърновската митрополия, още като малко момче, Лазар напуска родното място и отива в Анадола (Мала Азия). Там в Сома, Турция, става овчар. Той е силно вярващ християнин и скоро си навлича гнева на турците. По нареждане на турски големец го хвърлят в тъмница. След дълги изтезания, които Лазар покорно понесъл, изпълнен с любов към Христос, бил убит на 23 април 1802 г. на 28-годишна възраст.

Образът му е изписан в цял ръст в параклиса „Свети Архангели“ в Рилския манастир. Там е означено и родното му място Дебел дял. В него е построен храм, за който Богомил Петков и съмишлениците му тамплиери са едни от основните дарители.

По случай 250 години от рождението на Светеца, тамплиерите засадиха 25 дръвчета медоносна липа. С това поставиха началото на тамплиерска гора край село Дебел дял.

Зареди още

Любопитно

Рибарник „Кметовци“ открива новия сезон на 1 май

Published

on

На 1 май Рибарник „Кметовци“ отваря врати за Вашите празници, чествания, събития или срещи с приятели на открито всеки уикенд, почивни или празнични дни.

Сред събитията, които любимото място за отдих и забавление в природата ще приеме през настоящия сезон, са „Вечер на руската музика с Борислав Недев“, която ще се проведе на 6 юли. В разгара на лятото, на 20 юли, там ще се проведе десетото юбилейно издание на Националния фолклорен събор „Андъка пее и танцува“, със специалното участие на Пепи Христозова. В края на лятото Рибарник „Кметовци“ ще посрещне тематична сръбска вечер, за която ще пристигне Слободан Величкович-Коби.

За Вашия специален ден, за вашите лични или фирмени празници, тържества, рождени дни, другарски срещи, фолклорни събори и фестивали, коктейли и други мероприятия на открито сред природата, Рибарник „Кметовци“ Ви предлага изнесени ритуали и декорация на зеленото пространство по Ваш вкус.

Любезните домакини могат да съдействат за кетъринг, хотелско настаняване, шатри, оформяне на сцена, дансинг, DJ, фотограф.

Работното време в всяка събота и неделя, празнични и почивни дни. През останалото време – с предварителна заявка! Телефони за контакт: 0888 000 965.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица