Свържи се с нас

Новини

Пролетен празник на Географията се проведе в Габрово

Published

on

Отлични знания показа отборът на ОУ „Неофит Рилски“ на проведения „Пролетен празник по География“. Инициативата се проведе по случай Деня на Земята в Ритуалната зала на Община Габрово.

Във викторината, на тема „Габрово в географията и историята на България“ взеха участие осем отбора от училищата в Габрово. Това бяха ОУ „Неофит Рилски“, ОУ „Христо Ботев“, ОУ „Иван Вазов“, СУ „“Райчо Каролев“, СУ „Отец Паисий“, НАГ, ПТГ „Д-р Никола Василиади“ и ПГТ „Пенчо Семов“.

Учениците демонстрираха своите знания по География, както и своето отношение към екологичните проблеми на планетата ни. Състезателната част включваше въпроси от различни области на географията, разпределени в две възрастови категории – 5-7 клас и 8-12 клас.

Бяха наградени ученици, които са постигнали успехи по География и икономика за учебната 2022-2023 г, между които и Андреана Иванова Косева, ученичка от 7 „Б“ клас на ОУ „Неофит рилски“, за спечелено второ място за рисунка на конкурса на АПГР през май 2023 г.

Проф. Марин Русев връчи грамоти от името на Асоциацията на професионалните географи и регионалисти и на учителите, които подготвят учениците.

Благодарствени грамоти за цялостен принос за популяризиране на географската наука получиха организаторите на събитието, а именно кметът, заместник – кметът по образование на града, главният експерт г-жа Макашелова, областният и зам. областният управител, началникъ на РУО – Габрово, началникът на отдела в РУО и ст. експерт г-н Деян Дойнов в Габрово и Моя Колева, директор на ОУ „Неофит Рилски“ град Габрово.

Награди от Община Габрово, Областна управа и ОУ „Неофит Рилски“ получиха всички участници във викторината. Участниците в празника имаха възможността да видят документалния екологичен филм „Море на вятъра“. С музикални и танцови изпълнения талантливите ученици на ОУ „Неофит Рилски“ поздравиха всички.

Събитието се организира от Община Габрово, Областна администрация-Габрово, Регионално управление на образованието – Габрово, ОУ „Неофит Рилски“ – Габрово и Асоциацията на професионалните географи и регионалисти (АПГР) в Габрово.

Състезателната част включваше въпроси от различни области на географията, разпределени в две възрастови категории – 5-7 клас и 8-12 клас. Учениците показаха много добри знания и дори и да не бяха сигурни в някои отговори, чрез разсъждения достигаха до тях.

Класирането в двете групи е както следва:

5-7 клас

1 място ОУ „Христо Ботев“
2 място ОУ „Иван Вазов“
3 място ОУ „Неофит Рилски“
4 място СУ „Райчо Каролев“
5 място СУ „Отец Паисий“

8-12 клас
1 място ПТГ „Д-р Никола Василиади“
2 място Национална Априловска гимназия
3 място ПГТ „Пенчо Семов“

Новини

Децата играят, децата мечтаят и в Габрово, и в Токио!

Published

on

Под този надслов в габровската детска градина „Мики Маус“, побратимена с 400 японски дечица през 1998 г. от Светла Хасегава, доктор по японска лингвистика, се проведе първият национален Фестивал на българо-японското детско приятелство.

Със себе си тя доведе 8-членна японска делегация от партньорския град Тойоаке. Преди да тръгне на път кака Светла бе изпратена от японските сладурчета, най-големите приятели на габровските дечица. По стародавен български обичай в „Мики Маус“ посрещнаха кака Светла с питка и сол.

А батко Хироки казва, че обича България и догодина отново ще дойде в Габрово, ще стане първия японец учител в детска градина. Занимателни бяха уроците по икебана, а всички се влюбиха в слънчевата японска учителка /сенсеи/ Йоко и всеки искаше да има снимка за спомен с нея.

Тази година кака Светла получи и особено ценен и скъп подарък от градина „Мики Маус“ – разкошен комплект от български детски национални носии за момченце и момиченце, които ще отнесе в Япония.

После в Габрово ще пристигне и дългоочакваният колет – най-красивите изработени с много любов японски национални носии – кимона за момченце и момиченце. Едно детско приятелство и сътрудничество, което ще се разгаря все повече през идните години!

Зареди още

Новини

Младежкият център в Габрово ще подкрепи „Часът на Земята“

Published

on

На 22 март Младежки център – Габрово ще се присъедини към световната инициатива „Часът на Земята“ по уникален начин – не само чрез угасването на светлините за 60 минути, а и като запали искрата на традициите! Мракът ще бъде заменен от светлината на българските обичаи, музика, споделени моменти и забравени игри, а младите хора ще покажат, че могат да се забавляват дори без съвременните технологии и че са отговорни към природата!

Вместо екрани и електричество, събитието ще предложи истинско преживяване в духа на старите седенки. Младежите ще имат възможността да се потопят в миналото и да усетят как са прекарвали времето си бабите ни.

„Ще има народни танци и песни – за да усетим ритъма на българските традиции и да докажем, че енергията на хората е по-силна от електричеството. Подготвили сме викторина за старите габровски обичаи – за да проверим знанията си. Ще играем забавни игри, на които са играли нашите баби и дядовци, и не се нуждаят от батерии, а само от смях и добро настроение. Часът на Земята е повече от една изгасена крушка! Младежката седянка не е просто събитие – това е послание. Да покажем, че сме поколение, което цени миналото, но мисли за бъдещето! Угасваме светлините! Запалваме осъзнатостта!“ – канят младежките работници всички млади хора от 14 до 29 години.

Началото на събитието е в 19.00 часа, мястото – сградата на бившия Летен театър – сега Младежки център – Габрово. Датата – 22 март.

Зареди още

Култура

Проф. Пламен Павлов гостува в Дряново с „България: кратки хроники“

Published

on

Исторически музей – Дряново кани всички почитатели на българската история на представянето на книгата „България: кратки хроники“ от Пламен Павлов. Събитието ще се състои на 25 март от 17.30 часа в залата за временни изложби в експозиция „Колю Фичето“.  

Проф. Пламен Павлов е изтъкнат български историк, поет, публицист и телевизионен водещ. Завършил е история във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“, където от 1984 г. преподава история на Византия и средновековните балкански държави. В периода 1998 – 2002 г. е председател на Държавната агенция за българите в чужбина, работейки активно за свързването на българските общности по света.

Автор е на над 150 научни студии, книги, учебници и енциклопедични издания. „България: кратки хроники“ е проект в две книги на издателство „Изток-Запад“, който предлага задълбочен поглед върху българската история.

Първата книга проследява малко познати и напълно непознати събития и личности – от праисторията до падането на средновековната българска държава. В нея читателят ще открие нови сведения за пещерите „Козарника“ и „Бачо Киро“, неолитната революция, цивилизацията Варна, както и значими моменти от античността и средновековието.

Представени са емблематичните български владетели като Кубрат, Симеон Велики, Иван Асен II, Ивайло и Иван Шишман, но и малко познати духовни водачи и исторически фигури.

Книгата на Пламен Павлов предлага научнопопулярни текстове, систематизирани в аналитични раздели. Това я прави подходяща както за любители на историята, така и за по-задълбочени изследователи.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица