

Култура
Офицер от резерва дари материали за военното образование на НМО
Полковник инж. Недьо Петров Радев, офицер от резерва, отбеляза своята 77-ма годишнина с дарение за Националния музей на образованието – Габрово. Предоставените документи и две униформи – парадна и всекидневна, са свързани с гражданското и военно образование в един продължителен период от 60-те до 80-те години на миналия век.
Дарението съдържа дипломи от Техникум по текстил – Габрово, НШЗО „Христо Ботев“ – Плевен и Военна академия „Георги С. Раковски“; сертификат за завършен стратегически курс по гражданска защита от град Химки, Московска област; удостоверения за завършени курсове за управление на кризи в САЩ и Швеция и други.
Документите проследяват една успешна подготовка в областта на химията от средно образование със специалност апретура и багрене до висше образование във Висшия химико-технологичен институт – Бургас. След това Радев е военизиран в Окръжен щаб на Гражданска защита – Габрово като помощник началник по радиационна и химическа защита.
„Стремежът за придобиване на повече знания ме отведе във Военната академия, разказва Недьо Радев. Завърших задочно, специализирах в Съветския съюз, сега Русия, обучавах се в САЩ, Швеция, участвах в международни конференции в Германия, Швейцария, Полша, Чехословакия. Образованието за мен е непрекъснат процес, който трябва да следва професионалната кариера. Преминах през цялата йерархична стълба от длъжности в Окръжния щаб на Гражданска защита до заместник-началник на управление „Гражданска защита“ в Министерството на отбраната през 1992 година.“
През цялата си служба Радев работи за обучението и на ръководния състав и на населението – как да се справя, какви адекватни действия да предприема за ликвидиране на последствията при кризи и бедствени ситуации.
Една от най-големите му заслуги е активното съдействие да преодоляване щетите от наводнението в град Габрово на 6 юли преди 30 години. Правителствената комисия осигурява достатъчно средства, за да се ремонтират всички крайречни съоръжения.

И днес офицерът от запаса продължава да е активен със своя опит и знания – изразява мнение, позиция чрез медиите, пише статии и се стреми да бъде полезен.
Директорът на музея Любка Тинчева благодари на инж. Радев и като му връчи свидетелство за направеното дарение го увери, че думата „курсант“ ще намери подобаващо място в историческия разказ за просветните и образователни традиции в България.


Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Започнаха Славейковите празници в Трявна


Най-значимото културно събитие, посветено на делото на баща и син Петко и Пенчо Славейкови, официално започна във възрожденска Трявна. Четиридневните Национални Славейкови празници се провеждат от 1968 година насам и са под патронажа на президента на Република България. Тази година официален гост бе вицепрезидентът на Републиката г-жа Илияна Йотова, която заедно с кмета на Община Трявна постави начало на културните мероприятия в града.
Славейковите дни, които ще продължат до 28 май 2023 год. включително, бяха открити вчера, 25 май 2023 год., на площад „Капитан дядо Никола“ с отслужване на празничен водосвет. Въпреки дъждовното време събитието събра десетки гости, сред които областният управител и зам.-областният управител на област Габрово, председателят на Общински съвет Трявна, общински съветници, чуждестранни делегации от побратимените на Община Трявна градове от Полша, Република Северна Македония, Хърватия и Швейцария, както и представители на сдружение „Дузлаж“; почетни граждани и съпруги на почетни граждани на Трявна; кметове на общини, представители на регионални институции, десетки жители и гости на града.
В своето приветствено слово кметът на Община Трявна подчерта щастието тревненци да бъдат горди последователи на завещаното от баща и син Славейкови и настоящият им дълг културното и духовно богатство да бъде съхранено и предадено на идните поколения.
„За мен е висока чест и привилегия да съм днес тук и да имам възможността да кажа „Добре дошли!“ на Националните Славейкови празници 2023 година! Символ на нашия град, символ на почит и уважение към делото на баща и син Славейкови! Убедена съм, че всеки, който веднъж се е докоснал до словата на Славейкови, до възрожденският пламък на града ни, до богатите традиции и впечатляващата ни архитектура, която е навсякъде около нас, винаги се връща в Трявна! Щастлива съм, че и тази година, имаме възможност да проведем Националните Славейкови празници, защото трябва да помним завещаното ни от Славейкови, да следваме делата, заветите и пътят им! И само по този начин ще покажем на децата ни, че те, Славейкови, са стожерите на духовното пробуждане на нашия народ и че завещания морал, ценности и вяра са гордост за всички нас, гордост за България! И нека днес, нашите деца продължават да четат и да откриват красотата в стиховете и поемите на баща и син Славейкови, защото именно те пробуждат народа ни към духовно и културно израстване. Защото историята ни не е само минало, тя е настояще и бъдеще! А всички ние сме щастливци! Щастливци сме, че нашият град е Трявна, градът на Славейкови и че никой не успя да пречупи духа ни, за да продължим започнатото и да вървим напред! Затова е наше задължение ревностно да пазим завещаното ни и да покажем на нашите деца, че трябва да останат завинаги, свързани с Трявна, със словата на Славейкови. Нека не забравят, че да са неразделни и да носят истинската любов в сърцата си е най-голямото богатство и че както е казал Пенчо Славейков „…сърцето е склад, отгдето умът черпи най-хубавата храна…“. Нека носим Трявна в сърцата си.
Тук е моментът да споделя, че и тази година Националните Славейкови празници се провеждат под патронажа президента на Република България г-н Румен Радев, разбира се с финансовата подкрепа на Министерство на културата и фирма „ЕМКО“. Благодарим Ви! Радвам се, че въпреки времето виждам толкова хора на емблематичния за нас площад и тази вечер и през следващите няколко дни ще имаме възможност да се насладим на прекрасната програма, която сме подготвили! Затова пожелавам вдъхновение и успешни изяви на участниците в Националните Славейкови празници тази година. Нека бъдем здрави, нека бъдем духовно извисени. Нека бъдем горди последователи на Славейковия род. На добър час! Обявявам Националните Славейкови празници 2023 година за открити!“, заяви в своето приветствено слово кметът на Община Трявна по случай официалното откриване на тазгодишните Национални Славейкови празници в Трявна.
Цялата статия можете да прочетете оттук.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
С молебен, поднасяне на цветя и шествие Габрово почете празничния 24 май


Денят на Светите братя Кирил и Методий, българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност – 24 май, бе тържествено отбелязан и в Габрово.

Честванията започнаха в храма „Успение на Пресвета Богородица“, където габровски свещеници отслужиха молебен.

След църковната служба, от православния храм литийното шествие се отправи към паметника на Васил Априлов, където официалните лица и граждани, уважили Празника, поднесоха венци и цветя.

След това шествието на габровските преподаватели, ученици, студенти, детски градини, просветни и културни дейци, институции и граждани премина по бул.“Априлов“ през площад „Възраждане“, на който бе разположена официалната трибуна с всички гости, и завърши на улица „Скобелевска“.

Денят на на Светите братя Кирил и Методий, българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност – 24 май, която произнесе слово за Празника.

Сред официалните гости на честването бяха областният управител на Габрово Кристина Сидорова и нейният заместник Андрей Николов, председателят на Общински съвет – Габрово Климент Кунев, зам.-кметовете на Габрово арх. Николай Меражчиев Невена Минева, началникът на РУО – Габрово Георги Маринов, ректорът на Технически университет – Габрово инж. Илия Железаров, директорът на Националния музей на образованието Любка Тинчева, директор на РБ „Априлов – Палаузов“ Савина Цонева, директорите на ДТ „Рачо Стоянов“ Петко Койчев и ДКТ – Габрово Алфидин Ахмедов.

Първи пред официалната трибуна преминаха малчуганите и училите от детските градини, следвани от професионалните гимназии и училища, и Техническия университет. Денят Светите братя Кирил и Методий, българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност 24 май завърши с Празничен концерт на ДФА „Габровче“.
Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Таня Христова: Днес благодарим на първоучителите

Честит празник на Светите братя Кирил и Методий, българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност – един от най-хубавите български празници, който винаги ни озарява със светлината на своята тържественост, носи ни гордост и ни вдъхновява за новите бъднини. Празник, който ни обединява, така както културата и изкуството имат силата да сближават и не познават граници. Празник, който носи духа на миналото в най-романтичните му и очарователни краски, който ни напомня за развитието на новобългарската култура и за това как просветата изиграва една от най-важните роли на мощен ускорител в съзряването на националното ни съзнание.
Днес ние говорим за силата на словото и просвещението, отдаваме признание към дейците на Българското Възраждане, които ни поразяват с всеобхватните си интереси, с безкрайното си трудолюбие и себеотрицание, с високата си нравственост. Онези, които смятаха, че учението трябва да е преди всичко, защото знаеха, че „..науката е слънце …“ и, че „…народността не пада там, дето знаньето живей!“.
Понякога голямата дистанция на времето, която ни дели от събития и личности, не ни позволява да почувстваме и да разберем напълно тяхната значимост и величие. И това е нашата роля – на родители, просветители, културни дейци – да припомняме техните дела и да откриваме духа им в днешните „Дарования и постижения“.
Щастлива съм, че те са навсякъде около нас – във всички сфери на науката, изкуството, творчеството. И вярвам, че следваме достойно завещаното ни от „патриарха на българските книжовници и педагози“ Неофит Рилски.
230 години след рождението му е време да си спомним, че именно в нашето Габрово с прогресивните си възгледи, рилският йеромонах поставя на здрава основа училищното обучение – въвежда взаимоучителната метода, нови учебни предмети, новобългарски език, отхвърля завинаги схоластиката и догматизма на старата килийна система. И така Габровското училище стана първото новобългарско светско училище, а градът ни и сега гордо носи титлата – люлка на светското образование в България.
И днес Габрово е визионерски град, в който науката се развива с амбициите да го превърнем в център на устойчив бизнес и иновации, да бъде привлекателен за млади учени и таланти, и готов за предизвикателствата и каузите на бъдещето.
Нашата образователна среда е гостоприемна, за да имаме най-добрите условия за обучение и възпитание, за творчество и развиване на умения. Тук се създава съвременно изкуство, което черпи вдъхновение от миналото, но има смели, прозорливи амбиции и новите идеи. Тук живеят, работя и творят изключителни хора на духа и книжовността, и Габрово се гордее с тях!
Точно както всеки българин се гордее с 24 май, защото той е най-вдъхновяващият празник на надеждата ни за утрешния ден. Чрез него ние благодарим на първоучителите, които ни дариха духовност и култура, покланяме се на словото българско, което съхранява през времето и пространството нашата идентичност, и благославяме всяко дете да бъде пазител на българщината с магичните думи: „Върви, народе възродени, към светла бъднина върви“!
Бог да пази България! Честит празник!
Таня Христова,
Кмет на Габрово
-
Кримипреди 5 дни
„Нелягал по баловете“ младеж остана без книжка заради пико
-
Кримипреди 6 дни
Жена пострада при катастрофа в Габрово
-
Новинипреди 5 дни
Продължава пролетното зацветяване на Габрово
-
Любопитнопреди 6 дни
Градищенски мегдан тази неделя
-
Новинипреди 6 дни
Вписаха в „Дарования и постижения“ още 150 талантливи габровски ученици
-
Новинипреди 2 дни
Електронна регистрация на бъдещите първокласници в Габрово
-
Любопитнопреди 6 дни
Какви цветове са подходящи за детска стая?
-
Кримипреди 2 дни
Предадоха на съд мъж, пребил до смърт жената, с която живеел