Свържи се с нас

Култура

Мечтата – непроявеният негатив на реалността

Втора премиера на Габровския драматичен театър през юни.

Published

on

Мечтаете ли силно за нещо и какво сте готови да направите, за да го постигнете? Един от възможните отговори, който поражда нови въпроси, може да откриете в моноспектакъла „Мечтата на Наташа“ на Габровския драматичен театър. Премиерата му ще се състои на 25 юни 2020 г., четвъртък, от 19.00 часа на голямата сцена на театъра. Моноспектакълът е втората, съвсем нова постановка на ДТ „Рачо Стоянов“ за този месец.

Режисьор на представлението е Ана Батева, която е и преводач на текста на провокативната, съвременна авторка Ярослава Пулинович. Според независимото руско списание „The Moscow Times“ пиесата влиза в десятката на най-добрите руски пиеси от началото на ХХI век. „Мечтата на Наташа“ е ярък пример за т. нар. движение „нова драма“ в руския театър. Драматургичната традиция на ХХ век не познава такова писане и то не е поставяно досега на сцена. Ярослава Пулинович е измежду младите гласове, които говорят за живота, опита и търсенията на новото поколение.

В ролята на Наташа ще видим младата актриса Поля Йорданова. Постановката е съвместна продукция между ДТ „Рачо Стоянов“ и SPAM studios. Автор на музиката е Стефан Здравески, а фотограф на моноспектакъла е Беатрис Бочева.

Представлението „Мечтата на Наташа“ е пряма и откровена дискусия по актуални социални въпроси, която чрез театрални похвати въвлича публиката в търсенето на отговори. Тук няма да видите готови решения, а смел и амбициозен експеримент как и къде да ги търсите. Да намериш единствения верен път между потопа от противоречиви влияния, да хвърлиш усилия да се впишеш в нова общност, когато тази, която ти е обещана неочаквано и жестоко изчезне, да не спираш да копнееш за любов, която непрекъснато ти се изплъзва от ръцете – този наратив отеква и ще превземе съзнанието на зрителите.

Публиката познава „Мечтата на Наташа“ като постановка на режисьора Ованес Торосян, с участието на актьорите София Рухова, Милена Ерменкова, Ася Димитрова и Александър Томов. За първи път ще има възможност да гледа пиесата, реализирана като моноспектакъл от Габровския драматичен театър. В него младата актриса Поля Йорданова разкрива големия си потенциал в изграждането на многопластови и противоречиви образи. Тя дебютира през януари 2020 г. в спектакъла „Свекърва“ на режисьора Петринел Гочев като щатна актриса от габровската трупа. Поля започва своя актьорски път през 2014 г. в класа по актьорско майсторство на проф. Здравко Митков в НАТФИЗ. Играла е два сезона в Сатиричния театър в мюзикъла „Шумът на върбите“ (2014-2016 г.). През 2019 г. завършва актьорско майсторство в НАТФИЗ в класа на проф. Иван Добчев. Участвала е в дипломните спектакли „Черна дупка“, 2019 г., реж. проф. Иван Добчев, по текста на Горан Стефановски, в ролята на Светле и „Процесът“ по Франц Кафка, 2019 г., реж. проф. Иван Добчев, в ролята на Госпожица Монтаг.

Любопитна за зрителите може да бъде връзката между творческия екип на „Мечтата на Наташа“ и авторката на пиесата Ярослава Пулинович. Тандемът между режисьорката Ана Батева и композитора Стефан Здравески е познат на зрителите от постановката им „Кокошка“ по произведения на А. П. Чехов и Николай Коляда, която е съвместна продукция между ТР „Сфумато“ и SPAM studios. Младата руска авторка Ярослава Пулинович е завършила драматургия в класа на Николай Коляда в Екатеринбургския държавния театрален институт в Екатеринбург, Русия.

Билети за премиерата на 25 юни могат да се закупят онлайн на https://bit.ly/2Y8yhma и от касата на габровския театър. Постановката е подходяща за публика на възраст над 16 години.

Зрителите, които са закупили билети за събития и спектакли на ДТ „Рачо Стоянов“ преди да бъде обявено извънредното положение, могат да ги презаверят за предстоящите премиери на театъра: „Руски вечери с револвери“ на 21 юни и „Мечтата на Наташа“ на 25 юни, както и за събитието „Първа репетиция с публика“ на 28 юни.

Другата възможност е да ги ползват чрез презаверяване за представления на театъра до края на 2020 г.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Култура

На 23 април 1963 започва изграждането на музей „Етър“

Published

on

Теренът около река Сивек с изграждането на табаханата.

На 23 април 1963 г. по двата бряга на река Сивек, ляв приток на Янтра, започва изграждането на музей „Етър“. До втората половина на 70-те години музеят придобива архитектурно-пространствения си облик, с който е известен и до днес.

Каква обаче е била първоначалната идея на основателя на музея Лазар Донков за местоположението му? Отговор на този въпрос дава документ, който се съхранява в научния архив на музея, наречен „Планово задание относно изграждането на парк по поречието на реките Сивека и Манастирска, от с. Етър до с. Водици“. Без да е точно датиран, от него става ясно, че територията, която трябва да обхване бъдещият музей, е доста по-голяма: Паркът ще се разпростре по десния бряг на р. Сивека от с. Трапесковци до моста на река Манастирска (дн. Стражка) от първия мост по шосето за Соколския манастир до дърводелския цех на кооперация „Янтра“.

Неусвоената днес територия, по пътя за Соколския манастир, е трябвало да бъде застроена с павилиони, да бъдат посадени дървета и изградени алеи с цветя. Предвидено и било изграждането на художествено осветление, което вечер да осветява старинните постройки и буйните води на река Стражка.

Автор на текста: Георги Георгиев, уредник в музей „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица