Крими
Борисов бързо забрави, че е бил генерал
Ангел Марин не е първият висш офицер, който попада във водовъртежа на политиката

Бойко Борисов бързо забрави, че и той всъщност е генерал. СНИМКА: ИВАН СТОИМЕНОВ
Скандалът с връщането от вицепрезидента генерал-майор от резерва Ангел Марин на връчения му три дни преди това орден “Стара планина” – първа степен с мечове, не е единствен в последните 20 години. Той е показателен с факта, че премиерът Бойко Борисов само за един месец коренно си променя мнението (писмено документирано с неговия подпис) и от суперлативи към предложения за награждаване отива в другата крайност.
“Вицепрезидентът Ангел Марин не трябваше да получи орден “Стара планина”. Когато съм коментирал за кучето, знам, че това (пържолите – б.р.) е най-добрата награда за него, както за Марин е “Стара планина”. Това заяви премиерът Бойко Борисов пред журналисти на влизане в парламента в петък 13 януари. По-рано същия ден правителствената пресслужба разпространи стенограма от последното заседание на кабинета “Борисов”, в която министър-председателят буквално се чуди: “Не знам с какво е заслужил Ангел Марин орден “Стара планина”, не мога да си го обясня с какво. По тази логика всички бивши премиери, вицепремиери и т. н. да бъдат наградени да носят орден “Стара планина.” Това си е
чиста подигравка с държавник и генерал
Още по-обидно звучи, когато е от генерал на генерал. Бойко Борисов много бързо забрави, че е бил генерал. Той обаче не е първият премиер и политик в най-новата ни история с подобно отношение към армейските генерали. В официалната биография на самия Ангел Марин е записано: “През 1998 година е уволнен от Българската армия поради несъгласие с начина на провеждане на реформата в армията”. И то дисциплинарно, без право на полагащите му се обезщетения. Материалната му загуба за изразяване на друго мнение е около 30 хиляди лева. Моралната – едва ли може да бъде оценена в парични знаци! 6 години преди това отново е бил на косъм от уволнение, защото си позволил да отиде на 9 май пред паметника на Съветската армия. Спасил го фактът, че празникът е международен. Негово е предложението през 1995 година формулата за реформа на армията да бъде “Има пари – има реформа; няма пари – няма реформа”. Като че ли звучи логично!
Не по-малко интересна е историята на един друг генерал, уволнен дисциплинарно по предложение на правителството с указ на президента.
Армейски генерал Любен Петров си тръгва не по-малко обиден от армията,
след като е бил на нейния връх – началник на Генералния щаб. И той като генерал Марин не навежда глава. Избран е за народен представител и председател на Комисията по национални сигурност. По негово време се правят първите най-сериозни промени на приетия в края на 1995 година Закон за отбраната и Въоръжените сили. Президентът Желю Желев подписва указа за дисциплинарното уволнение на 23 декември 1994 година. Служебният премиер Ренета Инджова пише в мотивите си, че генерал Петров е нарушил конституцията и законите на страната, като е участвал в предизборната кампания за 37-ото Народно събрание от листата на БСП. Генералът е на друго мнение. Той е подал много по-рано рапорта си за уволнение. Дори е започнала самата процедура.
Освен с всичко друго,
генерал Петров се разминава и с орден “Стара планина”
За високо държавно отличие го предложих лично аз, разказва преди 5-6 години покойният вече министър на отбраната Валентин Александров. Министерският съвет се съгласи с мен, продължава той, но президентът Желев даде заден ход. Неудобно било първо да го уволняват, а после да го награждават. Нищо, че е бил началник на Генералния щаб. Късметът очевидно е изневерил не един път на генерал Петров. Министър-председателят Любен Беров се съгласил да го уволни по нормалния ред, но в същия ден подал оставка и не успял да направи предложението до президента. След това идва служебното правителство и указът вече е за дисциплинарно уволнение.
Валентин Александров не криеше решенията си за уволнения на генерали като министър на отбраната в кабинета “Беров”. Армейски генерал Йордан Мутафчиев например сваля пагоните, след като са кръстосали с министъра саби за новия празник на Българската армия. Генералът, тогава шеф на Инспектората, настоявал за някой от дните на боевете на Шипка или при Сливница, а СДС – за 6 май Гергьовден. Самият Валентин Александров признава, че е предложил за уволнение тогавашният командващ Сухопътните войски генерал-лейтенант Люцкан Люцканов за съмнения, че събирал подписка срещу него. Разбира се, не винаги поводите за едно или друго решение съвпадат с причините за неговото вземане. Може би, така стои и въпросът с уволненията на генералите.
автор: Спирдон Спирдонов
АргументиБГ
Крими
Полицията спипа „рейсъри“, участвали в незаконни гонки край Горна Росица


Публикувани в социалните мрежи видеоклипове, показващи нерегламентирани автомобилни гонки в района на село Горна Росица, предизвикаха бързата реакция от страна на органите на реда.
Районното управление в Севлиево, под ръководството на Областната дирекция на МВР – Габрово, предприе незабавни действия за установяване на участниците в нарушенията. До момента са идентифицирани 11 лица, взели участие в гонките под различна форма.
Осем от тях са с постоянен адрес в град Габрово, а трима – в град Севлиево. На двама от севлиевските участници вече са съставени протоколи за полицейско предупреждение, с оглед бъдещи санкции по Закона за движение по пътищата (ЗДвП).
От ОДМВР-Габрово съобщават, че работата по случая продължава, като предстои предприемането на допълнителни мерки спрямо останалите установени лица. Органите на реда напомнят, че подобни прояви не само нарушават закона, но и създават сериозна опасност за живота и здравето както на участниците, така и на други граждани.

Крими
Внимание: Горещото време повишава риска от пожари!


Във връзка с високите дневни температури и повишената пожарна опасност, Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Габрово отправя настойчив апел към гражданите, ръководителите на земеделски кооперации, частни арендатори, ловно-рибарски сдружения и всички юридически лица на територията на община Габрово за стриктно спазване на противопожарните мерки.
Категорично се забранява паленето на стърнища, суха трева, слама и отпадъци по слоговете, крайпътните ивици, междублоковите пространства, дворовете и други тревни площи. Горимите отпадъци като клони, храсти и треви трябва да се събират на безопасни места, без да се изгарят.
Паленето на огън в горите е разрешено само на специално обезопасени и обозначени места. Забранява се използването на открит огън във ветровито време или на необезопасени терени, поради повишения риск от възникване и разпространение на пожари.
От службата подчертават и риска от непогасени угарки от цигари, които могат да причинят пожар в суха и леснозапалима среда.
Как да действаме при горски пожар? Ако забележите дим, мирис на изгоряло или пламъци в гората, е важно бързо да оцените ситуацията – установете откъде идва пожарът, в каква посока се разпространява и с каква скорост. Ако съществува реална опасност, незабавно се отдалечете в посока, обратна на вятъра или покрай водоеми – реки, потоци и езера.
След като сте в безопасност, веднага подайте сигнал на телефон 112 или се свържете с най-близката хижа, лесничейство, туристически пункт или кметство. В случаи на пожари в начален стадий, огънят може да бъде потушен с пръст, пясък или с тупалки от зелени клони.
Изключително важно е да се предпазите от изгаряния – избягвайте запалими дрехи, особено от изкуствени материи, и защитавайте дихателните си пътища с мокри кърпи или маски.
Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Габрово напомня: всяко навременно подадено съобщение може да спаси човешки живот и да предотврати значителни щети.

Крими
13-годишно момче е със счупено ребро след домашен побой


Образувано е досъдебно производство по случай с 13-годишното момче, прието в болница в Габрово със счупено ребро.
След проведен координационен механизъм в Дирекция „Закрила на детето“ – Габрово с участието на представител на Районната прокуратура на 30 юни е образувано досъдебното производство за това, че на 29 юни т.г. в Габрово, била причинена лека телесна повреда на 13-годишно момче, изразяваща се във фрактура на 6-то ребро, като същата е нанесена в условията на домашно насилие.
За престъплението е предвидено наказание лишаване от свобода до 3 години. Досъдебното производство се провежда под наблюдението на Районна прокуратура – Габрово.
Детето е освидетелствано. Провеждат се разпити на свидетели, предстои изготвяне на съдебно-медицинска експертиза.

-
Новинипреди 3 дни
Продължават проектите по акредитацията на ПГТ – Габрово
-
Новинипреди 4 дни
Престижни отличия за състезателите на ШК „Орловец“
-
Новинипреди 6 дни
Протестно автошествие в събота вечер в Габрово
-
Културапреди 4 дни
Изкуство и духовност се сляха в Дряново, за да почетат Колю Фичето
-
Кримипреди 4 дни
Внимание: Горещото време повишава риска от пожари!
-
Културапреди 4 дни
Габровски таланти с първи награди от международен фестивал в Израел
-
Новинипреди 3 дни
Държава ще отпусне средства за нова многофункционална зала
-
Икономикапреди 3 дни
Габровска фирма ще реализира фотоволтаична електроцентрала