Новини
Шест смъртни случаи и нови 52 заразени с КОВИД-19 през последни дни
Общо шест души, сред които двама мъже – на 44 години от Севлиево и на 64 години от Габрово, и четири жени – на възраст от 61 до 85 години от Габрово, Севлиево и Дряново, загубиха през последните три дни битката за живота си с коронавируса, а други 52-ма са новите потвърдени случаи на вирусната инфекция територията на област Габрово.
Данните, които са за периода от 2 до 4 април, бяха съобщени днес, 5 април, от Регионалната здравна инспекция в Габрово. По данни на здравните власти от петък до неделя в областта 19 души са били хоспитализирани в лечебно заведение за болнична помощ, а останалите 33 установени случаи са с леки симптоми или без симптоми, и провеждат домашно лечение.
Според разпределението на потвърдените 52 заразени в четирите общини на област Габрово най-много заболели има в Габрово, общо 30 души. Деветнадесет са положителните резултати в Трявна, два случая в Трявна и една потвърдена проба в Дряново.


Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Новини
Благотворителният базар и концерт в подкрепа на малкия Ники събра над 6 000 евро
Над 6 000 евро събра благотворителният концерт с базар „Дъга от доброта“, организиран от ДГ „Слънце“.
Събраните средства са в подкрепа на малкия Ники от Габрово, който се бори с тежката диагноза лимфобластна Т- клетъчна анемия.

На сцената се изявиха всички малчугани от градината, както и гостуващи изпълнители.

Култура
Главният редактор на най-голямата информационна агенция в Индия посети „Етър“-а

Музей „Етър“ е пример как културното наследство може да бъде съхранено за бъдещите поколения. След 400-500 години това, което правим днес, ще има много по- голямо значение, отколкото ни се струва сега. Това заяви при посещението си в музей „Етър“ Виджай Джоши, главен редактор на най-голямата индийска информационна агенция Прес Тръст ъф Индия (PTI).

Той е в България по покана на директора на БТА. Посещението на един от водещите индийски медийни ръководители в етнографски музей „Етър“ край Габрово се превърна в разговор за културното наследство, свободата на словото, фалшивите новини и ролята на журналистиката в съвременния свят.

„Мисля, че това е невероятно. Никога не съм виждал нещо подобно. Индийската цивилизация знаем колко е стара. И може би това е урок за нас – как да запазим историята“, коментира Джоши. По думите му, съхраняването на традиции, занаяти и памет е инвестиция, чието истинско значение ще бъде оценено след векове.

„Нека се огледаме и да си дадем сметка – след 2000 години какво значение ще има сътвореното от нас“, допълни той. По време на визитата в музея бяха обсъдени и теми като свободата на словото в Индия, условията за работа на журналистите и състоянието на медиите по света. „И в Индия има свободна преса и пресата може да пише за всичко, което иска. Но както и в останалия свят, има финансов натиск и натиск от социалните медии“, заяви Виджай Джоши.

Според него социалните мрежи променят изцяло начина, по който се създава и разпространява информация. Главният редактор на PTI подчерта, че днес много хора вярват, че могат да правят журналистика само с мобилен телефон или камера, но това не гарантира достоверност.
„Има много фалшиви новини. Значението на традиционната журналистика е още по- голямо сега“, посочи той. По думите му потребителите все по-трудно различават проверената информация от манипулацията, а обществото често предпочита да чете това, в което вече вярва.

Въпреки натиска на дигиталната среда, Виджай Джоши е убеден, че традиционните медии ще оцелеят, защото тяхната сила е в проверката на фактите. „Журналистът не може просто да каже това, което другите искат. Той казва истината, когато е проверена“, заяви той.
Според него ще дойде момент, когато обществото ще оцени истинската журналистика именно заради лавината от дезинформация. Музей „Етър“ – мост между миналото и бъдещето Посещението на Виджай Джоши затвърждава международния интерес към музей „Етър“, който продължава да бъде едно от най-разпознаваемите места за български занаяти, традиции и културен туризъм.
За госта от Индия музеят е не просто туристически обект, а пример как една нация пази паметта си за идните поколения.

Новини
Сребро за Йоан Велчев от шахматния фестивал „Питагор Елит”

14-годишният състезател на Шахматен клуб „Орловец 1997”-Габрово Йоан Велчев завоюва сребърен медал във Втория международен шахматен фестивал „Питагор Елит”, който се проведе в София в Частното средно училище „Питагор”.
Йоан постигна 6 от 7 възможни точки и се нареди втори в генералното класиране сред 50 деца.

Благодарение на организаторите на турнира Детски образователен център Елит-София и домакините от ЧСУ „Питагор” участниците се запознаха с първия български хуманоиден робот Робърт, който поздрави шахматистите и отговаря на техни въпроси.

За състезателите, класирали се на престижните места бяха осигурени и парични награди, а партиите на водещите състезатели бяха предавани в реално време онлайн.

-
Новинипреди 5 дни„Янтра“ с важен мач срещу плевенския „Спартак“
-
Любопитнопреди 6 дни2 изложби, пърформанс и парти с оптимистична електронна музика за шах на 16 май
-
Новинипреди 6 дниЩе вземе ли „Прогресивна България“ трети мандат от Габрово?
-
Новинипреди 5 дниБлаготворителен базар и концерт в подкрепа на малкия Ники
-
Любопитнопреди 5 дниУченици от Габрово премериха знания в „Пролетен празник по география“
-
Новинипреди 5 дниМБАЛ „Д-р Тота Венкова“ се включи в кариерен форум за медицински специалисти
-
Любопитнопреди 2 дниПобедителите в конкурса „Бостанско плашило“ на музей „Етър“ са ясни
-
Новинипреди 2 дниПървата стъпка след победата: Николай Косев от „Прогресивна България“ в Плачковци







