Свържи се с нас

Новини

Цветелина Пенкова: България е под средното за ЕС ниво на усвояване на евросредства

Published

on

По последни данни, за изминалия програмен период, България е използвала около 53% от възможните средства от европейските структурни и инвестиционни фондове. Всъщност ние сме използвали, по-малко от средното ниво за страните от ЕС, което е 58%. Има държави с усвоямост над 80% (например Финландия 84% и Ирландия 81%).

Правителството не спира с хвалбите, че информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС в България (ИСУН 2020) е прозрачна и предоставя пълна информация за реализираните европроекти.

Зададох въпрос към Европейската комисия за възможността да се провери кои компании са спечелили най-много обществени поръчки за изпълнение на проектите с европейско финансиране.

Получих отговор, че българската система ИСУН „не предлага възможност за автоматично извличане на информация за основните бенефициенти или най-големите изпълнители по дадена оперативна програма (ОП), като такъв анализ може да се извърши само ръчно и е възможно да отнеме много време за програми с голям брой малки проекти.“

За пореден път виждаме, че правителството официално отговаря на поставените от Европа правила, но в действителност системата не изпълнява предназначението си за прозрачност и лесен достъп до информация.

Затова намирам и за неуместен коментара на Премиера, че Европейската сметна палата не е открила нито една грешка в програмите, които България изпълнява със средства от бюджета на ЕС за финансовата 2019 г.

Искам да отбележа, че Комитетът за регулаторен контрол на Европейската комисия е проверил около една пета от всички изготвени оценки и е дал отрицателно становище на 40% от тях.

За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП:
https://www.socialistsanddemocrats.eu/

Новини

Слави Василев в Севлиево: Бизнесът движи икономиката и държавата трябва да започне да работи за него

Published

on

Представители на местния бизнес се срещнаха с кандидатите за народни представители на „Прогресивна България“ от 7 МИР – Габрово в Севлиево. В дискусията участва и Слави Василев, водач на листата на коалицията в 20-и МИР – Силистра.

Основен акцент в разговора бяха предизвикателствата пред малките и средните предприятия в региона и необходимостта от създаване на предвидима и конкурентна бизнес среда.

В рамките на срещата бяха представени ключови приоритети от икономическата програма на „Прогресивна България“, насочени към намаляване на административната тежест, електронизация на услугите и подобряване на достъпа до финансиране за бизнеса. Акцент бе поставен върху необходимостта държавата да създаде ясни правила и условия, в които бизнесът може да работи и да се развива.

„Бизнесът е този, който движи политиките. Той създава работни места и позволява да се финансират социалните разходи, които всички очакваме държавата да осигурява. Затова държавата трябва да започне да работи за бизнеса, а не срещу него“, заяви Слави Василев.

Той подчерта, че ключов проблем остава начинът, по който се разходва публичният ресурс: „Трябва да спрем разхищението на държавния ресурс чрез определени олигархични кръгове и да гарантираме, че средствата достигат до реалната икономика.“

Николай Косев, водач на листата на „Прогресивна България“ в 7 МИР – Габрово, акцентира върху значението на стабилната икономическа среда за региона: „В област Габрово имаме силна индустриална основа, но тя се нуждае от предвидимост, по-добра инфраструктура и реален достъп до финансиране, за да се развива устойчиво.“

В хода на срещата бе обсъдено и влиянието на повишаването на цените на горивата върху разходите на бизнеса и конкурентоспособността на предприятията.

Данаил Лалев, втори в листата на „Прогресивна България“ и представител на Севлиево, постави фокус върху конкретните предизвикателства пред бизнеса в града: „Бизнесът в Севлиево е ясен в своите приоритети – по-малко администрация, по-бързи процедури и реални решения. Това са проблеми, които изискват действия, а не обещания.“ Представителите на местния бизнес поставиха въпроси, свързани с необходимостта от по- висока избирателна активност и очакванията за реална политическа отговорност.

В отговор Слави Василев подчерта, че доверието може да бъде възстановено само чрез ясни правила и последователни действия: „Хората очакват реални резултати. Политическата отговорност означава решенията да се носят открито и да има ясна връзка между управление и резултат.“

Той беше категоричен, че „Прогресивна България“ няма да прави компромиси с този подход: „Няма да се коалираме с ГЕРБ и Делян Пеевски под никаква форма и при никакви обстоятелства.“

Срещата премина в открит диалог, като участниците се обединиха около необходимостта от ясни правила, предвидима среда и по-голяма отговорност в управлението.

Зареди още

Култура

Великденски празници в музей „Етър“

Published

on

Музей „Етър“ посреща посетители с богата програма, посветена на Великденските празници. Събитията съчетават традиции, демонстрации и участие на публиката, като превръщат празника в живо преживяване за всички възрасти.

Посетителите могат да разгледат тематичната изложба „Хубав ден Великден, още по- хубав Гергьовден“, разположена в Музейния център, както и да се потопят в атмосферата на възстановки на традиционна великденска трапеза в различни експозиции на музея.

Една от най-атрактивните активности е образователната игра „По Великден с Радумко и Гиздана“, която се провежда на цялата територия на музея и включва посещение на редица места, където се откриват отговорите на въпроси, свързани с българските традиции.

В периода 7–11 април се провеждат демонстрации на украса на яйца с восъчна техника, а на 9 и 11 април – боядисване с естествени багрила пред Бояджийната. Между 9 и 12 април посетителите могат да се включат и в творческото преживяване „Претвори традициите!“, посветено на декорация на яйца.

За най-малките гости са предвидени тематични занимания в Детския център (4–13 април), където те могат да оцветяват глинени фигурки с форма на яйце. Допълнително, в Саковата къща се провежда надписване на великденски картички с мастило и перодръжка.

Кулминацията на програмата е на 12 април, когато в храм „Св. Богоявление“ ще бъде отслужена тържествена великденска литургия от 10:00 ч. В празничния ден посетителите могат да се включат и във флашмоба „Да се хванем на великденско хоро“, който ще се проведе в 11:00 и 14:00 ч. пред храма.

През целия период гостите на музея могат да се насладят на кафе с бяло сладко в Мотковото кафене, съчетано с любопитна информация от репродукция на вестник от началото на ХХ век.

На 12 и 13 април в механата и ресторанта на музея ще се предлага и специално великденско меню. Великденски празници в музей „Етър“ е събитие, което го утвърждава като място, където традициите се преживяват – чрез участие, придобиване на познание и преживяване на празнична атмосфера.

Зареди още

Крими

Унищожават над 6,5 тона храни от предприятие за добиване и преработка на месо

Published

on

Над 6,5 тона храни са насочени за унищожаване, а част от дейността на предприятие за добиване и преработка на месо е спряна заради нарушения в няколко обекта на една и съща фирма в дряновското село Соколово, съобщава от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ).

Инспектори на БАБХ са установили съхранение на храни при несъответстваща температура и без етикети на български език, продукти с нарушена цялост на опаковките, както и лошо хигиенно и техническо състояние на помещения и оборудване.

В един от обектите на фирмата са открити храни от животински произход в значителни количества, които са били без задължителна идентификационна маркировка, включително близо 3 тона свински глави, телешко месо, агнешки продукти и осолени черва в бидони.

Според БАБХ проследимостта на храните не може да бъде гарантирана, а това създава риск за здравето на потребителите. Общо 6596,9 кг. храни ще бъдат унищожени. Проверката е разкрила сериозни проблеми със сградния фонд и оборудването. В хладилни камери са констатирани плесени по тавани и стени, корозирали врати, както и ръждясало технологично оборудване.

В някои производствени помещения стенните покрития са били с лющещи се повърхности, а подово-стенните ъгли – в незадоволително хигиенно състояние. Поради тези причини част от дейността е спряна.

Нарушения са установени и в останалите проверени обекти на същата фирма – млекопреработвателно предприятие, предприятие за имитиращи продукти, хладилна складова база и склад за търговия на едро. Сред тях са неизползване на помещения по предназначение, нарушена поточност на производството, непълно или неточно водене на технологични дневници, както и несъответствия между реално прилаганите технологични процеси и утвърдената документация.

В хладилни бази са открити млечни и имитиращи продукти без идентификационна маркировка, както и кашкавал с плесени, който не е бил отделен и насочен за унищожаване, каквито са нормативните изисквания.

За всички обекти са предвидени допълнителни административни действия, включително издаване на предписания със срокове за отстраняване на несъответствията и последващ контрол за тяхното изпълнение.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица