

Новини
СБУ – три десетилетия в защита на авторитета и труда на учителя
На 21 юли ще се навършат 125 години от основаването на учителското синдикално движение у нас, а на 14 март се навършиха 30 години от учредяването на Синдиката на българските учители към КНСБ.
Националният музей на образованието, в партньорство със СБУ – Габрово и Регионалното управление на образованието – Габрово, се подготвяше да бъде домакин на 30-годишнината на синдикалната организация.
Извънредните мерки, свързани с ограничаване разпространението на COVID – 19, възпрепятстваха планираните за 2 април събития и откриването на подготвената от музея фотодокументална изложба по случай 30-та годишнина от създаване на Синдиката на българските учители.

Навечерието на международния празник на труда и международната социална солидарност – Първи май, е повод да припомним, че учителското съсловие първо в България се организира, за да защити достойнството и престижа на своя труд.
Това първенство не е резултат са̀мо на даденото от Търновската конституция право на сдружаване. В свободна България учителството се появява като отделна професия със своите отличителни белези, материални характеристики и престиж. От Възраждането до 1878 г. учителят е успял да заеме водещо място в обществения, културен и политически живот.
Организираните форми за защита интересите на наемния труд се появяват скоро след Руско-турската война от 1877/78 г. Но откъсната от зависимостта на изоставащата османска икономика и устремена да догони европейската, младата българска държава няма нито наследство, нито опит в обществено-икономическите и социални отношения, които се пораждат на новия пазар на труда.

За трудово законодателство е още рано, то ще се появи следващия век – през 1905 г.
В този сложен период първите организирани стъпки за защита на професионалните си интереси правят учителите в Княжество България. През 1880 година в град Шумен се създава „Учителско дружество“, към него се присъединяват и други организации в страната.
След Шумен през 1882 година в град Свищов се създава дружество „Учителска дружба”. Неин пръв председател е Никола Живков – основателят на първата детска градина в страната, просветен деец и автор на химна на страната до 1944 година „Шуми Марица“.
През 1884/1885 г. учителството в страната провежда стачки заради тежкото си материално положение и нередовното изплащане на заплатите.
Този процес довежда до създаването на Българския учителски съюз (БУС) на 21 юли 1895 г. в София като организация на най-голямата професионална група в България – учителите. На учредителния конгрес са представени 47 дружества с по един делегат. През 80-те на XIX век в различни градове се създават местни организации, които през 90-те години вече наброяват повече от 60.

Целта на съюза е да се грижи за запазване независимостта на учителя като гражданин и обществен деец, за обезпечаване на материалното му положение; да се стреми за прогресивното и правилно развитие на учебното дело в страната.
В стремежа да се постигне компромис с представителите на Министерството на народната просвета на първия конгрес на учителите надделява концепцията, че съюзът трябва да се развива като професионална организация.
В устава от 1895 година в чл. 6 на БУС е записано „Член на учителското дружество може да бъде всеки народен учител”, а в този от 1899 г. членът е редактиран в: „…всеки учител”. Към този член в първия устав има забележка, с която се разрешава освен „народните” учители, в съюза да членуват и „учители от държавните и частните училища, стига само да поискат”.
На 28 август 1902 г. голяма група класни и гимназиални учители създават Класния учителски съюз, който през 1905–1909 г. приема името „Съюз на учителите от прогимназиите и средните училища в България”.
БУС продължава да съществува до 1934 г., когато официално е разтурен с Наредба-закон на правителството на Кимон Георгиев. На негово място се създава т. нар. казионен учителски просветен съюз.
През 1945 г. е създаден Съюз на работниците по просветата (СРП) като професионална организация на учителите и преподавателите от висшите училища.
Съюзът на българските учители се създава по решение на Първия конгрес на учителите в България, състоял се на 21, 22 и 23 май 1962 г. в София.

Началото е поставено на 13 и 14 март 1990 г., когато в София се провежда XXVI извънреден конгрес на Съюза на българските учители. Той се превръща в Първи учредителен конгрес на СБУ и поставя началото на качествено ново професионално обединение на работещите в системата на образованието. На него се утвърждава Платформа и Устав на Синдиката. За председател на СБУ е избран Иван Йорданов.
В член първи е записано, че синдикатът като доброволна и независима организация защитава социално-икономическите, трудовите и професионалните права и интереси на работещите в образованието.
Синдикатът на българските учители постига основните си цели чрез:
• Отстояване на свои платформи, програми, становища, позиции, искания и др. по социално-икономически, трудово правни и професионални проблеми.
• Преговори, колективни трудови договори, споразумения и др.
• Социално-икономическа, трудово правна и професионална защита на синдикалните членове.
• Предложения за промени на нормативни актове, управленчески решения и действия, с които се накърняват законните права и интереси на синдикалните членове.
• Всички форми на синдикален протест, съгласно действащото законодателство: протестни писма, декларации, публични събрания, митинги, демонстрации, шествия и др. и като крайно средство – стачка.
За тридесетгодишната си история Синдикатът на българските учители беляза с участието си почти всички знакови стачки на прехода в България.
През 1992 г. в защита интересите на работещите в средното образование СБУ организира най-голямата стачка в историята на учителското синдикално движение дотогава. В нея вземат участие 170 хиляди просветни работници. В продължение на 5 дни (5 – 9 октомври) са затворени вратите на 70% от училищата и детските градини.
Прекратяването на отношенията на национално ниво с правителството на Филип Димитров отваря път на многобройни конфликти.
През 1996 г. в резултат на ефективни стачни действия в цялата страна СБУ извоюва подписването на Наредба № 2 за работните заплати в средното образование и се учредява Първия учителски пенсионен фонд.
През 1997, 1998 и 1999 г. се провеждат многобройни протестни събрания, митинги и ефективни стачки в цялата страна.
10 ноември 2004 с национален протестен митинг в София синдикатите поставят 10 искания за политиката на доходите към правителството на Симеон Сакскобургготски. В протеста участват над 5500 членове на СБУ. След 2 седмици СБУ открива пред Народното събрание палатков лагер. От учителския синдикат настояват да се отделят 6% от Брутния вътрешен продукт за образование. Средната работна заплата тогава е около 138 евро и СБУ настоява за 19% увеличение за заетите в средното образование.
В средата на декември 2005 година около 1000 учители правят жива верига около Народното събрание. „Нашата задача е да върнем над 300 хиляди деца, които всички парламенти от 90-та година насам изкараха на улицата“, заявява председателят на Синдиката на българските учители д.ик.н. Янка Такева на митинга пред парламента.

Тя призовава народните избраници да влязат в класните стаи, да видят с очите си отоплението, осветлението, учебните помагала. Синдикатът е категоричен – няма да отстъпи от искането за 15% увеличение на заплатите.
През есента на 2007 година идва паметната за Синдиката на българските учители, Независимия учителски синдикат към КНСБ и синдикат „Образование” към КТ „Подкрепа“ стачка – 42 дни, от 24 септември до 4 ноември. Основните искания са за поетапно 100% увеличение на учителските заплати, като се достигне 4,5 % от БВП на страната.
Организаторите отчитат като успех повишението на работните заплати с 18% от 1 ноември на 152 хиляди души, работещи в средното образование. В историята ще остане култовата реплика между финансовия министър Пламен Орешарски и просветния Даниел Вълчев „Дай да разваляме седянката“ по време на среща със стачния комитет.
42-дневната учителска стачка е най-продължителната ефективна стачка в най-новата история.
На десетия ден от началото в ефективните стачните действия са включени 82% от заетите в системата на образованието. На 10 октомври Единният стачен комитет обявява, че процентът на стачкуващи е достигнал 96%. По сведения на синдикалните организации в проведените на 11 и 18 октомври национални протест-митинги в центъра на София взимат участие над 70 хиляди души.
Тези методични и експертни действия показват, че учителската гилдия, ръководена и методически организирана от Синдиката на българските учители, е мощна обществено значима сила, която се ползва със заслужен респект сред управляващите, родителската общност и учениците и която безрезервно внася своята дан за духовното и просветното развитие на българското обществото от края на ХХ и първата четвърт на ХХI век.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Новини
Кметът Иван Иванов подписа споразумения за над 12 милиона


Кметът на Севлиево д-р Иван Иванов подписа в Министерството на регионалното развитие и благоустройството 4 споразумения за стартиране на проекти на обща стойност 12 360 050 лв.
Първото от тях е за проектиране, изпълнение на строително-монтажни работи и упражняване на авторски надзор на обект: „Основен ремонт на улици в град Севлиево“. По него ще бъдат изплатени разходи за ремонт на улиците: ”Христо Ботев”, “ П. Р. Славейков”, “Дунав“, „Стара Планина”, „Хан Аспарух“,“Генерал Скобелев“,“Д-р Стойчо Христов”, „Ген. Никола Генев”, „Свети Княз Борис I”,“Воденичарска“,“Отец Паисий“, ул. “Здравец“. Проектът е на стойност: 3 620 800,00 лева с ДДС.
Второто споразумение е за инженеринг – проектиране, изпълнение на строително-монтажни работи и упражняване на авторски надзор на обект „Реконструкция на GAB1182“ (Добромирка – Младен) с дължина 7 км., на стойност 4 209 250 лева с ДДС.
По третото споразумение ще бъде извършено проектиране, изпълнение на строително-монтажни работи и упражняване на авторски надзор на обект: Реконструкция на участък от GAB1176 с дължина 2,7 км. на стойност 1 435 000,00 лева с ДДС, а четвъртото е за проектиране, изпълнение на строително-монтажни работи и упражняване на авторски надзор на обект: „Реконструкция на участък от GAB3161“ с дължина 5 км., на стойност 3 095 000,00 лева с ДДС. Това са двете части на пътя от местността “Чакала” до село Душево.


Култура
Фотоизложба разказва улични съдби, заснети с любов


На 4 юли , петък, от 17.30 ч. в експозиция „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново ще бъде открита трогателната фотоизложба „Светът на Улични сърца“. Изложбата е посветена на живота и обитателите на Приюта за безстопанствени кучета „Улични Сърца БГ“ в село Глушка.
Посетителите ще имат възможност да се потопят в атмосферата на приюта, като видят света през погледа на неговите четириноги обитатели чрез силни, емоционални и разтапящи сърцето фотографии.
„Светът на Улични Сърца“ ще може да бъде разгледана до 28 юли, като всеки кадър от експозицията разказва история на надежда и преданост. Събитието насочва внимание към нелеката съдба на изоставените кучета и провокира хората да осиновят домашен любимец.


Любопитно
Исторически фестивал на „Градище“ тази събота (Програма)


Тази събота, 5 юли, местността „Градище“ над Габрово ще оживее със сцени от миналото по време на Историческия фестивал „Градище“, организиран от Регионалния исторически музей – Габрово.
Събитието отбелязва значими годишнини, сред които 165 години от обявяването на Габрово за град и 142 години от създаването на историческия музей. Програмата ще предложи на посетителите исторически възстановки, включително изграждане на походен лагер, антични ритуали и демонстрации на римската армия.
Любителите на древната култура ще могат да се включат в кулинарни и винени презентации, стрелба с лък, монетосечене и занаяти като свещолеене и дърворезба.
Един от акцентите в програмата е концертът на Теодосий Спасов и Иван Шопов от 20.00 ч., последван от светлинно шоу с дронове, което ще озари небето над Габрово.
Събитието е с вход свободен, а организаторите обещават незабравимо преживяване за всички, които искат да се докоснат до духа на миналото.
ПРОГРАМА
от 10.00 часа до 22.00 часа
Туристически пешеходен поход:
По Римския път с Travel Plus История и природа – интерпретиран пешеходен преход по Римския път Начало: Габрово (с автобус до Боженци) – в 8:30 ч.
Край: м. Градище (Габрово)
Подходящ за възрастни и за семейства с деца над 8-годишна възраст
Записването се осъществява на адрес travel.plus@abv.bg
Повече информация на: https://travel-plus.net/tours/po-rimskiya-pat-bozhenci-gabrovo/
10.00 часа – Откриване,
Исторически възстановки на живота в крепостта, с продължителност през целия ден
20.00 часа – Концерт на Теодосий Спасов и Иван Шопов, продължителност 60 минути
21.00 часа – СВЕТЛИННО ШОУ С ДРОНОВЕ, с 204 дрона
Участници:
Асоциация „Виа Претория“; Asociatia Culturala Tomis – Констанца, Румъния, свободни реконструктори и занаятчии. Общ брой на участниците – 32 души. Сдружение Via Praetoria е оборудвано с екипировка за късна античност, IV–VI век, каквато е датировката на обект Ранновизантийска крепост „Градище“.
Всеки може да се запише за участие в томбола с награди. Ще получи номер, който трябва да пази и още един, който да пусне в кутията.
В програмата на фестивала ще може да видите:
10.00 ч. Представяне на участниците и екипировката, характерна за периода IV-VI век. Изграждане на походен лагер, отряд с прилежащото цивилно селище на търговци и занаятчии, заведение за храна и напитки (по антични рецепти) и религиозни ритуали.
10.30 ч. Антични ритуали – раждане, припознаване на новороденото.
12.00 ч. Кулинарна презентация – същност и развитие на кулинарията през античността, ритуал за убиване на животно за пир, дегустация на блюда по рецепти на Апиций, Катон и Плиний Стари. Ще се приготвят дегустационни порции за минимум 70 човека.
Винена презентация – виното през късната античност, култове, начин на отглеждане на лозята, начин на приготвяне на виното, дегустация на подправени вина, приготвени по запазени рецепти.
13.30 ч. Представяне на занаяти, практикувани през Античността.
– Керамична презентация – възникване, развитие и значение на керамичния занаят, техники за изработка на керамични съдове, демонстрация на работа с крачно керамично колело;
– Свещолеене, дърворезба, монетосечене и бижутерия;
– Пазар, представяне и продажба на ръчно изработени занаятчийски продукти;
– Стрелбище и стрелба с лък. 15.00 ч. Строй и порядки в римската армия – късният римски легион.
17.00 ч. Трансформация на армията, готите в римската империя, визиготи и остроготи – от битката при Адрианопол до Теодорих Велики.
18.00 ч. Томбола с награди.


-
Новинипреди 5 дни
Габрово излезе в подкрепа на българския лев
-
Културапреди 7 дни
История и изкуство се преплитат в Националния пленер по живопис на Дряново
-
Културапреди 7 дни
Литовският оркестър „Garsas“ ще омагьоса публиката на Биг Бенд парада в Габрово
-
Новинипреди 6 дни
Жителите на кв. „Шенини“ в Габрово започват изграждането на нов параклис
-
Новинипреди 6 дни
ЖБД „Майчина грижа“ отличи седем зрелостници с награди
-
Новинипреди 3 дни
Габровските джудисти с впечатляващо представяне в Димитровград
-
Културапреди 3 дни
Габрово е един от активните участници в Мрежата творчески градове на ЮНЕСКО
-
Новинипреди 3 дни
Габровски шампиони блестят на Европейските игри в Чехия