Свържи се с нас

Новини

Анатолий Антов, НС „Защита“: В ръцете на учителите е бъдещето на децата и държавата ни!

Published

on

Г-н Анатолий Антов е главен учител по история и цивилизации и география, и икономика в ОУ „Неофит Рилски“ – Габрово. Има 32 години педагогически стаж и първа квалификационна степен в професионалната си кариера. Познат е на габровската общественост като регионален координатор на Асоциацията на професионалните географи и регионалисти. Той обаче заема и още една отговорна длъжност като председател на синдикат „Образование“ към Национален синдикат „ЗАЩИТА“.

Съвсем скоро Синдикатът входира няколко важни писма в Министерски съвет, Министерството на финансите, Министерството на труда и социалната политика, парламентарно представените партии, а през месец ноември и в Министерството на образованието и науката на Република България, във връзка с доходите на учителите в системата на родното образование.

Това е поводът ни за разговор с господин Антов по отношение на важните проблеми, свързани с развитието на българското образование, труда, доходите на заетите в тази сфера специалисти, онлайн обучението, бюджетът който предстои да се приеме и други синдикални въпроси.

Г-н Антов, какво точно искате с тези писма в сферата на образованието?
– Първо искам да изразя своята и на колегите си благодарност към медията за проявения интерес по тези въпроси, и в частност към позицията на синдикат „Образование“ към НС „ЗАЩИТА“ който представлявам. Без да коментирам ситуацията в страната ще кажа, че още през месец ноември 2021г. синдикатът депозира писмо в МОН, с искания за 20 % увеличение на единния разходен стандарт за издръжка на ученика в българското училище и 15% увеличение на работните заплати от 1.01.2022 г., отчитайки тежката среда в която работи българският учител.

Целта беше да изпреварим събитията и да поставим „картите на масата“ пред министерството, като се надявахме да ни подкрепят и другите синдикати в страната и родителски организации.

Към момента разчетите на МФ относно издръжката на учениците /т.нар. ЕРС/ сочат 10,5% увеличение, а предполагаемият процент увеличение на учителските заплати е приблизително 12%. Ще се компенсират разходите за ток с около 11-12 ст. киловат час електроенергия, което е крайно недостатъчно.

Повишават се целевите плащания по отделни програми на МОН, но те не влизат в графа „издръжка на ученик и на училище“. Част от допълнителните разходите за консумативи са прехвърлени отново към бюджетите на училищата, които и сега изнемогват.

В каква среда работи българският учител с оглед епидемията, ротацията на учениците и тестването им?
– Тежка и много напрегната. Вървим като „роботи“ с лаптопи нагоре – надолу. Отделяме време да създадем онлайн среда и с това ощетяваме останалите ученици в клас. Тази „хибридна“ система на обучение е не ефективна, тежка, нерационална и изморява колегите.

Който е предложил подобно нещо, явно не е влизал в час и не е изпробвал сам това, което е предложил. Иначе няма как де се приеме подобно нещо. Учениците или трябва да бъдат в клас, или в онлайн среда. Това е!

Ние не сме роботи, направени от желязо и пригодни да запълваме всякакви дупки в системата на образованието. Боледуваме, изморяваме се, прегаряме и в крайна сметка излизаме в болнични. Като прибавим и изискванията на родителите за качество, което няма как да се постигне, когато учениците са пред мониторите, картината става още по- страшна.

За тестването ще кажа, че е излишно. Достатъчно е да тестват учителите, а родителите и медицинските лица да следят за симптоми при децата, и своевременно да ги отстраняват при нужда. След това преминават още един допълнителен тест. Харчат се излишно пари, които биха могли да отидат по други важни пера и направления. Говорил съм с медицински лица в училищни институции и с лекари. Те са на същото мнение.

Учителите да участват в процеса на тестване също не е правилно решение. Най-много да се заразят и нещата да се усложнят още повече.

Какво трябва да се направи в системата на образование, за да стане тя ефективна, креативна и учениците с радост да идват на училище?
– Опростена, присъствена, интегрираща други културни и образователни институции, психически не обременяваща учители и ученици. По-малко външни фактори трябва да се бъркат в работата на учителя. Ние сме постоянно пред погледа на всички и на всичко. Всеки дава акъл какво да правим, коментират се заплатите ни, отпуските, а контролът е убийствен. Административният натиск е голям.

Учителският труд е специфичен и присъщ на хора, които обичат децата и учението. Народът го е казал простичко: „От всяко дърво свирка не става“. Във връзка с това си спомням как преди три години МОН прие наредба, с която приравни полувисшето с висшето образование относно заплащането. Нямате си и представа колко унижи това колегията! До каква демотивация доведе тази наредба за преподавателите. Мога само още една гилдия да сложа на този кантар и това са лекарите. Без двете системи обществото няма как да го има.

Аз винаги давам за пример една японска поговорка, която казва, че в Япония единствените, които не се покланят на императора, това са учителите. Защото те са създали и формирали личността на императора. Какво повече да кажа от това? Мъдър народ. Поклон.

Какви са отношенията ви с другите синдикати в образованието. Има ли неща в комуникацията синдикати – работодатели която трябва да се промени?
– Благодаря за този въпрос. В училището, в което работя отношенията ни са повече от колегиални, професионални и толерантни. Работим идеално, комуникираме нормално и вземаме решенията, касаещи колектива заедно. За което благодаря на колегите и ръководството на училището за професионализма. На национално ниво нямаме някакви значими проблеми, но там има една остаряла парадигма и модел на отношения в образованието, която трябва да се промени.

Какво имам предвид? Нужна е реформа в отношенията синдикати – работодатели. В т. нар. „Тристранен съвет“ трябва да участват всички синдикати от сферата на образованието, имащи синдикални секции, както и родителски организации имащи съдебна регистрация като НПО-та.

За всяко нещо, касаещо образованието, да се взема за основа решенията на Педагогическите съвети. Апелирам към МОН, премахнете ретроградната система синдикатите да предлагат за награди свои членове пред министерството и то автоматично да ги утвърждава. Това се нарича „скрит лобизъм“ и е дискриминационна практика. Тази роля да се вмени само на педагогическите съвети. Те са органът, който трябва да взема колективни решения за всичко в даденото учебно заведение.

Синдикат „Образование“ към НС „ЗАЩИТА“ е против мандатността, която искат да въвеждат за директорите. Това ще политизира българското образование и ще обезличи институцията. Възниква въпросът, а ще бъде ли въведена мандатност и за другите длъжности в образованието? Директорите и учителите са по Кодекса на труда. Той също трябва да се промени и то кардинално в доста от разделите. Атестацията е достатъчна за оценка труда на българския учител и директор. При добра атестация, да следва и промяна на заплатите на учителите нагоре. Уеднаквяването не е правилният модел за стимулиране работата на педагозите. Ние сме против него и този порочен модел. Максимата е „Повече работиш, повече и получаваш“!

Благодаря на медията за възможността да изложа нашите виждания за развитието на българското образование и желая на всички колеги предимно здраве и много професионални успехи през настоящата учебна година!

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Крими

Прибраха габровец, насадил марихуана в дома си

Published

on

43-годишен габровец беше арестуван при специализирана полицейска операция по линия „Наркотици“.

При претърсване на дома му криминалисти намерили и иззели 17 пластмасови чаши, засадени с растения от рода на конопа, които при полевия наркотест реагирали на марихуана.

Допълнително в жилището му било открито и бяло кристално вещество, което реагирало на метамфетамин.

Мъжът, който е осъждан, е бил задържан по реда на Закона за МВР за срок до 24 часа. Срещу него е образувано досъдебно производство.

Зареди още

Култура

Благотворителна изложба ще покаже „Счупената вяра“

Published

on

На 25 март – Благовещение, от 17.00 часа в Галерия “Казаков” в Трявна ще бъде представена авторската идея на Радослав Първанов „Счупената вяра“. Фото-проектът цели да покаже и разкаже историите на изоставени православни храмове, на част от които вече са подети кампании за възстановяване.

Експозицията ще бъде благотворителна, като фотосите, ще се продават благотворително. Изложбата в Трявна се реализира с подкрепата на Специализираният музей за резбарско и зографско изкуство – гр. Трявна (СМРЗИ), Община Трявна, Галерия „Казаков“ и кметът на града Денчо Минев.

Последните няколко години идеята печели стотици съмишленици след множество медийни изяви на автора Първанов. Така той, чрез своята аудитория в интернет, която само във Фейсбук наброява над 100 000 души, успява да обедини хората и да набере средства за рушащи се църкви, първоначално в Габровска област, а по-късно и в други райони.

„Идеята се роди сама, обикаляйки планините се натъквах на тях – рушащите се храмове. Тихи свидетели на историята, влизащи в полезрението на хората, само ако има какво да се открадне от тях или някоя от тях се срути. Така една по една показвах в социалните мрежи тези църкви. Докато един ден, по-точно една нощ, не срещнах на улицата стар приятел, който ми сподели за инициативата, тръгнала в неговото село да реставрират почти 100-годишната им църква. Тогава той ме покани да я снимам, да разпитам старите хора и да я покажем. Седмица след разказа ми, публикуван в интернет, имахме събрана огромна сума от дарения. Тогава разбрах за истинската сила на моето влияние в интернет и хората, които ме следват. Тази кауза достигна до правилните хора, а какво ли би станало, ако се обединим и за други?! Медиите „попиха“ темата от раз, без да им предлагам, сами я поискаха. Започнах да помагам на храмовете един по един, а медийната популярност на идеята растеше. Запитвания да снимам и показвам храмове заваляха от цяла България. Тогава разбрах – тази работа ще я бъде.“, посочва за фотографската си идея авторът Радослав Първанов, който освен инженер, е фотограф със 17 – годишен опит, добре познат общественик и журналист в БТА.

Името „Счупената вяра“, Радослав Първанов дава след снимките в поредната рушаща се църква – тази в тревненското село Скорците. Храмът „Свети Великомъченик Димитър“ със своето достолепие, съграден през бунтовната 1876 година, със своята осанка сам „казва“ на Първанов как да нарече идеята си.

Оттогава той обозначава с името „Счупената вяра“ всяка серия снимки, която публикува в интернет, след него посочва и името на храма. До изложба така и не се стига през годините, докато Радослав не среща талантливата Лилия Кунева от Варна, художник и дизайнер, завършил своето образование във Велико Търново.

Връзката между Радослав и Лилия се ражда чрез друг фотопроект, придобил световна популярност – Национален проект „Аз съм Българка!“. Лилия става част от неговата четвърта част – „Пазителката на дома“. Преди година на Лилия предстои да изготви дипломна работа за своето висше образование в образователна степен и тя решава да предложи на Радослав Първанов да изработи авторски визии на изложба, плакат, сайт, календар, каталог, разделител за книга и благотворителни материали именно за „Счупената вяра“.

Така се стига до съвместна изложба, защото както посочват и двамата тя не е просто експониране на фотографска работа, а проекция на онова, което е в сърцата на творците. Лилия съдейства експозицията да бъде подредена в едно от най-елитните и емблематични за Варна места – Морското казино на 1 ноември 2024 г.

„За мен е удоволствие и чест да работя с Радослав. Запозната съм с творчеството му отдавна. За няколко години от момиче, стоящо пред телевизора, с мечти някой ден да срещне такъв артист на живо, се превърнах в човек, смея да твърдя, приятел на Радо. Той вдъхновява с таланта и ерудицията си. Бях сигурна, че някой ден ще сътворим нещо заедно… И то вече е факт. Изложба “Счупената вяра” е част от мен. Зад нея стои неуморен труд и много много старание. Дизайна изработвах близо половин година, а визиите бяха най-високо оценени от комисията на университета. Вярвам, че можем да достигнем до още повече хора и с гордост да вървим по пътя на възраждането на едни забравени храмове.”, посочва за изложбата дизайнерът Лилия Кунева.

Цялото оформление на експозицията, рекламните материали, визиите на проекта са нейно дело и са предоставени безвъзмездно.

Зареди още

Икономика

5 години стил и комфорт с „Белбро“

Published

on

Мебелен магазин Белбро празнува своя 5-ти рожден ден с реална 5% отстъпка на всички дивани и канапета! Офертата важи до края на март както за налични модели, така и за мебели по поръчка.

Сега е моментът да инвестирате в удобство, стил и качество, които ще ви радват години наред! Не пропускайте възможността да обзаведете своя дом, офис, хотел или заведение с елегантни и функционални мебели на по-добра цена.

Очакваме ви в Габрово, ул. Юрий Венелин 16.
Телефони за връзка: 0899 147 489, 0888 900 555, 0878/ 937 063
Онлайн: belbro.bg | Facebook

Работно време:
Понеделник – Петък: 09:30 – 18:30
Събота: 10:00 – 14:00

Не отлагайте – празничната отстъпка важи само до края на март!

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица