Новини
В Габрово вече правят предпазни шлемове за борбата с коронавируса

Габровската фирма „НИКО Технологии“ започна производството на предпазни шлемове, подходящи както за хората на първа линия в битката срещу коронавируса – медици и полицаи, така и за гражданите и собственици на бизнеси, които могат да продължат работа в условията на пандемия.

Иновативната компания работи в областта на електромобилността, съвременното машиностроене и високо-прецизните лазерни технологии, но сега пренасочва капацитети от производството си в изработването на лични предпазни средства.

Предпазният шлем, който изработват, е за многократна употреба. Той е лек и удобен. Рамката се прави от висококачествена неръждаема стомана, с висока степен на микробиологична резистентност. Върху този метал се задържат микроорганизми значително по-кратко, в сравнение с пластмасата. Материалът допуска отлична обработка с дезинфектанти и химикали. Нечуплив и гъвкав е. Конструкцията на рамката отлично се напасва върху главата, като това значително подобрява комфорта при продължително носене.

Фирмата „НИКО Технологии“ е готова да произвежда по значително количество бройки на ден, тъй като има висока производителност. Използват се високотехнологични лазерни машини, с който изрязват детайлите с прецизност до микрон.

„В битката със заразата Ковид-19 е необходимо хората, които ежедневно трябва да контактуват с други непознати хора, бизнеси, където физическата комуникация е неотложна, лекари и полицаи да бъдат добре защитени.

Нашите предпазни средства ще помогнат на хората, които са на първа линия в борбата с вируса. Планираме да дарим част от производствената серия шлемове на медиците и полицаите в област Габрово“, заявиха за „Габрово Нюз“ инж. Кольо Кожухаров и Никола Панайотов, собственици на компанията.

„НИКО Технологии“ е високотехнологичен „стартъп“, базиран в град Габрово. Международният екип на фирмата е съвкупност от експерти в сферата на авиационното, машинно и електро инженерство, физиката и компютърните технологии.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Новини
В Габрово се организира среща с настоящи и бъдещи родители

На 12 ноември, 11.00 часа в залата на РЗИ – Габрово, ул. „Райчо Каролев” № 2, етаж 4, ще се проведе среща с настоящи и бъдещи родители.
Събитието е част от дейностите по Национална програма за профилактика на ротавирусните гастроентерити в Република България 2022-2025 г. Партньор на инициативата е „Училище за родители“ Габрово и Отделението по Акушерство и гинекология към МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ – Габрово.
Напълно безплатно ще имате възможност да получите качествена информация от акушер – гинеколог и педиатър, доказани специалисти с дългогодишен опит от МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ – Габрово.
Лекторите подробно ще запознаят присъстващите с препоръките за ваксинация по време на бременност, видовете ваксини за новородени и ваксинопредоствартими болести.
„Очакваме Ви! Бъдете здрави, отговорни и добре информирани за Вашето здраве и здравето на Вашите деца!“, споделят организаторите на срещата.


Любопитно
ЖБД „Майчина грижа“ с нов сайт

От месец септември функционира новият високо информативен сайт на Женско благотворително дружество „Майчина грижа“. В него ще се запознаете с историята на дружеството, започнала през далечната 1869 г. до днес, с настоящия ръководен екип, с каузите, дейностите, инициативите, проектите, изданията, изложбите, новините и последните събития, както и с партньорите.
Част от подготвената информация е на два езика: английски и немски. Като резултат от два проекта са създадени и два подсайта: „Александър Керков – Вечният музикант и чаровният зевзек“ – за първия композитор на фанфарна музика в България; Електронен пътеводител „Дарителите на Габрово“ – пътеводител на паметните знаци (паметници, паметни плочи, улици и др.) на дарители, благодетели и меценати в Габрово.
Новият сайт на ЖБД „Майчина грижа“, можете да разгледате оттук.


Икономика
Нов офис на Изи Пей в квартал „Трендафила“ в Габрово
-
Културапреди 7 дниПианистите от МК „Весела“ с поредно блестящо представяне
-
Икономикапреди 7 дниСеминар „Социално предприемачество в действие“
-
Културапреди 7 дни90 години от откриването на паметника на Васил Априлов
-
Кримипреди 4 дниЗадържаха под стража рецидивист след поредна кражба
-
Новинипреди 3 дниИван Екимов стана държавен шампион по шахмат
-
Кримипреди 3 дни20 години затвор за севлиевец, убил по жесток начин майка си
-
Новинипреди 4 дни„Янтра“ приема дубъла на ЦСКА в труден тест
-
Културапреди 3 дниИсторически музей – Дряново тръгва на тур с две книги за Колю Фичето








