Свържи се с нас

Новини

Момчил Неков: Всяко едно евро вложено в култура, може да връща 5 в регионите

Делегация от Комисията по образование и култура в ЕП гостува в Пловдив по повод Европейска столица на културата 2019

Published

on


„Трябват реални инвестиции в култура, а не само помпозност. Хората на изкуството имат нужда най-вече от нормални условия на труд и инвестиция в творчество, не само сега по време на домакинството, и не само в Пловдив. Развитието на културата, а и запазването ѝ, са дълги и сложни процеси и наш дълг като членове на тази комисия е да направим така, че да увеличим инвестицията и бюджета за култура включително и на национално ниво – в държавите-членки. През 2015 г. белгийският град Монс беше европейска столица на културата и за всяко инвестирано евро се върнало 5 или 6. Вместо на скандали Пловдив трябва да наблегне на добрите примери.“

Това каза Момчил Неков по време на пресконференция във връзка с посещението на делегация от Европейския парламент по случай домакинството на инициативата „Европейска столица на културата“ в Пловдив.


“Безспорно, градът е един от най- красивите и древни в България. Щастлив съм, че български град е домакин на подобно събитие, но това не изключва да имаме реален поглед и оценка към начина, по който се правят нещата. Напротив, затова още повече трябва да обръщаме внимание какво точно се случва с инвестираните пари в този проект.“ , добави още евродепутатът.

Всички присъстващи членове се обединиха в тезата, че е необходима много работа и увеличаване на общоевропейския бюджет за култура и образование, както и е необходимо по-голямо финансиране на успешните програми, една от които е Еразъм +.

Момчил Неков използва повода, че е 1 март и празникът на Баба Марта и закичи колегите си с мартенички. „Това е един чудесен пример да покажем какво значи българска традиция и култура. Радвам се, че сте тук точно на този празник, както и в навечерието на националния ни такъв – 3 март.“.

Делегатите, Хелга Трюпел от Германия , Джули Уорд от Великобритания, Силвия Коста от Италия, Мария Тереса Хименес Брабат от Испания, Мирча Диакону от Румъния, и единствен от България- Момчил Неков присъстваха на организиран от Бюрото на ЕП в България обяд, както и на презентация на специалната изложба в бившите тютюневи складове, които в момента за превърнати в зона за култура и в своеобразен музей на тютюна. След това програмата им продължи с разходка из културните забележителности на Пловдив.


Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Крими

Умишлен палеж е сред версиите за пожара, отнел живота на двама

Published

on

Под ръководството на Окръжната прокуратура в Габрово се провежда разследване за смъртта на две лица след запалване на имот, в който те са пребивавали.        

Досъдебното производство е започнало с първо действие на разследването – оглед на местопроизшествие и се води за престъпление по чл. 115 от НК за това, че на 12.01.2026 г.  около 04.00 часа в къща в Габрово, чрез запалване, умишлено са умъртвени живущия в имота С.С., на 53 години,  както и жена на около 60 години с неустановена самоличност, която му била на гости.         

Неотложните следствени действия са извършени от екип на габровската полиция.

Предстои провеждане на разпити на свидетели и назначаване на съдебно-медицинска експертиза за установяване на механизма на настъпване на смъртта на пострадалите.

За изясняване на причините за възникналия пожар предстои назначаването на пожаро-техническа експертиза.       

Действията по разследването продължават под ръководството на Окръжна прокуратура – Габрово.

Зареди още

Крими

Двама души загинаха при пожар в Габрово

Published

on

Двама души загинаха при пожар в Габрово, станал тази сутрин, съобщи БТА – Габрово. Огънят е пламнал около 04.00 ч. в къща на ул. „Капитан дядо Никола“.

За инцидента са потвърдили от Окръжна прокуратура – Габрово. Загиналите са мъж и жена, на възраст около 60 години. Имотът е собственост на единия загинал, той е живял там на законно основание.

На гости на едната жертва са били мъж и жена, жената е загинала, оцелял е мъжът, който е гостувал.

Цялата новина можете да прочетете оттук.

Зареди още

Култура

Теодора Георгиева гостува с изложба в галерия „Видима“

Published

on

Севлиево ще посрещне първото си голямо художествено събитие за 2026 година с откриването на изложбата „Преведена реалност /индивидът и множеството/“ на младата художничка Теодора Георгиева.

Експозицията ще бъде открита на 16 януари (петък) от 18.00 часа в галерия „Видима“. Изложбата е третата самостоятелна изява на авторката и включва 20 живописни платна и една видеоинсталация, създадени специално за пространството на галерията.

С проекта си Георгиева продължава да развива своите търсения, свързани с темата за взаимодействието между индивида и колектива, като използва образа на мравката като метафора на трудолюбието, сплотеността и оцеляването.

В творбите си художничката противопоставя антонимите голямо и малко, единство и множество, хаос и хармония, търсейки паралели между природните модели и социалните структури. Колоритната палитра, пастьозната мазка и динамичните композиции доближават живописта ѝ до абстрактното, но без да губят връзката с реалността.

Видеоинсталацията, включена в изложбата, документира движението и адаптацията на мравките в естествена среда, като превръща тяхното поведение в метафора за човешкото съществуване и постоянния стремеж към равновесие между личната свобода и колективната отговорност.

С „Преведена реалност“ галерия „Видима“ продължава своята мисия да подкрепя българското визуално изкуство, предоставяйки поле за изява както на утвърдени, така и на млади творци.

Теодора Георгиева е родена през 2003 г. в Плевен. Завършва НУИ „Панайот Пипков“ и в момента е студентка в четвърти курс по специалност „Изящни изкуства – живопис“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“. Носител е на награда за живопис от Националната изложба „Младата българска живопис“ (2025) и награда за самостоятелна изложба от „Следващите 25“ (2024).

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица