Общество
Нови площадки за децата на Габрово
Две нови детски площадки вече радват децата на Габрово. Едната от тях се намира в кв.”Голо Бърдо”, на площад „Пробуда”, на място където и преди имаше детска площадка. Съоръженията й обаче бяха демонтирани поради опасност за експлоатация.
Площадката в кв. „Голо Бърдо” е дарение от „БЕЛЛА – България” при реализиране на социалния им проект „Повече сигурни места за щастливи игри”. След конкурс в интернет, Габрово стана един от шестте града, който спечели изграждането на площадка, като отново чрез гласуване беше определено и място за това. Проектът се реализира с подкрепата на Община Габрово. Той е авторски със специално създадени съоръжения в цветове червено и жълто с изписано името „БЕЛЛА”
При монтажа на фундаментите максимално е запазена тревната площ.
Площадката е направена съгласно всички изисквания на Наредба 1 за надеждност на съоръженията за игра. Под всички съоръжения е поставена ударопоглъщаща настилка. Върху площ от над 260 кв.м. има пързалка, люлки, катерушка, пясъчник, клатушки във формата на животни, пейки за отдих и кошче за отпадъци.
Втората детска площадка се намира в кв. „Трендафил”, на междублоковото пространство между ул. „Д-р Тота Венкова” и ул.”Ген. Никола Рязков”. Изградена е със средства на Община Габрово, като стойността й е близо 38 хиляди лева, заложени в капиталовата програма.
На площ от 220 кв.м. са разположени беседка, пейки, маса, кошче, пясъчник, няколко вида люлки, панели за игра, както и комбинирано детско съоръжение с пързалки, къщичка и катерушки. Под съоръженията е поставена ударопоглъщаща настилка.
Това е четвъртата новоизградена детска площадка само през 2010 година. В началото на май по поръчка на търговска верига „Лидл”беше направена първата в Габрово площадка с фитнес уреди, намираща се в междублоков терен на ул. „Свищовска”. Скоро след това беше изградена подобна в междублоковото пространство зад Мол Габрово.
Освен построяването на нови, продължава и обновяването на старите съоръжения. На площадката срещу блок Катюша в началото на октомври бяха монтирани нови съоръжения, както и ударопоглъщаща настилка.
В спечеления проект от Община Габрово проект по Oперация 1.4: „Подобряване на физическата среда и превенция на риска“, схема за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ „Подкрепа за интегрирано и устойчиво развитие чрез подобряване на градската среда“ е предвидено изграждането на още пет нови детски площадки.
Новини
Габрово с безплатен градски транспорт днес, 11 ноември
Гражданите ще мога да пътуват с обновения градски транспорт неограничено.
Днес, 11 ноември, градският транспорт в Габрово е безплатен за всички като част от информационна инициатива.
Кампанията ще обхване цялата градска мрежа, важи за всички линии и както жителите на Габровския регион, така и гостите ще могат да се възползват от него и да се повозят неограничено на някои от 14-е нови еко автобуси в града на хумора и сатирата в рамките на 11 ноември.
Денят на безплатен градски транспорт в Габрово и регионалната кампания са част от всеобхватна инициатива на Европейския съюз. Тя стартира в Габрово на 7 ноември и ще продължи до 7 декември, като ще включва информационни събития, свързващи хората с важни места в тяхната общност.
Целта е да запознае местните жители с някои от ключовите подобрения в Габрово, съфинансирани от ЕС с общо над 20 милиона лева, които правят региона по-добро място за живот, работа и образование и допринасят за неговото устойчиво развитие.
Благодарение на финансовата подкрепа на Европейския съюз, градският транспорт в Габрово претърпя устойчива трансформация чрез подобрения на инфраструктурата и системата. Това включва преустройство на автобусни спирки, реконструкция на пътното кръстовище и площад на гарата, както и модернизиране на два пешеходни подлеза за подобряване на достъпността и безопасността.
Площад „Марсел де Бископ“ бе преустроен като пространство, удобно за пешеходци, с кръгови кръстовища, озеленяване и подобрена достъпност. Модернизацията включва още придобиване на 14 нови екологични автобуса и внедряване на информационни и комуникационни технологии като електронни табла и бордови системи.
Новини
ЖБД „Майчина грижа“ ще отбележи 155 години от създаването си
Тази година се навършват 155 години от основаването на Женско благотворително дружество „Майчина грижа“. То е единствената организация от възрожденския „неправителствен сектор“ с толкова дълга история, макар и прекъсвана поради обществено-политически причини. Юбилейната годишнина ще бъде посрещната с две събития: Среща със сродни дружества и организации от Габровска област, под мотото „Дарителството – традиции и предизвикателства“, която ще се проведе на 18 ноември под патронажа на Областен управител на Област Габрово. На 21 ноември ще се състои Тържествена вечер с благотворителна кауза „Подкрепа за деца от социално слаби семейства да открият своя талант“. Предлагаме Ви поредица от статии, които ще разкрият дейността на дружеството и активната му роля в културния и обществен живот на Габрово. Ще Ви запознаем със създаването на „Майчина грижа“; с дейността след Освобождението до закриването му през 1950 г.; с дългогодишната председателка Стефана Богдан-Генчева и нейните заслуги; с благодетеля на Дружеството Пенчо Семов и накрая – каква е дейността на в наши дни, след възкръсването на „Майчина грижа“ за нов живот през 1992 г.
Стремежът на жените към просвета и достойно място в живота ги обединява преди Освобождението.
На Преображение Господне през 1869 година в одаята на габровската църква „Св. Троица“ се учредява женско дружество под името „Майчина любов“.
Причините за неговата поява са посочени от самите основателки: „…Нисжкото положение на женския пол и простотата, която ни беше обиколила и мислеше да ни държи доволни дълго време за свои роби, чрез което бяхме за срам и укор пред другите наши сестри-жени; като познахме и почувствахме унижението, което висеше върху ни, от примера на нашите съседки и подкрепени от очевидни примери на по-достойни жени, ний, габровките, да не оставаме отговорни пред града си и народа си със немарието си, решихме да се потрудим, доколкото силите ни позволяват, и съставихме това наше Дружество.“
Сред първите са учителките Тотка Бончева и Мана Попова; гражданките Мария Гаврилова Ганчева (Гаврилица Ганчовата), хаджи Андрейца Манафова, Мариола Станчева Новоселова, Мома Тотю Станчева, Рада и Мария Рачкови, Цана Цонева, Дешка Ранкова Тонкова, Досьовица Драганова, Христовица Арнаудова и др.
Първа председателка на Дружеството е Мария Ганчева, касиер е Мома Тотьо Станчева.
След известно време се налага името „Майчина грижа“. Габровското дружество „Майчина грижа“ е едно от първите женски дружества след „Милосърдие“ (1857) в Лом и „Майчина любов” (1866) в Стара Загора.
По повод първата си годишнина – 6 август 1870, Дружеството открива Девически пансион за дошлите от други места ученички. Пансионът се помещава в Ямантиевата къща, която е точно до Дечкова къща (от южната ѝ страна). В Дечковата къща е Главното женско училище. Дружеството поема издръжката на три бедни момичета с условие те да завършат образование и да станат учителки, където им бъде наредено. Това са Тота Венкова (първата българка дипломиран лекар), Неда Шипчанова и Станка Р. Стомонякова.
През 1873 г. Дружеството дарява 20 000 гроша за завършване сградата на Главното мъжко училище (днешната Национална Априловска гимназия). През същата година „Майчина грижа“ заедно с женските дружества в Търново, Русе, Свищов, Пловдив, Цариград, Сливен, София, Пазарджик и други градове изпраща ръкоделия в Цариград за благотворителна лотария с просветна цел. Преди лотарията показват красивите бродерии в изложба – първата българска етнографска изложба.
След разгрома на Априлското въстание Дружеството осигурява помощи за пострадалите. Събира 5000 гроша и дрехи за хората в селата Ново село, Кръвеник и Батошево. Приема всички деца, останали без родители, в Габрово – някои са осиновени, други настанени в сиропиталище. Дружеството събира и помощи за възстановяване на опожарения от турците Дряновски манастир.
По време на Руско-турската война „Майчина грижа“ дарява дрехи на първите влезли в града руски воини, осигурява дрехи, храна за българските опълченци на позициите в с. Зелено дърво.
Обзавежда двете болници в Главното мъжко училище и в Дечковата къща, където се полагат грижи за ранените войници. Председателката Мария Ганчева работи като милосърдна сестра, заразява се с петнист тиф и умира на 8 февруари 1878 г.
След Освобождението дейността на Дружеството замира. Дружеството възстановява дейността си през 1899 г. със 122 членки. За председател е избрана Пенка Бочарова (съпруга на Георги Бочаров – поборник, опълченец, кмет на Габрово). В настоятелството са още: София Илиева – подпредседател, К. Милкова – касиер, Мария Илиева – деловодител, Велика Кузумова – библиотекар, Радка Паякова, Ана Добрева и Радка Манафова – съветници. Започва интензивна благотворителна и просветна дейност. Дружеството урежда библиотека и неделно женско училище, подпомага бежанците от Македония с дрехи и пари. Изпраща петиция до Десетото Народното събрание против отнемане правото на омъжените жени да бъдат учителки.
През 1900 г. Дружеството става член на Българския женски съюз. Правят се изменения и допълнения на Устава. Избрана е нова дата за празник на Дружеството – 8 септември, когато е изпратена делегатка на първата среща на Българския женски съюз.
На 15 септември 1901 г. Дружеството открива първото в града Стопанско училище под името „Девически занаятчийски курс”, което работи до 1908 г. С подкрепата на Общината и Училищното настоятелство получава сграда, училищни пособия и др. Училището приема 30 редовни и 30 извънредни ученички, по-голяма част от които са подпомагани от Дружеството.
През 1902 г. за почетен член на дружеството е провъзгласен д-р Петър Недевски, който преподава доброволно хигиена в Стопанското училище. В края на учебната година се организира изложба с изработени от ученичките предмети, които се разиграват на лотария. Изложбите стават традиционни. През следващата година организираната към Дружеството библиотека се обогатява с много нови книги.
Търсят се форми за привличане на нови жени в Дружеството и засилване деятелността на членките чрез организиране на реферати, неделни четения и беседи. През 1904 г. за дружествен празник е избран Вторият ден на Великден.
В края на 90-те години на ХІХ в. започва движение за подаване на петиции, чиято цел е да се позволи на жените да следват в Софийския университет. Дружеството в Габрово протестира против Законопроекта, целящ ограничаване достъпа на жени до университета. Изпраща комисии във фабриките, които да проучват положението на работничките.
През 1907 г. Дружеството изпитва сериозни трудности в издръжката на занаятчийския курс и годината е завършена благодарение на финансовата помощ на габровеца Лазар Паяков, който по това време е министър на народното просвещение, после на финансите. Следващата година Занаятчийският курс е преустановен.
На 22 март 1909 г. Дружеството открива безплатна ученическа трапезария. Помощ в начинанието оказват Иван Хаджиберов, В. Калпазанова, А. Добрев, д-р Петър Цончев (провъзгласен за почетен член на Дружеството), свещ. Христо Вуцов, Петър Събев и много други достойни габровци. Дейността на трапезарията се регламентира с Правилник. На следващата година в безплатната трапезария се хранят 30 деца.
През 1911 г. Дружеството повдига въпроса за избираемостта на дружествените членки в училищните настоятелства. Предложението е одобрено. Габровската община подарява място за постройка на трапезария.
По време на войните 1912 – 1915 година Дружеството прекратява дейността си и не се провеждат заседания. Но осигурява бельо за Габровската етапна болница и открива курс за самарянки. Ученическата трапезария е затворена за 8 месеца.
От 1899 г, когато се възстановява дейността, до 1911 г. „Майчина грижа“ има 11 председателки: Пенка Бочарова (1899), Недка Аврамова (1900), Неда Негенцова (1901), Мария Лунгова (1902), Ивана Добрева (1903), Ивана Калчева (1904/5/6 ), Василка Симеонова (1907), Неда Негенцова (1908), Пенка Генова (1909), Иванка Начева (1910), Стоянка д-р Цончева (1911). Всички те всеотдайно отстояват целите на Дружеството – подпомaгане на девическото образование и женското просвещение.
Следва продължение.
*Използваните снимки са предоставени от Държавен архив – Габрово.
Новини
Ден на здравословното хранен и спорт в Габрово
За поредна година рекорден брой – 160 ученици от 16 училища от 4-те общини на област Габрово участваха в Деня на здравословното хранене и спорта. Това е тринадесето поредно издание на инициативата, която насърчава здравословния начин на живот сред подрастващите.
На 8 ноември – Европейският ден на здравословното хранене и готвене спортна зала “Орловец“ в Габрово за два часа беше изпълнена от възгласите на участниците, които се състезаваха в спортните игри, водени от Таня Горанова от РУО Габрово, а техните съотборници упорито работеха върху решаването на задачи, включени в образователните игри.
Те трябваше да се потрудят доста, за да подредят с предоставения им набор от букви най-дългата пословица, посветена на здравето. Естествено, в играта имаше уловка – не всички пословици и поговорки, което имаха, можеха да се подредят с буквите, които имаха.
След това отборите трябваше да открият кой плод или зеленчук на кой орган от човешкото тяло прилича най-много. Разпространено е мнението, че той е най-полезен именно за този орган.
Дойде време и на последната игра, където децата трябваше да развихрят своята фантазия и да създадат пано „Плодородна есен“, в което да представят плодородието и красотата на есента.
Денят на здравословното хранене и спорта беше открит от Заместник областния управител Иван Любомиров. Участниците бяха приветствани и от Началник отдел „ОМДК“ в РУО Габрово Катюша Станчева.
Всяко дете и отбор получи подарък, а победителите в двете състезания – индивидуални награди. Подаръците бяха осигурени от Европейски център ЕВРОПА ДИРЕКТНО Габрово при Габровска търговско-промишлена палата.
ЕВРОПА ДИРЕКТНО Габрово беше основният организатор съвместно с Областна администрация, Регионално управление на образованието, Регионално сдружение на общините „Централна Стара планина“ и Община Габрово.
-
Кримипреди 6 дни
Тежка катастрофа с пострадали в Габрово (снимки)
-
Кримипреди 6 дни
Общо 10 дрогирани и пияни зад волана хвана полицията само за седмица
-
Икономикапреди 6 дни
Габрово планира въглеродно неутрална зона
-
Кримипреди 5 дни
18-годишна шофьорка е причинила тежката катастрофа на ул.“Лазурна“
-
Кримипреди 6 дни
Хеликоптер долетя за ранените при катастрофата на ул. „Лазурна“ (Видео)
-
Икономикапреди 5 дни
Съботният пазар в Габрово ще бъде ново място
-
Културапреди 6 дни
Награда за музей „Етър“ от Министерство на културата
-
Новинипреди 6 дни
ВАИКАР предлага най-добрата цена за стария ви автомобил в Габрово!