Свържи се с нас

Общество

Нови площадки за децата на Габрово

Published

on

Две нови детски площадки вече радват децата на Габрово. Едната от тях се намира в кв.”Голо Бърдо”, на площад „Пробуда”, на място където и преди имаше детска площадка. Съоръженията й обаче бяха демонтирани поради опасност за експлоатация.

Площадката в кв. „Голо Бърдо”  е дарение от „БЕЛЛА – България” при реализиране на социалния им проект „Повече сигурни места за щастливи игри”. След конкурс в интернет, Габрово стана един от шестте града, който спечели изграждането на площадка, като отново чрез гласуване беше определено и място за това. Проектът се реализира с подкрепата на Община Габрово.  Той е авторски със специално създадени съоръжения в цветове червено и жълто с изписано името „БЕЛЛА”

При монтажа на фундаментите максимално е запазена тревната площ.

Площадката е направена съгласно всички изисквания на Наредба 1 за надеждност на съоръженията за игра. Под всички съоръжения е поставена ударопоглъщаща настилка. Върху площ от над 260 кв.м. има пързалка, люлки, катерушка, пясъчник, клатушки във формата на животни, пейки за отдих и кошче за отпадъци.

Втората детска площадка се намира в кв. „Трендафил”, на междублоковото пространство между ул. „Д-р Тота Венкова” и ул.”Ген. Никола Рязков”. Изградена е със средства на Община Габрово, като стойността й е близо 38 хиляди лева, заложени в капиталовата програма.

На площ от 220 кв.м. са разположени беседка, пейки, маса, кошче, пясъчник, няколко вида люлки, панели за игра, както и комбинирано детско съоръжение с пързалки, къщичка и катерушки. Под съоръженията е поставена ударопоглъщаща настилка.

Това е четвъртата новоизградена детска площадка само през 2010 година. В началото на май по поръчка на търговска верига „Лидл”беше направена първата в Габрово площадка с фитнес уреди, намираща се в междублоков терен на ул. „Свищовска”. Скоро след това беше изградена подобна в междублоковото пространство зад Мол Габрово.

Освен построяването на нови, продължава и обновяването на старите съоръжения. На площадката срещу блок Катюша в началото на октомври бяха монтирани нови съоръжения, както и ударопоглъщаща настилка.

В спечеления проект от Община Габрово проект по Oперация 1.4: „Подобряване на физическата среда и превенция на риска“, схема за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ „Подкрепа за интегрирано и устойчиво развитие чрез подобряване на градската среда“ е предвидено изграждането на още пет нови детски площадки.

Новини

Габрово с безплатен градски транспорт днес, 11 ноември

Гражданите ще мога да пътуват с обновения градски транспорт неограничено.

Published

on

Днес, 11 ноември, градският транспорт в Габрово е безплатен за всички като част от информационна инициатива.

Кампанията ще обхване цялата градска мрежа, важи за всички линии и както жителите на Габровския регион, така и гостите ще могат да се възползват от него и да се повозят неограничено на някои от 14-е нови еко автобуси в града на хумора и сатирата в рамките на 11 ноември.

Денят на безплатен градски транспорт в Габрово и регионалната кампания са част от всеобхватна инициатива на Европейския съюз. Тя стартира в Габрово на 7 ноември и ще продължи до 7 декември, като ще включва информационни събития, свързващи хората с важни места в тяхната общност.

Целта е да запознае местните жители с някои от ключовите подобрения в Габрово, съфинансирани от ЕС с общо над 20 милиона лева, които правят региона по-добро място за живот, работа и образование и допринасят за неговото устойчиво развитие.

Благодарение на финансовата подкрепа на Европейския съюз, градският транспорт в Габрово претърпя устойчива трансформация чрез подобрения на инфраструктурата и системата. Това включва преустройство на автобусни спирки, реконструкция на пътното кръстовище и площад на гарата, както и модернизиране на два пешеходни подлеза за подобряване на достъпността и безопасността.

Площад „Марсел де Бископ“ бе преустроен като пространство, удобно за пешеходци, с кръгови кръстовища, озеленяване и подобрена достъпност. Модернизацията включва още придобиване на 14 нови екологични автобуса и внедряване на информационни и комуникационни технологии като електронни табла и бордови системи.

Зареди още

Новини

ЖБД „Майчина грижа“ ще отбележи 155 години от създаването си

Published

on

Тази година се навършват 155 години от основаването на Женско благотворително дружество „Майчина грижа“. То е единствената организация от възрожденския „неправителствен сектор“ с толкова дълга история, макар и прекъсвана поради обществено-политически причини. Юбилейната годишнина ще бъде посрещната с две събития: Среща със сродни дружества и организации от Габровска област, под мотото „Дарителството – традиции и предизвикателства“, която ще се проведе на 18 ноември под патронажа на Областен управител на Област Габрово. На 21 ноември ще се състои Тържествена вечер с благотворителна кауза „Подкрепа за деца от социално слаби семейства да открият своя талант“. Предлагаме Ви поредица от статии, които ще разкрият дейността на дружеството и активната му роля в културния и обществен живот на Габрово. Ще Ви запознаем със създаването на „Майчина грижа“; с дейността след Освобождението до закриването му през 1950 г.; с дългогодишната председателка Стефана Богдан-Генчева и нейните заслуги; с благодетеля на Дружеството Пенчо Семов и накрая – каква е дейността на в наши дни, след възкръсването на „Майчина грижа“ за нов живот през 1992 г.

Стремежът на жените към просвета и достойно място в живота ги обединява преди Освобождението.

Рисунка на одаята при Църка „Св. Троица“, където е основано Дружеството през
1869 г. – от Албума на арх. Н. Ямантиев „Габрово през епохата на Възраждането“

На Преображение Господне през 1869 година в одаята на габровската църква „Св. Троица“ се учредява женско дружество под името „Майчина любов“.

Причините за неговата поява са посочени от самите основателки: „…Нисжкото положение на женския пол и простотата, която ни беше обиколила и мислеше да ни държи доволни дълго време за свои роби, чрез което бяхме за срам и укор пред другите наши сестри-жени; като познахме и почувствахме унижението, което висеше върху ни, от примера на нашите съседки и подкрепени от очевидни примери на по-достойни жени, ний, габровките, да не оставаме отговорни пред града си и народа си със немарието си, решихме да се потрудим, доколкото силите ни позволяват, и съставихме това наше Дружество.“

Сред първите са учителките Тотка Бончева и Мана Попова; гражданките Мария Гаврилова Ганчева (Гаврилица Ганчовата), хаджи Андрейца Манафова, Мариола Станчева Новоселова, Мома Тотю Станчева, Рада и Мария Рачкови, Цана Цонева, Дешка Ранкова Тонкова, Досьовица Драганова, Христовица Арнаудова и др.

Част от основателките на Дружеството и др. членове. Първата председателка на
Дружеството е Мария Ганчева.

Първа председателка на Дружеството е Мария Ганчева, касиер е Мома Тотьо Станчева.

След известно време се налага името „Майчина грижа“. Габровското дружество „Майчина грижа“ е едно от първите женски дружества след „Милосърдие“ (1857) в Лом и „Майчина любов” (1866) в Стара Загора.

По повод първата си годишнина – 6 август 1870, Дружеството открива Девически пансион за дошлите от други места ученички. Пансионът се помещава в Ямантиевата къща, която е точно до Дечкова къща (от южната ѝ страна). В Дечковата къща е Главното женско училище. Дружеството поема издръжката на три бедни момичета с условие те да завършат образование и да станат учителки, където им бъде наредено. Това са Тота Венкова (първата българка дипломиран лекар), Неда Шипчанова и Станка Р. Стомонякова.

Дечковата къща, в която Дружеството обзавежда болница и полага грижи за
ранените войници по време на Руско-турската освободителна война (1877-1878 г.)

През 1873 г. Дружеството дарява 20 000 гроша за завършване сградата на Главното мъжко училище (днешната Национална Априловска гимназия). През същата година „Майчина грижа“ заедно с женските дружества в Търново, Русе, Свищов, Пловдив, Цариград, Сливен, София, Пазарджик и други градове изпраща ръкоделия в Цариград за благотворителна лотария с просветна цел. Преди лотарията показват красивите бродерии в изложба – първата българска етнографска изложба.

След разгрома на Априлското въстание Дружеството осигурява помощи за пострадалите. Събира 5000 гроша и дрехи за хората в селата Ново село, Кръвеник и Батошево. Приема всички деца, останали без родители, в Габрово – някои са осиновени, други настанени в сиропиталище. Дружеството събира и помощи за възстановяване на опожарения от турците Дряновски манастир.

По време на Руско-турската война „Майчина грижа“ дарява дрехи на първите влезли в града руски воини, осигурява дрехи, храна за българските опълченци на позициите в с. Зелено дърво.

Учителят Илия Христов с ученичките си, сред които е Тота Венкова, 1870 г., една
от първите стипендиантки на Дружеството.

Обзавежда двете болници в Главното мъжко училище и в Дечковата къща, където се полагат грижи за ранените войници. Председателката Мария Ганчева работи като милосърдна сестра, заразява се с петнист тиф и умира на 8 февруари 1878 г.

След Освобождението дейността на Дружеството замира. Дружеството възстановява дейността си през 1899 г. със 122 членки. За председател е избрана Пенка Бочарова (съпруга на Георги Бочаров – поборник, опълченец, кмет на Габрово). В настоятелството са още: София Илиева – подпредседател, К. Милкова – касиер, Мария Илиева – деловодител, Велика Кузумова – библиотекар, Радка Паякова, Ана Добрева и Радка Манафова – съветници. Започва интензивна благотворителна и просветна дейност. Дружеството урежда библиотека и неделно женско училище, подпомага бежанците от Македония с дрехи и пари. Изпраща петиция до Десетото Народното събрание против отнемане правото на омъжените жени да бъдат учителки.

Надгробен паметник на първата председателка на Дружеството, Мария Ганчева,
починала от тиф по времена Руско-турската освободителна война (1877-1878 г.).

През 1900 г. Дружеството става член на Българския женски съюз. Правят се изменения и допълнения на Устава. Избрана е нова дата за празник на Дружеството – 8 септември, когато е изпратена делегатка на първата среща на Българския женски съюз.

На 15 септември 1901 г. Дружеството открива първото в града Стопанско училище под името „Девически занаятчийски курс”, което работи до 1908 г. С подкрепата на Общината и Училищното настоятелство получава сграда, училищни пособия и др. Училището приема 30 редовни и 30 извънредни ученички, по-голяма част от които са подпомагани от Дружеството.

През 1902 г. за почетен член на дружеството е провъзгласен д-р Петър Недевски, който преподава доброволно хигиена в Стопанското училище. В края на учебната година се организира изложба с изработени от ученичките предмети, които се разиграват на лотария. Изложбите стават традиционни. През следващата година организираната към Дружеството библиотека се обогатява с много нови книги.

Д-р Петър Недевски – Почетен член на Дружеството и преподавател в
Стопанското училище по хигиена

Търсят се форми за привличане на нови жени в Дружеството и засилване деятелността на членките чрез организиране на реферати, неделни четения и беседи. През 1904 г. за дружествен празник е избран Вторият ден на Великден.

В края на 90-те години на ХІХ в. започва движение за подаване на петиции, чиято цел е да се позволи на жените да следват в Софийския университет. Дружеството в Габрово протестира против Законопроекта, целящ ограничаване достъпа на жени до университета. Изпраща комисии във фабриките, които да проучват положението на работничките.

През 1907 г. Дружеството изпитва сериозни трудности в издръжката на занаятчийския курс и годината е завършена благодарение на финансовата помощ на габровеца Лазар Паяков, който по това време е министър на народното просвещение, после на финансите. Следващата година Занаятчийският курс е преустановен.

На 22 март 1909 г. Дружеството открива безплатна ученическа трапезария. Помощ в начинанието оказват Иван Хаджиберов, В. Калпазанова, А. Добрев, д-р Петър Цончев (провъзгласен за почетен член на Дружеството), свещ. Христо Вуцов, Петър Събев и много други достойни габровци. Дейността на трапезарията се регламентира с Правилник. На следващата година в безплатната трапезария се хранят 30 деца.

През 1911 г. Дружеството повдига въпроса за избираемостта на дружествените членки в училищните настоятелства. Предложението е одобрено. Габровската община подарява място за постройка на трапезария.

По време на войните 1912 – 1915 година Дружеството прекратява дейността си и не се провеждат заседания. Но осигурява бельо за Габровската етапна болница и открива курс за самарянки. Ученическата трапезария е затворена за 8 месеца.

От 1899 г, когато се възстановява дейността, до 1911 г. „Майчина грижа“ има 11 председателки: Пенка Бочарова (1899), Недка Аврамова (1900), Неда Негенцова (1901), Мария Лунгова (1902), Ивана Добрева (1903), Ивана Калчева (1904/5/6 ), Василка Симеонова (1907), Неда Негенцова (1908), Пенка Генова (1909), Иванка Начева (1910), Стоянка д-р Цончева (1911). Всички те всеотдайно отстояват целите на Дружеството – подпомaгане на девическото образование и женското просвещение.

Следва продължение.

*Използваните снимки са предоставени от Държавен архив – Габрово.

Зареди още

Новини

Ден на здравословното хранен и спорт в Габрово

Published

on

За поредна година рекорден брой – 160 ученици от 16 училища от 4-те общини на област Габрово участваха в Деня на здравословното хранене и спорта. Това е тринадесето поредно издание на инициативата, която насърчава здравословния начин на живот сред подрастващите.

На 8 ноември – Европейският ден на здравословното хранене и готвене спортна зала “Орловец“ в Габрово за два часа беше изпълнена от възгласите на участниците, които се състезаваха в спортните игри, водени от Таня Горанова от РУО Габрово, а техните съотборници упорито работеха върху решаването на задачи, включени в образователните игри.

Те трябваше да се потрудят доста, за да подредят с предоставения им набор от букви най-дългата пословица, посветена на здравето. Естествено, в играта имаше уловка – не всички пословици и поговорки, което имаха, можеха да се подредят с буквите, които имаха.

След това отборите трябваше да открият кой плод или зеленчук на кой орган от човешкото тяло прилича най-много. Разпространено е мнението, че той е най-полезен именно за този орган.

Дойде време и на последната игра, където децата трябваше да развихрят своята фантазия и да създадат пано „Плодородна есен“, в което да представят плодородието и красотата на есента.

Денят на здравословното хранене и спорта беше открит от Заместник областния управител Иван Любомиров. Участниците бяха приветствани и от Началник отдел „ОМДК“ в РУО Габрово Катюша Станчева.

Всяко дете и отбор получи подарък, а победителите в двете състезания – индивидуални награди. Подаръците бяха осигурени от Европейски център ЕВРОПА ДИРЕКТНО Габрово при Габровска търговско-промишлена палата.

ЕВРОПА ДИРЕКТНО Габрово беше основният организатор съвместно с Областна администрация, Регионално управление на образованието, Регионално сдружение на общините „Централна Стара планина“ и Община Габрово.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица