Свържи се с нас

Крими

Полицията с препоръки за Празниците

Published

on

Във връзка с предстоящите почивни и празнични дни, свързани с Коледа и Нова година, с цел осигуряване безпроблемно осъществяване на плануваните от гражданите пътувания и организирани семейни тържества и фирмени празненства, в изпълнение на превантивните кампании на отдел „Пътна полиция“ при Главна дирекция „Национална полиция“ – МВР за ограничаване на пътнотранспортния травматизъм, на територията на Областна дирекция на МВР – Габрово, и на територията на цялата страна в периода от 20 декември 2019 година до 1 януари 2020 година ще бъде създадена организация за осигуряване на максимален брой полицейски екипи за организиране и подпомагане на движението по републиканската пътна мрежа.

През почивните и празнични дни, и в дните непосредствено преди и след тях, ще се провеждат ще се проведат специализирани полицейски операции, с цел недопускане управлението на моторни превозни средства от неправоспособни и/или от водачи, употребили алкохол и/или наркотични вещества или техни аналози.

Плануваните полицейски мероприятия имат за задачи да противодействат на престъпността, охрана на обществения ред и сигурност, засилен контрол на движението по пътната мрежа на територията на област Габрово и извън нея.

В дните преди, по време и след празничните и почивни дни се очаква интензивен пътникопоток, свързан с движение на моторни превозни средства и на граждани в посока към туристически и курортни селища, както и към граничните контролно-пропускателни пунктове, поради което полицейското присъствие ще бъде засилено.

Възможни са временни затруднения в движението на моторни превозни средства и на граждани по направленията към граничните контролно-пропускателни пунктове, поради което ще бъде създадена необходимата организация за подпомагане на автомобилното движение за безпроблемно напускане и връщане в населените места в дните: 20, 23 и 27 декември 2019 година, и на 1 януари 2020 година, поради което следва стриктно да се изпълняват разпорежданията на служителите на МВР.

При въвеждане на временна организация на движението или налагане на ограничения от собствениците или администрациите, управляващи пътищата при усложнена метеорологична обстановка, ще бъде организирано тяхното изпълнение.

Ръководството на ОДМВР – Габрово пожелава весели и спокойни празници на всички граждани и гости на област Габрово, и ги призовава да не нарушават обществения ред и правилата за движение по пътищата!

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Крими

Доживотен затвор за тревненеца, заклал майка на 3 деца

Published

on

С присъда по наказателно дело от общ характер, обявена на 3 април 2026 г., състав на Окръжен съд – Габрово осъди мъж от Трявна на доживотен затвор за умишлено убийство.

Подсъдимият Р.Г. бе признат за виновен в това, че на 21 март 2025 г., в двора на къща в Трявна, в условията на домашно насилие, умишлено умъртвил жена, с която е бил във фактическо съпружеско съжителство, чрез нанасяне с нож на множество прободно-порезни рани, като деянието е извършено по особено мъчителен за убитата начин и с особена жестокост.

За извършеното престъпление и на основание чл. 116, ал. 1, т. 6 предл. „предпоследно“ и предл. “последно“ и т. 6а във вр. с чл. 115 от НК Р.Г. бе осъден на доживотен затвор, при първоначален специален режим на изтърпяване.

Съдът уважи изцяло предявените от децата и от майката на починалата граждански искове, като постанови Р.Г. да им заплати, обезщетения за причинени от деянието неимуществени вреди в размер на общо 100 000 евро.

Присъдата подлежи на обжалване или протестиране пред Апелативен съд – Велико Търново в 15-дневен срок.

Зареди още

Крими

Четирима се „лашнаха“ с пико по Празниците в Габрово, сред тях и жени

Published

on

Четирима души бяха задържани по време на Великденските празници в Габрово при полицейска акция, насочена срещу употребата, държането и разпространението на наркотични вещества.

В района на ул. „Брянска“ екип на габровската полиция извършил проверка на 40-годишна местна жителка, многократно осъждана. Установено било, че същата придобила и държи в себе си три свивки, съдържащи бяло кристално вещество с общо тегло 1,9 грама, реагирало при полеви наркотест на метамфетамин. По случая е образувано бързо производство.

В близост до това място, но на ул. „Д-р Никола Василиади“ автопатрулен екип спрял за проверка лек автомобил „Ауди А4“, управляван от 25-годишна габровка. Жената била тествана за употребата на наркотични вещества, като техническото средство отчело положителен резултат за амфетамин и метамфетамин.

В раницата ѝ полицаите намерили още свивка с бяло кристално вещество, реагирало на метамфетамин. При последвало претърсване в жилището ѝ били открити и над 20 грама марихуана, 1,4 грама бяло кристално вещество и розови таблетки, реагирали на метамфетамин. Жената отказала да даде кръвна проба за химически анализ. По случая е образувано досъдебно производство.

На Разпети петък, 10 април, около 12.00 часа, отново на ул. „Д-р Никола Василиади“ бил спрян за проверка лек автомобил „Хонда Акорд“, собственост и управляван от 48-годишен мъж. Водачът било тестван за употреба на наркотични вещества, като техническото средство отчело положителен резултат за метамфетамин. Мъжът дал кръвна проба за химически анализ. По случая е образувано досъдебно производство.

На Велика събота, 11 април, около 14.30 часа, на бул. „Могильов“ за проверка бил спрян и товарен автомобил „Ситроен“, управляван от 39-годишен жител на с. Поликраище. Водачът му бил тестван за употреба на наркотични вещества, като техническото средство отчело също положителен резултат за метамфетамин.

Мъжът дал кръвна проба за химически анализ. При извършената справка в информационните масиви на МВР било установено, че лицето вече е осъждано за управление на МПС след употреба на наркотични вещества. По случая е също образувано досъдебно производство.

Зареди още

Крими

Румънски „амбулантен търговец“ на кухненски съдове удари греда в Габрово

Published

on

Установен и задържан е 38-годишен румънски гражданин, съпричастен с извършена кражба от жилище в Габрово.

По първоначални данни, в обедните часове на 31 март, възрастна жена от областния град била въведена в заблуждение от непознат, който ѝ предложил кухненски съдове.

Той успял да влезе в дома ѝ под предлог за демонстрация на стоката и поискал символично възнаграждение.

Впоследствие извършителят напуснал, а малко по-късно жената установила липсата на златни накити, с тегло над 20 грама.

В резултат от проведени оперативно-издирвателни действия бил установен и задържан 38-годишен румънски гражданин, съпричастен към посегателството.

Част от златните накити били възстановени на жертвата. По случая е образувано досъдебно производство.

Областната дирекция на МВР – Габрово отправя апел към гражданите да бъдат особено бдителни и да не се доверяват на непознати лица, предлагащи стоки или услуги в домовете им.

Подобни „търговски“ посещения често са прикритие за извършване на измами и кражби на вещи. Как да се предпазите? Елементарно! Не допускайте непознати в дома си, независимо от повода! Не давайте пари или ценности на непознати лица! Внимавайте с „изгодни оферти“ и демонстрации по домовете! Не се предоверявайте! Информирайте възрастните си близки и родни за подобни схеми, тъй като те често са обект на този тип престъпления.

При съмнение или извършено престъпление – сигнализирайте незабавно на телефон 112!

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица