Свържи се с нас

Култура

Повече туристи през миналата година отчетоха от Етъра

Published

on

© Copyright 2016 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2016 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Близо 32 000 туристи повече са посетили Архитектурно – етнографски музей „Етър“, край Габрово, през изминалата година, спрямо предходната 2014 г. Данните бяха официално оповестени пред местните медии от директора на Музея на открито доц. Светла Димитрова, която представи по-важните прояви и инициативи през изминалите 365 дни.

По думите й стана ясно, че сътвореният от Лазар Донков музей е привлякъл през 2015 г. общо 187 010 посетители, от които близо 24 000 са били чужденците. Пред журналистите Светла Димитрова заяви, че през 2015 г. са били положени много усилия по ремонтиране на съоръжения в самия комплекс и дейности, правещи неговия външен вид по-добър.

Директорът на АЕК „Етър“ информира, че е направена пълна инвентаризация на основния и научноспомагателния фонд на музея, като са подготвени списъци на ценностите, нуждаещи се от реставрация и консервация.

Над 1 млн. лв. са собствените приходи от последните 12 месеца, което е ръст от 118,7% в сравнение с 2014 г. Над 152 000 лв. от тази сума са дошли от продажба на сувенири, останалите – от купени входни билети.

По отношение на научната продукция на Музея от казаното стана ясно, че е работено по 26 научни теми, представени са били 24 научни съобщения на конференции в страната и чужбина, отпечатани са били 12 научни публикации в сборници и списания и е публикуван един сборник.

Уредени са били 4 изложби в страната и 6 в музея, приети са били 5 изложби, посетени от 18 162 души и е било взето участие в 1 съвместна изложба. През изминалата година е била извършена реставрация на части от Валявицата.

Ремонтирани са били монолитни стъпала, каменни зидове и плочници, часовниковия механизъм на кулата, дървени огради и порти, дренажната система и дървените части на приземните етажи на Чаршията.

Общо 80 прояви са били организирани и проведени на територията на музея. По отношение на основната музейна дейност Светла Димитрова припомни, че АЕК „Етър“ бе домакин на Националната студентска етноложка конференция, Международния фотопленер и Международния арт-проект „Таланти на 21 век“.

„През 2015 г. Етъра за първи път организира младежки симпозиум за кинетично изкуство, задвижвано с вода „КЕВИС“, организиран в партньорството с НПО „АЛОС“. Музеят се включи в отбелязването на Европейските дни на художествените занаяти. Посрещна 13 милионния посетител и сключи най-много договори с туроператорски фирми“, отчете още директорът.

АЕК „Етър“ е получил сертификат от големия туристически сайт „TRIPADVISOR“. За първи път е била въведена и практиката за безплатни дни за посетители, като Светла Димитрова увери, че това ще продължи и през 2016 г.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Габровски таланти блестят с престижни отличия от международни конкурси

Published

on

Младите музикални таланти от Габрово завоюваха престижни отличия в два международни конкурса, проведени онлайн.

Йоана Николова спечели първо място в категория „Детска песен“ на XII Международен конкурс „Звука на времето“ във Велико Търново. Това е първото ѝ участие, но вече е белязано с успех. Тя се обучава в музикалната школа “Wild Sound” при Зора Колева.

Още по-впечатляващи са резултатите от конкурса „Българска душа на святата земя“ в Израел. Братята Давид и Александър Едгар грабнаха Супер Гран при за дует (пиано и китара), а Давид спечели и Гран при за соло пиано.

Първи места завоюваха Божидар Соколов и Андреана Манолова (пиано), а Радост и Михаела Косеви (цигулка) се класираха на второ място в своите категории. Децата са възпитаници на НЧ „Будителите 2017“, с преподаватели Мирела Валявичарска, Елена Вълкова и Пламен Ризов.

Зареди още

Култура

Изкуство и духовност се сляха в Дряново, за да почетат Колю Фичето

Published

on

С живопис и църковна музика Дряново почете 225 години от рождението на гениалния майстор строител Колю Фичето. Две силно въздействащи събития – Националният пленер „Дряново на майстор Колю Фичето – памет и настояще“ и духовният концерт в храма „Св. Никола“, събраха в един и същи ден духа на българщината, творческото вдъхновение и почитта към архитектурното наследство на Възраждането.

И двете прояви са част от програмата на Националното честване „(Не)познатият Колю Фичето“, организирано от Исторически музей – Дряново, в партньорство с Община Дряново и под патронажа на Министерството на културата.

На 5 юли, в Икономовата къща, официално бе открита изложбата с творбите, създадени по време на пленера, проведен от 1 до 5 юли, който се организира в партньорство със Съюза на българските художници. Петима художници: Надя Петрова, Севда Потурлян, Анабел Амамджиева, Румен Георгиев и Рангел Симеонов – претвориха върху платно духа и архитектурното наследство на Дряново, вдъхновени от делото на Колю Фичето.

Живописните платна оживяха в експозиционното пространство, а атмосферата бе изпълнена с благодарност и признание. Наградата за живопис на град Дряново отиде при Надя Петрова и Севда Потурлян. Отличията бяха връчени от заместник-кмета Диляна Джеджева, а специален момент от церемонията бе участието на един от миналогодишните победители – Константин Марков, който лично поднесе наградата на една от тазгодишните отличени.

Откриването на изложбата бе водено от художника и уредник в Историческия музей – Дряново Антон Антонов, а директорът на музея Иван Христов благодари на Община Дряново и лично на кмета Трифон Панчев за подкрепата.

Часове по-рано, в храма „Свети Никола“, построен от самия Колю Фичето, се проведе изключителен духовен концерт. Два мъжки хора от габровските храмове „Успение на Пресвета Богородица” и „Св. Троица” превърнаха църковното пространство в храм на надеждата, вярата и благоговението. Всеки тон от църковните песнопения докосваше сърцата, носейки усещане за мир и духовна извисеност.

Преди концерта бе отслужена Света литургия, а събитието се осъществи със съдействието на Архиерейското наместничество – Дряново. Присъстваха значими духовни и обществени личности, сред които Архиерейският наместник ставрофорен иконом Руслан Личев, заместник-кметът Диляна Джеджева и всички участници в пленера.

Зареди още

Култура

Габровски таланти с първи награди от международен фестивал в Израел

Published

on

Младата българска изпълнителка Гала Ивова Савчева бе отличена с първо място в категория „Българска народна песен“ по време на десетото юбилейно издание на Международния фестивал „Българска душа на свята земя“, който се проведе онлайн от израелския град Бат Ям.

Савчева впечатли журито със завладяващо изпълнение на северняшката безмензорна песен „Нигде се боляст не чува“ от Габровска област – произведение, станало емблематично благодарение на легендарния народен певец Борис Машалов. Нейният автентичен стил, емоционална дълбочина и вокално майсторство донесоха заслужено признание.

Фестивалът „Българска душа на свята земя“ се е утвърдил като сцена за съхраняване и популяризиране на българското фолклорно и културно наследство сред българските общности по света. В тазгодишното издание през 2025 г. участие взеха изпълнители от различни държави, които представиха богатството на българския дух.

Сред отличените бяха и талантливите деца от Вокално-фолклорна група „Зеленика“ към НЧ „Будителите 2017“ – Габрово, с ръководител Таня Соколова.

Десетгодишната Алина Чепурной спечели първо място, а Мая Луканова и Мария Дедева, също на 10 години – завоюваха трето място в своята категория.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица