Свържи се с нас

Култура

Повече туристи през миналата година отчетоха от Етъра

Published

on

© Copyright 2016 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2016 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Близо 32 000 туристи повече са посетили Архитектурно – етнографски музей „Етър“, край Габрово, през изминалата година, спрямо предходната 2014 г. Данните бяха официално оповестени пред местните медии от директора на Музея на открито доц. Светла Димитрова, която представи по-важните прояви и инициативи през изминалите 365 дни.

По думите й стана ясно, че сътвореният от Лазар Донков музей е привлякъл през 2015 г. общо 187 010 посетители, от които близо 24 000 са били чужденците. Пред журналистите Светла Димитрова заяви, че през 2015 г. са били положени много усилия по ремонтиране на съоръжения в самия комплекс и дейности, правещи неговия външен вид по-добър.

Директорът на АЕК „Етър“ информира, че е направена пълна инвентаризация на основния и научноспомагателния фонд на музея, като са подготвени списъци на ценностите, нуждаещи се от реставрация и консервация.

Над 1 млн. лв. са собствените приходи от последните 12 месеца, което е ръст от 118,7% в сравнение с 2014 г. Над 152 000 лв. от тази сума са дошли от продажба на сувенири, останалите – от купени входни билети.

По отношение на научната продукция на Музея от казаното стана ясно, че е работено по 26 научни теми, представени са били 24 научни съобщения на конференции в страната и чужбина, отпечатани са били 12 научни публикации в сборници и списания и е публикуван един сборник.

Уредени са били 4 изложби в страната и 6 в музея, приети са били 5 изложби, посетени от 18 162 души и е било взето участие в 1 съвместна изложба. През изминалата година е била извършена реставрация на части от Валявицата.

Ремонтирани са били монолитни стъпала, каменни зидове и плочници, часовниковия механизъм на кулата, дървени огради и порти, дренажната система и дървените части на приземните етажи на Чаршията.

Общо 80 прояви са били организирани и проведени на територията на музея. По отношение на основната музейна дейност Светла Димитрова припомни, че АЕК „Етър“ бе домакин на Националната студентска етноложка конференция, Международния фотопленер и Международния арт-проект „Таланти на 21 век“.

„През 2015 г. Етъра за първи път организира младежки симпозиум за кинетично изкуство, задвижвано с вода „КЕВИС“, организиран в партньорството с НПО „АЛОС“. Музеят се включи в отбелязването на Европейските дни на художествените занаяти. Посрещна 13 милионния посетител и сключи най-много договори с туроператорски фирми“, отчете още директорът.

АЕК „Етър“ е получил сертификат от големия туристически сайт „TRIPADVISOR“. За първи път е била въведена и практиката за безплатни дни за посетители, като Светла Димитрова увери, че това ще продължи и през 2016 г.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Веселина Кожухарова представя творчеството си в Габрово

Published

on

Писателят Веселина Кожухарова ще запознае габровци с творчеството. Домакин на събитието ще бъде Регионалната библиотека „Априлов – Палаузов“, което ще се проведе на 20 март, от 17.15 часа в читалнята „Д-р Петър Цончев“.

Акцентът ще бъде поставен върху най-новия роман „До четвърто коляно“, появил се през пролетта на 2023 година. Книгата запознава читателя с четири поколения жени, белязани от необикновени способности.

Действието се развива преди Освобождението на България и малко след това, а темите засягат човешките добродетели – прошката и обичта, но и омразата, алчността, сребролюбието, греховете.

Веселина Кожухарова е родена и живее в Горна Оряховица, пише стихове и проза. Цялата си кариера тя посвещава на музиката като вокален педагог, ръководител на хорове, вокални групи, основател на частно музикално училище.

Творчеството ѝ включва текстове и музика на песни, пиеси и мюзикъли. Има издадени пет книги: „Жених за царкинята“ (приказки за деца), „Погледни през рамо“, „Между звездите и зората“, „Въглени“ и „До четвърто коляно“.

Зареди още

Култура

Стартира конкурсът „Бостанско плашило“, организиран от музей „Етър“

Published

on

Стартира Четвъртото издание на националния конкурс „Бостанско плашило“, организиран от музей „Етър“. Крайният срок за участие е 10 април 2024 г., а седмица по-късно ще бъдат обявени победителите.

На 10 май изпратените за участие в конкурса плашила ще бъдат експонирани в различни части на музея. Награждаването на отличените ще се състои на 19 май. Ако на 30 и 31 март посетите музей „Етър“, може да си вземете билет с творческо преживяване „Претвори традициите!“. Той осигурява възможност да се разходите в музея, да се запознаете с особеностите на традиционното плашило и да направите свое. Може да включите своето плашило в националния конкурс на музей „Етър“ или да го вземете със себе си, за да Ви пази градината!

За първи път конкурс за плашила е организиран от екипа на музей „Етър“ през 2009 г. Плашилото – това човекоподобно чучело, облечено в стари дрехи, натъпкани със слама, направено, за да плаши и прогонва птиците от селскостопанските градини – някога е будело страх, а днес образът му провокира смях и веселие у габровци, прочути с чувството си за хумор, остроумието си и способността си да се самоиронизират. Изработените за конкурсите през 2015 г. и 2016 г. плашила „дефилираха“ на ежегодния международен габровски Карнавал.

Целта на конкурса е да се провокира интереса на участниците да се запознаят с традициите в направата на бостански плашила, използвани за опазване на реколтата; да се насърчат творческите способности и фантазията на младите хора; да се стимулира умението на децата да работят с различни естествени материали. В конкурса могат да се включат както индивидуални, така и групови творби.

Категориите са две – „Традиционно плашило“ и „Плашило в пенсия“. Всички плашила в категория „Традиционно плашило“ трябва да бъдат изработени от природни материали (дърво, хартия, глина, слама, текстил и др.). При изработване на плашилата за тази категория, е добре участниците максимално да се придържат към представата за традиционните плашила, използвани до 80-те години на XX век.

За категорията „Плашило в пенсия“ е допустимо използването на елементи от синтетични материали, а свободните интерпретации и богатото въображение са силно окуражавани.

Участниците, класирани на първо, второ, трето място във всяка от категориите получават предметни награди и отличителен документ. По преценка на журито, допълнително могат да бъдат учредени специални и поощрителни награди.

Зареди още

Култура

Успех на Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ от конкурс в Русе

Published

on

Изпълнителите се завърнаха от XVI Национален фолклорен конкурс „Дунавски славеи“ в Русе и бяха отличени с три втори места на трио, малък и голям хор на „Габровски гласчета“.

В двудневно състезание от над 800 участници, нашите габровчета достойно представиха града ни.

Ръководителката на ДФФ „Габровски гласчета“ Стефка Стоева е щастлива от високите оценки на професионалното жури, с председател академик Милчо Василев от Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив.

Формацията се подготвя усилено за успехи в следващ Национален конкурс във Варна, който ще се проведе в края на месец март.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица