Свържи се с нас

Култура

Николина Чакърдъкова за Великден в Царева ливада

Published

on

снимка: кметство Царева ливада

снимка: кметство Царева ливада

Народната певица Николина Чакърдъкова ще бъде специален гост в програмата на Празничния Великденски концерт, организиран от Община Дряново и кметство Царева ливада.

Концертът ще се проведе на 12 април в централния парк на село Царева ливада, а началото ще бъде поставено в 15.00 часа.

Николина Чакърдъкова живее и твори в едно малко градче, Гоце Делчев, в красивата Пирин планина. Обаянието на този край неизменно оказва влияние върху нейното творчество! Още от малка тя обича да пее. Израства в семейство, в което музиката винаги е заемала специално място.

снимка: chardakova.com

снимка: chardakova.com

Талантът и не остава незабелязан и на 16 години започва да пее в „Неврокопски ансамбъл за народни песни и танци” в град Гоце Делчев под ръководството на Запрю Икономов.

Той е нейният първи учител, който я въвежда в музиката и й разкрива цялото богатство на родния фолклор. Запленена от нашето национално съкровище Николина и ансамбъла покоряват сцените в Канада,САЩ, Италия, Холандия…

Тя осъзнава, че това, с което иска да се занимава е да пее. Кандидатства в Държавен ансамбъл „Пирин” и на 18 години заминава за Благоевград, но не след дълго се връща отново в родния край, където създава семейство, но нито за миг не загърбва музиката.

През всички тези години, с опита, който натрупва на сцената Николина Чакърдъкова израства и стига до идеята за създаването на албум, в който да бъдат включени частичка от най-хубавите български песни от македонския край, така през 1995г. излиза албумът „Чакай ма батьо Ванчо”. Това е само началото, защото в този миг се заражда идеята за нещо много по-мащабно – да се върне интересът към народната музика, родното ни изкуство да се представи по един нов, различен начин и да достигне да сърцата на малки и големи!

През 2000г. се появява спектакълът „Любов и мъка от Македония” – с много танци, музика, пъстри костюми се представят обаятелните песни от пиринския край. Зала №1 на НДК е разтресена от хората и песните на непознатата до този момент певица, която ги провокира с появата си на сцената с панталон и шапка!

През 2001г. Николина Чакърдъкова препълва Зала №1 на НДК, където представя новия си спектакъл ”Пуста младост”. Хората са очаровани, щастливи, за тях това е един незабравим празник. Сцената бе огрята от пъстротата на декора, костюмите, игривите танци на Неврокопски танцов ансамбъл с главен хореограф Георги Хинов, пленителния глас на Николина Чакърдъкова… Към това вълшебство никой не може да остане безразличен. Хората в залата цели два часа пеят, танцуват, плачат и се веселят! Тези емоции се повтарят с още по- голяма сила при всеки един концерт изнесен на площадите в цяла България!

През 2002г. Николина създава школа ”Николина Чакърдъкова и Неврокопски танцов ансамбъл”, в която деца от различни възрастови групи се учат на родните ни танци, на любов към фолклора.

През 2002г. с още по-голяма сила се появява спектакъла „Българска сватба”. 40 тъпана разтърсват отново препълнената Зала 1 на НДК. Всеки вече познава „Магьосницата от Пирина”, която със своите колеги от Неврокопски танцов ансамбъл покори българските сърца!

През 2004г. под Патронажа на президента Георги Първанов, коледната вечер огрява домовете на всички българи с новият спектакъл на Николина Чакърдъкова „Една мечта”. Финалът на спектакъла пробуди патриотизма у всеки в залата и пред екраните, с пълно гърло българите запяват „Хубава си моя горо” и „Мила Родино”.

Неуморна Николина Чакърдъкова и Неврокопски танцов ансамбъл веселят българите по цяла България.

През 2006г. фондация ”Николина Чакърдъкова” съвместно с Министерство на Външните работи и Министерство на Културата осъществяват проекта „Родино моя”, който има за цел да представи фолклорното ни богадство на българите зад граница и на чужденците. Николина Чакърдъкова и Неврокопски танцов ансамбъл накараха българите в Лондон, Париж, Берлин, Виена, Брюксел, да изричат с гордост името на своята родина – България. На 16 май те приковат погледите на евродепотатите в Европарламента в Стразбург и представи по един достоен начин България пред Европа!

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Очаква ни запомнящ се финал на Международен куклен фестивал „Рачо и Дешка“

Published

on

На 27 юли, събота, в 17.00 часа Фондация „Арте Вива“, София ще открие програмата на последния фестивален ден от Международния куклен фестивал „Рачо и Дешка“ с представлението „Привет, магьосници, и сбогом“. Място на събитието е площад „Възраждане“.

По забавен и пълен с изненади начин, с много хумор и музика публиката ще разбере, че във всеки от нас се крие по една малка зла магьосница. Тя може да стане голяма и силна. Дали ще ѝ позволим, зависи от нас. Спектакълът разказва как малкият Башир успява да я победи със своята доброта. „Привет, магьосници, и сбогом“ е по мотиви от френски приказки. Постановката е на Ваня Йонкова, сценографията – на Свила Величкова, а музиката е композирана от Методи Иванов. В спектакъла участват Симона Нанова и Елена Грозданова.

В 17.50 традиционната за фестивала работилница ще занимае своите гости с голямата тема за буквите в нашата азбука. Това става възможно благодарение на партньорството на Регионална библиотека „Априлов- Палаузов“, която подкрепи проекта на Фондация „ОТ БГ“.

В 18.30 Театър ВЕСЕЛ – Велико Търново ще покани всички в зала „Възраждане“, за да се потопят заедно в света на една „Русалка“ по „Легенда за Лорелай“. Легендата за Лорелай е вдъхновявала творци от различни епохи. Тя разказва за красивата дъщеря на беден рибар, която пленявала стари и млади със своите омайващи песни. Това е старата и вечна история за свободния дух и за погубената любов.

Спектакълът носи атмосферата на суровия северен пейзаж и въздейства с вълшебството на приказка и с драматизма на антична трагедия. Драматизацията и режисурата са на Тодор Вълов, сценографията и куклите – на Наталия Гочева, а музиката – на Пламен Мирчев – Мирона. С участието на Елка Баланова и Веселин Василев.

Зареди още

Култура

Пет млади пианистки от МК „Весела“ ще свирят във Виена

Published

on

„Виена ни очаква” – под това мото премина концертът на децата от Музикален клуб „Весела” преди отпътуването за австрийската столица на лауреатите Невин Халил – 1 клас, Лорен Николова – 4 клас, Ай Хасегава – 8 клас, Полина Флориду – 9 клас и Адриана Кънева-10 клас. Те ще се представят „на живо” със своите музикални програми във финалите на Международния конкурс „Виенска класика”.

Възпитаничките на клавирния педагог Весела Пенева са сред отличените 65 деца, спечелили необходимия брой точки и получили покани за участие в заключителния тур във Виена, който предстои.

„Това е уникално постижение за нашия клуб“, сподели музикалният педагог Весела Пенева и продължи – „То ни прави безкрайно щастливи от постигнатия невероятен успех, а именно да бъдем забелязани и отличени измежду над 200 деца от 50 държави! Каква огромна чест е това за едни деца, които не се занимават с музика професионално, а свирят на пиано, просто защото им харесва! Във всяка възрастова група са поканени само по 10 участници. И моите момичета са между тях! това е изключително висока оценка, дадена ни от международното жури!“

„Скъпи Неви, Лори, Ай, Поли и Ади – в музикалната столица Виена, вие ще се докоснете до европейската музикална история, ще имате незабравими срещи с изкуството, ще свирите в хубави зали и ще се запознаете с деца-музиканти от различни националности! Вашата най-голяма победа е, че сте участници в една музикална олимпиада, която ще бъде прекрасен спомен за цял живот ! Олимпийския принцип гласи „Най-важно е участието..”, а аз бих добавила – и трудът, който влагаме! Вече съм напълно убедена, че всяко усилие рано или късно се възнаграждава ! Пожелавам ви да свирите с любов, мисъл и вдъхновение! Гордея се с вас, обичам ви и ви вярвам!“, добави още Весела Пенева.

Зареди още

Култура

В очакване на третата фестивална събота на Международния куклен фестивал

Published

on

Международният куклен фестивал „Рачо и Дешка“ продължава на 20 юли, събота, от 17.00 часа на площад „Възраждане“. За габровци и гости на града организаторите от Фондация „ОТ БГ“ са поканили Театър „Арт Ленд“, София и Държавен куклен театър Бургас.

„Гон, малката лисица“ е една трогателна приказка, която носи послание за лицето на невидимото добро. Представена е чрез интересна културна ценност на Япония, а именно – уличен театър „камишибай” или „театър в картини”, особено популярен през 30-те години на 20 век.

Актьорите, разказвачи на истории, обикалят с колело, на което има малка сценична кутия с поставена история в картини. Спектакълът представя интересна форма за общуване със съвременната публика.

Постановката и сценографията на „Гон, малката лисица“ са на Мария Банова. Ролите изпълнява Юлия Коларова. Постановката е на Театър „Арт Ленд“, София. Творческата работилничка, която започва в 17.50 часа, този път е за майсторене на изделия от хартия.

В 18.30 часа гостите от Бургас ще представят на публиката „Две пръчки и три съчки“. Не си мислете, че баба Хели е вехтошарка! В своята количка с три колелета тя събира какво ли не и го преобразява в герои, приказки и вълшебства, за да задоволи безкрайните прищевки на своята внучка Лили.

Крои, кове, лепи, сглобява, измисля и твори по пет приказки на ден без почивен ден. Тя е истински феномен! Авторът на текста на „Две пръчки и три съчки“ е Христина Василева. Нейни са и сценографията, и постановката. Музиката е на „Puppetspirit“ – Белгия. В ролята на баба Хели влиза актрисата Румяна Кралева.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица