Свържи се с нас

Култура

Ден втори от Смешен филм фест

Published

on

© Copyright 2014 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2014 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Късният филмов следобед започва с представяне на книга, а именно писателят–хуморист Михаил Вешим и „Когато бях морски капитан“. Вешим не е непознато лице за габровската публика и въпреки че много често го бъркат с Вешин, ние тук много добре знаем кой е той, най-малкото от предишни издания на филмовия фестивал, когато ни е гостувал.

Какво казва писателят за новата си книга?

„Имаше такъв виц: някакъв човек много хойкал по кръчмите. Жена му решила да го отучи – сготвила вечеря, направила салата, сипала му ракия и го попитала защо ходи по кръчмите, като може да си пие и вкъщи. Мъжът отпил от ракията и казал: „И когато бях морски капитан…“ Жената веднага го прекъснала: „Че кога си бил морски капитан?” И отговорът: „Ето, жена, защо не пия вкъщи!“

И аз не съм бил морски капитан, но обичам да разказвам за пътешествията си. Сравнени с тези на Колумб и Магелан, моите са нищо. От тях няма да узнаете колко е висока Айфеловата кула – това го пише в Гугъл. Но ще научите какво е „пржена мешавина“ на сръбски, „Мама Хуху“ на китайски и „рахунек“ на полски – това и Гугъл не го знае.“

Можем да прекараме времето си в компанията на Михаил Вешим и „Когато бях морски капитан“ днес, 22 октомври, в 16.30 часа в Регионална библиотека Априлов – Палаузов.

В 18.00 часа започва хърватският филм „Духът на Маршал Тито“. Входът е свободен. Мястото е зала „Възраждане“.

Историята разказва как духът на маршал Тито се появява на малък хърватски остров по време на погребението на стар ветеран на комунизма. Вестта за невероятното събитие бързо се разпространява и скоро на острова нахлуват ветерани, тайни агенти, полицаи, клошари, националисти. Кметът, който е собственик на единствения хотел, решава да развива „социалистически спиритуален туризъм“, докато бившите партизани отварят отново музея на социалистическата революция и изтупват от праха старите си униформи.

Филмът има редица награди и участия във фестивали: МФФ Берлин 2000, диплом от журито на читателите на “Берлинер цайтунг”, наградата “Волфганг Щауде “; Фантафестивал 2001, Голямата сребърна награда за европейски фантастичен филм; награда за най-добър режисьор на МФФ в Карлови Вари 2000; наградата на публиката “Златните двери на Пула” на ФФ в Пула 2000; „Златна арена” за най-добър филм, „Златна арена” за най-добър актьор в главна роля на Илия Ивезич; награда за най-добра музика на Национален конкурс; МФФ в Санта Барбара 2001, наградата “Кодак вижън”

В 20.00 часа е прожекцията на комедията “Блок№12“, на която ще присъства и самият режисьор Кириякос Тофаридис. Продукцията на Кипър и Гърция също участва в конкурсната програма и може да се похвали с интересен сценарий:

Английски сателити, които извършват научни изследвания от космоса, откриват големи залежи на петрол в района на старите мини в Кипър. Пенсионерът Костанас Ризитес е закупил голяма част от парцела от кипърския си колега Ахмет Бейоглу и се е преселил там с жена си. По време на тежката икономическата криза двамата му синове се разоряват и са принудени да се настанят в неговата къща.

Положението се влошава още повече от решимостта на кипърското правителство да отчужди къщата и упорития отказ на собственика да я продаде. На всичко отгоре двама английски агенти и Хасан Бейоглу (син на Ахмет) са се настанили на бивак в двора. Къщата на практика е под вътрешна и външна обсада.

Филмът може да бъде възприет и като съвременна версия на класическия хит „Зорба гъркът”, а сред наградите и селекциите му са: Дни на кипърското кино 2013 – Специалната награда на журито, селекция за Европейски филмови награди 2013; Европейски филмов фестивал Севиля 2013, МФФ в Гоа, Индия 2013.

Източник: Община Габрово.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица