Свържи се с нас

Новини

Политиците да си подадат ръка в името на България, предлага Кирил Добрев

Published

on

© Copyright 2014 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2014 — Gabrovo News. All Rights Reserved

„В разговорите от изборите насам, никой не се опитва да гори мостове, а обратното –  да се градят. Искрено ми се вярва това да не е само поза, от страна на политиците, а обратното – да е протегната ръка. Защото след 25 години преход, ако всички политици намерим сила да си подадем ръка в името на обща програма – нещата могат да изглеждат различно пред България.“

Това каза пред медиите в Габрово на първата си пресконференция народният представител от БСП – лява България Кирил Добрев. „Сигурен съм, че никой от политиците, без значение от коя партия, няма против електората на ДПС. Настроенията са срещу елита на ДПС, който всички знаем 25 години какво прави. Разговорите между ГЕРБ и БСП от вчера, а и занапред ще бъдат конструктивни, в името на това да се работи за България“, заяви още той.

„През 2009 г. преди изборите тогава, дадох едно интервю „ГЕРБ и БСП – да, в името на България“. Сега мога да го твърдя отново. Абсолютно актуално е. Ако ГЕРБ не се бяха самовлюбили тогава, сега страната ни щеше да е светлинни години напред във всяко едно отношение. Реваншизмът създава реваншизъм и се предава от поколение на поколение, което не е добре. Цялата тази реваншистка история приключи по времето на Царя. Той беше един изключително толерантен политически човек. Хората спряха да се карат на политически теми. Нямаше политическо напрежение и при Тройната коалиция. Дойде 2009 г. и Бойко, и първата задача беше да изгори мостовете. Гледам, че днес съвсем по различен начин е настроен. Дай Боже да не е само политическа поза. Защото когато спрат политическите скандали, тогава можем да отлепим от дъното и да вървим напред“, допълни към казаното Кирил Добрев.

Пред журналистите той беше категоричен, че за коалиции трябват две неща – коалиционна култура, която според него БСП има, и характер, който няма. „Основните печеливши от нови скорошни парламентарни избори ще бъдат националистичните и крайните партии, защото популизмът набира скорост. И аз не съм съгласен седмата политическа сила да вкарва депутат от Габрово, но законът е такъв. Или правим промяна на закона, или всичко е останало е помпане на партии и други неща.“

Кирил Добрев информира още, че веднага след като бъде сформирано новото Народно събрание, той ще реализира инициативата си да събере всички габровски депутати. „Да седнем и заедно да си подредим нещата. Готов съм да давам инициатива и да подкрепям техни в името на Габрово. Не ме интересува партия или политика. Всичко, което е добро за региона го подкрепям. Ако мога да ги накарам да представим инициативата заедно и пред вас медии, ще е още по-добре“, поясни той.

По отношение на резултата от изборите, на които левицата в Габрово постигна ръст от 56%, народният представител го определи като добър, в условията на провеждане на една толерантна кампания, като разкритикува организациите на БСП в Севлиево и Трявна, където предстоят разговори с партийните им ръководства. Област Габрово се нарежда на 12 място като резултат в страната, като трите общини без Трявна, са над средното ниво.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

 

Крими

Иззеха 7 шипоопашати костенурки от двор в село Петко Славейков

Published

on

Окръжна прокуратура – Габрово ръководи досъдебно производство за това, че в дворно място на къща, находяща се в севлиевското село Петко Славейков, противозаконно, в нарушение на чл. 37 от Закона за биологичното разнообразие, са държани костенурки от защитен вид.

Предвиденото наказание за разследваното престъпление е лишаване от свобода до пет години и глоба от пет хиляди до двадесет хиляди лева.

На 20.06.2025 г., при проведено процесуално – следствено действие, в дворно място на къща в с. Петко Славейков били намерени и иззети седем екземпляра от защитения вид „сухоземна шипоопашата костенурка“, които са предадени на РИОСВ – В. Търново за осигуряване отглеждането им в подходяща среда.

До момента в хода на разследването е извършен оглед на местопроизшествие, иззети са веществени доказателства, разпитани са свидетели. Предстои да бъдат назначени необходимите експертизи.

Действията по разследването продължават под ръководството на Окръжна прокуратура – Габрово.

Зареди още

Новини

Любовта побеждава: Повече бракове и по-малко разводи в Габровско през 2024 г.

Published

on

През 2024 година в област Габрово се наблюдава положителна тенденция в семейния живот – браковете се увеличават, а разводите намаляват. Според последните данни на Териториално статистическо бюро – Север, отдел „Статистически изследвания – Габрово“, регистрираните юридически бракове са 242 – с 29 повече в сравнение с предходната година.

Коефициентът на брачност достига 2.6‰, което сочи към умерено повишение на интереса към семейния живот. Градската среда остава предпочитано място за създаване на семейство – цели 183 от всички бракове са сключени сред жителите на градовете в региона.

Любопитна е и статистиката за възрастта при първи брак. През 2024 г. мъжете в Габровско се женят средно на 36.7 години, а жените – на 33.6. И за двата пола това е значително покачване спрямо 2023 г., с увеличение съответно от 1.1 и 1.6 години.

Това потвърждава тенденцията към по-късно сключване на брак, типична за съвременните поколения. Въпреки това, за мнозинството от младоженците 2024 г. бележи първото им „да“. Първи брак е бил за 75.2% от мъжете и 76.0% от жените, сключили граждански съюз през годината.

Още една добра новина идва от статистиката за разводите – те намаляват. Общият им брой за 2024 г. е 119, което е с 8 по-малко от 2023 г.

С тези положителни тенденции регионът ни изпраща ясното послание, че въпреки предизвикателствата на съвремието, любовта и желанието за съвместен семеен живот продължават да заемат централно място.

Зареди още

Новини

Намалява раждаемостта в областта през 2024 г., смъртността остава висока

Published

on

През 2024 г. в областта са регистрирани общо 603 раждания, от които 599 (99.3%) са живородени. В сравнение с предходната година броят на живородените деца намалява с 51, което представлява спад от 7.8%. Общият коефициент на раждаемост за годината е 6.3‰. От живородените деца 299 са момчета, а 300 – момичета.

Тези данни оповестиха от Териториално статистическо бюро – Север, отдел „Статистически изследвания – Габрово“.По населените места разпределението показва, че 455 от децата са родени в градовете, а 144 – в селата. Раждаемостта в значителна степен се определя от броя и плодовитостта на жените във фертилна възраст (15 – 49 навършени години).

Към 31 декември 2024 г. броят им в областта е 15.4 хиляди, което е с 0.4 хиляди по-малко спрямо предходната година и със 7.6 хиляди по-малко спрямо 2012 г. Тази тенденция оказва пряко влияние върху възпроизводството на населението в региона. През 2024 г. са родени 38 деца от майки под 20 години, докато през 2023 г. те са били 44. От жени над 40 години през 2024 г. са родени 28 деца. Тоталният коефициент на плодовитост, който показва средния брой живородени деца от една жена, е 1.71 и е с 0.08 по-нисък спрямо предходната година.

Средната възраст на жените при раждане на първо дете също се е повишила – от 28.3 години през 2023 г. до 28.9 години през 2024 г. Освен това, 440 от живородените деца са родени извън брак, което представлява 73.5% от всички раждания.

През 2024 г. в областта са починали 1 967 души, което е с 120 души или 5.7% по-малко спрямо 2023 г. Въпреки това общият коефициент на смъртност остава висок – 20.9‰. Смъртността сред мъжете (22.0‰) е по-висока от тази при жените (19.8‰). Коефициентът на смъртност в селата е 29.4‰, докато в градовете той е 18.7‰. Областта се нарежда сред регионите с най-висока смъртност в страната – наравно с Перник (20.9‰), следвана от Монтана (21.5‰), Кюстендил (21.3‰) и Видин (24.3‰).

Преждевременната смъртност – делът на починалите под 65 години – се е увеличила от 14.9% през 2023 г. на 15.8% през 2024 г. При мъжете този дял е 21.9%, докато при жените – 9.7%. През 2024 г. са починали 4 деца на възраст до една година, като коефициентът на детска смъртност е 6.7‰. Това представлява значително увеличение спрямо предходните години – 1.3‰ през 2022 г. и 1.5‰ през 2023 г.

В национален контекст, през 2024 г. в общо тринадесет области коефициентът на детска смъртност е по-нисък от този в областта, като най-ниските стойности се отчитат в областите Кюстендил (1.3‰), Габрово (1.5‰) и Велико Търново (1.9‰).

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица