

Новини
„Галъп“: Българите са „най-страдащият“ народ трета поредна година

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved
За трета поредна година България оглавява класацията на „Галъп Уърлд“ за „най-страдащ“ народ, съобщават от Аргументи БГ. Според публикуваните днес подробни данни за 2012 г. от проучване на агенцията 39% от българите определят живота си като достатъчно тежък, за да се каже, че страдат.
„Галъп“ класифицира живота на респондентите в три категории: като „процъфтяващ“, „борба“ и „страдание“. Тези определения обаче не са дадени от самите интервюирани. Те трябва да оценят настоящото си състояние и бъдещите си перспективи по скала от 1 до 10. Ако посоченото от тях число е 4 или по-малко, попадат в групата на „страдащите“. Социолозите са провели интервюта с по около 1000 души на възраст над 15 години във всяка от изследваните държави. Конкретно в България разговорите са проведени „лице в лице“ в периода 1-26 юни 2012 г. и на български език.
Освен българите като най-тежък определят живота си арменците (37%), камбоджанците (34%), хаитяните (32%), унгарците (32%), малгашите (жителите на Мадагаскар), македонците и иранците (по 31%). Още три държави от Балканите влизат в челната 20-ца: Босна и Херцеговина е 13-та с 27% от населението, които страдат, а Румъния и Гърция са съответно на 15-о и 17-о място.
В 20 от изследваните през 2012 г. 143 държави най-малко една четвърт от възрастното население оценява положението си като достатъчно трудно, за да попадне под определението на „Галъп“ за страдание. В глобален мащаб се оказва, че един на всеки 7 души е дал на благосъстоянието си оценка под 4. Сравнение на проучванията от последните няколко години показва, че като цяло броят на затруднените по света се увеличава.
В едва 17 държави, повечето от които богати и развити, „страдащите“ респонденти са 2% или по-малко. Челото на тази част от класацията се води от Исландия, Катар, Швеция, Норвегия, Обединените арабски емирства и Нигерия, в които само 1% от населението се определят като „страдащи“. Няколко развиващи се страни също попадат в този списък: Тайланд, Венецуела, автономният регион Сомалиленд и Либия. САЩ са извън 20-цата на отличниците с 4% затруднени граждани.
Сред регионите по света Южна Азия е с най-висок коефициент хора, класифициращи се като страдащи – 24%, следвана от Балканите и Близкия изток и Северна Африка с по 21%. Южна Азия бележи и най-голям ръст на броя хора, за които животът е станал много тежък – в периода 2006-2008 г., т.е. преди началото на глобалната финансова криза „страдащите“ в региона са били 12%, а през 2010-2012 г. са скочили до 22%. Това е и основната причина за отрицателната глобална тенденция, като се има предвид голямото население на региона.
Топ 10 на „процъфтяващите“ народи.
Дял от населението, недоволно от настоящето и песимистично за бъдещето:
1. Исландия 1%
2. Катар 1%
3. Швеция 1%
4. Норвегия 1%
5. ОАЕ 1%
6. Нигерия 1%
7. Швейцария 2%
8. Сомалиленд 2%
9. Венецуела 2%
10. Австралия 2%
Какво е Скалата на Кантрил?
За анализ, оценка и класифициране на отговорите от социологическото допитване в „Галъп“ са използвали метод, разработен в средата на 60-т егодини от Хадли Кантрил. В американската социология тя е известна като Скала на Кантрил за самооценка на страданието и е използвала от „Галъп“ в няколко световни проучвания.
Основният принцип в нея е анкетираният да си представи, че се намира на стълба с 10 стъпала, като най-ниското представлява „най-ложия възможен живот“. Отговарящият е питан да посочи „на кое от тях лично вие смятате, че се намирате в момента“ и „на кое стъпало си представяте, че ще се намирате след 5 години“.
Авторите на допитването обясняват, че много добре знаят, че така се получава само един вид оценка на благосъстоянието, което иначе е сложен процес, комбиниращ основно дългосрочни преценки (оценка на живота) и чувства (ефекта от всекидневието). Различни методи дават различни перспективи към този процес, като Скалата на Кантрил е по-скоро с акцент върху дългосрочната преценка. Редица проучвания през последните 10-ина години твърдят, че има значителна връзка между Скалата на Кантрил и нивото на доходите, за разлика от други подходи, в които водеща е оценката на хората за обкръжаващите ги, начина им на живот и обществените ценности.
„Галъп“ са избегнали анализ на събрания материал по „10-те стъпала“ и са го представили като емпирични резултати. Освен това са комбинирали чрез средства на психометриката представите за „настояще“ и „бъдеще“ с цел да представят резултат, максимално близък до реалността и да калкулират склонността на хората да представят по-оптимистични очаквания за непосредственото си бъдеще.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Любопитно
Севлиево е първият град от турнето на актьора Димитър Маринов


Известният актьор Димитър Маринов, който през 2019 г. стана първият български актьор, качил се на сцената на “Оскар”-ите по време на 91-вата церемония, след като филмът „Зелената книга“, в който той участва, спечели наградата за най-добър филм, ще гостува в Севлиево на 7-ми май.
Той пристигна преди няколко дни в България, за да участва в дует с Дивна, която влезе в образа на Хилда в „Като две капки вода“. Както винаги, актьорът представи едно към едно образа на своя учител – големият Тодор Колев.
През 2020 г. Димитър Маринов спечели място във формата „Като две капки вода“, но благородно отстъпи мястото си, защото (както той казва), “няма нужда от награди, а желание да раздава своите знания”. Към момента популярният в Холивуд актьор е преподавател по актьорско майсторство в САЩ. Срещата с него е по инициатива на Община Севлиево и включва представяне на пътеводителите по актьорска подготовка, чиито автор е Маринов. Книгите му “Към сцената“ и „Към екрана“ излязоха в края на 2024 г. под знака на издателство „АЗ-БУки“, печатът е на www.artniton.com.
Официалната премиера на заглавията започва от Севлиево – в 17.30 часа в сградата на Общината.
„Нашата форма на работа е строго индивидуална в партньорство. Актьорството е точно този съзнателен избор, който идва от вярата вътре във вас. То е начин на живот. Имам класове в САЩ, в които работят по четири сесии и им казвам директно кой става и кой не, според мен. Актьорлъкът е дарба – той е вид мислене. Аз не мога да ви науча на актьорско майсторство – никой не може. Ние можем само да ви придадем похвати, практики, с които да ви помогнем да откриете себе си”, споделя пред младите хора Димитър Маринов. С харизмата си и естественото си поведение, Димитър Маринов пленява всяка аудитория.
Всеки, който има интерес към литературата и киноизкуството ще има чудесна възможност да се запознае лично с актьора и да почерпи вдъхновение от неговия професионален път. Животът му е като филмова лента, с много обрати и събития, но примерът му да не се отказва да се бори е много мотивиращ.


Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Крими
Софиянец с „Мерцедес“ преби дядо до автогарата в Габрово


76 –годишен габровец бе пребит от 34-годишен мъж от София. Неприятният инцидент се разиграл в понеделник, 28 април, в ранния следобед до автогарата в Габрово.
Тогава около 15.40 часа, чрез спешния телефон 112 в полицията постъпил сигнал от гражданин, който съобщил, че в района на автогарата е намерен мъж, с видими следи от побой в областта на лицето.
На място незабавно бил изпратен автопатрулен екип, който установил самоличността на пострадалия. Допълнително при събеседването с пострадалия било установено, че мъжът бил ударен от непознат, който се придвижвал с лек автомобил „Мерцедес“, със софийска регистрация.
Предприети били незабавни оперативно-издирвателни мероприятия, в хода на които бил задържан извършителят на деянието. Това е 34-годишен софиянец.
Работата по изясняване на случая продължава в рамките на образуваното досъдебно производство.

-
Новинипреди 6 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Новинипреди 3 дни
Река Янтра потече бяла след замърсяване (снимки)
-
Културапреди 3 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 6 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати
-
Новинипреди 6 дни
„Янтра“ приема „Монтана“ в битка за място в четворката
-
Новинипреди 6 дни
Децата сеят бъдеще: Еко уроци в действие
-
Икономикапреди 3 дни
„Как да направя CV, което работи! – Ще работя през ваканцията 3“
-
Кримипреди 3 дни
Взеха книжката на 57-годишен, „надърпан с пико“