Свържи се с нас

Новини

Първите мъже и жени у нас – гости на тържествата на Шипка

Published

on

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Изключително съм доволен, че тази година честванията на Шипченската епопея ще бъдат национални откъм присъствие на първи мъже и жени в държавата. Това каза областният управител на Габрово Николай Григоров на пресконференция, организирана по повод Националното честване, посветено на 136–годишнината от боевете на връх Шипка, провеждащо се под патронажа на Президента на Република България Росен Плевнелиев.

По думите на областния управител в тържествата на 23-ти и 24-ти август участие ще вземат Председателят на Народното Събрание Михаил Миков и Президентът Росен Плевнелиев. Има осигурено високо присъствие на представители от Министерски съвет.

Николай Григоров гарантира пред местните медии, че сред официалните гости на честванията от ниво поне вицепремиер ще има представител. „Това от своя страна означава, че Честванията придобиха национален характер“, заяви той.

От казаното стана ясно още, че интересът от страна на граждани и патриоти от цялата страна с всеки изминал ден се повишава. „Благодаря на всички участници, спомоществователи, приятели и на Дарителския фонд  за помощта, която ни оказаха. Средства отпусна и Министерски съвет. Включиха се фирми и финансови институции, които за първи път участват и финансово подпомагат начинанието“, допълни още Григоров.

Тази година в скоростното изкачване на стълбите към върха ще вземат участие над 220 ученици, разделени в 2 възрастови групи, от седем области на страната. Осигурени са и материални награди за победителите. Около 260 човека ще участват във възстановката на Шипченските боевете, които ще бъдат пресъздадени от НД „Традиция“.

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Областният управител призова чрез медиите хората да не използват Шипка и честванията там като място за осъществяване на други цели, а да се върви към обединение.

„Не Шипка и Тържествата са мястото, където някои би следвало да преследва някакви други цели. Шипка трябва да ни обединява, а не да ни разделя, защото сме били свидетели и на грозни сцени през годините. По време на национални чествания нека се обърнем към съгражданите ни да проявят патриотизъм, а не да се търси конфронтация“, сподели в заключение Григоров.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Щъркеловото гнездо на габровската пожарна е възстановено и обновено

Published

on

Щъркеловото гнездо на габровската пожарна е възстановено и обновено след санирането на сградата, птиците вече имат и три малки щъркелчета, съобщи БТА – Габрово.

Семейството щъркели отново отгледаха поколение. Комисар Пламен Генчев, директор на Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (РДПБЗН) в област Габрово, каза че с усилията на огнеборците гнездото е обновено, подобрено и върнато на първоначалното си място – пожарната кула.

„Разсейваме мненията, че гнездото е унищожено, напротив, свалихме го преди санирането, като се съобразихме с отлитането на щъркелите на юг, бе извършен ремонт, направихме с общи усилия нова скара и върнахме гнездото. Истинска радост е, че тази пролет щъркелите отново се завърнаха в своето гнездо на пожарната кула в Габрово и вече имат поколение от три нови щъркела“, обясни още директорът на РДПБЗН Габрово Пламен Генчев.

По думите му щъркелите са избрали пожарната кула преди седем-осем години. Оттогава всяка година се връщат, но след спечелен проект за саниране сградата логично се стига до казуса с гнездото. Цялата статия можете да прочетете оттук.

Зареди още

Любопитно

Горски срещи на Градище отново се превръща в базар за употребявани вещи

Published

on

За трета поредна година традиционният базар „Продай непотребното“ продължава и това лято на поляната на Горски срещи на Градище, защото ненужното за един, е необходимо на друг!

А всички имаме по някоя вещ вкъщи, с която не знаем какво да правим и вече само ни заема място. Така че – ето начин да /си/ помогнем. Да намерим нови приятели, да споделим, да допълним семейния бюджет, да освободим място за новото в живота си, да прекараме време сред природата, да срещнем нови хора и да създадем нова подкрепяща се общност.

Участието в базара става с предварително записване на телефон 0889 965 020.

В „Продай непотребното“ можете да намерите всичко, без части за коли, които не се допускат за продажба. За участие в базара се допускат дрехи, бижута, малки електроуреди, играчки, книги, игри, съдове и стъклария, украса за дома и още, и още неща, които са изгубили стойност за вас, омръзнали са ви, вече не ви стават или просто искате да се освободите от тях, но са запазени и използваеми.

Ако искате да продавате – заповядайте в 10.30, а ако искате да купувате, в 11.00 часа участници в базара ще Ви очакват.

Елате в неделя, 13 юли, на поляната на Градище, където да направим заедно разнообразна и усмихната „гаражна разпродажба“!

За да разберете кога ще бъде следващия базар за употребявани вещи през август, следете фейсбук страницата на Горски срещи на Градище, където качваме информация за всички предстоящи събития, а през август и септември сме Ви подготвили много предизвикателства.

Зареди още

Новини

Държава ще отпусне средства за нова многофункционална зала

Published

on

„В най-кратки срокове през програмата на Министерството на регионалното развитие и благоустройството ще бъдат отпуснати средствата за реконструкция на един от стадионите в Габрово, както и за изграждането на нова многофункционална зала.“ Това увери министърът на младежта и спорта Иван Пешев при посещението си в Габрово.

Поводът за посещението му бе организираната от Областна администрация- Габрово среща със спортните клубове в региона и местната власт. По думите му средствата за спорт и младежка политика през 2025 г. са увеличени с 42 025 400 лева, което с 31% повече от миналата година.

В “Спорт за учащи и спорт в свободното време“ сумата е с 36 102 600 лева повече или 19,6%. По направлението спорт за високи постижения средствата са 111 983 800 лева, където се наблюдава увеличение от 22,6 %.

До края на месец август ще приключат процедурите по двете програми на Министерството на младежта и спорта за спортна инфраструктура, като се очаква всички подадени през 2024 г. проекти да бъдат финансирани. През септември ще бъдат отворени за кандидатстване новите процедури, разясни още Пешев.

“Поканихме всички около 80 спортни клуба от региона, представители на Министерството на младежта и спорта и на местната власт, за да дискутираме важните теми за спорта в региона. Защото спортът не е само тренировки и състезания, спортът е начин на живот. Вярвам, че днес всички ние сме от един отбор и имаме обща цел- да превърнем област Габрово в място, в което спортът се развива все по-добре“, с това пожелание областният управител Мария Башева се обърна към присъстващите в срещата, като пое ангажимент да съдейства на клубовете за решаване на належащите проблеми.

„Над 24 млн. лв. е общата стойност на проектите от област Габрово за спортна инфраструктура, които са включени в Приложение № 3 на МРРБ “, обясни народният представител Михаил Митов, който бе и модератор на срещата.

“Спортът за някои от нас е хоби, за други работата и начин на живот. В спорта има място за хора, които вършат работа и произвеждат резултати. Ако с тази среща успеем да допринесем за подобряване на условията, то тогава срещата може да се квалифицира като успешна“, допълни още депутатът.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица