Свържи се с нас

Култура

Валери Петров е носител на тазгодишната награда „Рачо Стоянов“

Валери Петров е тазгодишният носител на националната литературна награда „Рачо Стоянов”

Published

on

Валери Петров БНР

снимка: bnr.bg

Именитият български поет и преводач Валери Петров е удостоен с наградата за цялостно литературно творчество „Рачо Стоянов”, която ще му бъде връчена по време на културните празници в Дряново „Поезия и песен на Балкана”, информираха от местната общинска администрация. Предложението за наградата е на Читалищното настоятелство при НЧ „Развитие – 1869” – Дряново и е подкрепено от Съюза на българските писатели и лично от неговия председател – Николай Петев.

Националната литературна награда на името на драматурга Рачо Стоянов е учредена през 1986 г. и се присъжда на творци за изключителния им принос към развитието на българската култура. Първият носител на отличието е Никола Русев, следват Димитър Стефанов, Теодора Ганчева, акад. Антон Дончев, Марко Ганчев, Ганчо Савов и доц Николай Димков, Кънчо Атанасов.

Наградата за цялостно литературно творчество е нова страница от празниците „Поезия и песен на Балкана”, чието начало е поставено през октомври 1972 г. по идея на дряновския поет Атанас Смирнов. Оттогава до днес, с малки прекъсвания през годините на прехода, културните празници се провеждат на всеки три години. Техни организатори са Община Дряново, НЧ „Развитие-1869”, Съюза на българските писатели и Съюза на българските композитори.

По традиция за празника се обявяват и национални конкурси за написване на стихотворение и на музикална творба, като новото за тази година е написване на детска песен. Наградите на победителите от конкурсите, както и престижната литературна награда на бележития български творец Валери Петров, ще бъдат връчени по време на четиринадесетото издание на „Поезия и песен на Балкана”, през месец октомври тази година.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица