

Новини
Икономическият натиск доминира в българските медии
Икономическият натиск е далеч по-мощен от политическия в българската медийна среда. Това е основният извод на проучването на Асоциацията на европейските журналисти (България) за свободата на словото през 2013 година. В него чрез анкета са участвали 169 журналисти през периода от 10 май до 10 юни, съобщиха от Аргументи БГ.
Според организаторите на изследването около 6000 души са журналистите в България. Поканени да участват в анкетата са били около 1400 работещи в печатни и електронни медии, но едва около една десета от тях са се отзовали на поканата.
Едва 16.6 процента от анкетираните твърдят, че медията, в която работят, е напълно независима от икономически натиск. Над две-трети от журналистите смятат, че медиите им са по-скоро независими от политически натиск. Преобладава мнението, че обществените медии са обект на по-голям натиск, отколкото частните. Същото важи и за натиска над журналистите в провинцията, който е по-голям в сравнение с този в столицата.
Българските журналисти редовно стават обект или свидетели на натиск както отвътре – от редактори и собственици, така и отвън – от рекламодатели, политически и икономически субекти, е друг важен извод в проучването.
Почти 87 процента от анкетираните признават, че опитите да се влияе на съдържанието на журналистическите материали е редовна практика в българския медиен пейзаж. Особено показателно е, че нито един от анкетираните не е заявил, че тези опити са “несъществуващо явление”.
Общо 1/3 от журналистите заявяват, че не е нужно да им бъде оказван натиск, защото така или иначе са принудени да се самоцензурират в работата си. Цензурата е най-често срещана в телевизиите – 57 процента от работещите там са били обект на натиск. Съвсем по-малко е разпространена в печатните медии и интернет изданията – съответно 47 и 41 процента, и е най-рядко срещан в радиото – 31 процента.
В същото време журналистите, започнали на нова месторабота през последните две години, са признали, че са подложени на значително повече на натиск, отколкото колегите им с по-дълъг стаж в дадена медия.
Проучването е установило връзка между работната заплата на журналистите и натиска, който се оказва върху тях. Журналистите, който признават, че редовно им се оказва натиск, признават, че доходите им са намалели, докато тези, които не са били притискани, присъстват далеч повече в групата, чиито доходи са се увеличили.
Над 65 процента от журналистите дават лоша оценка на свободата на словото в България, а за 29 процента от тях тя е задоволителна. Според повечето е настъпила цялостна деградация на професията журналистика – в очите на обществото и във възприятията на самата гилдия.
“Най-големият проблем на средата у нас е медийната концентрация и липсата на прозрачност на собствеността”, коментира медийният експерт Нели Огнянова. Според нея другите значителни проблеми в професията са поръчковата журналистика, липсата на защита на журналистите и финансирането на медиите.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Икономика
Фирма „ЕМКБ“ АД търси работници

Фирма „ЕмКБ“ АД, част от германски холдинг за производство на електромотори, разширява своята дейност в България и търси работници за своето производство. Предлагаме обучение.
Ако проявявате интерес, изпратете своята автобиография на: radulova@emcb.bg.
За повече информация се свържете с нас на: 0885 911 850.
Култура
Габровски таланти блестят с престижни отличия от международни конкурси


Младите музикални таланти от Габрово завоюваха престижни отличия в два международни конкурса, проведени онлайн.
Йоана Николова спечели първо място в категория „Детска песен“ на XII Международен конкурс „Звука на времето“ във Велико Търново. Това е първото ѝ участие, но вече е белязано с успех. Тя се обучава в музикалната школа “Wild Sound” при Зора Колева.
Още по-впечатляващи са резултатите от конкурса „Българска душа на святата земя“ в Израел. Братята Давид и Александър Едгар грабнаха Супер Гран при за дует (пиано и китара), а Давид спечели и Гран при за соло пиано.
Първи места завоюваха Божидар Соколов и Андреана Манолова (пиано), а Радост и Михаела Косеви (цигулка) се класираха на второ място в своите категории. Децата са възпитаници на НЧ „Будителите 2017“, с преподаватели Мирела Валявичарска, Елена Вълкова и Пламен Ризов.









Новини
Габрово получава над 16,9 млн. лв. за изграждането на иновационна долина


Община Габрово ще реализира амбициозен проект, на стойност 16 910 828 лева, свързан със създаването на иновационна долина. Това става ясно от информация на Миглена Въгленова, главен експерт в администрацията на кмета.
Средствата се отпускат по линия на Програма „Развитие на регионите“ 2021–2027 г., в рамките на процедурата за подкрепа за интегрирано градско развитие в 40 градски общини. Одобреният проект носи заглавието „Габрово – център на иновации, образование и предприемачество“ и е част от интегрирани териториални инвестиции (ИТИ).
Едно от ключовите начинания в проекта е трансформацията на емблематичната сграда на бившето училище „Радион Умников“ – културен паметник от края на XIX век – в модерен Център за дигитални умения и иновации. Новият образователен хъб ще включва: зали за обучение по роботика, автоматизация, виртуална реалност, 3D прототипиране и други високотехнологични дейности.
Община Габрово вече е обявила обществена поръчка за строително-монтажните работи, като крайният срок за подаване на оферти е 28 юли 2025 г.

Съществен партньор по проекта е и Технически университет – Габрово, който ще изгради зона за иновации на собствен терен. Планирани са съоръжения като „Къща на бъдещето“ с технологични помещения, семинарна зала и офиси, както и производствено хале за стартиращи компании. В него ще се извършва тестване на иновативни продукти, обучения за млади предприемачи и иновационни лагери.

Допълнително, в квартал „Шести участък“ ще бъде реновирана бившата сграда на ресторант „Форум“, която ще се превърне в креативно общностно пространство. Обектът ще предлага ателиета, изложбена зала и открита сцена за културни прояви. Сградата е собственост на Техническия университет, а дворът е предоставен от Общината.
Максималният срок за изпълнение на всички дейности е 36 месеца. Предстои подписване на договор за предоставяне на безвъзмездната финансова помощ.


-
Новинипреди 6 дни
Продължават проектите по акредитацията на ПГТ – Габрово
-
Кримипреди 7 дни
Внимание: Горещото време повишава риска от пожари!
-
Икономикапреди 6 дни
Габровска фирма ще реализира фотоволтаична електроцентрала
-
Новинипреди 6 дни
Държава ще отпусне средства за нова многофункционална зала
-
Новинипреди 6 дни
Министър Пешев инспектира стадионите „Христо Ботев“ и „Априлов“ в Габрово
-
Кримипреди 5 дни
Полицията спипа „рейсъри“, участвали в незаконни гонки край Горна Росица
-
Новинипреди 5 дни
Щъркеловото гнездо на габровската пожарна е възстановено и обновено
-
Новинипреди 4 дни
Клубовете и местната власт представиха визията си към спорта в региона