Свържи се с нас

Новини

Разкрита е приемна за граждани, засегнати от урагана

Published

on

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved

В Габрово вече е разкрита приемна за граждани, където пострадалите могат да получават информация за необходимите стъпки и действия, за сезиране на институциите и търсене на подкрепа. Новината съобщи кметът Таня Христова на извънреден брифинг по повод обявеното бедствено положение на територията на общината. Бюрото ще работи всеки ден от 8 до 17 часа и е позиционирано в Информационния център на Община Габрово. Въпроси и сигнали ще се регистрират на специална телефонна линия с номер 066/ 818 356 и 088 4000 147, както и по електронната поща на адрес: signali@gabrovo.bg. Актуална информация, данни за необходимите стъпки и документи е публикувана на страницата на Община Габрово в интернет.

В събота Община Габрово ще публикува информационен материал с описание на процедурите за кандидатстване на финансова помощ. В материала ще бъдат посочени и изброени всички правила и критерии за кандидатстване, както и детайлна информация за процедурите и образец на молба за съответната помощ. Поради бедствената ситуация дирекция Социално подпомагане ще приема молби за отпускане на еднократни помощи в размер до 325 лева от лица и семейства в бедстващо положение поради разрушени жилища, покриви и части от къщи. Молбите ще се приемат в сградата на Общината.

Таня Христова информира още какво предстои оттук нататък. На първия Общински съвет, който ще се проведе на 21 март, кметът ще предложи да се вземе решение в знак на съпричастност към скръбта на семейството на загиналата жена да бъде отпусната парична помощ на близките и най-вече на детето, което остава сирак. Издадена е кметска заповед за премахване на опасното скеле на сградата на НТС – то, причинило нелепата смърт. Сградата ще бъде евакуирана, тъй като освен опасното скеле, застрашаващо преминаващите граждани и автомобили има откъртени прозорци, които представляват опасност към гражданите, ползващи услугите, предлагани в административната сграда.

От казаното пред медиите стана ясно, че кметът на Габрово е разговарял с Цветан Цветанов, който е предложил помощ от 100 000 лева от субсидията на партия ГЕРБ. В габровската община е създадена организация за справедливо разпределяне на средствата, като се обсъжда възможността с този финансов ресурс да бъдат закупени строителни материали, които да бъдат раздадени на пострадалите граждани.  Подкрепа към хората е декларирал и министър – председателят Марин Райков.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

 

Крими

Комисар Илиян Иванов контрира Таня Христова: Габрово остава спокоен град!

Published

on

Директорът на Областната дирекция на МВР – Габрово старши комисар Илиян Иванов контрира кмета на Габрово Таня Христова с аргумент, че градът остава спокоен, а престъпността е под средната за страната и показа мигновени резултати.

Думите му бяха изречени в контекста на писмото на габровския кмет до министър-председателя Румен Радев, настояващо за спешни мерки по възстановяване на сигурността и обществения ред в общината.

Той отхвърли нападките по свои адрес и защити колегите си. Старши комисар Иванов цитира официални данни, сочещи устойчиво намаляване на престъпността и повишаване ефективността на дейността по разкриване на извършените престъпления в региона – контрапункт на твърдението на Христова, че полицията нехае срещу престъпността.

Директорът на ОДМВР – Габрово коментира всичко това пред БТА – Габрово по време на брифинг, свързан с обявяване на резултатите от специализирана полицейска операция, проведена на територията на общината.

По думите на Иванов акцията е започнала в 06.00 часа сутринта и е била планирана предварително, без да има връзка с изпратеното ден по-рано от кмета Таня Христова писмо до Радев, в което се казва, че в общината се наблюдава ескалация на битовата престъпност, има нарастващо етническо напрежение и засилващо се усещане за безнаказаност.

Според данните на полицията операцията е била насочена към противодействие на конвенционалната престъпност, подобряване на пътната безопасност, противодействие на престъпления, свързани с държането, разпространението и употребата на наркотични вещества, установяване на лица, обявени за общодържавно издирване, както и извършване на проверки по Закона за гражданската регистрация.

Операцията е започнала в ранните часове на деня с участието на служители от ОДМВР – Габрово и Дирекция „Жандармерия“. Към 12.00 часа директорът на ОДМВР – Габрово старши комисар Илиян Иванов представи междинните резултати от проведените действия.

По линия на „Охранителна полиция“ и сектор „Пътна полиция“ стана ясно, че са били проверени 37 адреса по Закона за гражданската регистрация, проверени моторни превозни средства са били 315. Тестваните водачи за употреба на алкохол и наркотични вещества били 34, като не са установени положителни проби.

Връчени са били 4 наказателни постановления и 28 електронни фиша. До часовете по пладне са били проверени общо 458 лица, сред които и две представляващи интерес. Само от сутринта до обяд са били съставени 32 глоби с фиш и 5 акта за установяване на административно нарушение по Закона за движението по пътищата, както и 1 акт по Закона за българските лични документи.

По линия на „Криминална полиция“ стана ясно, че са били извършени проверки и полицейски специализирани действия на 5 адреса. Задържани са били 8 лица, всички представляващи интерес по линия „Наркотични вещества“.

При извършените процесуално-следствени действия на един от адресите са били намерени и иззети 54,1 грама амфетамин, 40,8 грама марихуана, както и 11 растения от рода на конопа. На друг адрес са намерени и иззети 12 флакона по 10 мл, съдържащи метадон.

При претърсване на друг адрес са открити и иззети три неистински банкноти с номинал 100 евро. Установено е едно лице, обявено за общодържавно издирвано лице.

Старши комисар Иванов посочи още, че за първото полугодие на 2026 г. има намаляване на регистрираните престъпления и намаляване на коефициентът на престъпността. Регистрираните криминални престъпления в областта към края на юни 2026 са 467 при 561 за същия период на 2025 г.

За първото полугодие на 2026 г. в РУ-Габрово са регистрирани 207 криминални престъпления, като за същи период на 2025 г. са 250 – намалени със 17,2 %. Установени са извършителите на 102 престъпления, регистрирани през периода с процент на разкриваемост 49,28% (38,40 % за 2025 г.).

Установени са извършителите на още 57 престъпления от предходни периоди. Регистрираните престъпления против собствеността за 2026 са 87 срещу 115 за 2025 г., или намаление с 24,34 %.

Данните сочат за устойчиво намаляване на престъпността и повишаване ефективността на дейността по разкриване на извършените престъпления.

Зареди още

Култура

Излезе второто издание на „(Не)Познатият Колю Фичето“

Published

on

От печат излезе второто допълнено издание на книгата „(Не)познатият Колю Фичето(1800 – 1881)“ – труд, който отново насочва вниманието към делото на един от най-значимите строителни майстори в българската история. Изданието е реализирано от Исторически музей – Дряново със собствени средства на институцията и с финансовата подкрепа на Съюза на архитектите в България. Книгата е отпечатана от издателство „Фабер“.

И в двете издания автор е д-р Венелин Бараков, главен уредник в ИМ – Дряново, задълбочен изследовател на живота и делото на Колю Фичето. В новото, допълнено издание, той насочва своята изследователска работа към църквите, построени от родения в Дряново майстор, и представя множество нови данни за тяхната архитектура и строителна специфика.

Книгата проследява в хронологичен ред пътя на храмовете – от най-ранните творби на Колю Фичето, изградени по модела на псевдобазилики, до зрелите му произведения, при които майсторът вече изгражда куполни базилики: по-просторни, светли и монументални църкви, отразяващи неговото усъвършенствано архитектурно мислене и нарастващо майсторство с годините.

Богато илюстрована, книгата представя пред читателите емблематичните строежи на Колю Фичето – църкви, жилищни къщи, камбанарии, мостове, обществени и търговски сгради, представляващи наследство, което и днес будят възхищение с красотата и трайността си.

Изданието не просто напомня за вече известните паметници на строителя, а внася нови, систематизирани знания за конструктивните решения, влиянията, строителните и декоративни техники, използвани от Първомайстора.

За чуждестранните ценители на архитектурното наследство, разширеното издание на книгата предлага и резюме на немски език, за разлика от първото, при който то на английски.

Втората допълнена книга „(Не)Познатият Колю Фичето (1800 – 1881)“ вече е в наличност на касата на Исторически музей – Дряново, а желаещите могат да я поръчат и онлайн през сайта на институцията.

Зареди още

Новини

Таня Христова хвърли бомбата: Габрово вече не е безопасен, а МВР бездейства!

Published

on

Габрово е разтърсено от тревожно писмо на кмета Таня Христова, изпратено директно до премиера Румен Радев в София. Посланието е недвусмислено: градът затъва в престъпност, етническото напрежение расте, а хората вече не се чувстват в безопасност по улиците на собствения си град. В остър тон Христова хвърли ръкавицата директно в лицето на габровската полиция.

Това става известно от отворено писмо на кмета на община Габрово Таня Христова до министър-председателя Румен Радев, в което настоява за спешни мерки за възстановяване на сигурността и обществения ред в общината. То бе разпространено до местните медии, включително и до „Габрово Нюз“.

Според Христова проблемът изобщо не е в липсата на закони. Той се корени в това, че тези закони просто не се прилагат. Местните полицаи, твърди тя, не осъществяват превантивна дейност и не реагират навреме на битовата престъпност с цялата строгост на закона, а резултатът е плашещ – у нарушителите се е загнездило усещане за пълна безнаказаност, а доверието на гражданите в държавата се топи пред очите ѝ.

Кметът не спести и горчивата ирония на ситуацията – Общината е изляла солидни пари в камери и видеонаблюдение, разкрасила е градската среда, а всичко това остава без ефект, защото полицията не се появява на терен, когато е нужно.

Христова разголи и системния абсурд, в който работи всеки български кмет на населено място. Тя е тази, към която хората се обръщат ежедневно с тревогите си, тя носи политическата цена на всеки инцидент, но реалната власт да спре престъпността е в ръцете на държавата, не в нейните. Именно това несъответствие, твърди Таня Христова, се плаща от габровци.

Затова кметът удари с конкретни искания. Настоява за спешни законови промени, които да дадат на кметовете истинската власт. Таня Христова е за законов модел, при който отговорността, възложена на местната власт от гражданите, е подкрепена с достатъчно ясни и ефективни инструменти за действие.

Според нея това не е въпрос на повече власт за кметовете, а на по-силна защита на гражданите и възстановяване на авторитета на местната власт като реален гарант за обществения интерес.

„Когато държавните правоохранителни органи не успяват да осигурят необходимото ниво на защита, законът следва да предостави на местната власт възможност да участва по-активно в гарантирането на обществения ред, в рамките на ясно определени и законосъобразни правомощия“, аргументира се Христова.

Но истинската бомба в писмото е друга! Габровският кмет предлага началниците на полицията по места да не се назначават отгоре, а да се избират директно от гражданите на местни избори. Революционна идея, която, ако мине, би преобърнала цялата структура на властта в МВР.

Кметът Христова добави и лична нотка към скандалния тон на писмото – като дъщеря на военен офицер, казва тя, е израснала с респект към пагона и към хората, които го носят. Именно затова, твърди тя, тези хора нямат право на колебание, когато сигурността на гражданите е застрашена.

В завършек на посланието си градоначалникът отправи директен ултиматум към управлението, с настояване за спешна лична среща с премиера Румен Радев и с вътрешния министър Иван Демерджиев, на която да се говори без увъртане как се връща редът в Габрово и как се дава на местната власт реална сила да пази хората си.

Случайно или не, или пък във връзка с отвореното писмо на Таня Христова до премиера Радев днес, 7 юли, в Габрово се забелязва засилено полицейско присъствие.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица