Свържи се с нас

Новини

ГЕРБ е на път да се самобламира и да се откаже от преференциалния вот

Published

on

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Само две години след като прие Изборния кодекс, управляващата ГЕРБ е на път, да промени основни положения в него, които самата тя изработи и прие, информираха от Аргументи БГ.

В четвъртък на почти среднощно заседание на правната комисия в НС, което прави промени в кодекса, е станало ясно, че мнозинството обмисля да се откаже от преференциалния вот. Именно ГЕРБ въведе възможността избирателят да може да посочва харесван от него кандидат и така да пренарежда партийната листа.

Аргументът на председателят на правната комисия Искра Фидосова (ГЕРБ) за отпадането на възможността за преференциално гласуване бил, че Централната избирателна комисия (ЦИК) не е измислила т. нар. модулните кутии, в които да се пускат бюлетините. Кутиите, които трябва да са с инсталиран звуков сигнал, бяха идея именно на Фидосова, която се мотивира с идеята, че така ще се пресекат кражбите на бюлетини.

Според правилата в Изборния кодекс онзи, който получи повече от 9 на сто от гласовете за съответната листа в съответния избирателен район минава на първо място преди водача, тоест така се зачита преференцията. Досега с преференция се е гласувало два пъти – на евровота през 2007 г. и през 2009 г.. Тогава обаче прагът беше 15 процента и всъщност нямаше никакъв ефект.

В заседанието на правната комисия в сряда пък опозицията обвини управляващите, че с поправките се опитват „всячески да осуетят участието на наблюдатели в изборния процес”. Мая Манолова от БСП коментира за „Аргументи БГ”, че ГЕРБ се опитва да прокара идеята само наблюдатели на избори да са само онези, които са регистрирани като членове на неправителствени организации. „ По този начин ще се въведе регистрационен режим на лицата, които са в неправителствените организации. Ние искаме упълномощено лице да може да наблюдава изборния процес, а не само членове на определени НПО-та”, каза още Манолова. По думите й всички парламентарни сили са против тази идея на управляващите без независимите около Яне Янев.

В петък и от Българския хелзинкски комитет и Институтът за развитие на публичната среда осъдиха идеята на ГЕРБ за ограничаване на наблюдателите на изборите.

Според общо изявление на двете организации изискването неправителствените организации да могат да регистрират като наблюдатели на изборния процес само свои членове няма рационално основание.

С решението си депутатите автоматично изключват организации, които по правна природа нямат членска маса, като фондациите. Мнозинството в правната комисия цели намаляване броя на независимите граждански наблюдатели на изборите, се посочва в изявлението.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Любопитно

Втори ретро парад в Трявна

Published

on

Зареди още

Икономика

Липсата на кадри е сред водещите проблеми на работодателите

Published

on

Работодателите в област Габрово все още посочват недостига на кадри като основен проблем. Това става ясно от анкетното проучване, проведено от Агенция по заетостта в периода 28 май – 3 юли 2026г. Данните бяха представени на редовно заседание на Постоянната комисия по заетост, което се проведе под председателството на заместник областния управител Андрей Николов.

В представителната извадка са включени 165 работодатели, като 62 от тях взеха участие в анкетата. Според резултатите през следващите 12 месеца работодателите в областта ще търсят работници и специалисти предимно в секторите на преработващата промишленост, здравеопазването, строителството и транспорта.

Най-голямо търсене се очаква за шивачи, монтьори на енергийни съоръжения и инсталации, работници в производството на облекло, медицински сестри, лекари, строителни инженери и мотокаристи. Заявена е и потребност от работници без специална квалификация.

Сред основните причини за недостига на кадри работодателите открояват липсата на кандидати за свободните работни места, недостига на квалифицирани специалисти и несъответствието между уменията на търсещите работа и изискванията на бизнеса.

Наред с професионалната квалификация все по-голямо значение придобиват и т.нар. „меки умения“ – дисциплина и самоконтрол, умения за работа в екип, комуникативност, адаптивност и способност за решаване на проблеми.

Резултатите от проучването потвърждават, че демографските процеси, застаряването на населението и недостигът на квалифицирани кадри остават сред най-сериозните предизвикателства пред икономическото развитие на област Габрово.

Зареди още

Крими

Започва информационна кампания срещу телефонните измами в региона

Published

on

По разпореждане на директора на Областната дирекция на МВР – Габрово старши комисар Илиян Иванов в областта стартира поредна превантивна кампания, насочена към повишаване на информираността на гражданите за предотвратяване на телефонните измами.

В рамките на инициативата полицейски служители ще разпространяват информационни брошури, предоставени от Главна дирекция „Национална полиция“, в кметства и кметски наместничества, пощенски станции, пенсионерски клубове, както и на гишетата на „Местни данъци и такси“.

Жителите на малките и отдалечените населени места ще имат възможност да разговарят с полицейски служители, които ще ги информират за най-често използваните сценарии при телефонните измами, начините за тяхното разпознаване и действията, които следва да предприемат при съмнение за опит за измама.

Целта на кампанията е да повиши информираността и бдителността на гражданите, като им предостави полезна информация и практически съвети за предпазване от телефонни измами, както и да ги насърчи незабавно да сигнализират в полицията при съмнение за подобно престъпление. Кампании с подобна насоченост се провеждат периодично от ОДМВР – Габрово като част от превантивната дейност на дирекцията.

През годините те са реализирани и със съдействието на Областна администрация – Габрово, общините на територията на областта, кметствата и кметските наместничества.

От полицията припомниха, че на 5 юли в Трявна беше направен опит за телефонна измама. Благодарение на бързата и адекватна реакция на полицейските служители престъплението беше предотвратено, а сумата от 13 000 евро и златни накити бяха върнати на собственика.

В същия ден в РУ – Трявна бяха получени и други сигнали за опити за телефонни измами, като граждани проявиха необходимата бдителност, разпознаха опита за измама и незабавно сигнализираха на ЕЕН 112. И в други два случая – в Севлиево и село Горна Росица, полицейски служители също предотвратиха телефонни измами.

ОДМВР – Габрово отново обръща внимание, че при телефонно обаждане с искане за пари, ценности или съдействие за полицейска операция гражданите не бива да се доверяват на непознати. В подобни случаи следва незабавно да прекратят разговора, да се свържат със свои близки и да сигнализират на ЕЕН 112 или в най-близкото районно управление на МВР.

„Призоваваме гражданите да разговарят със своите по-възрастни родители, близки и роднини и да ги предупредят за различните схеми на телефонни измами“, заявиха от пресцентъра на ОДМВР-Габрово.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица