Свържи се с нас

Новини

Кметът Иванов: Промените в образователната система в общината са неизбежни

Published

on

снимка: Община Севлиево

снимка: Община Севлиево

Анализ на състоянието и развитието на образователната система в община Севлиево беше представен пред общински съветници, директори на училища и детски градини на територията на общината, представители на РИО-Габрово и общинските синдикални организации в образованието.

В началото на срещата кметът д-р Иван Иванов обясни, че целта на анализа е да очертае обективните фактори, които оказват влияние и ще определят посоката на развитие на структурата в образованието до 2020 г. „Демографската характеристика на общината никак не е положителна, поради което ще се наложи през следващите години да се направят сериозни промени в образователната система“, каза кметът.

Данните от анализа представи зам.-кметът инж. Красимира Йорданова, която подчерта, че развитието на училищната мрежа в общината се определя основно от демографските промени през последните 10 години и увеличения брой на педагозите, които са на възраст близка до пенсионната. „Трайно намалява броят на родените деца и броят на жените в детеродна възраст. Променя се семейният модел с увеличаващо се предпочитание към съжителство без брак, освен това се наблюдава интензивна миграция и емиграция на млади хора и семейства в активна репродуктивна и трудоспособна възраст“, посочи Йорданова.

снимка: Община Севлиево

снимка: Община Севлиево

По данни на Националния статистически институт от Преброяване на населението, през 2011 година община Севлиево е имала общо35 995 жители. За сравнение при преброяването през 2001 г. общината е била с 43 105 жители, т.е. през последните 10 години населението намалява общо със 7110 души (с 16%). През 2011 година лицата в младежка възраст /0-29 години/ в общината са 9747, или 27% от населението. Етническият състав е: 80,1% самоопределили се като българи, 16,1% – като турци, 1,9% – като роми и 1,9 % -други или не се самоопределят.

„Справката по кметства за реално живущи на територията на населеното място деца, родени в периода 2009 – 2015 година, очертава още по-тревожна картина – 206 деца по-малко от тези, които са регистрирани по настоящ адрес, но не живеят към момента в община Севлиево“, посочи още зам.-кметът и допълни, че за новата учебна 2016/2017 година броят на децата за I клас по данни на ГРАО е 335. Реалният брой на подлежащите на задължително обучение бъдещи първокласници обаче е 252 деца, обхванати в подготвителните групи и класове, от които 192 са в града и 60 – в селата на общината. „Разликата от 83 деца е тревожен факт“, каза Йорданова и обясни, че от тези деца само 14 са постъпили на 6-годишна възраст в I клас през учебната 2015/2016 година.

Въпреки демографския срив, относителният брой деца в детските заведения се запазва, което се обяснява с увеличения процент на обхванатите деца в незадължителна предучилищна подготовка.

Анализът показва, че спадът в броя на учениците засяга почти всички училища, но е особено отчетлив за НУ „Св.св.Кирил и Методий“ и I ОУ „Христо Ботев“ от гр.Севлиево и за училищата в следните населени места: ОУ „Емилиян Станев“-с.Ряховците, ОУ „Христо Ботев“-с.Добромирка и ОУ „Свети Солунски братя“-с. Крамолин. Проблем се явява фактът, че и в общински училища от града е допуснато сформиране и функциониране на маломерни паралелки. От учебната 2015/2016 година това се наблюдава в НУ „Св.св.Кирил и Методий“ и в I ОУ „Христо Ботев“.

„Основното предизвикателство днес е да се търси решение на проблемите, произтичащи от сериозното намаляване на броя деца и ученици. Демографската криза при сегашния брой училища води до наличие на голям брой маломерни паралелки и слети класове и неефективно използване на сградния фонд“, заяви инж.Йорданова като добави, че очаква до края на седмицата да получи предложения от директорите, обсъдени на педагогически съвети за това как колективите виждат развитието на образованието в общината до 2020 г., отчитайки реалностите, посочени в анализа.

Разработването на визия за развитието на образователната система в община Севлиево ще е новият общински стратегически документ в образованието и като такъв следва да отчете гледните точки на всички заинтересовани страни – участници в процеса, търсейки консенсус и поставяйки в центъра на образователната система детето/ученика и неговите потребности.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Узана домакинства най-мащабното състезание по ориентиране у нас

Ориентировачи от цял свят идват за състезанието.

Published

on

Местността Узана, освен географски център на България, ще бъде и център на родното ориентиране до края на седмицата. Близо 1 000 участници от страната и чужбина пристигат за най-мащабното състезание у нас – Купа България, с което ще се отбележи и „70 години ориентиране в България“.

Тази година домакин на събитието е местният клуб „Узана“, с огромната подкрепа на Община Габрово и Българската федерация по ориентиране. 851 състезатели, сред които най-малкият само на 2 години, а най-възрастният – 90-годишен, от 75 клуба от страната и чужбина, в това число спортисти от Турция, Великобритания, Румъния, Италия, Норвегия, Украйна, Ирландия, Швеция, САЩ и Финландия ще вземат участие в мащабното спортно събитие.

Домакините от КСО „Узана“ ще се представят със 61 състезатели от всички възрасти. Сред тях е и седемкратната победителка в елитната група при дамите (Ж21) – Илиана Илиева, която от години със семейството си живее, работи и тренира в Норвегия. 21 са ориентировачите на дряновския клуб „Бачо Киро“, 4-ма на „Мазалат“ (Севлиево).

Четиридневният маратон започва утре в 13:30 часа със старт за Купа „Габрово“ по карта „Гърнето“, в който ще участват 360 състезатели. Надпреварата е със състезателен център база „Тота Венкова“. Класиралите се до трето място във всяка възрастова група ще бъдат наградени с медали, а отборното подреждане за купата ще бъде по точкова система, като КСО „Узана“ като организатор няма да участва в него.

В петък, събота и неделя ще се проведат надпреварите за Купа България със състезателен център Спортна база „Узана“. За участниците предстоят три отделни старта, а класирането за купата е по общо време от трите състезателни дни.

В петък от 11:00 е стартът на дълга дистанция, в събота със същия начален час е скъсената дълга дистанция, а в неделния ден от 10:30 ще има преследване. Победителите в първите два дни и състезателите, класирали се на първите три места в отделните възрастови групи в крайното подреждане за Купа България, ще бъдат наградени с купи, медали и материални награди.

Парични премии ще има за елитните групи на Мъже-21 и Жени-21. Специален приз на името на Апостола на габровското ориентиране Васил Шандурков е предвиден за победителя във възрастовата група М65.

*Източник: sport-gabrovo.com.

Зареди още

Икономика

„Пътни строежи – Велико Търново“ ЕАД набира работници

Published

on

Във връзка с изпълнението на обекти на Дружеството в община Габрово и област Габрово „Пътни строежи – Велико Търново“ ЕАД търси да назначи:

1. Технически ръководители;
2. Геодезисти;
3. Лаборанти;
4. Машинисти пътно-строителни машини;
5. Шофьори, категория В и С+Е;
6. Пътни работници;
7. Работници полагане асфалтови настилки;
8. Арматуристи;
9. Кофражисти;

Кандидатите трябва да притежават:
– Подходящо образование и квалификация за съответната позиция;
– Трудов опит по същата или сродна специалност;
– Документ за правоспособност за управление на ПСМ /за машинистите на ПСМ/;
– Необходимата категория за правоуправление на МПС, удостоверение за професионална компетентност, карта за квалификация на водача и удостоверение за психологическа годност /за шофьорите/;
– Добро здравословно състояние;
– Желание за работа;

Компанията предлага:
– Постоянен трудов договор с първоначален изпитателен срок;
– Добро възнаграждение;
– Работно облекло;

Необходими документи за кандидатстване:
– Автобиография;
– Копие от диплома;
– Копие от документи за квалификация/правоспособност;

За контакти: тел.062/616-819.

Зареди още

Новини

Световен ден за борба с хепатита

„Време е за действие“

Published

on

Световният ден за борба с хепатита се провежда всяка година на 28-и юли, като на този ден светът се обединява около темата за борбата с широкоразпространената инфекция с цел повишаване осведомеността за вирусните хепатити сред обществеността. Мотото на Световния ден през 2024 г „Време е за действие“ поставя акцент върху превенцията, скрининга и ранното диагностициране на хепатита.

По инициатива на Министерството на здравеопазването, съвместно с регионалните здравни инспекции в периода от 29 юли до 2 август 2024 г. ще се проведе скринингова кампания за хепатит Б и хепатит С. Изследването е безплатно. Прави се в рамките на 15 – 20 минути с помощта на бързи имунохроматографски тестове за доказване на повърхностия антиген на хепатит В вируса и на антитела срещу хепатит С вируса.

За област Габрово тестването ще се осъществява от екип на РЗИ Габрово през периода 29.07.2024 г. – 02.08.2024 г. от 9.00 ч. до 13.00 ч., на адрес: гр. Габрово, ул. „Райчо Каролев” № 2. Участието е изцяло доброволно.

По време на кампанията ще се проведат беседи и ще се раздават здравно-образователни материали с цел повишаване информираността на населението за разпространението на хепатита в област Габрово.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица