Свържи се с нас

Новини

Радостина Комарницка: Да си учител, се иска призвание

65 години ОУ „Цанко Дюстабанов“

Published

on

65 години от  създаването си празнува ОУ „Цанко Дюстабанов“ в Габрово. На 11 ноември 1947 година в квартала Падало отваря врати ново основно училище, което поема част от учениците от началните училища „Пенчо Ралчев” и „Петър Падалски” и от Първа прогимназия „Радион Умников.Решено е училището да носи името на войводата на Габровската чета през Априлското въстание от 1876г. Цанко Дюстабанов.

Интервю на Тихомир Ковачев и Димитър Малчев от VI а клас с Радостина Комарницка – директор на училище „Цанко Дюстабанов“.

 .-                   Г-жо Комарницка, Вие сте директор на нашето училище.Трудно ли е да се управлява?

–                  Самата дума управление означава извършване и упражняване на ръководни дейности в определена организирана система, в случая училището, за синхронизиране и целеполагане на дейностите на участващите в нея, както и гарантиране опазване на специфични черти, поддържане наличните дейности и реализиране програмните цели.Предвид участниците в общността- ученици, учители и родители, има трудности, които е нужно да се преодоляват ежедневно и няма рецепти, всяка ситуация е различна.В годините, до мен винаги е имало хора, учители, екип, които с достойнство са работили да преодолеем общите препятствия.

–                 Вие сте и учител.Защо избрахте тази професия?

–                 Да си учител, както и други професии, се иска призвание, да обичаш тези, на които показваш пътища за достигане до решения- учениците и от които и чрез които, в днешно време можеш да се учиш, цял живот.Защото всяко поколение, наследява опита и познанията на предходните, но има, носи в себе си нещо различно и това задължава учителят да е вечно в движение- на мисълта, на методите си за общуване и реализиране на целите по предмета, който преподава.

–              Вие сте постоянно сред нас.Споделете какво мислите за съвременните ученици?

–              На съвременните ученици не им е лесно, по простата причина, че има голям брой източници на информация, някои не винаги с благородни, съзиждащи мотиви.Много са рисковите фактори, с които трябва да се съобразят и да се предпазват сами, което не винаги им се отдава.Не на последно място по значение е голямата, несъобразена с възможностите на възрастта скорост, с която искат да живеят живота си, прескачайки етапи от него.

–         Какви са лошите и хубавите страни на Вашата професия като учител?А като директор?

–         Хубавите страни на професията учител е възможността да се направят опити да се позабави хода времето за индивида учител.Не много добра страна е , че учителят е обсебен от детайлите в професията и не е възможно тръгвайки за в къщи, всеки ден, да остави проблемите на работно си място- в училище.

–         Споделете моменти, които са Ви направили горда и щастлива от работата.

–         Щастието е просто и сложно състояние, което понякога не винаги усещаме, че ни е споходило.Професионално такова съм изпитвала, когато съм видяла, че на някого съм помогнала, да не пропусне даден миг в живота си, по една или друга причина.Много често за това разбирам след време, когато даже може и да не си спомням как се е случило някога, за мен.Просто е станало.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Икономика

Фирма „ЕМКБ“ АД търси работници

Published

on

Фирма „ЕмКБ“ АД, част от германски холдинг за производство на електромотори, разширява своята дейност в България и търси работници за своето производство. Предлагаме обучение.

Ако проявявате интерес, изпратете своята автобиография на: radulova@emcb.bg.

За повече информация се свържете с нас на: 0885 911 850.

Зареди още

Култура

Габровски таланти блестят с престижни отличия от международни конкурси

Published

on

Младите музикални таланти от Габрово завоюваха престижни отличия в два международни конкурса, проведени онлайн.

Йоана Николова спечели първо място в категория „Детска песен“ на XII Международен конкурс „Звука на времето“ във Велико Търново. Това е първото ѝ участие, но вече е белязано с успех. Тя се обучава в музикалната школа “Wild Sound” при Зора Колева.

Още по-впечатляващи са резултатите от конкурса „Българска душа на святата земя“ в Израел. Братята Давид и Александър Едгар грабнаха Супер Гран при за дует (пиано и китара), а Давид спечели и Гран при за соло пиано.

Първи места завоюваха Божидар Соколов и Андреана Манолова (пиано), а Радост и Михаела Косеви (цигулка) се класираха на второ място в своите категории. Децата са възпитаници на НЧ „Будителите 2017“, с преподаватели Мирела Валявичарска, Елена Вълкова и Пламен Ризов.

Зареди още

Новини

Габрово получава над 16,9 млн. лв. за изграждането на иновационна долина

Published

on

Община Габрово ще реализира амбициозен проект, на стойност 16 910 828 лева, свързан със създаването на иновационна долина. Това става ясно от информация на Миглена Въгленова, главен експерт в администрацията на кмета.

Средствата се отпускат по линия на Програма „Развитие на регионите“ 2021–2027 г., в рамките на процедурата за подкрепа за интегрирано градско развитие в 40 градски общини. Одобреният проект носи заглавието „Габрово – център на иновации, образование и предприемачество“ и е част от интегрирани териториални инвестиции (ИТИ).

Бившето Умниково училище ще се възроди в модерен образователен център © Община Габрово, архив

Едно от ключовите начинания в проекта е трансформацията на емблематичната сграда на бившето училище „Радион Умников“ – културен паметник от края на XIX век – в модерен Център за дигитални умения и иновации. Новият образователен хъб ще включва: зали за обучение по роботика, автоматизация, виртуална реалност, 3D прототипиране и други високотехнологични дейности.

Община Габрово вече е обявила обществена поръчка за строително-монтажните работи, като крайният срок за подаване на оферти е 28 юли 2025 г.

Визуализация на бъдещия Център за подкрепа за личностно развитие „Център за дигитални умения и иновации“ © Община Габрово

Съществен партньор по проекта е и Технически университет – Габрово, който ще изгради зона за иновации на собствен терен. Планирани са съоръжения като „Къща на бъдещето“ с технологични помещения, семинарна зала и офиси, както и производствено хале за стартиращи компании. В него ще се извършва тестване на иновативни продукти, обучения за млади предприемачи и иновационни лагери.

Някогашният ресторант „Форум“ в кв. „Шести участък“ ще се превърне в креативно общностно пространство © Община Габрово

Допълнително, в квартал „Шести участък“ ще бъде реновирана бившата сграда на ресторант „Форум“, която ще се превърне в креативно общностно пространство. Обектът ще предлага ателиета, изложбена зала и открита сцена за културни прояви. Сградата е собственост на Техническия университет, а дворът е предоставен от Общината.

Максималният срок за изпълнение на всички дейности е 36 месеца. Предстои подписване на договор за предоставяне на безвъзмездната финансова помощ.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица