Новини
Габровецът иска промяна на такса смет

© Copyright 2012 — Gabrovo News. All Rights Reserved
Общо 1339 са събраните подписи във връзка с промяната на такса смет в град Габрово, събрани по време на проведената подписка на централната търговска улица ”Радецка” в града. Обобщените данни съобщи областният координатор на Гражданско движение “ДНЕС” за Габрово Анатолий Антов на пресконференция. Целта на събраните подписи е да бъдат внесени в Общински съвет – Габрово, където да бъде обърнато внимание на това какво според гражданите трябва да се промени в начина на формиране и събиране на такса смет в нашия град.
Представителите на „ДНЕС“ споделиха, че от Община Габрово са поискали кратък вариант на това, което предлагат от движението да бъде депозирано в писмен вид в общинската администрация. „Надяваме се, че това е презумцията на нещата. Да бъде променена методиката, за да бъде по-справедливо. Това искат хората. Изводът е, че габровецът иска промяна, но как да стане ние ще го кажем“, каза Анатолий Антов.
Трудностите, изпитвани в събирането на подписи обобщи Стефан Стефанов, който заяви, че страхът от злоупотреба с лични данни, безразличието, недоверието, скептицизмът и негативното отношение на габровци към местната власт са попречили да бъдат привлечени повече граждани. Възрастните хора и пенсионерите са се подписвали по-често (45-46 %), подписите на гражданите в предпенсионна възраст са 28-29 %, а около 21 % са тези на младите.
От движението припомниха, че такса битови отпадъци за четирите години от 2008 г. до 2012 г. в Габрово е нараснала със 101 %. Само за миналата година от 2,85 промила до 3,13 е нараснала с 20%, като управляващите обяснявали, че увеличението се дължи на изграждането на депото за битови отпадъци.
Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
Младежите на „Чардафон“ са шампиони на България

Качествената, последователна, целенасочена и упорита работа винаги носи резултат. Нов пример за това дадоха младежите до 19 години на „Чардафон“, които дочакаха своя голям момент и спечелиха шампионската титла на България.
След като завършиха трети в редовния сезон в ЗХС „Мизия“ и втори в зоналния финал, момчетата на Христо Данаилов продължиха възходящото си развитие и направиха най-силното си представяне именно когато беше най-важно – във финалите на държавното първенство за 2026 г., проведени в Бяла.
Тодор Кънев и съотборниците му вдигнаха шампионския трофей и сложиха край на 30-годишна „суша“.
Цялата новина можете да прочетете оттук.

Новини
Златен дубъл за девойките на „Бъки“


Отборът на ХК „Бъки“ при девойките до 19 години завоюва шампионската титла на страната, съобщи sport-gabrovo.com.
Така воденият от Веселина Златева тим направи златен дубъл за 2026 г., след като по-рано през годината триумфира и с Купа България в Бяла.
Финалите на първенството се проведоха в зала „Вълчо Даскалов“ в Хасково, където се срещнаха шестте отбора, показали най-добро ниво през сезона в двете групи – Северна и Южна.
Цялата новина можете да прочетете оттук.

Новини
СК „Хоуп“ Габрово се върна от Солун с четири титли

На международния турнир Octagon Grand Attack Balkan Open 2026 по бразилско джу-джицу, проведен в Солун, Гърция, отборът на СК „Хоуп“ Габрово постигна резултат, за какъвто цял клуб може да бъде горд. Шест млади спортисти поделиха помежду си седем медала – четири златни, два сребърни и един бронзов.
Пушечен старт за Габрово даде Йоан Илиев. В дисциплината No-Gi, категория U12 (10–11 г.) / +42 кг, той прекрачи тепиха с ясна мисия и я изпълни до край. Три поредни победи над съперници от Северна Македония и Гърция го изведоха до финала, а там той не остави съмнение кой е по-добрият. Злато.
Категорична беше и класата на Никалъс Василев. В No-Gi U14 (12–13 г.) / –42 кг той демонстрира хладнокръвие и техническа зрялост, несъответстваща на възрастта му. Никалъс прегази конкуренцията и взе заслуженото злато.
Специално предизвикателство беше поставено пред Мариян Петров – треньорският щаб го включи в по-висока възрастова група. Сериозен залог, но Мариян прие хвърлената ръкавица. Въпреки натиска той стигна до финала в No-Gi 14–15 г. / –66 кг, където сребърният медал остана да свидетелства за едно достойно представяне на момче с голямо бъдеще.
Лазар Рачков се бори на два фронта едновременно: и в Gi, и в No-Gi, категория U16 / –66 кг. В Gi финалът му се изплъзна и той завърши втори. Но в No-Gi Лазар не остави шанс на никого: безапелационно, убедително, балкански шампион.
Сред мъжете се открои Михаил Пашов. Категорията –70 кг е може би най-оспорваната, тук участват зрели, опитни спортисти от целия Балкански полуостров. Пашов мина през пет тежки срещи, преглътна умората и намери характер там, където другите се отказват. Резултатът: бронзов медал с истинска тежест.
Финалната точка постави Росен Синабов, който в No-Gi категорията за Майстори / 18–35 г. / –66 кг не даде и сянка шанс на опонентите си. Пълна доминация, балканска титла и поредно доказателство, че ХОУП е клуб с дълбочина: от детските категории до мъжете.
Успехите в Солун не са изненада за следящите клуба. Само месец по-рано, на SJJIFBF Gi & No-Gi Sofia Spring Open 2026 в зала „Локомотив“ – София, СК „Хоуп завоюва второ място в отборното класиране.

Зад резултатите стоят треньорите Даниел Илиев и Мирослав Няголов, чиято работа явно дава плодове. Габрово не просто участва на международната сцена, а се бори за върха.

-
Новинипреди 5 дниБлаготворителният базар и концерт в подкрепа на малкия Ники събра над 6 000 евро
-
Културапреди 5 дниГлавният редактор на най-голямата информационна агенция в Индия посети „Етър“-а
-
Новинипреди 5 дниСребро за Йоан Велчев от шахматния фестивал „Питагор Елит”
-
Кримипреди 4 дниТрима отвлякоха мъж в Габрово и го пребиха
-
Културапреди 5 дниИсторически музей – Дряново получи наградата „Наследство“
-
Любопитнопреди 4 дниЦъфтят японските вишни в Севлиево (снимки)
-
Новинипреди 5 дниАрхивът припомни „Историята на Габрово и габровските въстания“
-
Културапреди 4 дниИМ-Дряново издаде кулинарна книга с рецепти от края на XIX и началото на XX век







