Новини
Препоръки към водачите на МПС по време на Новогодишните празници

© Copyright 2011 — Gabrovo News. All Rights Reserved
По време на коледните и новогодишни празници възникват специфични опасности за тежки пътни злополуки поради значително увеличената интензивност на движението, хлъзгави пътни настилки, намалена видимост от мъгла, неосветени улици в населените места, склонност към компромиси и управление в нетрезво състояние; намалена светла част от денонощието; традиционна недисциплинираност на водачи и пешеходци.
Шофирането в нетрезво състояние след употреба на големи количества алкохол в празничните нощи от водачи и пешеходци, е основна причина за поредица злополуки с жертви и ранени в този период през последните години. Потърпевши са най-вече пътниците, съгласили се лекомислено да бъдат возени от пияни и неправоспособни шофьори.
За да не попадате в рискови състояния и ситуации за пътни злополуки, от МВР препоръчват да имате предвид следните препоръки, в интерес на Вашата и сигурността на Вашите близки:
Изберете подходящо време за пътуване на дълги разстояния с цел избягване на върховото натоварване на пътищата. По-добре е да пътувате през светлата част от денонощието. Преди да планирате пътуванията, се осведомете непременно за прогнозата за времето, пътната обстановка и очаквани усложнения.
Преди пътуването прегледайте основно изправността на спирачната система, светлините, чистачките, устройствата за измиване на предното стъкло, подгряващото устройство на задното стъкло. Заредете резервоара на устройството за измиване на стъклото с незамръзваща течност. Осигупете си резервни крушки за евентуална подмяна.
Не рискувайте, ако автомобилът Ви е още с летни или износени гуми. Носете в багажника вериги за сняг. Заредете с повече гориво, тъй като може да се наложи дълго и бавно пътуване в колона. Зад волана по дългия маршрут трябва да е възможно най-опитният водач от семейството /компанията/. Не си определяйте и не договаряйте предварително точен час на пристигане, защото евентуалното закъснение ще ви притесни и ще ви подтикне към рисково управление с превишена скорост и неправилни изпреварвания.
Преди пътувания с автомобила – на гости или към заведение – предварително определете водач от компанията, който ще ви вози, и със сигурност ще остане трезвен през цялото време, до завръщането. Имайте предвид, че след употреба на алкохол, като собственик на автомобила, лесно можете да направите опасен компромис и да предоставите управлението на автомобила на неправоспособен или на пийнал водач като Вас. Ако сте склонен да направите това, както и да седнете зад волана, по-добре е още преди да сте пил алкохол да предоставите ключовете на автомобила на съпругата или на човек, който не би допуснал това нарушение.
Скрийте автомобилните ключове на сигурно място, ако има опасност Вашият неправоспособен син или дъщеря да подкарат автомобила без разрешение, за да повозят свои приятели. При движение в колона не правете излишни опити за изпреварване, тъй като те няма да Ви осигурят съществено придвижване напред. Далеч по-безопасно е да поддържате скоростта на колоната, движейки се на подходяща по-голяма дистанция, която не притеснява колегата Ви в автомобила пред Вашия.
При движение по-дълго време зад бавни товарни автомобили и интензивно насрещно движение не губете търпение и не изпреварвайтерисковано, докато не възникне необходимата благоприятна ситуация за маневрата, с добра видимост. При шофиране по пътища със заснежена и заледена настилка управлявайте плавно, без рязко форсиране и отнемане на газта, намалявайте скоростта с помощта на двигателя при включена предавка, почти без да използвате спирачките. Крайно опасно е рязкото използване на спирачките, което може да доведе до загубване на контрол и плъзгане на автомобила.
При интензивно градско движение и образували се колони, за да не предизвикате задръстване, дори да имате зелен сигнал, не навлизайте в кръстовището, ако още не е освободено. При попадане в задръстване запазете спокойствие и бъдете търпеливи. Прояви на нервност, агресивност, опити за рискови маневри, няма да ускорят колоната, а само ще усложнят ситуацията.
Ако попаднете в неподвижна колона в тунел, незабавно загасете двигателя, затворете плътно прозорците и останете в автомобила. Спазвайте точно указанията на контролните органи. При образуване на колона на автомагистрала, Вие сте длъжни да не заемате аварийната лента, за да има достъп за линейки, автомобили на полицията, “Гражданска защита” и снегопочистващи машини.
Ако водачът, който Ви вози, превишава скоростта и извършва рискови изпреварвания, не се притеснявайте да му направите забележка и коригирате поведението му, защото при евентуална злополука потърпевши ще бъдете и Вие.
При движение по тъмно намалявайте скоростта при превключване от дълги на къси светлини, за да имате възможност да спрете в зоната на видимостта пред Вас.Така ще се предпазите от блъскане на неправилно движещ се пешеходец с тъмни дрехи, когото ще забележите късно, на броени метри пред автомобила.
При забелязване на пешеходец в нетрезво състояние на платното, в риск да бъде блъснат от автомобил, спрете и го изведете извън платното. Сигнализирайте на полицията чрез телефони 166 и 112 за вземане на допълнителни мерки. Ако не можете да се справите сами да предотвратите шофиране от пиян или неправоспособен водач, също веднага потърсете съдействие от полицията.
Не превишавайте скоростта. Не забравяйте, че в населените места се движат много забързани пешеходци, някои от тях под въздействието на алкохола, както и деца. Те могат внезапно да се появят пред автомобила. Най-уязвими са възрастните пешеходци, пресичащи платното внезапно и неправилно.
В населено място и близо до него бъдете предпазливи, тъй като се движат пешеходци в тъмни дрехи, несигнализирани велосипеди, каруци и други превозни средства. Не сядайте зад волана, ако не са изминали поне 8 часа от времето на употреба на алкохол, както и непосредствено след обилно нахранване.
Поставяйте непременно предпазните колани преди пътуването и настоявайте всички Ваши спътници в автомобила да сторят това. Ако превозвате деца, законът Ви задължава да използвате обезопасителни системи /столчета, седалки/. Не забравяйте, че преобладаваща част от загиналите и ранени деца при катастрофи са децата-пътници в автомобилите. Почти всички пострадали деца не са били осигурени с обезопасителни системи.
Отложете пътуване и гостуване, ако условията за движение са усложнени, ако нямате достатъчен опит при шофиране при зимни условия и ако автомобилът Ви не е подготвен и напълно оборудван. Не се поддавайте на настояванията на вашите близки и приятели да потеглите, за да не изпуснете гостуването и трапезата.
Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Крими
„Пробация“ за габровец, блъснал полицай с мотор без номер


На 13 октомври т.г., в заседание по наказателно дело от общ характер, състав на Окръжен съд – Габрово одобри споразумение между прокурор от Габровска окръжна прокуратура и защитника на мъж от Габрово, с инициали К.С., с което на подсъдимия се налага наказание пробация за причиняване на телесни повреди при управление на МПС и за възпрепятстване на полицейски служител да изпълни задълженията си.
Съгласно споразумението К.С. се призна за виновен в това, че на 4 октомври 2023 г., в участък от пътя от кв. „Чехлевци“ в посока кв. „Горно Чехлевци“ в Габрово, при управление на мотоциклет марка „Сузуки (без регистрационен номер), нарушил правилата за движение по пътищата, в резултат на което с предна част на мотоциклета блъснал намиращия се на пътното платно и подал му знак да спре със стоп палка полицейски служител, с което допуснал причиняването на телесни повреди на последния, довели до временно разстройство на здравето неопасно за живота.
Габровецът се призна за виновен и в това, че на горепосочените време и място не спрял на подаден сигнал за преустановяване движението на управляваното от него МПС и блъснал подаващият му сигнала, с което пречил на орган на власт – полицейски служител – младши автоконтрольор от група „Организация на движението, пътен контрол и превантивна дейност“ при сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР – Габрово, да изпълни задълженията си по Закона за МВР и по длъжностна характеристика, касаещи предотвратяването и пресичането нарушенията по пътищата и обществения ред, проверка редовността на документите, които трябва да носят водачите и техническата изправност на МПС.
За всяко от горепосочените престъпления на К.С. бе определено съответно наказание „пробация“, като на основание чл. 23, ал. 1, предл. ІІ от НК подсъдимият ще изтърпи едно общо наказание „пробация“, със следните пробационни мерки: задължителна регистрация по настоящ адрес за срок от 2 години, с периодичност два пъти седмично и задължителни периодични срещи с пробационен служител за срок от 2 години.
Одобреното споразумение има последиците на влязла в сила присъда.

Крими
Извадиха бракониерски мрежи от водите на язовир „Ал. Стамболийски“


Екип от ИАРА – Габрово при сектор Велико Търново извърши проверка по вода на язовир „Александър Стамболийски“.
В хода на обхода установиха и иззеха незаконни риболовни уреди тип „герим“, с приблизителна дължина 300 метра.
На уредите имало около 100 броя куки без уловена риба. Инспекторите са проверили лица, извършващи любителски риболов от лодки, като при тях на са били установени нарушения.

Новини
„Янтра“ приема Локомотив ГО в исторически мач на осветление


„Янтра“ ще бори статистиката в исторически мач срещу „Локомотив“ Горна Оряховица. Още една победа в първенството на Втора лига ще преследва отборът на „Янтра“ тази събота. В мач, който ще остане в историята като първият на осветление на стадион „Христо Ботев“, „ковачите“ ще приемат коравия състав от железничарския град.
Това е и своеобразна препратка към двубоя между отборите на Габрово и Горна Оряховица от 21 септември 1919 година, който поставя началото на организирания футбол в двата града. За да продължи успешната си серия в първенството, „Янтра“ ще трябва да промени статистиката от домакинските си двубои срещу „железничарите“. Тя към момента е в полза на „Локомотив“. И в двата предходни мача във Втора лига, играни на стадион „Христо Ботев“, черно-белите постигнаха победи – 1:3 през сезон 2020/2021 и 0:2 през миналата година.
Като цяло тимът от Горна Оряховица е един от неудобните съперници на „Янтра“ и води с 3:1 победи в изиграните дотук четири двубоя във Втора лига. Във временното класиране двата състава са на близки позиции – трета на „Янтра“ и пета за „Локомотив“, но са разделени от 8 точки. „Ковачите“ са без поражение от началото на сезона и в серия от седем поредни победи в първенството. Наложиха се и над състава на „Ком“ във втория предварителен кръг на турнира Купа България. „Локомотив“ отпадна от надпреварата за Купата след поражение в столицата от „Витоша“ (Бистрица) с 1:2 миналата неделя, а в първенството записа равенства с по 1:1 в последните два кръга – при визитата си в Севлиево и в домакинството на „Фратрия“.
Общо в първенството дотук „железничарите“ са с актив от 4 победи, 4 равенства и 3 поражения. В състава на черно-белите са двама футболисти носили екипа на „Янтра“ в предходни сезони – бранителят Михаил Минков и халфът Никола Колев. Емо Луканов няма да може да разчита и в предстоящия двубой на Велислав Василев, който продължава да се възстановява от травма. Асен Георгиев и Велислав Боев, които пропуснаха мача за Купата в Берковица, се завръщат в състава.

Съдийската комисия на БФС назначи съдийска бригада от Пловдив за мача. Георги Стоянов ще бъде главен арбитър на срещата с асистенти Йордан Петров и Георги Димчев. Ролята на четвърти рефер ще изпълнява Георги Иванов. Действията на съдиите ще оценява Ивелин Занев от Русе.
За този исторически първи мач на осветление на стадион „Христо Ботев“ Община Габрово и ОФК „Янтра“ са подготвили специално откриване. Непосредствено преди началото на двубоя, който ще бъде излъчен директно по „Диема спорт“, публиката ще се наслади на светлинно шоу с музика и представление с дронове. Музикални изпълнения ще има на полувремето на срещата.
За габровските любители на футбола ще бъде отворен официалният северен вход на стадион „Христо Ботев“. Горният южен вход, разположен на ул. „Баба Зара“ и ул. „Митко Палузов“, ще бъде отворен САМО за привържениците на „Локомотив“ (ГО).Тъй като мачът ще приключи след 22.00 ч., съгласно Закона за опазване на обществения ред при спортни мероприятия всички непълнолетни лица под 16 години трябва да бъдат с пълнолетен дееспособен придружител.
В случаите на придружаване на малолетно или непълнолетно лице до 16 години съгласието на родителя, настойника, попечителя, другото лице, което полага грижи за детето, и на придружителя се удостоверява с декларация по образец съгласно приложение № 2. За се избегне струпване и забавяне на входа, от клуба отправят апел към всички, които ще придружават деца под 16 години да подготвят двоите декларации предварително. Образец на декларацията има в ЗООРПСМ и в сайта на БФС.


-
Новинипреди 5 дни
Откриха барелеф и паметна плоча на Йосиф Шнитер (Видео и снимки)
-
Новинипреди 5 дни
Благотворителен кулинарен базар на Петковден в Габрово
-
Новинипреди 5 дни
Мария Йозова с награда за принос в развитието на местното самоуправление
-
Новинипреди 2 дни
Бъдещето на хирургията е в роботиката
-
Кримипреди 4 дни
Габровка,“замъглила километража“ след пико, остана без книжка по пладне
-
Новинипреди 5 дни
Габрово отбелязва своя Духовен празник с Фестивал на духовната музика
-
Любопитнопреди 4 дни
Ново поколение дентална диагностика в Габрово
-
Новинипреди 4 дни
Прерязаха лентата на хеликоптерната площадка на болницата