Свържи се с нас

Крими

Пътна полиция с препоръки към мотористите

Published

on

Бъди отговорен! Животът е с предимство!

В началото на мотосезон 2022 г. „Пътна полиция“ се обръща с препоръки към уязвимите участници в движението по пътищата – мотоциклетисти и мотопедисти.

Скоростта

1) Движете се с допустима според закона скорост!
2) Не се поддавайте на изкушенията на адреналина от високите скорости. Изберете уравновесен, не агресивен стил на управление на мотоциклета, без множество резки ускорения, слаломиране и рязко спиране.
3) Не се състезавайте с другите! Движете със скоростта на автомобилния поток, на по-голяма дистанция!
4) Помнете, че пешеходците и велосипедистите, особено децата и възрастните, не могат да преценяват реално скоростта на приближаващия мотоциклет /мотопед/.
5) По тъмно намалете значително скоростта!

Изпреварването
1) Не изпреварвайте рисковано и/или на участъци, където това е забранено!
2) При изпреварване осигурявайте възможно по-голяма странична дистанция от изпреварваното от вас превозно средство – автомобил, друг мотоциклет, мотопед, възрастен или дете на велосипед.
3) Започвайте маневра за изпреварване само ако сте сигурни, че участъкът пред вас е без опасни неравности.
4) Бъдете много предпазливи и не изпреварвайте автомобили в зоната на кръстовища!
5) Помнете, че другите на пътя – водачи, пешеходци, не забелязват добре и отдалече мотоциклетите поради малките им габарити в сравнение с тези на автомобилите, в съчетание с обичайно високата им скорост.

Предимството
1) На кръстовища не потегляйте рязко веднага след светване на зеления сигнал за вашата посока! Не преминавайте с висока скорост през кръстовища, въпреки че имате предимство зелен сигнал на светофара.
2) Не увеличавайте скоростта с цел да „хванете” зеления сигнал, който изтича!
3) Бъдете търпеливи и толерантни към останалите участници в движението!
4) Не забравяйте, че поради малките си габарити, макар със запален фар, мотоциклетът е по-трудно забележим, а поради високата си скорост се озовава за секунди на мястото на сблъсъка с предприелия завиването.

Техническата изправност, екипировката

1) Не правете дори най-малки компромиси с техническата изправност на мотоциклета/мотопеда! За Вашата лична безопасност използвайте само безопасно МПС. Дори най-малки хлабини в ходовата част, при високите скорости могат да предизвикат опасни вибрации, които да изхвърлят мотоциклета извън пътя. Износените, повредените или неподходящи гуми увеличават вероятността от падане на завои.
2) Винаги поставяйте защитни каски, дори при пътувания на съвмсем малки разстояния! Осигурете си специални защитни облекла за предпазване от наранявания при падане и удари.

Препоръки към семейството, близките и приятелския кръг

1) В най-голям риск да катастрофират са мотоциклетисти /мотопедисти/, които: не използват предпазни каски; нямат правоспособност, управляват нерегистрирани и неизправни мотоциклети и мотопеди; пренебрегват законовите разпоредби.
2) Не предоставяйте мотоциклет или мотопед на Вашите деца, докато не придобият свидетелство за управление. Не им разрешавайте да управляват сами или да возят свои приятели.
3) Бъдете отговорни и не допускайте опасно управление, управление от неправоспособни лица или такива употребили алкохол или наркотични вещества.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Крими

Тежко престъпление в Севлиево: Мъж уби бившата си приятелка и се обеси

Published

on

Досъдебното производство е започнало с първо действие на разследването – оглед на местопроизшествие и се води за престъпление по чл. 115 от НК за това, че на 13 март около 19.15 часа пред жилищна кооперация в Севлиево, умишлено е умъртвена В.П., на 40 години, от с. Столът, чрез нанасяне на прободни рани по тялото с остър предмет.

Предполагаемият извършител на тежкото престъпление е мъж, с когото пострадалата е живяла на съпружески начала, но са били разделени и не са съжителствали към момента на деянието. Същият, след извършване на убийството, се е самоубил.

В Прокуратурата не са постъпвали сигнали от жертвата приживе за упражнявано спрямо нея насилие от страна на извършителя.

До момента в хода на разследването са извършени огледи на местопроизшествия, разпитани са свидетели, назначени са съдебно-медицински експертизи за установяване на механизма на настъпване на смъртта на двете лица.

Действията по разследването продължават под ръководството на Окръжна прокуратура – Габрово.

Зареди още

Крими

Млада жена извърши грабеж на 83-годишен габровец

Published

on

Млада жена бе уличена в извършването на грабеж, информираха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.

Сигналът за престъплението постъпил в габровското районно полицейско управление на 11 март от 83-годишен габровец. Мъжът разказал, че същият ден бил поканен на гости на свой познат.

Когато отишъл, непозната за него жена, използвайки сила, му отнела наличните му пари – общо 920 лв. В резултат от проведените оперативно-издирвателни мероприятия било установено, че извършител на деянието е 20-годишна жителка на село Горно Сахране.

Сумата била възстановена, образувано е досъдебно производство.

За още едно разкрито престъпление, извършено от жена, съобщават още от пресцентъра на полицията. На 13 март бил получен сигнал за кражба на дрехи от търговски обект. Деянието било извършено в края на месец януари 2025 г.

В резултат от предприетите незабавни действия било установено, че извършител на деянието е 23-годишна габровка, срещу която е заведена преписка.

Зареди още

Крими

Катастрофа на кръговото в района на Шивара в Габрово (снимки)

Published

on

Пътнотранспортно произшествие стана рано тази сутрин в Габрово. Лек автомобил самокатастрофира в района на кръговото кръстовище до Шиваров мост. За инцидента пред „Габрово Нюз“ потвърдиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.

Катастрофата е настъпила малко след 05.30 часа. Водачът на колата се е движел по бул. Трети март в посока към центъра на града. В зоната на кръстовището изгубил контрол над превозното средство, преминал през бордюра, след което се ударил в метален стълб и пътен знак, озовавайки се в тревната площ.

На място веднага се бяха отзовали два екипа на пътна полиция, видя репортер на медията, който посети мястото на произшествието. Няма данни за ранени или невинно пострадали. Какви са причините за възникване на инцидента предстои да станат ясни.

Потребител на социалната мрежа фейсбук публикува видео в местна група, от което се вижда идентичен автомобил, криволичещ по бул.“Трети март“ и отправящ се в същата посока. Заедно с клипа бяха споделени и снимки с настъпили материални щети по друг паркиран автомобил, а преди това е подаден сигнал за опасността на тел. 112, се твърдеше в поста.

Дали самокатастрофиралият водач е същият, налице ли е употреба на алкохол и имат ли фотосите и клипа връзка с произшествието, ще стане известно съвсем скоро. Очаквайте още подробности на по-късен етап.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица